اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 215
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

رفع تصرفات حاشیه زاینده رود در مرحله پایانی است

موضوع : خبرها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری : رفع تصرفات در حاشیه زاینده رود انجام و مراحل پایانی را طی می‌کند.  احمدرضا سدهی سامانی  در گفت‌و‌گو با روابط عمومی آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: فرآیند رفع تصرفات حاشیه زاینده رود در مرحله پایانی است . این فرآیند ابتدایی در راستای ساماندهی حاشیه زاینده رود بوده است.
وی افزود: امیدواریم با رفع تصرفات در مقاطعی از رودخانه به جهت اهمیتی که دارد مباحث ساماندهی را با رویکرد بهره‌مندی از پتانسیل و توانایی مجاورین اراضی داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری بیان کرد: با استفاده از توان و امکانات پیمانکار و براساس نقشه مصوبی که تهیه شده و به تایید مراجع قضایی رسیده است موضوع ساماندهی حاشیه‌ی زاینده رود به صورت پایلوت اجرا می‌شود.
سدهی سامانی گفت: امیدواریم این طرح به عنوان یک الگو برای سایر ساکنین حاشیه زاینده رود به عنوان طرحی به صورت خودیاری با همکاری مجاورین انجام شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 164
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

چهارمحال و بختیاری در معرض خطر بیابان‌زایی

موضوع : خبرها

کارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری گفت: منطقه چهارمحال و بختیاری به دلیل تأثیر چشمگیر کمبود بارش در طی سالیان اخیر و هم مرز بودن با بیابان مرکزی ایران، همواره در معرض خطر قرار دارد.
فرزاد رضازاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: در معنای هواشناسی، بیابان به منطقه‌ای اطلاق می‌شود که بارش کمتر از ۵۰ میلی‌متر را در سال تجربه می‌کند و از نگاه اکولوژیکی، بیابان منطقه‌ای است که شرایط استقرار گونه‌های گیاهی و جانوری در آن به ندرت مهیا می‌شود.
وی با بیان اینکه بیابان به لحاظ جغرافیایی در عرض ۳۰ درجه کره زمین قرار می‌گیرد، تصریح کرد: در این ناحیه، که قسمت اعظم گستره ایران در آن قرار دارد، میزان تبخیر آب بسیار بالاتر از حد طبیعی است و اگر رطوبتی در عرصه نباشد قاعدتاَ به جز برخی جانداران خاص، هیچ حیاتی در آن شکل نمی‌گیرد.
رضازاده بیابان را بخشی از خصیصه ذاتی کره زمین خواند و گفت: در بسیاری از موارد، بیابان خاصیت اجتناب‌ناپذیر کره زمین است و مناطقی را شامل می‌شود که جریان‌های هوا رطوبت را از سطح زمین بلند می‌کنند و به سمت بالا فراری می‌دهند که این مناطق شناسایی شده و مشخص هستند.
وی تغییر اقلیم را عامل اصلی بیابان‌زایی عنوان کرد و افزود: تغییرات اقلیم دوره‌های بازگشتی دارند که هر چند هزار یا چند میلیون سال رخ می‌دهند و طی آن، گرمایش زمین و کاهش سرمای قطبین اتفاق می‌افتد که عوامل متعددی مانند انفجارهای خورشیدی در آن نقش دارند.
رضازاده در خصوص بیابان‌زایی ادامه داد: این پدیده گاه حاصل از بین بردن شرایط حیات پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری در سطح زمین است که عوامل انسانی و دخالت‌های بشر در معادن و ذخایر زمین در آن دخیل هستند، بنابراین بیابان‌زایی حاصل حذف پوشش گیاهی از سطح زمین و به دنبال آن، از بین بردن رطوبت در خاک است.
وی در خصوص دخالت انسان در میزان ترکیبات جوی که منجر به تغییرات اقلیمی می‌شود، تأکید کرد: کربن (CO2) به صورت زیستی بر روی سطح زمین وجود دارد که دخالت انسان در طبیعت باعث جدا شدن کربن از زمین و ورود بیش از اندازه آن به جو زمین و در نهایت منجر به تغییرات آب و هوا می‌شود.
رضازاده راهکار مبارزه با این شرایط را برگرداندن کربن بر روی پوشش زمین در قالب هیدروکربن‌ها خواند و افزود: برای تحقق این مهم باید پوشش گیاهی سطح زمین را افزایش داد.
کارشناس اداره منابع طبیعی استان با اشاره به قرارگیری چهارمحال و بختیاری در منطقه خاص، بیان کرد: اقلیم این استان به دلیل قرار گیری در معرض جریان‌های هوایی دریای سیاه، سیبری و مدیترانه اقلیمِ با رطوبت خوب است و از این‌رو این منطقه مستعد پوشش گیاهی مطلوب است.

