اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 31
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 اردیبهشت 1398, 09:11
23 اردیبهشت 1398, 09:11

شرکت ۳۶ هزار دانش‌آموز چهارمحال و بختیاری در طرح ملی داناب

موضوع : خبرها

رییس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه طرح داناب با حضور ۳۶ هزار نفر از دانش آموزان در استان برگزار شد، افزود: بیش از ۲۵ نفر از معلمان رابط اجرای این طرح در مدارس استان بودند که آموزش‌های موردنیاز را به معلمان تمام مدارس استان ارائه دادند. 
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – سیروس رضایی ۲۳ اردیبهشت در این مراسم، با تبریک ماه مبارک رمضان، گفت: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آموزشی، فرهنگی و پژوهشی فعالیت می‌کند که نیاز‌های امروز همه آحاد جامعه و دانش آموزان است. 
رئیس جهاد دانشگاهی استان با بیان اینکه طرح داناب با حضور ۳۶ هزار نفر از دانش آموزان در استان برگزار شد، افزود: بیش از ۲۵ نفر از معلمان رابط اجرای این طرح در مدارس استان بودند که آموزش‌های موردنیاز را به معلمان تمام مدارس استان ارائه دادند. 
وی با تاکید بر اینکه همه ما باید به مصرف صحیح آب توجه کنیم، اظهار کرد: طرح داناب نیز در راستای مصرف بهینه آب و ضرورت حفظ آن در استان برگزار شد. 
به گزارش ایسنا، سومین دوره طرح ملی دانش آموزی نجات آب (داناب) که با همکاری اداره کل آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی و شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری از اردیبهشت سال گذشته با ارائه‌های آموزش‌های مختلف حفظ منابع آبی و صرفه جوی در مصرف آب در ۱۰۱ مدرسه متوسطه اول استان آغاز شده بود امروز به کار خود پایان دارد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 27
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 اردیبهشت 1398, 08:57
23 اردیبهشت 1398, 08:57

سومین دوره طرح داناب در چهارمحال و بختیاری به کار خود پایان داد

موضوع : خبرها

 اختتامیه سومین دوره طرح ملی نجات دانش آموزی آب (داناب) با حضور رئیس جهاد دانشگاهی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش، جمعی از مسئولین و دانش آموزان استان در مدرسه باب الحوائج شهرکرد برگزار شد. 
  
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری –احمدرضا سدهی سامانی 23 اردیبهشت‌ماه در آیین اختتامیه طرح ملی نجات دانش‌آموزی آب (داناب) در استان، با اشاره به اینکه طرح داناب در راستای استفاده بهینه از کلیه منابع برگزار می‌شود، اظهار کرد: این طرح با تفاهم وزارت خانه‌های نیرو و آموزش و پرورش منعقد شده و در کل کشور اجرا می‌شود. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری افزود: جامعه دانش‌آموزی به دلیل گستردگی و تاثیرگذاری در آینده از مهمترین اقشار جامعه هستند و این طرح نیز با هدف تاثیرپذیری بیشتر در میان آحاد جامعه در مدارس برگزار می‌شود. 
سدهی سامانی با بیان اینکه هر دانش آموز می‌تواند در زمینه صرفه جویی در آب فرهنگ‌سازی کند، تصریح کرد: گسترش فرهنگ‌های مختلف با بهره‌گیری از جامعه دانش‌‎آموزی در طرح‌های گذشته نیز به نتیجه رسیده است. 
وی ادامه داد: طرح داناب از ابتدا با رویکرد ارتقای دانش برگزار شده و دانش آموزان را با شیوه‌های مدیریت صحیح منابع و انرژی در آینده آشنا می‌کند. 
در ادامه خدایار قاسم‌پور، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه امروز رویکرد آموزش و پرورش پیشرفته مهارت‌آموزی است، گفت: مهارت‌هایی مانند دوست داشتن، در کنار هم زندگی کردن، به فکر هم نوع خود بودن، یک شهروند مفید و قانون‌مدار بودن در راستای همین مهارت آموزی در مدارس است. 
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان با بیان اینکه باید از رقابت یک‌طرفه بین دانش‌آموزان و نمره 20 عبور کرد، افزود: همه متخصصان اذعان دارند که آموزش‌ها باید علمی باشد و در زندگی افراد به کار برده شود. 
وی با اشاره به اجرای مطلوب طرح داناب در مدارس، از شرکت ۳۶ هزار دانش آموز استان در این طرح خبر داد و اظهار کرد: دانش آموزان باید سفیران آگاه و توانمند این طرح برای خانواده‌ها و جامعه باشند. 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 22
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 اردیبهشت 1398, 08:52
22 اردیبهشت 1398, 08:52

