اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 313
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 29 فروردین 1398, 23:51
29 فروردین 1398, 23:51

بارش‌های کشور از مرز 308 میلی‌متر فراتر رفت/ ثبت رکورد پرباران‌ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته

موضوع : خبرها

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، امسال را پرباران­ترین سال آبی کشور در مقایسه با 51 سال گذشته از ابتدای سال آبی جاری تاکنون دانست و گفت: متوسط بارش تجمعی کشور از ابتدای سال آبی 98-97 (اول مهرماه) تا 27 فروردین 98 به 308.2 میلی‌متر رسیده است.
"فراز رابعی" در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با بیان اینکه در این مدت، متوسط بارندگی در هر شش حوضه آبریز اصلی کشور، بالاتر از میانگین بلندمدت در دوره زمانی مشابه است، افزود: متوسط بارش کشور در مدت مشابه طی سال گذشته معادل 116.8 میلی‌متر و متوسط بلند مدت آن معادل 205.8 میلی‌متر بوده است.
وی ادامه داد: از مجموع 104 ایستگاه مبنای باران‌سنجی وزارت نیرو، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا 27 فروردین مربوط به ایستگاه چلگرد استان چهارمحال و بختیاری معادل 2034 میلی‌متر و کمترین آن مربوط به ایستگاه امور آب سیستان معادل 50.7 میلی‌متر است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، میانگین بارندگی در تمامی استان‌­های کشور را در مدت مذکور بالاتر از متوسط 50 سال گذشته عنوان و اظهار کرد: استان ایلام با 135 درصد بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط بلندمدت را به ثبت رسانده است.
رابعی با اشاره به اینکه جبهه بارشی ظهور یافته طی یک هفته گذشته سبب افزایش 18 میلی‌متری متوسط بارندگی کشور شده است، افزود: بیشترین تاثیر جبهه بارشی در افزایش مقدار بارندگی طی یک هفته گذشته مربوط به حوضه آبریز بندرعباس و سدیچ با 53 میلی‌متر گزارش شده است.
وی تصریح کرد: این جبهه بارشی سبب افزایش متوسط میزان بارندگی در حوضه بندرعباس و سدیچ از 213 میلی‌متر در تاریخ 20 فروردین به 265 میلی‌متر در تاریخ 27 فروردین شده است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران میانگین بارندگی استان تهران را معادل 346.6 میلی‌متر عنوان کرد و گفت: این میزان بارش بیانگر افزایش 60.2 درصد نسبت به متوسط 50 سال گذشته است.

رابعی با بیان اینکه میانگین بارندگی استان تهران بر اساس ظهور جبهه بارشی طی یک هفته گذشته، معادل 7.2 میلی‌متر افزایش یافته است، افزود: میانگین بارندگی استان تهران از 339.4 میلی‌متر در 20 فروردین به 346.6 میلی‌متر در تاریخ 27 فروردین رسیده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 349
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 فروردین 1398, 09:37
26 فروردین 1398, 09:37

رهاسازی آب زاینده رود در تونل گلاب صحت ندارد

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، احمدرضا سامانی سدهی شامگاه دوشنبه اعلام کرد: در راستای انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر جریان آب زاینده رود در تونل گلاب ، طی بازدیدها و بررسی های صورت گرفته چنین خبری صحت ندارد و مورد تایید نیست.
وی افزود: تونل گلاب بخشی از طرح جامع سامانه تامین آب شرب اصفهان بزرگ و تعدادی از شهرستانهای تابعه است که در حال حاضر فقط تونل گلاب تکمیل شده و تصفیه خانه و کیلومترها لوله گذاری آن اجرا نشده است.
سامانی سدهی تصریح کرد: از همین رو تونل گلاب به تنهایی قابل بهره برداری نیست.
مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: بنا به تابلوی منابع و مصارف مصوب سد مخزنی زاینده رود در آخرین جلسه شورای هماهنگی مدیریت یکپارچه زاینده رود پیش بینی شده که در پایان فروردین 98 می بایست ٣٢٥ میلیون مترمکعب آب در سد موجود باشد که در حال حاضر بیش از ٤٧٠ میلیون مترمکعب آب در سد موجود است.
به گزارش ایرنا، روز دوشنبه برخی منابع خبر از آبگیری حوضچه های طرح انتقال آب گلاب داده بودند.
تونل گلاب یکی از تونل های انتقال آب در حوزه اصفهان است که گفته می شود قرار است بحشی از آب زاینده رود را به سمت شهرستانهای اصفهان منتقل کند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 275
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 فروردین 1398, 08:32
26 فروردین 1398, 08:32