وی با اشاره به کاهش بارش‌ها در سال‌های اخیر، گفت: با این حال، تأثیر چشمگیر کمبود بارش بر مناطقی از جنوب شرق و شرق استان مشهود است و حداقلِ پوششِ گیاهی این مناطق به دلیل نبود بارش کافی و نیز دخالت انسان در طبیعت، از میان رفته است.
رضازاده هم مرز بودن منطقه چهارمحال و بختیاری با بیابان مرکزی ایران را باعث قرار نداشتن این استان در حاشیه امن بیابان‌زایی دانست و ادامه داد: مناطق مختلف استان همواره در معرض خطر بیابانی شدن هستند و گاه شاهد ایجاد بیابان‌های موضعی در مقاطعی از تاریخ استان بوده‌ایم که مرغزار شهرکرد مصداق این امر است.
وی در همین خصوص ادامه داد: در مرغزار شهرکرد به دلیل کمبود بارش‌ها سطح آب در طول سالیان متمادی پایین رفته و با وزش هر باد، شاهد خیزش گرد و خاک و سرایت ریزگردها به مناطق شهری به ویژه شهر شهرکرد هستیم.
رضازاده در خصوص راهکار اصلی بیابان‌زدایی خاطرنشان کرد: باید به طبیعت فرصت تجدید حیات داد، دخالت‌های انسانی در طبیعت را به حداقل رساند و اجازه داد تا طبیعت گونه‌های گیاهی متناسب با نیاز اکولوژیکی هر منطقه را ایجاد و خود را ترمیم کند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 182
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

اکیپ های گشت مختص پایش رودخانه های استان چهارمحال و بختیاری مستقر شدند.

موضوع : خبرها

مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با روابط عمومی شرکت در خصوص عملکرد سال97  آن دفتر عنوان کرد: 171/9 کیلومتر مطالعات تعیین حد بستر و حریم مرحله اول ساماندهی رودخانه ها و حدود 20 کیلومتر مطالعات مرحله دوم ساماندهی رودخانه ها به انجام رسیده است.

خدری ادامه داد:61 کیلومتر حد بستر و حریم رودخانه ها رپرگذاری شده و عملیات ساماندهی حدود 3/5 کیلومتر رودخانه ها نیز انجام پذیرفته است.

هادی خدری گفت: مطالعات تعیین حد بستر و حریم تالاب های علی آباد و کامل و تالاب سولقان نیز در حال انجام است.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای با بیان اینکه اعلام عمومی حدود 160 کیلومتر از رودخانه های استان صورت پذیرفته، از جانمایی آنها در طرح های هادی و تفصیلی نیز خبر داد.

وی ادامه داد ده  کیلومتر از مطالعات حد بستر و حریم تالاب ها به اعلام عمومی رسیده است و 132/5 کیلومتر از مطالعات تعیین حد بستر و حریم رودخانه ها و ده کیلومتر از مطالعات تالاب ها نیز به تصویب رسیده است.

