اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 185
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

قنات لقدنبه سامان از تشنگی چند ساله نجات یافت

موضوع : خبرها

سرپرست مدیریت آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: قنات لقدنبه شهرستان سامان امسال آبدهی شد. 
غلامرضا ذاکری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: قنات لقدنبه شهرستان سامان که حدودا چهار سال به دلیل خشکسالی‌ها خشکیده بود امسال با بارندگی‌ها، آبدهی شد. 
وی افزود: در گذشته‌های دور آبدهی این قنات 200 لیتر بر ثانیه بوده که اکنون طبق نظر و برآورد کارشناسان جهاد کشاورزی میزان آبدهی به 70 لیتر بر ثانیه رسیده است، گرچه لازم است امور آب میزان حجم آبدهی این قنات را تعریف کند. 
ذاکری با اشاره به وجود 600 هکتار باغ در شهرستان سامان، تصریح کرد: نمی‌توان گفت آب این قنات برای آبیاری بخشی از باغات شهرستان کفایت می‌کند، این سازمان به منظور کاهش مصرف آب باغات برای آبیاری به دنبال اجرای سیستم قطره‌‎ای در باغات است تا از این طریق بتوان با حجم کم آب سطح زیادی از باغات را آبیاری کرد. 
وی ادامه داد: بعد از مشخص شدن میزان دقیق آبدهی قنات لقدنبه می‌توان تا حدودی از آب قنات برای آبیاری باغات استفاده کرد. 
مدیر آب، خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان در پایان با اشاره به وجود 841 رشته قنات در سطح استان، خاطرنشان کرد: امسال 80 درصد از قنوات استان سیلابی شدند که بین 50 تا 70 درصد دچار خسارت شدند. 
وی گفت:  هزینه لازم برای احیا و مرمت هر کیلومتر قنات، اعتباری حدودا 600 میلیون تومان لازم است. 
به گزارش ایسنا، قنات لقدنبه، قدیمی‌ترین قنات استان با قدمت بیش از 500 سال است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 385
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

اختتامیه سومین دوره طرح داناب در چهارمحال و بختیاری به روایت تصویر

موضوع : خبرها

اختتامیه سومین دوره طرح ملی نجات دانش آموزی آب (داناب) با حضور رئیس جهاد دانشگاهی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش، جمعی از مسئولین و دانش آموزان استان در مدرسه باب الحوائج شهرکرد برگزار شد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 281
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

شرکت ۳۶ هزار دانش‌آموز چهارمحال و بختیاری در طرح ملی داناب

موضوع : خبرها

رییس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه طرح داناب با حضور ۳۶ هزار نفر از دانش آموزان در استان برگزار شد، افزود: بیش از ۲۵ نفر از معلمان رابط اجرای این طرح در مدارس استان بودند که آموزش‌های موردنیاز را به معلمان تمام مدارس استان ارائه دادند. به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – سیروس رضایی ۲۳ اردیبهشت در این مراسم، با تبریک ماه مبارک رمضان، گفت: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آموزشی، فرهنگی و پژوهشی فعالیت می‌کند که نیاز‌های امروز همه آحاد جامعه و دانش آموزان است. 
رئیس جهاد دانشگاهی استان با بیان اینکه طرح داناب با حضور ۳۶ هزار نفر از دانش آموزان در استان برگزار شد، افزود: بیش از ۲۵ نفر از معلمان رابط اجرای این طرح در مدارس استان بودند که آموزش‌های موردنیاز را به معلمان تمام مدارس استان ارائه دادند. 
وی با تاکید بر اینکه همه ما باید به مصرف صحیح آب توجه کنیم، اظهار کرد: طرح داناب نیز در راستای مصرف بهینه آب و ضرورت حفظ آن در استان برگزار شد. 
به گزارش ایسنا، سومین دوره طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) که با همکاری اداره کل آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی و شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری از اردیبهشت سال گذشته با ارائه‌های آموزش‌های مختلف حفظ منابع آبی و صرفه جوی در مصرف آب در ۱۰۱ مدرسه متوسطه اول استان آغاز شده بود امروز به کار خود پایان دارد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 309
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

سومین دوره طرح داناب در چهارمحال و بختیاری به کار خود پایان داد

موضوع : خبرها

 اختتامیه سومین دوره طرح ملی نجات دانش آموزی آب (داناب) با حضور رئیس جهاد دانشگاهی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش، جمعی از مسئولین و دانش آموزان استان در مدرسه باب الحوائج شهرکرد برگزار شد. 
  
