اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 334
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 21:53
25 فروردین 1398, 21:53

تایید خبر آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب

موضوع : خبرها

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، مدتی است مطالبی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه بعد از بارندگی‌های اخیر حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل غیرقانونی گلاب آبگیری شده است.
بعد از پیگیری خبرنگار فارس از شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری خبر آبگیری این تونل تایید شد.
تونل گلاب، پروژه‌ای است که مصادیق غیرقانونی بودن آن بارها از سوی مراجع مختلف کشوری تایید شده است.(اینجا بخوانید)
نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرده است که آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل غیرقانونی گلاب را در مجلس پیگیری می‌کند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 231
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 12:03
25 فروردین 1398, 12:03

همچنان در شرایط خشکسالی هستیم

موضوع : خبرها

شاهرخ پارسا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، گفت: با توجه به بارش‌های اخیر منابع آبی چهارمحال و بختیاری بهبود پیدا می‌کند ولی نه آنچنان که انتظار می‌رود.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه این استان 11 سال گرفتار خشکسالی بود، افزود: مصرف بهینه و صرفه‌جویی چه بخش خانگی و چه کشاورزی همچنان باید رعایت شود.
وی با بیان اینکه کمبود بارش در چهارمحال و بختیاری به طور میانگین یک هزار و 300 میلی‌متر است و این میزان هنوز جبران نشده است، ادامه داد: حداقل چندین سال پرآبی باید در استان رخ دهد تا جبران این کمبود بارش‌ها شود.
پارسا با تاکید بر اینکه وضعیت منابع آبی و ذخایر سدهای چهارمحال و بختیاری با توجه به بارش‌های خوبی که طی فروردین‌ماه سال 98 صورت گرفت بهبود پیدا کرده است اما همچنان باید سال‌های زیادی ترسالی باشد تا کمبود آب‌های زیرزمینی جبران شود، عنوان کرد: نمی‌توان گفت دوران خشکسالی به پایان رسیده و ترسالی شروع شده است.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: از خصوصیات منطقه‌ای که ایران در آن واقع شده این است که با توجه به وضعیت افزایش دما و پیامدهای آن و تغییر اقلیم، یا با کمبود بارش‌های ممتد مواجه خواهیم بود یا بارش‌ها به‌صورت سیل‌آسا و سنگین رخ می‌دهند.
وی اضافه کرد: امسال افزایش دما را شاهد بودیم، این افزایش دما باعث بالا رفتن ظرفیت پذیرش بخار آب می‌شود در نتیجه در سال‌های آینده یا بارش نداریم یا اگر بارش داشته باشیم سیل‌آسا هستند.
پارسا تاکید کرد: در نهایت با توجه به اینکه 11 سال خشکسالی در کشور حاکم بود و خلل و فرج خاک پر شده و در خاک حالت فشردگی ایجاد شده است، بارش‌ها به سختی در خاک نفوذ می‌کند، عمدتا به‌صورت روان‌آب از دسترس خارج می‌شوند و نفوذ چندانی در دشت‌ها ندارند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 217
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 11:43
25 فروردین 1398, 11:43

طرح موضوع انتقال آب در چهارمحال و بختیاری تنها باعث افزایش تنش می‌شود

موضوع : خبرها

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی گفت:  در شرایط فعلی طرح موضوع انتقال آب در این استان تنها باعث افزایش تنش می‌شود و لازم است دولت نسبت به پرداخت خسارات دیدگان و بعد از آن رسیدگی به قصورات اقدام کند.
به گزارش ایسنا، علی کاظمی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی ابعاد سیل اخیر، اظهار کرد: شهرستان‌های چهار محال بختیاری از روز سوم فروردین با بارش‌های سیل‌آسای باران مواجه شدند که کانون اصلی آن کوهرنگ بود. بارش ۶۰۰ میلی‌متری باران همراه با آب شدن برف‌ها سبب طغیان رودخانه‌ها در استان شد.
وی افزود: تدبیر مسئولان استان بخصوص استاندار باعث شد که در چهار محال و بختیاری شاهد خسارات جانی نباشیم که جای تقدیر و تشکر دارد. اما خسارات مالی شدیدی داشتیم چون علاوه بر سیل، رانش زمین باعث شد که ۳۰ روستا در معرض خطر قرار گرفته و ساکنان سه روستا تخلیه شده و در اماکن امن مستقر شوند.
عضو مجمع نمایندگان استان خسارات چهارمحال بختیاری را در سه بخش زیربنایی، مزارع و باغات و شیلات دانست و گفت: خسارات مربوط به بخش زیربنایی شامل جاده‌ها، آب، برق، گاز، ابنیه‌ها و ساختمان شهری وارد شده که حدود هزار و ۵۰۰ خانه از مردم از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند. همچنین مزارع، باغات و کشاورزی بخصوص موضوع شیلات دچار مشکل شده است. برآورد اولیه خسارات بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان است.
کاظمی تاکید کرد: در شرایط فعلی طرح موضوع انتقال آب در این استان تنها باعث افزایش تنش می‌شود و لازم است دولت نسبت به پرداخت خسارات دیدگان و بعد از آن رسیدگی به قصورات اقدام کند.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 230
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 10:45
25 فروردین 1398, 10:45

آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب و عواقب آن

موضوع : خبرها

طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب در فضای مجازی منتشر شده است.