آب سد چغاخور برای مصارف کشاورزی چهارمحال و بختیاری بازگشایی شد

موضوع : خبرها

رئیس گروه بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری از بازگشایی آب سد چغاخور برای مصارف کشاورزی استان خبر داد. 
مهدی سلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: طبق برنامه اعلامی سازمان جهاد کشاورزی استان آب سد چغاخور از 16 اردیبهشت‌ماه به منظور مصارف کشاورزی بازگشایی شد و تا 20 مهرماه سال جاری رهاسازی آب ادامه دارد. 
وی افزود: سال گذشته تنها تا مردادماه رهاسازی آب سد برای کشاورزی انجام شد و بعد از آن با خشک شدن زمین‌های کشاورزی، گرد و غبار  در پاییز افزایش یافت. 
سلامی ادامه داد: این حجم از آب رها شده می‌تواند حجم بیشتری از اراضی کشاورزی را آبیاری کند و با مرطوب شدن خاک، گرد و غبار کاسته خواهد شد. 
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود 2.5 میلیون مترمکعب از آب سد برای مصارف کشاورزی اختصاص داده شد و امسال با پیش‌بینی‌های انجام شده حدودا 16 میلیون مترمکعب از آب سد برای آبیاری زمین‌های کشاورزی مصرف می‌‍شود.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 24
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 17 اردیبهشت 1398, 08:49
17 اردیبهشت 1398, 08:49

پایداری بالای سدهای چهارمحال و بختیاری

موضوع : خبرها

رئیس گروه بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: در صورتی که در آینده سیلابی فراتر از سیلاب امسال در استان رخ دهد سه سدی که تحت مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارند به دلیل برخورداری بالا از لحاظ پایداری و ایمنی مشکلی برای این سدها در زمینه سیلاب ایجاد نخواهد شد. 
مهدی سلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: در حال حاضر با بارندگی‌های اخیر، میزان آب ذخیره شده پشت سد سورک بیش از هفت میلیون متر مکعب، سد چغاخور 39.5 میلیون متر مکعب و سد ناغان به چهار میلیون متر مکعب رسیده است. 
وی میزان حجم آبگیری شده سد ناغان را 85 درصد، سد سورک حدود 28 درصد و سد چغاخور حدود 65 درصد دانست و تصریح کرد: با توجه به احداث سد سورک از سال 92 تاکنون، این میزان حجم آبگیری، بی‌سابقه بوده است. 
سلامی گفت: ظرفیت اسمی سدهای ناغان، سورک و چغاخور به ترتیب پنج میلیون متر مکعب، 25 میلیون مترمکعب و 59 میلیون متر مکعب است. 
رئیس گروه بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان خاطرنشان کرد: در صورتی که در آینده سیلابی فراتر از سیلاب امسال در استان رخ دهد سه سدی که تحت مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارند به دلیل برخورداری بالا از لحاظ پایداری و ایمنی، مشکلی برای این سدها در زمینه سیلاب ایجاد نخواهد شد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 17
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 8 اردیبهشت 1398, 08:40
8 اردیبهشت 1398, 08:40

