اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 318
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 4 اردیبهشت 1398, 08:11
4 اردیبهشت 1398, 08:11

28 چشمه مهم در چهارمحال و بختیاری آبدهی شد/ بارش‎‌های اخیر کمبود منابع آب زیرزمینی را جبران نکرد

موضوع : خبرها

سرپرست دفتر مدیریت مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: آب بسیاری از چشمه‌های پرآب استان که به دلیل خشکسالی‌ کاهش  60 تا 70 درصدی یافته بود، خوشبختانه در سال جاری به دلیل بارندگی‌ها آبگیری شده، به طوری که 28 چشمه بسیار مهم استان از آبدهی بالایی برخوردار شدند.
مسلم صادقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به وجود پنج تا هفت هزار چشمه در استان، اظهار کرد: از این تعداد حدودا 300 چشمه مهم در استان وجود دارد که با بارندگی‌های اخیر40 مورد از آن‌ها بیش از 500 لیتر در ثانیه آبدهی شده‌اند.
صادقی ادامه داد: آخرین آبدهی چشمه پیرغار فارسان، در سال جاری حدود شش هزار لیتر بر ثانیه بوده که در سال گذشته میزان آبدهی این چشمه به دو هزار لیتر بر ثانیه رسید.
وی گفت: رودخانه‌های فصلی، دائمی و آبشارهای موجود در استان با بارندگی‌های اخیر به طور قابل ملاحظه آبدهی شدند.
سرپرست دفتر مدیریت مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای استان بیان کرد: سد ناغان، چغاخور و سورک در حیطه وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارند که با وجود بارندگی‌ها میزان آب موجود در سد ناغان چهار میلیون متر مکعب، سد چغاخور شش میلیون متر مکعب و سد سورک به 10 میلیون متر مکعب رسیده است.
وی اضافه کرد: با اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی در استان، آبگیری دشت سفیددشت، فرادنبه و مالخلیفه در سال جاری به طور کامل انجام شده به طوری که حجم آب در آن‌ها قابل ملاحظه‌ است.
صادقی در ادامه با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری 10 سال با خشکسالی مواجه بوده است، تصریح کرد: در این مدت عمده برداشت‌ها از آب‌های زیرزمینی صورت گرفته که این امر موجب افت سطح ایستایی دشت‌ها شده است به عنوان مثال طبق ارزیابی‌های انجام شده در خصوص افت سطح ایستایی دشت شهرکرد با وجود بارش‌های مطلوب، اسفندماه سال گذشته نسبت به سال 94، این دشت به طور متوسط چهار متر افت و اسفند سال گذشته نسبت به سال 96، سطح ایستایی آن یک متر دیگر افت داشته است.
وی ادامه داد:  بارش‌هایی که در سال زراعی جاری وجود داشته و تا حدودی از حد نرمال بیشتر بوده است به هیچ عنوان جبران کننده کمبود منابع آب زیرزمینی نیست.
صادقی خاطرنشان کرد: عمده بارش در بیشتر مناطق به جز شهرستان کوهرنگ به صورت باران بوده است که این امر موجب شده بارش‌ها به روان ‌آب تبدیل و تنها به لایه سطحی خاک نفوذ کنند، بنابراین با این بارندگی‌ها تغذیه آب‌های زیرزمینی انجام نشده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 311
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 3 اردیبهشت 1398, 00:00
3 اردیبهشت 1398, 00:00