راه‌اندازی تونل گلاب توهین به مردم چهارمحال و بختیاری است/ موج‌سواری سیاسی بر موضوع آب؛ ممنوع

موضوع : خبرها

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری گفت: در اقدامی توهین‌آمیز عده‌ای قصد دارند پروژه گلاب را راه‌اندازی کنند که راه‌اندازی آن به معنای به سخره‌ گرفتن کشور و نهادهای قانون گذار و همچنین توهین به مردم استان است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – حجت‎الاسلام امیرقلی جعفری 26 فروردین‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان،  با اشاره به اینکه 28 فروردین‌ماه در تقویم به نام «روز مخالفت مردم چهارمحال و بختیاری با طرح‌های غیر قانونی و غیر کارشناسی انتقال آب بین حوزه‌ای» نامگذاری شده است، اظهار کرد: این روز، روزی است که مردم به میدان آمدند و مخالفت خود را با پروژه‌های ظالمانه که قرار بود اجرایی شود، اعلام کردند.
وی در ادامه افزود: دلیل سیل اخیر که در کشور به وجود آمده سوء تدبیر، دست‌اندازی به طبیعت و محیط زیست و زیاده‌طلبی‌ها بود که اگر این دلایل وجود نداشت شاهد خسارت‌ها  نبودیم.
حجت‌‎الاسلام جعفری گفت: با توجه به بارندگی‌ها و نعمتی که خداوند برای ما نازل کرده شاهد اظهارنظرها و نتیجه‌گیری‌هایی خلاف واقع توسط برخی از مسئولان استان همجوار و وزارت نیرو هستیم.
وی بیان کرد: موج‌سواری سیاسی بر موضوع آب و استفاده نابجای سیاسی از آب، خلاف واقع بوده و حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است.
رئیس کمیته صیانت از آب استان اضافه کرد: عده‌ای در این میان اعتماد مردم به نظام اسلامی را با تصمیم‌گیری‌های نادرست خود سلب می‌کنند که این کار فارغ از هر گونه ایده سیاسی خیانت به نظام محسوب می‌شود.
وی با اشاره به رخ دادن بارش‌های فراوان در کشور همچون استان چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: این بارش‌ها منافعی برای استان پایین دست داشته که یکی از دستاوردهای آن، سیراب شدن تالاب گاوخونی بوده است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: تالاب گاوخونی دارای 13 سرشاخه بوده که یکی از آن‌ها رودخانه زاینده‌رود است و در سال‌‎هایی که این تالاب خشک بود، مردم استان اصفهان و برخی مسئولان علت را کم‌آبی زاینده‌رود می‌دانستند، حال این سوال مطرح می‌شود که چرا واقعیات بیان نشد و مشکل تالاب گاوخونی را به زاینده‌رود و زاینده‌رود را به چهارمحال و بختیاری نسبت دادند؟
وی اظهار کرد: در وانفسای سیل اخیر در سه استان کشور از جمله علت آن در خوزستان را نزدن تونل بیشتر دانستند که به گفته آن‌ها از طریق تونل‌ها آب را به فلات مرکزی منتقل کنند، که در این میان نمایندگان استان خوزستان را متهم کردند که چرا اجازه زدن سد بهشت‌آباد را ندادند و با این امر مخالفت کردند.
حجت‌‎الاسلام جعفری با اشاره به اینکه این امر یک فریب و دروغ‌گویی جدید از سوی آن‌ها است، بیان کرد: بر روی کارون، پنج سد احداث شد که هیچ‌کدام بحرانی ایجاد نکرد و سد دز و کرخه که خطرساز شده جزء کارون نیست در صورتی که سدهایی که بر روی کارون احداث شده ظرفیت خالی دارند.
وی گفت: معضل ما در موضوع آب، بحران آب نیست، بلکه بحران مدیریت آب وجود دارد که این بحران به دلیل شفاف‌سازی نکردن و دروغ‌ گفتن به مردم و مسئولان نظام است، بنابراین نباید وزارت نیرو محل جولان افرادی باشد که همه را به خطا می‌اندازد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان تاکید کرد: برخی در وزارت نیرو بیان کردند باید برای انتقال آب به استان اصفهان و شرق اصفهان برای کشاورزی 500 میلیون متر مکعب آب رهاسازی شود، در صورتی که 33 طرح کشاورزی استان که حدود سه سال است معلق شده‌اند کمتر از 35 میلیون متر مکعب آب سالانه نیاز دارند، با کدام منطق معلق مانده‌اند؟
وی افزود: طرح آبرسانی بن – بروجن که بیش از 80 درصد آن در شهرستان‌های شهرکرد، سامان و بن و 20 درصد در شهرستان بروجن بوده و دارای مصوبه دو هیئت وزیران است و ریاست جمهوری در سفر خود به چهارمحال و بختیاری اعلام کرد که در سال 96 این طرح به اتمام خواهد رسید از ناحیه سد آن را متوقف کردند و اجازه یک گام به سمت آبگیر را ندادند که این طرح تنها 41 میلیون متر مکعب آب را انتقال می‌داد، با این تفاسیر آب برای شرق اصفهان و صنعت وجود دارد ولی برای مردم این استان داشتن آب مهم نیست و این امر بسیار ظالمانه است و همه باید پاسخگو باشند.
این استاد دانشگاه گفت: رهاسازی آب زاینده‌رود از اوایل اسفندماه آغاز شد و بنا است 70 مترمکعب بر ثانیه آب تا اواسط خردادماه برای استان اصفهان باز باشد که با توجه به این حجم از رهاسازی آب، بیش از 500 میلیون متر مکعب برآورد می‌شود همچنین چهارمحال و بختیاری برای اندازه‌گیری آب ورودی و خروجی سد زاینده‌رود دستگاه هیدرومتری ندارد  و این دستگاه در اختیار استان اصفهان است، چرا نباید یک دستگاه هیدرومتری در استان باشد؟