کشور وارد دوره ترسالی نشده است

موضوع : خبرها

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: به هیچ عنوان دوره خشکسالی به اتمام نرسیده و بارندگی‌های اخیر دلیل بر ترسالی نیستند و در این شرایط با تغییر اقلیم مواجه نیستیم و تنوع اقلیم بر منطقه حاکم شده است. 
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – در پاسخ به اینکه آیا دوره خشکسالی در کشور به اتمام رسیده و وارد دوره ترسالی شده‌ایم یا خیر، گفت: به هیچ عنوان دوره خشکسالی به اتمام نرسیده و بارندگی‌های اخیر دلیل بر ترسالی نیستند و در این شرایط با تغییر اقلیم مواجه نیستیم و تنوع اقلیم بر منطقه حاکم شده است. 
پژوهش با اشاره به پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر خشکسالی 30 ساله در کشور، اظهار کرد: تاکنون حدود 10 سال از این خشکسالی‌ها طی شده و 20 سال دیگر باقی مانده است ولی برخی با وجود بارندگی اخیر تصور بر پایان این دوران دارند. 
این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: با ذخیره‌سازی صحیح آب ناشی از بارندگی‌ها، می‌توان روند خشکسالی 10 سال آینده را به خوبی پشت سر گذاشت. 
وی به بارش‌های مطلوب چند وقت گذشته اشاره کرد و افزود: اگر مدیریت صحیحی بر آ‌ب‌ها و روان‌آب‌ها صورت نگیرد ممکن است شرایط سال‌های آینده وخیم‌تر شود، بنابراین لازم است آب‌های ناشی از بارندگی‌ها را ذخیره کرد. 
پژوهش در ادامه با اشاره به اینکه 85 درصد منطقه چهارمحال و بختیاری شیب‌دار است، تصریح کرد: بارندگی‌ به صورت باران مزایایی برای استان و تغذیه منابع آب‌های زیرزمینی نداشته و تنها موجب تغذیه رودخانه‌های زاینده‌رود و کارون شده است. 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد بیان کرد: در این راستا دولت باید به اندازه 3/1 هزینه خسارت‌های ناشی از سیل، صرف آبخیزداری در استان‌های بالادست همچون چهارمحال و بختیاری کند تا آب‌های ناشی از بارندگی بتواند سفره‌های آب زیرزمینی را تغذیه کند، در صورتی که اگر اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری اجرایی شده بود، سیلاب این میزان خسارت و ویرانی بر جای نمی‌گذاشت و از طرفی موجب خروج بخش زیادی از آب به خلیج فارس نمی‌شد. 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه با اشاره به مدیریت صحیح استفاده از آب از سوی مردم، تصریح کرد: مردم با توجه به بارش‌هایی که در کشور رخ داده گمان می‌کنند آب‌ها نگه داشته شده است، در صورتی که بخش عمده‌ای از آن‌ها از حوضه خارج و وارد خلیج فارس شده است، بنابراین لازم است برای حفظ و بقایای خود و آیندگان آب را به نحو احسن استفاده کرد. 
وی اضافه کرد: حدود 90 درصد آب ناشی از بارش‌ها جریان پیدا کرده است، از طرفی به دلیل خشکسالی‌های پی در پی و کاهش شدید بارش،‌ خاک خشک شده و آب به جای نفوذ در عمق خاک،  تنها در لایه‌های سطحی خاک نفوذ کرده است. 
پژوهش در پایان با اشاره به اینکه آب‌های ناشی از بارندگی در شهرکرد وارد دشت شهرکرد نمی‌شود، بیان کرد: آب‌ها توسط کانال‌های سیلابی به دشت شهرکرد منتقل و به دلیل ایجاد زهکش‌هایی در فرودگاه  آب‌ها به سمت بهشت‌آباد روانه و وارد حوزه کارون می‌شود. 
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که هر منزل مسکونی جدیدالاحداث را ملزم به حفر چاه کرده بودند، علاوه بر تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی با انتقال آب چاه‌ها به دشت شهرکرد، مشکلاتی همچون ریزگردها و ممنوعه بحرانی شدن این دشت وجود نداشت. 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت: در سال جاری سیل در مناطقی رخ داده که از مهم‌ترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در کشور محسوب می‌شوند و شرایط تولید در استان‌های درگیر سیل نیز به هم خورده است، بنابراین دولت باید برای جبران کمبود محصولات کشاورزی برنامه‌ریزی کند. 
پژوهش ادامه داد: استان خوزستان تامین کننده 38 درصد دانه‌ها و غلات کشور، تامین کننده 40 درصد شکر کشور، 74 درصد از تولید محصولات کشاورزی، 40 درصد تولید زیتون و 10 درصد گندم تولیدی در استان گلستان و 30 درصد از تولید محصولات باغی و کشاورزی در استان لرستان انجام می‌شده که اکنون به دلیل سیلاب بخش عمده‌ای از اراضی کشاورزی آن‌ها از بین رفته است. 
وی بیان کرد: باید دولت تمهیداتی برای استان‌های تولید کننده کشور بیندیشد تا در تولید محصولات استراتژی دچار مشکل نشود، زیرا امسال سال رونق تولید است و نباید به سال واردات تبدیل شود، همچنین نباید موجب وارد کردن محصولاتی که زمینه تولید آن در کشور وجود دارد، شود. 
پژوهش تاکید کرد: باید از پتانسیل استان‌هایی همچون چهارمحال و بختیاری که دارای آب و زمین مناسب برای کشت هستند، استفاده و سرمایه‌‎گذاری در این استان‌ها انجام شود تا کمبود محصولات برای سال  پیش‌رو جبران شود، همچنین در استان‌هایی که تبخیر بالا بوده از کشت برنج در آن‌ها خودداری شود.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 27
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 4 اردیبهشت 1398, 08:11
4 اردیبهشت 1398, 08:11