خدری اظهار امیدواری کرد که تاکنون حدود 142 هکتار از اراضی تصرف شده بستر و حریم رودخانه ها آزاد سازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: 171/9 کیلومتر از نقشه های حد بستر و حریم رودخانه ها  و 10 کیلومتر از تالاب ها به منظور بارگذاری در سامانه کاداستر اداره ثبت استان ارسال و 10 اکیپ گشت مختص پایش رودخانه های استان مستقر شده اند.

هادی خدری به فعال سازی کمیته های اجاره بستر و کارگروه سیل نیز اشاره و ادامه داد که در این خلال  اعتراضات به حد بستر و حریم نیز مورد بررسی قرار گرفت و خواهد گرفت.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای گفت: 20 کیلومتر حد بستر و حریم منابع آب سطحی به صورت موردی نیز تعیین گردیده است .

در پایان خدری از همکاری مردم وتعامل مسئولان قدردانی نمود و  تشریح نمود این اقدامات با توجه به اعتبارات ابلاغی در سال 97 صورت گرفته است و طبعا با تحقق و تقویت اعتبارات ملی و استانی طرح ها و پروژه های این دفتر با جدیت تمام پیگیری و اجرایی خواهند شد.

قابل ذکر است مطابق تبصره 3 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب و ماده 13 آیین نامه مربوطه، هرگونه دخل، تصرف و ساخت و ساز در اراضی بستر و حریم رودخانه ها بدون کسب اجازه از وزارت نیرو(شرکت آب منطقه ای) ممنوع می باشد و مجریان طرح های عمرانی و ارگان های صادر کننده مجوز در محدوده منابع آبی مکلف به استعلام از این شرکت می باشند. بدون شک تنگ شدگی مجرای رودخانه ناشی از ساخت و ساز بدون هماهنگی با وزارت نیرو، عدم رعایت نقشه های حد بستر و حریم در طرح های هادی و تفصیلی به عنوان مبنای صدور مجوز استقرار کاربری، احداث تاسیسات زیربنایی همچون  پل، جاده و ... بدون تامین آبگذری مناسب، ساماندهی غیر اصولی در مناطق شهری و روستایی توسط متولیان امر و ... می توانند در زمره عوامل تشدید کننده خسارات سیل محسوب گردند.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 166
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

جلسه شورای مدیران حفاظت و بهره برداری شرکت تشکیل گردید

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری، روز دوشنبه 20 خرداد ماه 1398 جلسه شورای مدیران حفاظت و بهره برداری شرکت با محوریت لزوم نصب کنتورهای هوشمند، اجرای دستورات و احکام قضائی صادره و بررسی مسائل و مشکلات ادارات منابع آب هر شهرستان و دفاتر تخصصی زیرمجموعه معاونت حفاظت و بهره برداری تشکیل گردید.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 210
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نخستین جلسه کارگروه پروژه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال1398 تشکیل گردید

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری، نخستین جلسه کارگروه پروژه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال1398 روز یکشنبه 19 خرداد ماه با هدف برنامه ریزی اجرای پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی سال  98 در محل دفتر مدیرعامل شرکت برگزار گردید.

احمدرضا سدهی سامانی  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری ضمن اشاره به هدف این طرح که ارتقاء آگاهیهای عمومی و فراهم کردن بستر و سرمایه‌ی اجتماعی مناسب جهت محافظت از منابع آب میباشد، و این نکته که در نهایت منجر به اصلاح روند مصرف و بازگرداندن تعادل به آبهای زیرزمینی و تضمین پایداری آن خواهه شد، خواستار سرعت بخشیدن در تحقق اهداف پروژه اطلاع رسانی تعادل بخشی و همچنین نظارت در این رابطه شد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 180
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