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری –احمدرضا سدهی سامانی 23 اردیبهشت‌ماه در آیین اختتامیه طرح ملی نجات دانش‌آموزی آب (داناب) در استان، با اشاره به اینکه طرح داناب در راستای استفاده بهینه از کلیه منابع برگزار می‌شود، اظهار کرد: این طرح با تفاهم وزارت خانه‌های نیرو و آموزش و پرورش منعقد شده و در کل کشور اجرا می‌شود. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری افزود: جامعه دانش‌آموزی به دلیل گستردگی و تاثیرگذاری در آینده از مهمترین اقشار جامعه هستند و این طرح نیز با هدف تاثیرپذیری بیشتر در میان آحاد جامعه در مدارس برگزار می‌شود. 
سدهی سامانی با بیان اینکه هر دانش آموز می‌تواند در زمینه صرفه جویی در آب فرهنگ‌سازی کند، تصریح کرد: گسترش فرهنگ‌های مختلف با بهره‌گیری از جامعه دانش‌‎آموزی در طرح‌های گذشته نیز به نتیجه رسیده است. 
وی ادامه داد: طرح داناب از ابتدا با رویکرد ارتقای دانش برگزار شده و دانش آموزان را با شیوه‌های مدیریت صحیح منابع و انرژی در آینده آشنا می‌کند. 
در ادامه خدایار قاسم‌پور، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه امروز رویکرد آموزش و پرورش پیشرفته مهارت‌آموزی است، گفت: مهارت‌هایی مانند دوست داشتن، در کنار هم زندگی کردن، به فکر هم نوع خود بودن، یک شهروند مفید و قانون‌مدار بودن در راستای همین مهارت آموزی در مدارس است. 
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان با بیان اینکه باید از رقابت یک‌طرفه بین دانش‌آموزان و نمره 20 عبور کرد، افزود: همه متخصصان اذعان دارند که آموزش‌ها باید علمی باشد و در زندگی افراد به کار برده شود. 
وی با اشاره به اجرای مطلوب طرح داناب در مدارس، از شرکت ۳۶ هزار دانش آموز استان در این طرح خبر داد و اظهار کرد: دانش آموزان باید سفیران آگاه و توانمند این طرح برای خانواده‌ها و جامعه باشند. 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 296
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

آب سد چغاخور برای مصارف کشاورزی چهارمحال و بختیاری بازگشایی شد

موضوع : خبرها

رئیس گروه بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری از بازگشایی آب سد چغاخور برای مصارف کشاورزی استان خبر داد. 
مهدی سلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: طبق برنامه اعلامی سازمان جهاد کشاورزی استان آب سد چغاخور از 16 اردیبهشت‌ماه به منظور مصارف کشاورزی بازگشایی شد و تا 20 مهرماه سال جاری رهاسازی آب ادامه دارد. 
وی افزود: سال گذشته تنها تا مردادماه رهاسازی آب سد برای کشاورزی انجام شد و بعد از آن با خشک شدن زمین‌های کشاورزی، گرد و غبار  در پاییز افزایش یافت. 
سلامی ادامه داد: این حجم از آب رها شده می‌تواند حجم بیشتری از اراضی کشاورزی را آبیاری کند و با مرطوب شدن خاک، گرد و غبار کاسته خواهد شد. 
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود 2.5 میلیون مترمکعب از آب سد برای مصارف کشاورزی اختصاص داده شد و امسال با پیش‌بینی‌های انجام شده حدودا 16 میلیون مترمکعب از آب سد برای آبیاری زمین‌های کشاورزی مصرف می‌‍شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 265
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