28 چشمه مهم در چهارمحال و بختیاری آبدهی شد/ بارش‎‌های اخیر کمبود منابع آب زیرزمینی را جبران نکرد

موضوع : خبرها

سرپرست دفتر مدیریت مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: آب بسیاری از چشمه‌های پرآب استان که به دلیل خشکسالی‌ کاهش  60 تا 70 درصدی یافته بود، خوشبختانه در سال جاری به دلیل بارندگی‌ها آبگیری شده، به طوری که 28 چشمه بسیار مهم استان از آبدهی بالایی برخوردار شدند.
مسلم صادقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به وجود پنج تا هفت هزار چشمه در استان، اظهار کرد: از این تعداد حدودا 300 چشمه مهم در استان وجود دارد که با بارندگی‌های اخیر40 مورد از آن‌ها بیش از 500 لیتر در ثانیه آبدهی شده‌اند.
صادقی ادامه داد: آخرین آبدهی چشمه پیرغار فارسان، در سال جاری حدود شش هزار لیتر بر ثانیه بوده که در سال گذشته میزان آبدهی این چشمه به دو هزار لیتر بر ثانیه رسید.
وی گفت: رودخانه‌های فصلی، دائمی و آبشارهای موجود در استان با بارندگی‌های اخیر به طور قابل ملاحظه آبدهی شدند.
سرپرست دفتر مدیریت مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای استان بیان کرد: سد ناغان، چغاخور و سورک در حیطه وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارند که با وجود بارندگی‌ها میزان آب موجود در سد ناغان چهار میلیون متر مکعب، سد چغاخور شش میلیون متر مکعب و سد سورک به 10 میلیون متر مکعب رسیده است.
وی اضافه کرد: با اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی در استان، آبگیری دشت سفیددشت، فرادنبه و مالخلیفه در سال جاری به طور کامل انجام شده به طوری که حجم آب در آن‌ها قابل ملاحظه‌ است.
صادقی در ادامه با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری 10 سال با خشکسالی مواجه بوده است، تصریح کرد: در این مدت عمده برداشت‌ها از آب‌های زیرزمینی صورت گرفته که این امر موجب افت سطح ایستایی دشت‌ها شده است به عنوان مثال طبق ارزیابی‌های انجام شده در خصوص افت سطح ایستایی دشت شهرکرد با وجود بارش‌های مطلوب، اسفندماه سال گذشته نسبت به سال 94، این دشت به طور متوسط چهار متر افت و اسفند سال گذشته نسبت به سال 96، سطح ایستایی آن یک متر دیگر افت داشته است.
وی ادامه داد:  بارش‌هایی که در سال زراعی جاری وجود داشته و تا حدودی از حد نرمال بیشتر بوده است به هیچ عنوان جبران کننده کمبود منابع آب زیرزمینی نیست.
صادقی خاطرنشان کرد: عمده بارش در بیشتر مناطق به جز شهرستان کوهرنگ به صورت باران بوده است که این امر موجب شده بارش‌ها به روان ‌آب تبدیل و تنها به لایه سطحی خاک نفوذ کنند، بنابراین با این بارندگی‌ها تغذیه آب‌های زیرزمینی انجام نشده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 18
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 3 اردیبهشت 1398, 00:00
3 اردیبهشت 1398, 00:00