حجت‌الاسلام جعفری با اشاره به اینکه میزان آب ذخیره شده پشت سد زاینده‌رود کمتر از 3/1 است، تصریح کرد: به دروغ در برخی از اخبار بیان می‌شود میزان آب سد 3/2 است و سیاستی وجود دارد که سد همیشه خالی بماند و دلیل آن این است که در وسط تابستان بیان کنند استان اصفهان آب شرب ندارد.
وی گفت: برخی مسئولان بیان کردند آبخیزداری در بالای سد زاینده‌رود یعنی چهارمحال و بختیاری ممنوع است که این موضوع برای محیط زیست یک فاجعه است و به این معناست که تمام روان‌آب‌‍‌ها از چهارمحال و بختیاری خارج شود و عقل سلیم بیان می‌کند که آب باید نگه داشته شود و آبخیزداری و آبخوان‌داری صورت گیرد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان تاکید کرد: شواهد میدانی بیانگر آن است که تونل غیر قانونی، ظالمانه و سمبل قانونی‌شکنی در کشور در حال راه‌اندازی است به طوری که حوضچه‌های ورودی آبگیر پر و لوله‌ها وصل شده است.
وی بیان کرد: سال‌ها این هشدار داده شد که اگر گلاب راه‌اندازی شود، امنیت در این استان مختل خواهد شد و مردمی که ظلم را نظاره و میبینند که  اقدامی خلاف قانون بوده و با گستاخی رقم زده شده است، قطعا ساکت نخواهند نشست و نه با بیل و کلنگ، بلکه با چنگ و دندان از حق خود دفاع خواهند کرد.
حجت‎الاسلام جعفری ادامه داد: هر حادثه‌‎ای که در ویران کردن تونل گلاب رخ دهد، مسبب به هم ریختن استان، همان اجرا کنندگان تونل غیر قانونی گلاب هستند، همانگونه که سازمان بازرسی، وزیر کشور، وزیر نیرو و مراجع قانونی کشور غیر قانونی بودن آن را اعلام کردند. بارها بیان شد که مردم دست روی دست نخواهند گذاشت که گلاب راه‌اندازی شود.
وی تاکید کرد: در اقدامی توهین‌آمیز قصد دارند این پروژه را راه‌اندازی کنند که راه‌اندازی آن به معنای تمسخر به سیستم قانون گریزی و به سخره‌‌گرفتن کشور و نهادهای قانون‌گذار و همچنین توهین به مردم استان است.
حجت‌‎الاسلام جعفری با اشاره به اینکه مردم این توهین را نمی‌پذیرند، ادامه داد: من که دغدغه نظام و کشور را دارم اجازه نخواهم داد تاوان بی کفایتی، سوء مدیریت، زیاده‌طلبی و قانون گریزی را نظام جمهوری اسلامی بدهد باید مسببان این امر تاوان این امر را پرداخت کنند.
وی گفت: به تمامی نهادهای قانونی، انتظامی و امنیتی کشور گوشزد می‌شود که اگر گلاب راه‌اندازی شود این استان پا برجا نمی‌ماند، همچنین مسئولان وظیفه دارند اقداماتی که انجام داده و آن را رسانه‌ای نکرده‌اند، شفاف‌سازی کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی باید اقداماتی که در حوزه آب انجام دادند را بیان کنند، که در اینجا این سوال مطرح می‌شود نمایندگان استان چندین مرتبه وزیر نیرو را به صحن مجلس کشاندند و کارت زرد دادند؟ چرا نمایندگان استان اصفهان با وجود زیاده‌طلبی‌ها و انجام کارهای خلاف قانون، وزیر نیرو را به صحن کشانده و کارت زرد به وی می‌دهند.
وی تاکید کرد: نمایندگان استان نباید بیان کنند که تونل گلاب ارتباطی به حوزه انتخابیه ما ندارد، با توجه به نزدیک بودن انتخابات و پایان نمایندگی مجلس، مردم بیلان کار شما را در حوزه آب خواستار هستند و باید به این سوال که کدام طرح قانونی در استان را تسریع بخشیدید، پاسخ دهید، همچنین نمایندگان استان باید بیان کنند کدام حق استان را در حوزه آب گرفتند که قطعا این امر بیلان منفی برای نمایندگان استان محسوب می‌شود.
حجت‌‎الاسلام جعفری گفت: نباید وحدت، همدلی و اتحاد در استان را بر هم زد که تقاضا می‌شود بحث‌های سیاسی کنار گذاشته شود و برای بدست آوردن و حفظ منافع استان به دور از اهداف جناحی با یکدیگر مشارکت کرد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان با اشاره به اینکه برگزاری همایش‌های علمی و سخنرانی‌ها کافی است، گفت: در فضای مجازی بیان شده دست رئیس کمیته صیانت از آب خالی است که در پاسخ به این گفته آن‌ها بیان می‌شود دست مردم استان خالی نبوده و مطالبه به حق دارند، همچنین باید مسئولانی که در حوزه آب بر تخلفات چشم‌پوشی کردند پاسخگو باشند.
وی با اشاره به اینکه وظیفه رسانه‌‎ها روشنگری و تبیین تهدیدات و خطرات است، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها در این زمینه کار شفاف‌سازی، مطالبه‌گری و بیان واقعیات را بر عهده دارند، زیرا انجام وظیفه، شجاعت لازم دارد، گرچه در برخی موارد تبعاتی به همراه دارد که لازم است واقعیات بیان شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 363
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 فروردین 1398, 08:31
26 فروردین 1398, 08:31