پایداری بالای سدهای چهارمحال و بختیاری

موضوع : خبرها

رئیس گروه بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: در صورتی که در آینده سیلابی فراتر از سیلاب امسال در استان رخ دهد سه سدی که تحت مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارند به دلیل برخورداری بالا از لحاظ پایداری و ایمنی مشکلی برای این سدها در زمینه سیلاب ایجاد نخواهد شد. 
مهدی سلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: در حال حاضر با بارندگی‌های اخیر، میزان آب ذخیره شده پشت سد سورک بیش از هفت میلیون متر مکعب، سد چغاخور 39.5 میلیون متر مکعب و سد ناغان به چهار میلیون متر مکعب رسیده است. 
وی میزان حجم آبگیری شده سد ناغان را 85 درصد، سد سورک حدود 28 درصد و سد چغاخور حدود 65 درصد دانست و تصریح کرد: با توجه به احداث سد سورک از سال 92 تاکنون، این میزان حجم آبگیری، بی‌سابقه بوده است. 
سلامی گفت: ظرفیت اسمی سدهای ناغان، سورک و چغاخور به ترتیب پنج میلیون متر مکعب، 25 میلیون مترمکعب و 59 میلیون متر مکعب است. 
رئیس گروه بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان خاطرنشان کرد: در صورتی که در آینده سیلابی فراتر از سیلاب امسال در استان رخ دهد سه سدی که تحت مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارند به دلیل برخورداری بالا از لحاظ پایداری و ایمنی، مشکلی برای این سدها در زمینه سیلاب ایجاد نخواهد شد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 185
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

رفع تصرف 56 كیلومتر از حریم رودخانه زاینده رود

موضوع : خبرها

احمدرضا سدهی سامانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تلاش می شود طی 2 ماه آینده كل محدوده حاشیه زاینده رود در استان رفع تصرف شود. 
وی ادامه داد: رفع تصرفات در حوزه رود كارون و زیرشاخه های آن نیز در حال انجام است اما رودخانه زاینده رود در اولویت نخست قرار دارد. 
وی با بیان اینكه یكی از ماموریت های اصلی آب منطقه ای، رفع تصرفات غیرمجاز در حاشیه رودخانه هاست، تصریح كرد: طبق قوانین آبی و مدنی بستر رودخانه ها انفال است و هر شخصی بخشی از یك رود كوچك تا یك رود بزرگ را در اختیار بگیرد، طبق قانون باید رفع تصرف شود. 
مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری ادامه داد: رفع تصرفات در درجه نخست با رویكرد قلع و قمع كامل انجام می گیرد اما بخش دیگری از این ماموریت از جنس رفع تصرف سازه ای است و طبق قانون برای آن حریم تعریف می شود و نوع كاربری آن تابع ضوابط وزارت نیرو است. 
سدهی سامانی خاطرنشان كرد: از آنجا كه در رفع تصرفات باید هم حق دولت و هم حق مردم لحاظ شود، نقشه ای ترسیم می شود و پس از انجام مراحل كارشناسی و قانونی، این ماموریت با همراهی دستگاه های قضایی و انتظامی انجام می گیرد. 
به گزارش ایرنا، رودخانه زاینده رود 360 كیلومتر طول دارد. 
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشكیل شده كه 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. 
این رود بزرگترین رودخانه منطقه مركزی ایران است كه از كوه‌های زاگرس مركزی بویژه زردكوه بختیاری سرچشمه گرفته و در كویر مركزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد. 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 183
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