تامین و مصرف آب نیازمند تدبیر است

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمد علی نکونام در خطبه های نخستین نماز جمعه سال 98 در مصلای امام خمینی(ره) این شهر افزود: در دنیا دوم فرودین را روز جهانی آب نامگذاری کرده اند،غربی ها این روز را روز جهانی آب نامگذاری کرده اند تا نشان دهند که آینده جنگ بشریت جنگ آب است.
به گفته وی، آنها مطابق محاسبات خودشان این حرف‌ها را می زنند و به محاسبات توحیدی هم باور ندارند، نمونه‌اش همین امسال که هیچ کس حساب نمی کرد که برای کشور سال پر بارشی باشد.
نکونام اظهار داشت:در مساله تامین آب شرب باید ابتدا تدابیر درست شود و دوم مصارف باید حساب شده باشد.
وی تاکید کرد : این دو نکته، تدابیر و مصارف در چند روز گذشته که استان با مشکل آب مواجه شد با یک سوء تدبیر همراه شد و اگر زمانی که می‌خواستند طرح انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد را انجام دهند، درست تدبیر کرده بودند و یک مخزن در سرشاخه تعریف کرده بودند این مشکل به وجود نمی‌آمد.
نکونام یادآور شد : چهارمحال و بختیاری یک استان سردسیر و برف‌گیر است و مشکلاتی که اکنون در خصوص انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد بوجود آمده قابل پیش بینی بود و باید آن را در آینده رفع کنند.
به گفته وی، تدبیر در مصرف،در برنامه‌ریزی و توزیع آب باید مدیریت شود و با مدیریت درست می توان از ضایعات جلوگیری کرد.
خطیب جمعه شهرکرد، با اشاره به همزمانی اعتکاف و ایام نوروزی تصریح کرد: حضور جوانان در آیین معنوی اعتکاف امسال چشمگیر بود و نشان می دهد که نوجوان و جوانان دغدغه دین دارند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال رونق تولید تصریح کرد: تمامی مسوولان و دولتمردان و اقشار مختلف مردم برای تحقق شعار سال وظیفه و رسالت خطیری برعهده دارند.
نکونام یادآور شد: ایران اسلامی به برکت حضور جوانان انقلابی و مومن از گردنه های سخت عبور کرده است و سال 98 باید سال رونق تولید و اقتصاد کشور باشد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در حرم حضرت امام رضا (ع) در روز اول فرودین ماه سال 98 ادامه داد: همه باید توجه داشته باشند سخنان مقام معظم رهبری ،سخنان راهگشا و چراغ راه آینده است.
نکونام به عهد شکنی آمریکایی ها در تمامی دوره ها اشاره کرد و گفت: خود آمریکایی ها اعتراف می کنند که ، انقلاب ایران، آمریکا را غافلگیر کرد و آنها چهل سالگی انقلاب را یک رخداد بزرگ در جهان می دانند.
به گفته وی،رهبر انقلاب در دیدار با زوار و مجاوران بارگاه امام هشتم فرمودند، که ایرانی خصیصه‌اش این است که هیچ چیز نمی‌تواند جلوی او را بگیرد و هیچ کس نمی تواند ایرانی را سر خورده و ناامید کند .
نکونام خاطر نشان کرد: سال 98 سالی است که همین راه با قوت باید ادامه پیدا کند و رهبری راهها و مسائل را ترسیم کرده اند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 365
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 2 اردیبهشت 1398, 08:57
2 اردیبهشت 1398, 08:57

عملیاتی شدن گلاب، خشک‌شدن زاینده‌رود را در پی دارد

موضوع : خبرها

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: در حال حاضر میزان دبی آب رودخانه زاینده‌رود 11 متر مکعب بر ثانیه است که با راه‌اندازی تونل گلاب، نه تنها رودخانه خشک می‌شود، بلکه تمام آب‌هایی که در منطقه وجود دارد به سمت گلاب سرازیر شده و منطقه بن، سامان و مناطقی که در مسیر آب رودخانه قرار دارند، خشک خواهد شد و مردم با بحران مواجه می‌شوند.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به بازشدن آب سد زاینده‌رود از سال گذشته، اظهار کرد: میزان دبی آب خروجی از سد، 70 متر مکعب بر ثانیه بود و این امر در زمان مناسبی اتفاق نیوفتاد.
پژوهش گفت: باز شدن آب سد زاینده‌رود در ایام نوروز با هدف جذب توریست و گردشگر انجام شد، در حالی که تامین آب شرب از جذب توریست مهم‌تر بود.
وی با اشاره به مطلوب بودن بارندگی‌ها در اسفندماه سال گذشته و فروردین‌ماه سال جاری، تصریح کرد: با این وجود باید حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده‌رود به دو برابر افزایش می‌یافت که با وجود طرح‌های غیر قانونی برداشت آب، آب پشت سد کاهش پیدا کرد و در کمترین حجم خود باقی ماند.
عضو کمیته ملی کارون گفت: مسئولان استان اصفهان با وجود باز شدن سد زاینده‌رود، با کم‌ آبی در فصل تابستان مواجه خواهند شد و از این رو خواهان احداث تونل بهشت‌آباد هستند.
وی اضافه کرد: وجود مقدار کم آب در سی و سه پل اصفهان، ناشی از این است که حق‌آبه‌ای از سد زاینده‌رود برای صنعت اصفهان مشخص کرده‌اند و با هدف آباد کردن تالاب گاوخونی، قصد دارند صنعت را آباد کنند، بنابراین آن‌ها با این اقدام به دنبال احداث تونل بهشت‌آباد هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه بیان کرد: برخی علت جاری شدن سیلاب در استان خوزستان را مخالفت با احداث تونل بهشت‌آباد می‌دانند در حالی که توجه نکردن به لایروبی رودخانه‌ها و احداث شهرها و روستاهایی در نزدیکی رودخانه‌ها موجب مشکلات پیش آمده در خوزستان شد که این امر هزینه‌های جبران‌ناپذیری به اراضی کشاورزی، مردم و اقتصاد کشور وارد کرد.
پژوهش تاکید کرد: مسیر سد کارون با دز و کرخه متفاوت است که با بارش‌هایی که در اسفند و فروردین‌ماه صورت گرفت به جز سد کارون 4، که تنها برای چندین روز سرریز شد، ظرفیت سایر سدهای احداث شده بر روی کارون تکمیل نشد و بحرانی در کارون رخ نداد.
وی اضافه کرد: کرخه در استان ایلام و دز در استان لرستان قرار گرفته است با این وجود اگر مسئولان کشور به دنبال مدیریت سیلاب‌ها هستند، باید تدابیری برای دز و کرخه بیندیشند، زیرا چهارمحال و بختیاری آبی برای انتقال و فعال شدن بهشت‌آباد و گلاب ندارد.
پژوهش اظهار کرد: در حال حاضر میزان حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده‌رود به 227 میلیون متر مکعب رسیده است، حال این پرسش مطرح می‌شود که چرا باید در این مقطع زمانی، گلاب آبگیری شود؟ در حالی که در شرایطی که بارندگی رخ داده است باید میزان حجم آب پشت سد زاینده‌رود ناشی از ذوب شدن برف‌ها و بارندگی به حدود یک میلیارد متر مکعب رسیده باشد.
عضو کمیته صیانت از آب استان در خصوص صحیح یا اشتباه بودن احداث سدهای بیشتر در کشور، تصریح کرد: دولت باید به جای صرف هزینه‌های بسیار در احداث سد، به دنبال انجام عملیات آبخیزداری و تثبیت پوشش گیاهی در استان‌های بالادست باشد، اگر در شرایط 10 ساله خشکسالی از سوی مسئولان و مدیران بحران، رودخانه‌ها لایروبی شده بود این مشکلات پیش نمی‌آمد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه گلاب بعد از سد زاینده‌رود قرار دارد، تصریح کرد: در حال حاضر لوله‌هایی که برای انتقال آب متصل شده، بسیار بزرگتر از برآوردها بوده است، همچنین طبق گزارشات، این لوله‌ها می‌توانند، دبی آب رودخانه را با 24 متر مکعب بر ثانیه انتقال دهند.
پژوهش گفت: در حال حاضر میزان دبی آب رودخانه زاینده‌رود 11 متر مکعب بر ثانیه است که با این خروجی آب، نه تنها رودخانه خشک می‌شود، بلکه تمام آب‌هایی که در منطقه وجود دارد به سمت گلاب سرازیر شده و منطقه بن، سامان و مناطقی که در مسیر آب رودخانه قرار دارند، خشک خواهد شد و مردم با بحران مواجه می‌شوند.
وی ادامه داد: مهاجرت مردم و ناامنی از دیگر عواقب راه‌اندازی تونل گلاب است و آبگیری آن زنگ خطری برای امنیت کشور محسوب می‌شود.
پژوهش گفت: لازم است مسئولان چهارمحال و بختیاری احقاق حقوق مردم را اولویت کاری خود قرار دهند.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 316
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 2 اردیبهشت 1398, 00:17
2 اردیبهشت 1398, 00:17