تامین و مصرف آب نیازمند تدبیر است

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمد علی نکونام در خطبه های نخستین نماز جمعه سال 98 در مصلای امام خمینی(ره) این شهر افزود: در دنیا دوم فرودین را روز جهانی آب نامگذاری کرده اند،غربی ها این روز را روز جهانی آب نامگذاری کرده اند تا نشان دهند که آینده جنگ بشریت جنگ آب است.
به گفته وی، آنها مطابق محاسبات خودشان این حرف‌ها را می زنند و به محاسبات توحیدی هم باور ندارند، نمونه‌اش همین امسال که هیچ کس حساب نمی کرد که برای کشور سال پر بارشی باشد.
نکونام اظهار داشت:در مساله تامین آب شرب باید ابتدا تدابیر درست شود و دوم مصارف باید حساب شده باشد.
وی تاکید کرد : این دو نکته، تدابیر و مصارف در چند روز گذشته که استان با مشکل آب مواجه شد با یک سوء تدبیر همراه شد و اگر زمانی که می‌خواستند طرح انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد را انجام دهند، درست تدبیر کرده بودند و یک مخزن در سرشاخه تعریف کرده بودند این مشکل به وجود نمی‌آمد.
نکونام یادآور شد : چهارمحال و بختیاری یک استان سردسیر و برف‌گیر است و مشکلاتی که اکنون در خصوص انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد بوجود آمده قابل پیش بینی بود و باید آن را در آینده رفع کنند.
به گفته وی، تدبیر در مصرف،در برنامه‌ریزی و توزیع آب باید مدیریت شود و با مدیریت درست می توان از ضایعات جلوگیری کرد.
خطیب جمعه شهرکرد، با اشاره به همزمانی اعتکاف و ایام نوروزی تصریح کرد: حضور جوانان در آیین معنوی اعتکاف امسال چشمگیر بود و نشان می دهد که نوجوان و جوانان دغدغه دین دارند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال رونق تولید تصریح کرد: تمامی مسوولان و دولتمردان و اقشار مختلف مردم برای تحقق شعار سال وظیفه و رسالت خطیری برعهده دارند.
نکونام یادآور شد: ایران اسلامی به برکت حضور جوانان انقلابی و مومن از گردنه های سخت عبور کرده است و سال 98 باید سال رونق تولید و اقتصاد کشور باشد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در حرم حضرت امام رضا (ع) در روز اول فرودین ماه سال 98 ادامه داد: همه باید توجه داشته باشند سخنان مقام معظم رهبری ،سخنان راهگشا و چراغ راه آینده است.
نکونام به عهد شکنی آمریکایی ها در تمامی دوره ها اشاره کرد و گفت: خود آمریکایی ها اعتراف می کنند که ، انقلاب ایران، آمریکا را غافلگیر کرد و آنها چهل سالگی انقلاب را یک رخداد بزرگ در جهان می دانند.
به گفته وی،رهبر انقلاب در دیدار با زوار و مجاوران بارگاه امام هشتم فرمودند، که ایرانی خصیصه‌اش این است که هیچ چیز نمی‌تواند جلوی او را بگیرد و هیچ کس نمی تواند ایرانی را سر خورده و ناامید کند .
نکونام خاطر نشان کرد: سال 98 سالی است که همین راه با قوت باید ادامه پیدا کند و رهبری راهها و مسائل را ترسیم کرده اند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 25
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 2 اردیبهشت 1398, 08:57
2 اردیبهشت 1398, 08:57