طرح انتقال آب بن - بروجن 70 درصد پیشرفت فیزیكی دارد

موضوع : خبرها

حمدرضا سامانی سدهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح به طول 117 كیلومتر خط انتقال از سال 91 ردیف اجرایی گرفت كه در ابتدا سرعت اجرای آن با كندی انجام می گرفت اما پس از سفر رئیس جمهوری به استان در سال 93 از جهش اعتباری خوبی برخوردار شد. 
وی ادامه داد: اجرای خط لوله این طرح در نقاط مختلف در حال اجرایی شدن است كه 2 قطعه اول و دوم آن بصورت 100 درصد اجرا شده و قطعه سوم در حال اجراست كه با تكمیل آن 90 كیلومتر از لوله گذاری این طرح اجرا می شود. 
سامانی سدهی با بیان اینكه برای اجرای طرح انتقال آب بن- بروجن، سه ایستگاه پمپاژ آب، یك تصفیه خانه و یك سیستم تامین برق طراحی شده است، تصریح كرد: ایستگاه های دوم و سوم پمپاژ آب از پیشرفت 60 درصدی برخوردار شده و ایستگاه نخست كه در محدوده جغرافیایی استان اصفهان قرار دارد هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. 
مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری افزود: تصفیه خانه طرح نیز كه اصلی ترین سازه بتنی آن به شمار می رود دارای پیشرفتی كمتر از 30 درصد است. 
سامانی سدهی خاطرنشان كرد: این طرح هم اینك در حال اجراست و در صورت تامین اعتبارات لازم طبق برنامه زمانبندی شده تا پایان سال 99 تكمیل و وارد مدار می شود. 
به گزارش ایرنا، طرح ملی انتقال آب بن- بروجن در سال 91 به تصویب رسید و مصوبه 2 دولت را دارد. 
با بهره برداری از این طرح، افزون بر نیمی از جمعیت چهارمحال و بختیاری برابر 460 هزار نفر از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار می شود. 
خشكسالی های یك دهه اخیر، خشك شدن دشت ها و كاهش شدید منابع آب زیرزمینی، بسیاری از شهرها و روستاهای این استان را با مشكل تامین آب مواجه كرده و از همین رو اجرای این طرح به یك ضرورت تبدیل شده است. 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 189
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

كابوس ناتمام خشكسالی

موضوع : خبرها

اگرچه بارش های بی سابقه اخیر موجب شد طبیعت جان تازه ای به خود بگیرد، اما كارشناسان و محققان در پاسخ به احتمال وقوع دوره آبسالی عنوان می كنند تغییرات آب و هوایی شرایط اقلیمی جدیدی را به وجود آورده است و خشكسالی این بار روی دیگری از خود نشان خواهد داد. 
به گزارش ایرنا، ایران در منطقه خشك و نیمه خشك جهان قرار گرفته است و آمارهای ثبت شده در مراكز هواشناسی كشور از دهه 40 حاكی از تناوب دوره های خشكسالی و آبسالی در كشور تا قبل از دهه 80 بوده است. 
خشكسالی یك دهه گذشته و كاهش بارندگی های بی سابقه، تبعات زیست محیطی بسیاری را برای كشور به دنبال داشت و موجب شد كه بسیاری از ذخایر آبی و یخچال های طبیعی چند هزار ساله استان از بین برود و ذخیره های آب زیرزمینی با كاهش محسوس مواجه شوند. 
بارش های بی سابقه فروردین امسال كه موجب طغیان رودخانه ها و بروز سیلاب شد، باعث شد تا برخی آن را نوید ورود به دوره آبسالی كشور تلقی كنند، اما كارشناسان علم هواشناسی رویكرد متفاوتی نسبت به بارش های اخیر داشته و آن را متاثر از برخی تغییرات اقلیمی و عوامل جهانی می دانند. 
كارشناسان هواشناسی معتقدند كشور با شرایط آب و هوایی جدیدی مواجه است كه با هیچ یك از سنوات گذشته قابل تطبیق نخواهد بود و خشكسالی روی دیگری از خود نشان خواهد داد. 