تونل گلاب به تنهايي قابل بهره‌برداري نیست

موضوع : خبرها

طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب در فضای مجازی منتشر شده است. احمدرضا سدهی سامانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: در راستاي خبرهای درج شده در فضاهاي مجازي مبني بر جريان آب زاينده رود در تونل گلاب، طي بازديدها و بررسي‌هاي صورت گرفته چنين خبري صحت ندارد و مورد تاييد نیست. مديرعامل شركت آب منطقه‌اي چهارمحال و بختياري تصریح کرد: در حال حاضر فقط تونل گلاب تكميل شده و تصفيه خانه و كيلومترها لوله گذاري آن اجرا نشده است بنابراين تونل گلاب به تنهايي قابل بهره‌برداري نیست. وی خاطرنشان کرد: بنا به تابلوي منابع و مصارف مصوب سد مخزني زاينده رود در آخرين جلسه شوراي هماهنگي مديريت يكپارچه زاينده‌رود پيش بيني شده كه در پايان فروردين ١٣٩٨ مي‌بايست ٣٢٥ ميليون مترمكعب آب در سد موجود باشد كه در حال حاضر بيش از ٤٧٠ ميليون مترمكعب آب در سد موجود است. 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 333
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 21:53
25 فروردین 1398, 21:53