مهدی پژوهش، عضو کمیته ملی کارون در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – ضمن تایید این خبر، اظهار کرد: مشاهدات عینی کارشناسان از منطقه حاکی از آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب است.

این محقق و استاد دانشگاه تاکید کرد: هیچ‌گونه توجیه کارشناسانه و منطقی برای اجرای تونل گلاب وجود ندارد و این می‌تواند به منزله دور زدن استان چهارمحال و بختیاری برای بهره‌برداری غیرمنصفانه آب به نفع استان‌های مجاور باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه در دنیا انتقال آب بین حوضه‌ای به عنوان یک مسئله مهم و با حساسیت، مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی دهنده‌زندگی، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که بیشترین آب جاری در آن وارد استان اصفهان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از انجام تحقیقات گسترده و متداول در زمینه‌های مختلف جوانب احداث این پروژه‌ سنجیده شده و این تونل مشکلات زیست‌محیطی داشته و فعالیت آن باید متوقف شود.

همچنین علی کاظمی، نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ روز گذشته در جلسه علنی مجلس اظهار کرده بود که در شرایط فعلی طرح موضوع انتقال آب در این استان تنها باعث افزایش تنش خواهد شد.

این نماینده مجلس در گفت و گو با ایسنا، در خصوص عواقب  آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب، تاکید کرد: در حال حاضر کشور درگیر مسائل سیل و خسارات ناشی از آن است و طرح و اجرای این مهم در چنین شرایطی به صلاح نیست.

وی تصریح کرد: مسئولان اجرایی استان موظفند در این خصوص بررسی‌های لازم را انجام داده، رصد کنند تا بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

کاظمی با تاکید بر اینکه در موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای، نگاه باید کارشناسانه باشد، خاطر نشان کرد: در این خصوص تذکرات لازم داده شده و در صورت نیاز این تذکرات ادامه خواهند داشت.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 243
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 00:14
25 فروردین 1398, 00:14

۴۴ تالاب کشور بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شدند/ مدیریت 10 میلیارد مترمکعب آب تنها با مدیریت در رهاسازی امکان‌پذیر بود/ موضوع سیلاب همانند موضوع مدیریت آب میان‌بخشی است