** بررسی داده های آماری وضعیت اقلیمی كشور 
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری می گوید: بررسی آمار و نتایج ثبت شده در مراكز هواشناسی كشور از سال 1347 تا كنون حاكی از بروز دوره های خشكسالی و آبسالی در دوره های مختلف است. 
مهرداد قطره روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به طور تقریبی می توان گفت تا قبل از دهه 80 این دوره ها دارای روند خاصی بوده است اما برخی از عوامل موجب برهم خوردن الگوهای طبیعی بارشی در كشور شده است. 
وی عنوان كرد: باید به این نكته توجه داشت كه در سال 1347 میانگین دمای كشور 15.5 درجه سانتیگراد بود اما هم اكنون به حدود 17 درجه سانتیگراد رسیده است زیرا میانگین دمای كشور با آهنگ 0.4 درجه در هر دهه افزایش پیدا كرده است كه این افزایش دما متاثر از اثر گرمایش جهانی و افزایش میزان co2 در جو می باشد. 
قطره خاطر نشان كرد: اثر گرمایش جهانی بر میزان بارش نیز تاثیرگذار بوده است و موجب شده كه میانگین میزان بارش ها نیز با آهنگ 1.1 میلی متر در هر سال كاهش پیدا كند. 
وی به نقش چشمگیر این عوامل در تغییرات اقلیمی كشور به ویژه در یك دهه اخیر اشاره كرد و افزود: چنانچه میانگین داده های آماری 60 ساله كشور را به دو بازه سی ساله تقسیم كنیم، میانگین بارش كشور در سی ساله اول 250 میلی متر و در سی ساله دوم 235 میلی متر بوده است، اما در ده سال اخیر میانگین بارش به 210میلی متر تنزل پیدا كرده است كه نشان از افزایش چشمگیر آهنگ كاهش بارش در این سال ها دارد و خود حاكی از عمق فاجعه ای است كه در حال رخ دادن است. 
قطره سامانی گفت: با وجود روند اقلیمی در دهه های گذشته، متاسفانه در 12 سال اخیر شاهد ادامه روند خشكسالی هستیم و هیچ سال، شرایط ترسالی را تجربه نكردیم. 
وی اظهار داشت: اثر وضعیت خشكسالی اخیر موجب شد كه از میانگین تجمعی بارش سالانه 1357 میلیمتری ایستگاه كوهرنگ به میزان 608 میلیمتر در سال 97 رسیده و به صورت تجمعی در طول 8 سال گذشته با كمبود 3200 میلیمتری بارش مواجه شویم. 
قطره در ادامه گفت: روند مشابهی را نیز در تمام استان تجربه شد و از میانگین تجمعی بارش 580 میلیمتر در طول یك سال به رقم 184 میلیمتر در سال گذشته رسیده و به صورت تجمعی شاهد كمبود بارش 900 میلی متری در 8 سال اخیر باشیم. 
این كارشناس هواشناسی استان كاهش بارش در حوضه آبریز رودخانه ها نیز تاكید كرد و در ادامه گفت: در حوضه كارون بزرگ در طول 8 سال گذشته به صورت تجمعی 12 میلیارد و 761 میلیون متر مكعب كمبود بارش داشت و در حوزه زاینده رود نیز با كاهش چشمگیری افزون بر 2 میلیارد و 590 میلیون متر مكعب مواجه شده ایم. 
قطره سامانی در ادامه افزود: بارش های امسال بی سابقه بوده است و آمارها نشان می دهد میانگین بارش استان در بلندمدت 590میلیمتر و میانگین سال زراعی گذشته 239 میلیمتر بوده است، اما بارش های امسال به حدود 800 میلیمتر افزایش پیدا كرده است كه نسبت به میانگین بلند مدت دوره مشابه 38 درصد و نسبت به میانگین سال زراعی گذشته 332 درصد افزایش داشته است.
وی افزود: پیش بینی ها نشان می دهد با بارش هایی كه پیش رو خواهیم داشت از ركورد 2 هزار و 166 میلیمتری بارش ثبت شده ایستگاه كوهرنگ در سال زراعی 1372 نیز عبور عبور خواهیم كرد. 
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری در خصوص دوره های اقلیمی توضیح داد: وقتی صحبت از دوره های تر سالی و خشكسالی به میان آورده می شود، منظور ادامه این دوره ها به صورت مدون در یك پهنه جغرافیایی خاص است. 
قطره سامانی تصریح كرد: هنوز هیچ دانشی حتی هواشناسی قادر به پیشگویی دقیق دوران ترسالی یا خشكسالی را در هیچ كجای دنیا نیست! 
قطره افزود: تنها از شواهد و تحلیل اطلاعات موجود می توان وجود دوره های ترسالی و خشكسالی را در برخی مناطق به تایید رساند كه اثر گرمایش جهانی و اختلال در شرایط اقلیمی نیز موجب بر هم زدن این الگوها شده و شرایط جدیدی را رقم زده است. 
این كارشناس هواشناسی استان گفت: نابهنجاری های اقلیمی موجب بروز خشكسالی های سخت و یا بارش های سیل آسا و ناگهانی به صورت نامنظم خواهند بود و چنین بارش هایی را نمی توان نشانه ورود به دوران ترسالی دانست. 
قطره تاكید كرد: استان چهارمحال و بختیاری به لحاظ توپوگرافی و شیب زمین به صورتی قرار گرفته كه بارش ها بعد از 48 ساعت از حوزه آن استان خارج می شود، بنابرین بارش های سیل آسا هیچ اثری بر تقویت سفره های آب های زیرزمینی و منابع آبی این استان نخواهد داشت و در پایین دست نیز موجب بروز سیل و خسارت خواهند شد. 