تایید خبر آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب

موضوع : خبرها

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، مدتی است مطالبی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه بعد از بارندگی‌های اخیر حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل غیرقانونی گلاب آبگیری شده است.
بعد از پیگیری خبرنگار فارس از شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری خبر آبگیری این تونل تایید شد.
تونل گلاب، پروژه‌ای است که مصادیق غیرقانونی بودن آن بارها از سوی مراجع مختلف کشوری تایید شده است.(اینجا بخوانید)
نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرده است که آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل غیرقانونی گلاب را در مجلس پیگیری می‌کند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 231
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 12:03
25 فروردین 1398, 12:03

همچنان در شرایط خشکسالی هستیم

موضوع : خبرها

شاهرخ پارسا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، گفت: با توجه به بارش‌های اخیر منابع آبی چهارمحال و بختیاری بهبود پیدا می‌کند ولی نه آنچنان که انتظار می‌رود.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه این استان 11 سال گرفتار خشکسالی بود، افزود: مصرف بهینه و صرفه‌جویی چه بخش خانگی و چه کشاورزی همچنان باید رعایت شود.
وی با بیان اینکه کمبود بارش در چهارمحال و بختیاری به طور میانگین یک هزار و 300 میلی‌متر است و این میزان هنوز جبران نشده است، ادامه داد: حداقل چندین سال پرآبی باید در استان رخ دهد تا جبران این کمبود بارش‌ها شود.
پارسا با تاکید بر اینکه وضعیت منابع آبی و ذخایر سدهای چهارمحال و بختیاری با توجه به بارش‌های خوبی که طی فروردین‌ماه سال 98 صورت گرفت بهبود پیدا کرده است اما همچنان باید سال‌های زیادی ترسالی باشد تا کمبود آب‌های زیرزمینی جبران شود، عنوان کرد: نمی‌توان گفت دوران خشکسالی به پایان رسیده و ترسالی شروع شده است.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: از خصوصیات منطقه‌ای که ایران در آن واقع شده این است که با توجه به وضعیت افزایش دما و پیامدهای آن و تغییر اقلیم، یا با کمبود بارش‌های ممتد مواجه خواهیم بود یا بارش‌ها به‌صورت سیل‌آسا و سنگین رخ می‌دهند.
وی اضافه کرد: امسال افزایش دما را شاهد بودیم، این افزایش دما باعث بالا رفتن ظرفیت پذیرش بخار آب می‌شود در نتیجه در سال‌های آینده یا بارش نداریم یا اگر بارش داشته باشیم سیل‌آسا هستند.
پارسا تاکید کرد: در نهایت با توجه به اینکه 11 سال خشکسالی در کشور حاکم بود و خلل و فرج خاک پر شده و در خاک حالت فشردگی ایجاد شده است، بارش‌ها به سختی در خاک نفوذ می‌کند، عمدتا به‌صورت روان‌آب از دسترس خارج می‌شوند و نفوذ چندانی در دشت‌ها ندارند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 217
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 11:43
25 فروردین 1398, 11:43

طرح موضوع انتقال آب در چهارمحال و بختیاری تنها باعث افزایش تنش می‌شود

موضوع : خبرها

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی گفت:  در شرایط فعلی طرح موضوع انتقال آب در این استان تنها باعث افزایش تنش می‌شود و لازم است دولت نسبت به پرداخت خسارات دیدگان و بعد از آن رسیدگی به قصورات اقدام کند.
به گزارش ایسنا، علی کاظمی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی ابعاد سیل اخیر، اظهار کرد: شهرستان‌های چهار محال بختیاری از روز سوم فروردین با بارش‌های سیل‌آسای باران مواجه شدند که کانون اصلی آن کوهرنگ بود. بارش ۶۰۰ میلی‌متری باران همراه با آب شدن برف‌ها سبب طغیان رودخانه‌ها در استان شد.
وی افزود: تدبیر مسئولان استان بخصوص استاندار باعث شد که در چهار محال و بختیاری شاهد خسارات جانی نباشیم که جای تقدیر و تشکر دارد. اما خسارات مالی شدیدی داشتیم چون علاوه بر سیل، رانش زمین باعث شد که ۳۰ روستا در معرض خطر قرار گرفته و ساکنان سه روستا تخلیه شده و در اماکن امن مستقر شوند.
عضو مجمع نمایندگان استان خسارات چهارمحال بختیاری را در سه بخش زیربنایی، مزارع و باغات و شیلات دانست و گفت: خسارات مربوط به بخش زیربنایی شامل جاده‌ها، آب، برق، گاز، ابنیه‌ها و ساختمان شهری وارد شده که حدود هزار و ۵۰۰ خانه از مردم از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند. همچنین مزارع، باغات و کشاورزی بخصوص موضوع شیلات دچار مشکل شده است. برآورد اولیه خسارات بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان است.
کاظمی تاکید کرد: در شرایط فعلی طرح موضوع انتقال آب در این استان تنها باعث افزایش تنش می‌شود و لازم است دولت نسبت به پرداخت خسارات دیدگان و بعد از آن رسیدگی به قصورات اقدام کند.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 230
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 10:45
25 فروردین 1398, 10:45

آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب و عواقب آن

موضوع : خبرها

طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب در فضای مجازی منتشر شده است.

مهدی پژوهش، عضو کمیته ملی کارون در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – ضمن تایید این خبر، اظهار کرد: مشاهدات عینی کارشناسان از منطقه حاکی از آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب است.

این محقق و استاد دانشگاه تاکید کرد: هیچ‌گونه توجیه کارشناسانه و منطقی برای اجرای تونل گلاب وجود ندارد و این می‌تواند به منزله دور زدن استان چهارمحال و بختیاری برای بهره‌برداری غیرمنصفانه آب به نفع استان‌های مجاور باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه در دنیا انتقال آب بین حوضه‌ای به عنوان یک مسئله مهم و با حساسیت، مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی دهنده‌زندگی، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که بیشترین آب جاری در آن وارد استان اصفهان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از انجام تحقیقات گسترده و متداول در زمینه‌های مختلف جوانب احداث این پروژه‌ سنجیده شده و این تونل مشکلات زیست‌محیطی داشته و فعالیت آن باید متوقف شود.

همچنین علی کاظمی، نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ روز گذشته در جلسه علنی مجلس اظهار کرده بود که در شرایط فعلی طرح موضوع انتقال آب در این استان تنها باعث افزایش تنش خواهد شد.

این نماینده مجلس در گفت و گو با ایسنا، در خصوص عواقب  آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب، تاکید کرد: در حال حاضر کشور درگیر مسائل سیل و خسارات ناشی از آن است و طرح و اجرای این مهم در چنین شرایطی به صلاح نیست.

وی تصریح کرد: مسئولان اجرایی استان موظفند در این خصوص بررسی‌های لازم را انجام داده، رصد کنند تا بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

کاظمی با تاکید بر اینکه در موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای، نگاه باید کارشناسانه باشد، خاطر نشان کرد: در این خصوص تذکرات لازم داده شده و در صورت نیاز این تذکرات ادامه خواهند داشت.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 243
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 00:14
25 فروردین 1398, 00:14

۴۴ تالاب کشور بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شدند/ مدیریت 10 میلیارد مترمکعب آب تنها با مدیریت در رهاسازی امکان‌پذیر بود/ موضوع سیلاب همانند موضوع مدیریت آب میان‌بخشی است