78 درصد مخازن سدهای کشور پر شد/ افزایش 42 میلیارد مترمکعبی ورودی به سدهای کشور

موضوع : خبرها

بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده تا میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد 63 درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از 39 میلیارد مترمکعب رسیده و 78 درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به 314 میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با (120 میلیمتر) مدت مشابه سال گذشته 161 درصد و در مقایسه با (209 میلیمتر) مدت متوسط بلندمدت 50 درصد افزایش داشته است. روند افزایشی بارندگی‌ها موجب شده است تا کشور ما پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه کند و حجم بارندگی‌ تمامی استان‌های کشور از مدت میانگین 50 سال اخیر کشور هم فراتر برود.
سدهای کشور نیز تحت تاثیر بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری وضعیت بسیار مناسبی را تجربه می‌کنند به طوری که ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای مهرماه سال گذشته تاکنون به 56.64 میلیارد مترمکعب رسیده، که این رقم در مقایسه با ورودی 14.56 میلیارد مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته 289 درصد افزایش داشته است.
در حال حاضر میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد 63 درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از 39 میلیارد مترمکعب رسیده است و 78 درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شده است. میزان خروجی از سدها نیز با افزایش 170 درصدی به 37.55 میلیارد مترمکعب رسیده است که همین امر نوید سال زراعی بسیار مناسبی را می‌دهد.
بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده است تا از میان 178 سد مهم کشور حدود 77 سد بزرگ که 54 درصد از ظرفیت کل مخازن سدهای کشور را شامل می‌شوند بین 90 تا 100 درصد پر شده باشند.
هم اکنون 92 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز خلیج فارس، 83 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، 59 درصد مخازن سدهای حوضه دریای خزر، 57 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز مرکزی، 55 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون و 42 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس نیز پر است.
سیلاب‌های فروردین‌ماه در کنار بارش‌های مناسب چندماه اخیر موجب شده است تا سدهای استان خوزستان نیز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گیرند؛ به طوری که ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود 34 میلیارد مترمکعب رسیده است. این رقم سال گذشته در چنین زمانی تنها 6 میلیارد مترمکعب بوده است.
در حال حاضر 95 درصد مخازن سدهای خوزستان پر است و آب موجود در مخازن سدهای استان با افزایش 83 درصدی به بیش از 23 میلیارد مترمکعب رسیده است.