** به طبیعت فرصت بدهیم! 
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری توضیح داد: به دنبال خشكسالی هواشناسی كه با كاهش میانگین بارش ها رخ می دهد، خشكسالی كشاورزی نیز بروز می كند و با تدوام خشكسالی بدترین حالت آن یعنی خشكسالی هیدرولوژیكی رخ می دهد كه با كاهش محسوس سطح آب های زیرزمینی همراه است. 
قطره به كاهش قابل توجه سطح آب های زیرزمینی به ویژه در یك دهه اخیر در استان اشاره كرد و در این خصوص توضیح داد: در گذشته دسترسی به آب های زیرزمینی با حفر چاه حداكثر 7 متری نیز امكان پذیر بود اما در حال حاضر در دشت های استان از جمله سفید دشت و بروجن و شهركرد، عمق چاه های دسترسی به منابع آب از 150 و 200 متر نیز تجاوز می كند. 
معاون هواشناسی چهارمحال و بختیاری افزود: فرونشست زمین كه در اثر خشكسالی و در محل سدهای طبیعی زیرزمینی رخ می دهد، موجب از بین رفتن ذخیرگاه های منابع آبی طبیعی در بسیاری از نقاط كشور شده است، بنابراین حتی در صورت نگهداشت آب در حوزه نیز با كاهش حجم ذخیره آب مواجه خواهیم شد. 
این كارشناس هواشناسی استان به نقش بسزای تغییر نوع بارش ها نیز اشاره كرد و توضیح داد: در گذشته بارش برف در ارتفاعات استان انباشه شده و به مرور زمان سفره های آب زیرزمینی را به آهستگی تغذیه می كرد، اما از دهه 80 كاهش 50 درصدی بارش برف در استان و تبدیل آن، موجب از بین رفتن بسیاری از منابع آب شیرین از جمله یخچال های دائمی زردكوه و غار یخی شد. 
وی با تاكید بر اثرات زیان بار تغییرات الگوی بارشی گفت: هرچند كه بارش امسال كوهرنگ به حدود 2100 میلی متر رسیده است اما عمده این بارش ها به صورت باران بود. قطره گفت: چنین بارش هایی ضمن ایجاد سیلاب در پایین دست بدون اینكه تاثیری در جهت افزایش منابع آب زیرزمینی داشته باشد به خلیج فارس وارد شدند. 
قطره سامانی تاكید كرد: مردم و مسئولان نباید 'میزان بارش' را مبنی بر حل مشكلات آّب و بحران خشكسالی بدانند. 
وی در ادامه گفت: قطع به یقین مشكلات ناشی از خشكسالی با یك سال پر بارش حل نخواهد شد، ضمن اینكه باید توجه داشت حجم عمده این بارش ها به صورت روان آب از دسترس ما خارج شده است. 
این كارشناس هواشناسی استان تایید كرد: با شرایط عنوان شده نباید انتظار داشت كه با یك یا دو سال پربارش تبعات خشكسالی جبران شود و برای اینكه ذخایر آب زیرزمینی به حد نرمال برسند حداقل به یك دوره 10 ساله پر بارش نیاز است. 