موضوع : خبرها

وزیر نیرو گفت: در بارش‌های اخیر ۴۴ تالاب کشور از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آبگیری شده و حجم آب سدها ۶۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از خبرگزاری خانه ملت، رضا اردکانیان وزیر نیرو در نشست علنی امروز (یکشنبه، 25 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: خشکسالی نتیجه کم بارشی‌ها و سیل حادث شده نیز بر اثر پربارشی ها است، سیل‌های بزرگی در کشورهای صنعتی رخ داده و خسارات زیادی را به بار آورده اما این کاهش خسارات و صدمات سیل است که اهمیت دارد.
 وزیر نیرو با بیان اینکه شدت، طول مدت و وسعت بارندگی‌ها هرکدام به تنهایی منجر به سیل می‌شوند اما در کشور ما ترکیب هر سه مورد موجب سیل شد و 23 استان را درگیر خود کرد، تصریح کرد: تنها بارندگی 2 هفته ابتدایی فروردین ماه سال جاری 19 برابر میزان بارندگی سال گذشته بود در حوزه آبریز سد کرخه نیمه اول فروردین ماه سال گذشته حدود 3 میلی متر بارندگی رخ داد که در نیمه اول فروردین ماه سال جاری این رقم معادل 198 میلی متر بود.
وی با اشاره به اینکه در مناطق معتدل و پربارش حاصل سیل همواره خسارات و صدمات است اما ما کشور خشک و نیمه خشکی هستیم که اگر چنانچه برخی نظرات تائید شود ممکن است ترسالی‌ها و خشکسالی های شدیدی داشته باشیم براین اساس باید بیشترین بهره را از بارندگی‌ها کسب کنیم، ادامه داد: در بارش‌های اخیر 44 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد آبگیری شده و حجم آب سدها 64 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
اردکانیان با تاکید بر اینکه باید از برکات سیل استفاده و صدمات آن کاهش داده شود، عنوان کرد: اصل موضوع سیل اجتناب ناپذیر است، هر مقدار تجهیزات لازم است باید برای پیش بینی‌ها تهیه شود، آخرین پیش بینی که 9 بهمن ماه سال گذشته در شورای آب ارائه شد حاکی از این بود که در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط عادی است.
وزیر نیرو با بیان اینکه فراموش نکنیم در حوزه‌هایی که سیل رخ داد به دلیل ظرفیت مخازن و حجم سیلاب‌ها شرایط نامناسبی برای پایین دست ایجاد شد، تصریح کرد: دستور رئیس جمهور برای تشکیل هیات بررسی و تدوین گزارش سیل‌ها صادر شده، سازمان‌های اجرایی توانسته‌اند در پاسخگویی به حادثه و بازگردانی شرایط به نحو مطلوبی عمل کنند.
وی افزود: یک و نیم درصد روستاهای خسارت دیده به دلیل عدم دسترسی برق ندارند و همچنین یک و نیم درصد روستاها با مشکل برقراری شبکه آب مواجه هستند و بالغ بر 2 هزار و صد میلیارد خسارت به شبکه‌ها وارد شده است.
اردکانیان با اشاره به اینکه امیدواریم تا سال 1400، 75 هزار کیلومتر حریم بستر رودخانه‌ها تعیین شود، ادامه داد: موضوع سیلاب همانند موضوع مدیریت آب میان بخشی است، ساده سازی و توجه به یک بخش آن فرصت را از ما می‌گیرد.
وزیر نیرو در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت 10 میلیارد مترمکعب آب ورودی به مخزن چند سد تنها با مدیریت در رهاسازی آب‌های ذخیره شده امکان پذیر بود.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در خصوص مسئله لایروبی رودخانه‌ها که جزء وظایف وزارت نیرو است با توجه به اینکه احتمالاً ترسالی ادامه پیدا می‌کند برنامه‌ای به مجلس ارائه کنید تا در سال آینده دچار مشکل نشوید.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 211
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 فروردین 1398, 00:10
25 فروردین 1398, 00:10

به مسئله چندانضباطی آب نگرش تک بعدی نداشته باشیم/ تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه/ عزم جدی برای آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها

موضوع : خبرها

وزیر نیرو گفت: گروه‌های مرجع در جامعه به مسئله چند انضباطی مدیریت آب، نگرش تک بعدی نداشته باشند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" شامگاه شنبه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک سیما با بیان اینکه همه سدهای کشور در وضعیت کاملا پایدار هستند و از این حیث جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، افزود: سدهای بزرگ و مهم کشور به‌ویژه در استان خوزستان که در معرض سیلاب‌های ورودی قابل ملاحظه است، به‌صورت شبانه‌روزی توسط تیم‌های ورزیده در حال پایش هستند و همین موضوع حکایت از وضعیت مناسب و مطلوب همه سدها دارد.وی ادامه داد: در جای‌جای بدنه سد کرخه بیش از ۱۳۰۰ ابزار دقیق و بیش از ۲۰۰ تراوش‌سنج نصب شده که تمامی حرکات و رفتار آن ثبت و ضبط شده و در مرکز پایش سدها در سازمان آب و برق خوزستان به‌عنوان باتجربه‌ترین و قدیمی‌ترین سازمان‌های زیرمجموعه وزارت نیرو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
اردکانیان اضافه کرد: تجربه بسیار خوب کسب شده از حیث عملکرد سدها که طراحی، ساخت و بهره‌برداری قریب به اتفاق آنها محصول مهندسی کشور است از نقاط روشن این رخداد محسوب خواهد شد.
وزیر نیرو با بیان اینکه قطعاً درس‌های مهمی از این سیلاب عاید ما خواهد شد، گفت: من به مردم اطمینان می‌دهم وقتی بررسی‌ها با متانت و به دور از هیجانات مختص کانون بحران به نتیجه رسید قطعا درخصوص جزئیات توضیح لازم داده خواهد شد.
 