حال تالاب‌های چهارمحال و بختیاری مساعد است

موضوع : خبرها

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه وضعیت تالاب‌های استان خوب است، گفت: اقدامات محیط‌زیست، کمک مردم و سمن‌‎ها در کنار بارندگی‌ها موجب احیای تالاب‌های استان شد. 
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – شهرام احمدی 20 خردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به هفته محیط‌زیست از 16 تا 21 خردادماه با شعار «کاهش آلاینده‌ها و پسماندها- آسمان آبی، زمین سبز»، اظهار کرد: این شعار تمامی وظایف محیط‌زیست را در بر می‌گیرد. 
وی با اشاره به کاهش بیش از 50 درصدی صنایع آلاینده طی پنج سال گذشته در استان، افزود: طی این مدت زمان از 37 صنعت آلوده در استان به 15 صنعت رسیدیم که این موفقیت نتیجه همکاری خوب دستگاه قضایی با محیط ‌زیست و فرهنگ‌سازی مسئولان واحدهای صنعتی بوده است. 
احمدی با بیان اینکه سالانه بیش از 20 درصد افزایش نظارت و پایش از واحدهای خدماتی و تولیدی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: در ابتدای امر به واحد آلاینده اخطار داده می‌شود که در صورت عدم رفع آلایندگی در زمان مقرر، به دستگاه قضایی ارجاع داده خواهد شد. 
وی در ادامه با اشاره به اینکه روزانه حدود 725 تن زباله در استان تولید می‌شود، گفت: سرانه تولید زباله در استان به ازای هر نفر 700 گرم است. 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اضافه کرد: سال گذشته 24 شهرداری و دهیاری به دلیل تخطی از مدیریت پسماند به مراجع قضایی معرفی شدند. 
وی با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری جزء استان‌های پاک کشور محسوب می‌شود، افزود: سال گذشته 53 روز با پدیده گرد و غبار مواجه بودیم که این رقم از ابتدای امسال تا کنون به یک روز کاهش پیدا کرده و منشا آن هم خارج  از استان بوده است. 
احمدی در ادامه از وجود 300 گونه جانوری و 1400 گونه گیاهی در استان خبر داد و اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی محیط‌زیست حفاظت از این گونه‌ها است. 
وی با بیان اینکه منشا بیشتر آتش‎سوزی‌ها عوامل غیرعمدی انسانی است، تصریح کرد: با وجود بارندگی‌های اخیر، پوشش گیاهی در استان مطلوب است و اگر آتش‌سوزی رخ دهد آسیب‌های جدی برجای خواهد گذاشت. 
احمدی گفت: تعداد تخلفات زیست‌محیطی در استان طی سال گذشته 437 مورد بود که در این زمینه 541 نفر به مراجع قضایی معرفی شدند و در دو ماه ابتدای امسال نیز 89 مورد تخلف رخ داد که از این تعداد 14 پرونده مربوط به شکار و صید بوده است. 
وی در خصوص احیا و بازگشت حیات وحش به طبیعت، اظهار کرد: سال گذشته 60 گونه جانوری آسیب‌دیده و امسال 6 گونه به دامان طبیعت بازگشتند. 
احمدی با بیان اینکه در حال حاضر تمامی تالاب‌های استان احیا شده‌اند، تالاب علی‌آباد طی 10 سال گذشته خشک و کم‌آب شده بود، خوشبختانه امسال وضعیت خوبی دارد. 
وی با اشاره به اینکه وضعیت تالاب‌های استان خوب است، گفت: اقدامات محیط‌زیست، کمک مردم و سمن‌‎ها در کنار بارندگی‌ها موجب احیای تالاب‌های استان شد. 
احمدی وابستگی معیشتی زیاد مردم به محیط‌زیست را یکی از معضلات زیست‌‍محیطی عنوان و تاکید کرد: شاه‌کلید پیشگیری از تخریب محیط‌‎زیست حرکت به سمت معیشت پایدار و ایجاد کسب‌و کارهای سازگار با محیط‌زیست است. 
وی در پایان با اشاره به لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس، خاطرنشان کرد: از نمایندگان مجلس می‌خواهیم برای حمایت قاطعانه از محیط‌بانان که خط مقدم حفاظت از محیط زیست هستند، به این لایحه رای دهند. 
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 346
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