**اهتمام در مدیریت آب 
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به مسائل و ملاحظات عنوان شده ،اهتمام در مدیریت هرچه بیش تر آب و ذخیره سازی حداكثری آن بیش از پیش احساس می شود. 
قطره خاطرنشان كرد: با توجه به اینكه 80 درصد روان آب ها در حوضه كارون و 20 درصد در حوزه زاینده رود است، توجه به مدیریت صحیح منابع آبی به ویژه در حوزه زاینده رود ضروری است. 
وی افزود: ظرفیت سد زاینده رود به صورت اسمی یك میلیارد و 450 میلیون متر مكعب است ولی در حال حاضر حدود 400 میلیون متر مكعب آب در آن ذخیره شده است و این در حالی است كه با بارش های اخیر بیشتر سدهای كشور تا مرز سرریز شدن پیش رفته اند و سد زاینده رود بدترین وضعیت را در این میان دارد. وی همچنین گفت: عدم نگاه مدیریتی، خروجی غیر ضروری و استفاده نكردن اصولی در پایین دست و هدر رفت آب، گریبان گیر این ذخیره گاه شده است، در صورتی كه در سال 71-72 با مدیریت صحیح حتی این سد سر ریز كرد. 
این كارشناس هواشناسی تاكید كرد: بارش هایی كه بتواند ظرفیت این سد را پر كند در پیش نخواهیم داشت. 
قطره آینده حیات را در گروه اهتمام و تلاش بیشتر عملیات های آبخیز داری و آبخوان داری در راستای جذب و نگهداشت روان آب ها دانست و افزود: با بارش های اخیر نباید از خشكسالی غافل شویم و لازمه آن تلاش همگانی برای حفظ جنگل ها، احیای مجدد آنها و افزایش پوشش گیاهی است. 
وی همچنین افزود: احداث سدهای كوچك خاكی، روش های پخش مصنوعی سیلاب در دشت ها و دیگر راهكارهای علمی كه موجب افزایش نفوذ آب و بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی است نیز می تواند استان را با تغییرات اقلیمی سازگارتر كند. 
به گزارش ایرنا، بارش های فروردین ماه امسال باعث طغیان موقت رودخانه ها و جوشش غیر دائمی برخی از چشمه های استان شد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 219
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