موضوع : خبرها

وزیر نیرو گفت: در بارش‌های اخیر ۴۴ تالاب کشور از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شده و حجم آب سدها ۶۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از خبرگزاری خانه ملت، رضا اردکانیان وزیر نیرو در نشست علنی امروز (یکشنبه، 25 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: خشکسالی نتیجه کم بارشی‌ها و سیل حادث شده نیز بر اثر پربارشی ها است، سیل‌های بزرگی در کشورهای صنعتی رخ داده و خسارات زیادی را به بار آورده اما این کاهش خسارات و صدمات سیل است که اهمیت دارد.
 وزیر نیرو با بیان اینکه شدت، طول مدت و وسعت بارندگی‌ها هرکدام به تنهایی منجر به سیل می‌شوند اما در کشور ما ترکیب هر سه مورد موجب سیل شد و 23 استان را درگیر خود کرد، تصریح کرد: تنها بارندگی 2 هفته ابتدایی فروردین ماه سال جاری 19 برابر میزان بارندگی سال گذشته بود در حوزه آبریز سد کرخه نیمه اول فروردین ماه سال گذشته حدود 3 میلی متر بارندگی رخ داد که در نیمه اول فروردین ماه سال جاری این رقم معادل 198 میلی متر بود.
وی با اشاره به اینکه در مناطق معتدل و پربارش حاصل سیل همواره خسارات و صدمات است اما ما کشور خشک و نیمه خشکی هستیم که اگر چنانچه برخی نظرات تائید شود ممکن است ترسالی‌ها و خشکسالی های شدیدی داشته باشیم براین اساس باید بیشترین بهره را از بارندگی‌ها کسب کنیم، ادامه داد: در بارش‌های اخیر 44 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد آبگیری شده و حجم آب سدها 64 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
اردکانیان با تاکید بر اینکه باید از برکات سیل استفاده و صدمات آن کاهش داده شود، عنوان کرد: اصل موضوع سیل اجتناب ناپذیر است، هر مقدار تجهیزات لازم است باید برای پیش بینی‌ها تهیه شود، آخرین پیش بینی که 9 بهمن ماه سال گذشته در شورای آب ارائه شد حاکی از این بود که در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط عادی است.
وزیر نیرو با بیان اینکه فراموش نکنیم در حوزه‌هایی که سیل رخ داد به دلیل ظرفیت مخازن و حجم سیلاب‌ها شرایط نامناسبی برای پایین دست ایجاد شد، تصریح کرد: دستور رئیس جمهور برای تشکیل هیات بررسی و تدوین گزارش سیل‌ها صادر شده، سازمان‌های اجرایی توانسته‌اند در پاسخگویی به حادثه و بازگردانی شرایط به نحو مطلوبی عمل کنند.
وی افزود: یک و نیم درصد روستاهای خسارت دیده به دلیل عدم دسترسی برق ندارند و همچنین یک و نیم درصد روستاها با مشکل برقراری شبکه آب مواجه هستند و بالغ بر 2 هزار و صد میلیارد خسارت به شبکه‌ها وارد شده است.
اردکانیان با اشاره به اینکه امیدواریم تا سال 1400، 75 هزار کیلومتر حریم بستر رودخانه‌ها تعیین شود، ادامه داد: موضوع سیلاب همانند موضوع مدیریت آب میان بخشی است، ساده سازی و توجه به یک بخش آن فرصت را از ما می‌گیرد.
وزیر نیرو در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت 10 میلیارد مترمکعب آب ورودی به مخزن چند سد تنها با مدیریت در رهاسازی آب‌های ذخیره شده امکان پذیر بود.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در خصوص مسئله لایروبی رودخانه‌ها که جزء وظایف وزارت نیرو است با توجه به اینکه احتمالاً ترسالی ادامه پیدا می‌کند برنامه‌ای به مجلس ارائه کنید تا در سال آینده دچار مشکل نشوید.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 211
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 00:10
25 فروردین 1398, 00:10

به مسئله چندانضباطی آب نگرش تک بعدی نداشته باشیم/ تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه/ عزم جدی برای آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها

موضوع : خبرها

وزیر نیرو گفت: گروه‌های مرجع در جامعه به مسئله چند انضباطی مدیریت آب، نگرش تک بعدی نداشته باشند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" شامگاه شنبه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک سیما با بیان اینکه همه سدهای کشور در وضعیت کاملا پایدار هستند و از این حیث جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، افزود: سدهای بزرگ و مهم کشور به‌ویژه در استان خوزستان که در معرض سیلاب‌های ورودی قابل ملاحظه است، به‌صورت شبانه‌روزی توسط تیم‌های ورزیده در حال پایش هستند و همین موضوع حکایت از وضعیت مناسب و مطلوب همه سدها دارد.وی ادامه داد: در جای‌جای بدنه سد کرخه بیش از ۱۳۰۰ ابزار دقیق و بیش از ۲۰۰ تراوش‌سنج نصب شده که تمامی حرکات و رفتار آن ثبت و ضبط شده و در مرکز پایش سدها در سازمان آب و برق خوزستان به‌عنوان باتجربه‌ترین و قدیمی‌ترین سازمان‌های زیرمجموعه وزارت نیرو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
اردکانیان اضافه کرد: تجربه بسیار خوب کسب شده از حیث عملکرد سدها که طراحی، ساخت و بهره‌برداری قریب به اتفاق آنها محصول مهندسی کشور است از نقاط روشن این رخداد محسوب خواهد شد.
وزیر نیرو با بیان اینکه قطعاً درس‌های مهمی از این سیلاب عاید ما خواهد شد، گفت: من به مردم اطمینان می‌دهم وقتی بررسی‌ها با متانت و به دور از هیجانات مختص کانون بحران به نتیجه رسید قطعا درخصوص جزئیات توضیح لازم داده خواهد شد.
 