70 درصد مخازن سدهای کشور پر شده است/ بارندگی‌های فروردین‌ماه عمده تالاب‌های کشور را سیراب کرده است

موضوع : خبرها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در تماس تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با تاکید بر اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر در کشور موجب افزایش 56 میلیمتری ارتفاع بارندگی‌ها در ایران شده است، گفت: در سوابق موجود ما سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده است.وی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سدهای کشور به 35 میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود 23 میلیارد مترمکعب بوده است.
وزیر نیرو حجم کل مخازن سدهای کشور را 50 میلیارد مترمکعب دانست و افزود: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا 70 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر شود و امیدواریم تا پایان سال آبی جاری مابقی مخازن سدهای کشور نیز آبگیری شوند.
اردکانیان با اشاره به اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر موجب آبگیری تالاب‌های وسیعی در کشور شده است، ادامه داد: وقوع سیلاب‌های فروردین‌ماه باعث شده است تا در حال حاضر 20 درصد تالاب هامون و هیرمند، 70 درصد تالاب حله بوشهر، 100 درصد تالاب گندمان بروجن، 80 درصد تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، 90 درصد بخش ایران تالاب هورالعظیم، 80 درصد تالاب بامدژ اهواز و 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس آبگیری و پر شود.
وی با اشاره به سرریز تالاب زریوار کردستان، گفت: در پی وقوع بارش‌های شدید چند روز اخیر در کشور حدود 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس، 55 درصد تالاب‌های میقان و آقگل در استان مرکزی آبگیری شده و چهار تالاب گمیشان، آلاگل، اجی‌گل و آلماگل استان گلستان پر شده‌اند. افزایش حجم وسیع آب تالاب‌های کشور در طی همین چند روز در حالی است که بسیاری از تالاب‌ها سال‌های متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند.
 
افزایش 32 سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه/ ورود 3.8 میلیارد مترمکعب سیلاب به سدهای خوزستان در طی یک هفته اخیر
وزیر نیرو با اشاره به افزایش 700 میلیون مترمکعبی آب دریاچه ارومیه بر اثر وقوع بارندگی‌های چند روز اخیر، ادامه داد: تراز این دریاچه نیز حدود 32 سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در طی یک هفته اخیر حدود 3.8 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است، گفت: حدود 71 درصد از سیلاب‌های استان در مخازن سدها آرام گرفته و مابقی آن نیز به سمت پایین دست سدها از جمله برای بهره‌مندی در تالاب‌ها رهاسازی شده است.
وی ادامه داد: براساس پیش‌ بینی‌های صورت گرفته سیلاب‌های چند روز آینده خوزستان سه میلیارد و 400 میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای استان خواهد کرد که بخشی از آن در سدها آرام خواهد گرفت و مابقی آن نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده رهاسازی خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به بازدید امروز خود از سدهای مخزنی کرخه، دز و گتوند، گفت: در وهله نخست بحث پایداری این سازه‌های آبی بزرگ به شدت مورد توجه است چرا که پایداری این سدها ارتباط مستقیمی با سلامت و امنیت جامعه دارد.
اردکانیان در پایان گفت: سد کرخه به عنوان بزرگترین سد کشور از حیث حجم مخزن این روزها مقاطع زمانی بی‌ سابقه‌ای را در تاریخ حیات خود تجربه می‌کند به طوری که در حال حاضر 5.2 میلیارد مترمکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است و از حیث پایداری نیز شرایط مناسبی دارد.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 169
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