عملیاتی شدن گلاب، خشک‌شدن زاینده‌رود را در پی دارد

موضوع : خبرها

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: در حال حاضر میزان دبی آب رودخانه زاینده‌رود 11 متر مکعب بر ثانیه است که با راه‌اندازی تونل گلاب، نه تنها رودخانه خشک می‌شود، بلکه تمام آب‌هایی که در منطقه وجود دارد به سمت گلاب سرازیر شده و منطقه بن، سامان و مناطقی که در مسیر آب رودخانه قرار دارند، خشک خواهد شد و مردم با بحران مواجه می‌شوند.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به بازشدن آب سد زاینده‌رود از سال گذشته، اظهار کرد: میزان دبی آب خروجی از سد، 70 متر مکعب بر ثانیه بود و این امر در زمان مناسبی اتفاق نیوفتاد.
پژوهش گفت: باز شدن آب سد زاینده‌رود در ایام نوروز با هدف جذب توریست و گردشگر انجام شد، در حالی که تامین آب شرب از جذب توریست مهم‌تر بود.
وی با اشاره به مطلوب بودن بارندگی‌ها در اسفندماه سال گذشته و فروردین‌ماه سال جاری، تصریح کرد: با این وجود باید حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده‌رود به دو برابر افزایش می‌یافت که با وجود طرح‌های غیر قانونی برداشت آب، آب پشت سد کاهش پیدا کرد و در کمترین حجم خود باقی ماند.
عضو کمیته ملی کارون گفت: مسئولان استان اصفهان با وجود باز شدن سد زاینده‌رود، با کم‌ آبی در فصل تابستان مواجه خواهند شد و از این رو خواهان احداث تونل بهشت‌آباد هستند.
وی اضافه کرد: وجود مقدار کم آب در سی و سه پل اصفهان، ناشی از این است که حق‌آبه‌ای از سد زاینده‌رود برای صنعت اصفهان مشخص کرده‌اند و با هدف آباد کردن تالاب گاوخونی، قصد دارند صنعت را آباد کنند، بنابراین آن‌ها با این اقدام به دنبال احداث تونل بهشت‌آباد هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه بیان کرد: برخی علت جاری شدن سیلاب در استان خوزستان را مخالفت با احداث تونل بهشت‌آباد می‌دانند در حالی که توجه نکردن به لایروبی رودخانه‌ها و احداث شهرها و روستاهایی در نزدیکی رودخانه‌ها موجب مشکلات پیش آمده در خوزستان شد که این امر هزینه‌های جبران‌ناپذیری به اراضی کشاورزی، مردم و اقتصاد کشور وارد کرد.
پژوهش تاکید کرد: مسیر سد کارون با دز و کرخه متفاوت است که با بارش‌هایی که در اسفند و فروردین‌ماه صورت گرفت به جز سد کارون 4، که تنها برای چندین روز سرریز شد، ظرفیت سایر سدهای احداث شده بر روی کارون تکمیل نشد و بحرانی در کارون رخ نداد.
وی اضافه کرد: کرخه در استان ایلام و دز در استان لرستان قرار گرفته است با این وجود اگر مسئولان کشور به دنبال مدیریت سیلاب‌ها هستند، باید تدابیری برای دز و کرخه بیندیشند، زیرا چهارمحال و بختیاری آبی برای انتقال و فعال شدن بهشت‌آباد و گلاب ندارد.
پژوهش اظهار کرد: در حال حاضر میزان حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده‌رود به 227 میلیون متر مکعب رسیده است، حال این پرسش مطرح می‌شود که چرا باید در این مقطع زمانی، گلاب آبگیری شود؟ در حالی که در شرایطی که بارندگی رخ داده است باید میزان حجم آب پشت سد زاینده‌رود ناشی از ذوب شدن برف‌ها و بارندگی به حدود یک میلیارد متر مکعب رسیده باشد.
عضو کمیته صیانت از آب استان در خصوص صحیح یا اشتباه بودن احداث سدهای بیشتر در کشور، تصریح کرد: دولت باید به جای صرف هزینه‌های بسیار در احداث سد، به دنبال انجام عملیات آبخیزداری و تثبیت پوشش گیاهی در استان‌های بالادست باشد، اگر در شرایط 10 ساله خشکسالی از سوی مسئولان و مدیران بحران، رودخانه‌ها لایروبی شده بود این مشکلات پیش نمی‌آمد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه گلاب بعد از سد زاینده‌رود قرار دارد، تصریح کرد: در حال حاضر لوله‌هایی که برای انتقال آب متصل شده، بسیار بزرگتر از برآوردها بوده است، همچنین طبق گزارشات، این لوله‌ها می‌توانند، دبی آب رودخانه را با 24 متر مکعب بر ثانیه انتقال دهند.
پژوهش گفت: در حال حاضر میزان دبی آب رودخانه زاینده‌رود 11 متر مکعب بر ثانیه است که با این خروجی آب، نه تنها رودخانه خشک می‌شود، بلکه تمام آب‌هایی که در منطقه وجود دارد به سمت گلاب سرازیر شده و منطقه بن، سامان و مناطقی که در مسیر آب رودخانه قرار دارند، خشک خواهد شد و مردم با بحران مواجه می‌شوند.
وی ادامه داد: مهاجرت مردم و ناامنی از دیگر عواقب راه‌اندازی تونل گلاب است و آبگیری آن زنگ خطری برای امنیت کشور محسوب می‌شود.
پژوهش گفت: لازم است مسئولان چهارمحال و بختیاری احقاق حقوق مردم را اولویت کاری خود قرار دهند.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 46
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 2 اردیبهشت 1398, 00:17
2 اردیبهشت 1398, 00:17