کشور وارد دوره ترسالی نشده است

موضوع : خبرها

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: به هیچ عنوان دوره خشکسالی به اتمام نرسیده و بارندگی‌های اخیر دلیل بر ترسالی نیستند و در این شرایط با تغییر اقلیم مواجه نیستیم و تنوع اقلیم بر منطقه حاکم شده است. 
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – در پاسخ به اینکه آیا دوره خشکسالی در کشور به اتمام رسیده و وارد دوره ترسالی شده‌ایم یا خیر، گفت: به هیچ عنوان دوره خشکسالی به اتمام نرسیده و بارندگی‌های اخیر دلیل بر ترسالی نیستند و در این شرایط با تغییر اقلیم مواجه نیستیم و تنوع اقلیم بر منطقه حاکم شده است. 
پژوهش با اشاره به پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر خشکسالی 30 ساله در کشور، اظهار کرد: تاکنون حدود 10 سال از این خشکسالی‌ها طی شده و 20 سال دیگر باقی مانده است ولی برخی با وجود بارندگی اخیر تصور بر پایان این دوران دارند. 
این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: با ذخیره‌سازی صحیح آب ناشی از بارندگی‌ها، می‌توان روند خشکسالی 10 سال آینده را به خوبی پشت سر گذاشت. 
وی به بارش‌های مطلوب چند وقت گذشته اشاره کرد و افزود: اگر مدیریت صحیحی بر آ‌ب‌ها و روان‌آب‌ها صورت نگیرد ممکن است شرایط سال‌های آینده وخیم‌تر شود، بنابراین لازم است آب‌های ناشی از بارندگی‌ها را ذخیره کرد. 
پژوهش در ادامه با اشاره به اینکه 85 درصد منطقه چهارمحال و بختیاری شیب‌دار است، تصریح کرد: بارندگی‌ به صورت باران مزایایی برای استان و تغذیه منابع آب‌های زیرزمینی نداشته و تنها موجب تغذیه رودخانه‌های زاینده‌رود و کارون شده است. 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد بیان کرد: در این راستا دولت باید به اندازه 3/1 هزینه خسارت‌های ناشی از سیل، صرف آبخیزداری در استان‌های بالادست همچون چهارمحال و بختیاری کند تا آب‌های ناشی از بارندگی بتواند سفره‌های آب زیرزمینی را تغذیه کند، در صورتی که اگر اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری اجرایی شده بود، سیلاب این میزان خسارت و ویرانی بر جای نمی‌گذاشت و از طرفی موجب خروج بخش زیادی از آب به خلیج فارس نمی‌شد. 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه با اشاره به مدیریت صحیح استفاده از آب از سوی مردم، تصریح کرد: مردم با توجه به بارش‌هایی که در کشور رخ داده گمان می‌کنند آب‌ها نگه داشته شده است، در صورتی که بخش عمده‌ای از آن‌ها از حوضه خارج و وارد خلیج فارس شده است، بنابراین لازم است برای حفظ و بقایای خود و آیندگان آب را به نحو احسن استفاده کرد. 
وی اضافه کرد: حدود 90 درصد آب ناشی از بارش‌ها جریان پیدا کرده است، از طرفی به دلیل خشکسالی‌های پی در پی و کاهش شدید بارش،‌ خاک خشک شده و آب به جای نفوذ در عمق خاک،  تنها در لایه‌های سطحی خاک نفوذ کرده است. 
پژوهش در پایان با اشاره به اینکه آب‌های ناشی از بارندگی در شهرکرد وارد دشت شهرکرد نمی‌شود، بیان کرد: آب‌ها توسط کانال‌های سیلابی به دشت شهرکرد منتقل و به دلیل ایجاد زهکش‌هایی در فرودگاه  آب‌ها به سمت بهشت‌آباد روانه و وارد حوزه کارون می‌شود. 
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که هر منزل مسکونی جدیدالاحداث را ملزم به حفر چاه کرده بودند، علاوه بر تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی با انتقال آب چاه‌ها به دشت شهرکرد، مشکلاتی همچون ریزگردها و ممنوعه بحرانی شدن این دشت وجود نداشت. 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت: در سال جاری سیل در مناطقی رخ داده که از مهم‌ترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در کشور محسوب می‌شوند و شرایط تولید در استان‌های درگیر سیل نیز به هم خورده است، بنابراین دولت باید برای جبران کمبود محصولات کشاورزی برنامه‌ریزی کند. 
پژوهش ادامه داد: استان خوزستان تامین کننده 38 درصد دانه‌ها و غلات کشور، تامین کننده 40 درصد شکر کشور، 74 درصد از تولید محصولات کشاورزی، 40 درصد تولید زیتون و 10 درصد گندم تولیدی در استان گلستان و 30 درصد از تولید محصولات باغی و کشاورزی در استان لرستان انجام می‌شده که اکنون به دلیل سیلاب بخش عمده‌ای از اراضی کشاورزی آن‌ها از بین رفته است. 
وی بیان کرد: باید دولت تمهیداتی برای استان‌های تولید کننده کشور بیندیشد تا در تولید محصولات استراتژی دچار مشکل نشود، زیرا امسال سال رونق تولید است و نباید به سال واردات تبدیل شود، همچنین نباید موجب وارد کردن محصولاتی که زمینه تولید آن در کشور وجود دارد، شود. 
پژوهش تاکید کرد: باید از پتانسیل استان‌هایی همچون چهارمحال و بختیاری که دارای آب و زمین مناسب برای کشت هستند، استفاده و سرمایه‌‎گذاری در این استان‌ها انجام شود تا کمبود محصولات برای سال  پیش‌رو جبران شود، همچنین در استان‌هایی که تبخیر بالا بوده از کشت برنج در آن‌ها خودداری شود.

صفحه قبل