برخی مناطق چهارمحال و بختیاری با خشکسالی آب‌شناسی مواجه است

موضوع : خبرها

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بارش‌های اسفند و فروردین‌ماه خشکسالی‌ها را جبران نکرد، تصریح کرد:  تا حدودی خشکسالی کشاورزی مرتفع شد و خشکسالی آب‌شناسی شدید و متوسط در برخی از نقاط استان وجود دارد، به طوری که به جز بخش کوچکی از استان، سایر مناطق گرفتار خشکسالی آب‌شناسی است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – شاهرخ پارسا اول خردادماه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان، اظهار کرد: بیشترین بارش از 26 اسفندماه تا 13 فروردین‌ماه امسال مربوط به چهارمحال و بختیاری بود که از لحاظ مجموع بارش‌ها، استان رتبه چهارم کشوری را کسب کرده است.
وی با اشاره به ذوب 140 سانتی‌متری برف در مناطق برف‌گیر استان و افزوده شدن آن به حجم روان‌آب‌ها ، گفت: میزات بارش‌ها در فروردین‌ماه در شهرستان کوهرنگ به 632 میلی‌متر رسید.
پارسا گفت: بارش‌های اردیبهشت‌ماه استان به جز در شهرستان اردل کمتر از حد نرمال بود که بارندگی‌ها از اول فروردین‌ماه تا 31 اردیبهشت‌ماه نسبت به میانگین بلندمدت 63 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 120درصد افزایش یافته است.
وی بیان کرد: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون مجموع بارش‌های استان به 824 میلی‌متر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر و نسبت به میانگین بلندمدت 44 درصد افزایش یافته است.
مدیرکل هواشناسی استان گفت: در روزهای سوم، چهارم و پنجم اردیبهشت‌ماه دمای هوای استان کاهش یافت که علی رغم اطلاعیه‌ها و توصیه‌ها، کشاورزان نتوانستند از سرمازدگی باغات جلوگیری کنند.
وی افزود: وضعیت باد غالب در فروردین‌ماه در مرکز استان به بیش از 100 کیلومتر بر ساعت و در کوهرنگ به 140 کیلومتر بر ساعت رسید. 
پارسا با اشاره به اینکه بارش‌های اسفند و فروردین‌ماه خشکسالی‌ها را جبران نکرد، تصریح کرد:  تا حدودی خشکسالی کشاورزی مرتفع شد و خشکسالی آب‌شناسی شدید و متوسط در برخی از نقاط استان وجود دارد، به طوری که به جز بخش کوچکی از استان، سایر مناطق گرفتار خشکسالی آب‌شناسی است.
وی با اشاره به اینکه حدود 13 درصد از تالاب گاوخونی در چهارمحال و بختیاری واقع شده که در 10 سال اخیر بخش عمده خشکسالی تالاب ناشی از این استان بوده است، بیان کرد: 14 هزار کیلومتر از کارون در چهارمحال و بختیاری واقع شده که بیشترین خشکسالی از سمت استان‌های ایلام و لرستان است.
پارسا گفت: طی چند روز آینده با توجه به شکل‌گیری گرد و غبار بر کشور عراق و حاکم شدن آن در کشور، چهارمحال و بختیاری نیز تحت تاثیر این امر قرار می‌گیرد، به طوری که صبح جمعه هوای استان گرد و غبار خواهد بود.
وی ادامه داد: از بعدازصهر روز جمعه جوی ناپایدار وارد استان می‌شود و تا روز دوشنبه به خصوص در بعدازظهرها و اوایل شب افزایش ابر، وزش باد نسبتا شدید و بارش‌های موقتی و رگباری به همراه رعد و برق پیش‌بینی می‌شود، گرچه شدت ناپایداری‌ها برای روز یک‌شنبه خواهد بود.
مدیرکل هواشناسی استان تاکید کرد: طی سه ماه آینده نیز بارش‌هایی در حد نرمال در استان خواهیم داشت، همچنین دمای هوای استان یک تا دو درجه افزایش خواهد یافت.
وی گفت: پیش‌بینی شده بارش‌های فصل پاییز در حد نرمال خواهد بود.
در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، با اشاره به عقب افتادن کشت محصولات بهاره، تصریح کرد: سهمیه کشت کلزا 20 برابر سال گذشته و چغندرقند دو برابر سال گذشته برای استان‌ها تکلیف شده است.
ذبیح‌الله غریب با اشاره به خسارت 265 میلیارد تومانی بخش کشاورزی، بیان کرد: تاکنون 52 میلیارد تومان اعتبار به منظور پرداخت غرامت به کشاورزان و 48 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی
بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: در پی سیلاب مشکلات حدود 166 مزرعه در استان برطرف شد و در شهرستان‌های لردگان، اردل، کیار و کوهرنگ 12 بیل مکانیکی اجاره و پنج هزار و 950 متر لوله‌گذاری انجام شد.
غریب در ادامه گفت: 72 هزار از سطح زیر کشت بخش زراعی و 16 هزار و 700 هکتار از بخش باغبانی تحت پوشش بیمه هستند که از این تعداد 25 هزار هکتار بخش زراعی و یک هزار هکتار از بخش باغی دچار خسارت شدند و میزان خسارت برآورده شده این بخش‌ها 19 میلیارد تومان بوده است.
وی با اشاره به اینکه بازساز‌ها در بخش کشاورزی انجام شده است، تصریح کرد: براساس مطالعه، در مرحله بازسازی عموما ترمیم انجام می‌شود.
در ادامه مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، با اشاره به خسارت 133 میلیارد و 700 میلیون تومانی بخش عمران و مسکن، بیان کرد: مجموعا به سه هزار و 61 واحد مسکونی خسارت وارد شد که  37 شهر و 501 روستا دچار خسارت شدند.
سهراب رئیسی گفت: مطالعات جابجایی 58 روستای در معرض خطر استان انجام شده که اعتبار مورد نیاز برای جابجایی آن‌ها 4.3 میلیارد تومان است.
وی بیان کرد: یک هزار و 575 مورد در امور معیشتی و لوازم خانگی برای استان به منظور جبران و پرداخت خسارت پیش‌بینی شده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 198
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