78 درصد مخازن سدهای کشور پر شد/ افزایش 42 میلیارد مترمکعبی ورودی به سدهای کشور

موضوع : خبرها

بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده تا میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد 63 درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از 39 میلیارد مترمکعب رسیده و 78 درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به 314 میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با (120 میلیمتر) مدت مشابه سال گذشته 161 درصد و در مقایسه با (209 میلیمتر) مدت متوسط بلندمدت 50 درصد افزایش داشته است. روند افزایشی بارندگی‌ها موجب شده است تا کشور ما پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه کند و حجم بارندگی‌ تمامی استان‌های کشور از مدت میانگین 50 سال اخیر کشور هم فراتر برود.
سدهای کشور نیز تحت تاثیر بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری وضعیت بسیار مناسبی را تجربه می‌کنند به طوری که ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای مهرماه سال گذشته تاکنون به 56.64 میلیارد مترمکعب رسیده، که این رقم در مقایسه با ورودی 14.56 میلیارد مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته 289 درصد افزایش داشته است.
در حال حاضر میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد 63 درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از 39 میلیارد مترمکعب رسیده است و 78 درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شده است. میزان خروجی از سدها نیز با افزایش 170 درصدی به 37.55 میلیارد مترمکعب رسیده است که همین امر نوید سال زراعی بسیار مناسبی را می‌دهد.
بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده است تا از میان 178 سد مهم کشور حدود 77 سد بزرگ که 54 درصد از ظرفیت کل مخازن سدهای کشور را شامل می‌شوند بین 90 تا 100 درصد پر شده باشند.
هم اکنون 92 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز خلیج فارس، 83 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، 59 درصد مخازن سدهای حوضه دریای خزر، 57 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز مرکزی، 55 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون و 42 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس نیز پر است.
سیلاب‌های فروردین‌ماه در کنار بارش‌های مناسب چندماه اخیر موجب شده است تا سدهای استان خوزستان نیز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گیرند؛ به طوری که ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود 34 میلیارد مترمکعب رسیده است. این رقم سال گذشته در چنین زمانی تنها 6 میلیارد مترمکعب بوده است.
در حال حاضر 95 درصد مخازن سدهای خوزستان پر است و آب موجود در مخازن سدهای استان با افزایش 83 درصدی به بیش از 23 میلیارد مترمکعب رسیده است.