نقش چشمگیر سدها در کاهش خسارات سیلاب اخیر
وی درخصوص سیلاب استان گلستان با بیان اینکه میزان آب خالص ورودی به سدهای "بوستان"، "گلستان" و "وشمگیر" در این استان در کل سال آبی 97-96 (سال آبی گذشته) 81 میلیون مترمکعب بوده، افزود: از اول مهر ۹۷ تا بیستم فروردین ۹۸ که بخشی از سال است ۴۳۹ میلیون متر مکعب معادل بیش از ۵ برابر در این مدت ورودی به سدهای استان صورت گرفته است.
اردکانیان اظهار کرد: یکی از موضوعات قابل طرح، ظرفیت مخازن سدها است، مثلاً در استان لرستان اگر به اندازه کافی سد وجود داشت این مشکل به‌وجود نمی‌آمد.
وزیر نیرو افزود: وقتی یک رودخانه وحشی همچون کشکان طغیان کرده و بین ۵ تا ۶ هزار مترمکعب بر ثانیه سیلاب را با خود حمل می‌کند می‌بایست در جایی به عنوان مخزن سد آرام گرفته و تسکین شود که ما در این زمینه جای کار داریم.
وی در پاسخ علمی به این سوال که آیا احداث سد ضروری است یا خیر گفت: در این زمینه لازم است گروه‌های مرجع در جامعه به مسئله چند انضباطی مدیریت آب، نگرش تک بعدی نداشته باشند.
وزیر نیرو با اشاره به اهداف متفاوت در احداث سدها اظهار کرد: سیل‌های اخیر در خوزستان و گلستان دست‌کم با دوره بازگشت ۲۰۰ ساله بودند؛ یعنی سیلاب‌هایی رخ داد که احتمال وقوع‌شان در هرسال نیم درصد بوده است.
وی تصریح کرد: مقوله سدسازی نه فی نفسه مفید و موجه است، نه صددرصد مخرب و منفی. یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران سدهایی بوده که ساخته شده است. هرچند ممکن است جاهایی هم مشکلاتی باشد که باید برای آن راه حل پیدا کرد و از آن درس گرفت.
اردکانیان با بیان اینکه از ۱۲ سد استان خوزستان تنها دو سد قبل از انقلاب ساخته شده است، گفت: در همین خوزستان عزیز اگر افتخار سدسازی جمهوری اسلامی ایران را نداشتیم، این میلیاردها مترمکعب سیلاب، بخش قابل توجهی از این استان را می‌شست. سدها واقعا نقش متمایزی در کاهش خسارات داشتند.
وزیر نیرو ادامه داد: اکنون مشکلات و شرایط دشواری در استان خوزستان وجود دارد، اما با این حال در مخزن سد کرخه ۶ میلیارد متر مکعب، سد دز 2.5 میلیارد متر مکعب، گتوند ۴.۴ میلیارد متر مکعب، شهید عباسپور ۲.۴ میلیارد مترمکعب، کارون سه ۲.۶ ، کارون چهار  ۲.۱ میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده و سد سیمره که اخیراً به نفع سد کرخه افزایش حجم داده شد، در کنترل سیلاب نقش تعیین کننده‌ای داشتند و جزو افتخارات این نظام به‌شمار می‌آیند.
وی خطاب به جوانان گفت: جامعه‌ای که گذشته‌ای برای افتخار کردن نداشته باشد، آینده‌ای هم برای آرزو کردن نخواهد داشت.
 
تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه
وزیر نیرو در رابطه با اهمیت حفاظت از حریم و بستر رودخانه‌ها تصریح کرد: طبق تبصره یک قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۱۳۶۱ تعیین پهنای بستر و حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها در شرایط طبیعی با دوره بازگشت ۲۵ ساله به عهده وزارت نیرو است.
وی افزود: تبصره ۴ ماده ۲ همین قانون، قلع و تخلیه آن بخش از اعیانی های موجود در بستر و حریم رودخانه‌ها که برای امور آب و برق مزاحم تشخیص داده شود را به وزارت نیرو واگذار کرده است.
اردکانیان ادامه داد: بر اساس قانون پیشگیری و مبارزه با خطر سیل، حفظ جان و مال مردم از خطر سیل با اجرای طرح‌های سیل برگردان، حفظ و اصلاح مسیر بر عهده وزارت کشور و پرداخت خسارت در نقاطی که شهرداری وجود دارد به عهده شهرداری‌هاست.
وزیر نیرو طول رودخانه‌های کشور اعم از فصلی و دائمی را ۱۴۶ هزار کیلومتر عنوان کرد و گفت: از این مقدار، ۷۶ هزار کیلومتر به رودخانه های دائمی اختصاص دارد.
وی ادامه داد: وزارت نیرو در برنامه‌های پنج ساله توسعه بحث تعیین حد حریم و بستر رودخانه‌ها را آغاز کرده و تاکنون در رابطه با ۵۳ هزار کیلومتر از رودخانه‌های دائمی اجرا شده است.
وزیر نیرو تصریح کرد: تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها طبق برنامه سه ساله تا پایان برنامه ششم توسعه، تکمیل خواهد شد.
اردکانیان با اشاره به گزارشی که اخیرا از سوی وزارت نیرو برای رئیس قوه قضاییه ارسال شده است، افزود: علاوه بر این گزارش از ایشان درخواست شده که به هر طریق ممکن آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها به جد دنبال شود.
وی با بیان اینکه اکنون مردم هم نسبت به این موضوع هوشیار شده‌اند، گفت: برای پیگیری این موضوع یک عزم ملی نیاز است تا حریم و بستر رودخانه‌ها محترم شمرده شود.