اختصاص 248 میلیارد تومان اعتبار به چهارمحال و بختیاری برای جبران خسارات سیل

موضوع : خبرها

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون 248 میلیارد و 420 میلیون تومان منابع مالی به استان برای جبران خسارات سیل اختصاص داده شده است. 
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – علی شهریارپور اول خردادماه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان، اظهار کرد: تاکنون 248 میلیارد و 420 میلیون تومان منابع مالی به استان در راستای خسارت سیل اختصاص داده شده که 113 میلیارد و 680 میلیون تومان از محل بودجه عمومی کشور و 134 میلیارد و 740 میلیون تومان تسهیلات بانکی است. 
وی افزود: از مجموع اعتبار تخصیص داده شده به استان 100 میلیارد و 40 میلیون تومان به جهاد کشاورزی و 148 میلیارد و 380 میلیون تومان به بنیاد مسکن اختصاص یافته که از این میزان 35 میلیارد و 640 میلون تومان کمک بلاعوض برای احداث، تعمیر، کمک معیشت و لوازم خانگی، 26 میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی‌ برای زیرساخت‌ها و 86 میلیارد و 740 میلیون تومان تسهیلات بانکی اختصاص داده می‌شود. 
شهریارپور ادامه داد: از مجموع اعتبار تخصیص داده شده به جهاد کشاورزی 52 میلیارد و 40 میلیون تومان کمک بلاعوض به منظور بازسازی خسارت‌ها و 48 میلیارد تومان تسهیلات بانکی اختصاص داده خواهد شد. 
وی خاطرنشان کرد: 3.2 درصد از منابع توزیع شده کشور به استان برای بنیاد مسکن و 1.92 درصد از اعتبارات توزیع شده برای جهاد کشاورزی اختصاص داده شده است.