نقش چشمگیر سدها در کاهش خسارات سیلاب اخیر
وی درخصوص سیلاب استان گلستان با بیان اینکه میزان آب خالص ورودی به سدهای "بوستان"، "گلستان" و "وشمگیر" در این استان در کل سال آبی 97-96 (سال آبی گذشته) 81 میلیون مترمکعب بوده، افزود: از اول مهر ۹۷ تا بیستم فروردین ۹۸ که بخشی از سال است ۴۳۹ میلیون متر مکعب معادل بیش از ۵ برابر در این مدت ورودی به سدهای استان صورت گرفته است.
اردکانیان اظهار کرد: یکی از موضوعات قابل طرح، ظرفیت مخازن سدها است، مثلاً در استان لرستان اگر به اندازه کافی سد وجود داشت این مشکل به‌وجود نمی‌آمد.
وزیر نیرو افزود: وقتی یک رودخانه وحشی همچون کشکان طغیان کرده و بین ۵ تا ۶ هزار مترمکعب بر ثانیه سیلاب را با خود حمل می‌کند می‌بایست در جایی به عنوان مخزن سد آرام گرفته و تسکین شود که ما در این زمینه جای کار داریم.
وی در پاسخ علمی به این سوال که آیا احداث سد ضروری است یا خیر گفت: در این زمینه لازم است گروه‌های مرجع در جامعه به مسئله چند انضباطی مدیریت آب، نگرش تک بعدی نداشته باشند.
وزیر نیرو با اشاره به اهداف متفاوت در احداث سدها اظهار کرد: سیل‌های اخیر در خوزستان و گلستان دست‌کم با دوره بازگشت ۲۰۰ ساله بودند؛ یعنی سیلاب‌هایی رخ داد که احتمال وقوع‌شان در هرسال نیم درصد بوده است.
وی تصریح کرد: مقوله سدسازی نه فی نفسه مفید و موجه است، نه صددرصد مخرب و منفی. یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران سدهایی بوده که ساخته شده است. هرچند ممکن است جاهایی هم مشکلاتی باشد که باید برای آن راه حل پیدا کرد و از آن درس گرفت.
اردکانیان با بیان اینکه از ۱۲ سد استان خوزستان تنها دو سد قبل از انقلاب ساخته شده است، گفت: در همین خوزستان عزیز اگر افتخار سدسازی جمهوری اسلامی ایران را نداشتیم، این میلیاردها مترمکعب سیلاب، بخش قابل توجهی از این استان را می‌شست. سدها واقعا نقش متمایزی در کاهش خسارات داشتند.
وزیر نیرو ادامه داد: اکنون مشکلات و شرایط دشواری در استان خوزستان وجود دارد، اما با این حال در مخزن سد کرخه ۶ میلیارد متر مکعب، سد دز 2.5 میلیارد متر مکعب، گتوند ۴.۴ میلیارد متر مکعب، شهید عباسپور ۲.۴ میلیارد مترمکعب، کارون سه ۲.۶ ، کارون چهار  ۲.۱ میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده و سد سیمره که اخیراً به نفع سد کرخه افزایش حجم داده شد، در کنترل سیلاب نقش تعیین کننده‌ای داشتند و جزو افتخارات این نظام به‌شمار می‌آیند.
وی خطاب به جوانان گفت: جامعه‌ای که گذشته‌ای برای افتخار کردن نداشته باشد، آینده‌ای هم برای آرزو کردن نخواهد داشت.
 
تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه
وزیر نیرو در رابطه با اهمیت حفاظت از حریم و بستر رودخانه‌ها تصریح کرد: طبق تبصره یک قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۱۳۶۱ تعیین پهنای بستر و حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها در شرایط طبیعی با دوره بازگشت ۲۵ ساله به عهده وزارت نیرو است.
وی افزود: تبصره ۴ ماده ۲ همین قانون، قلع و تخلیه آن بخش از اعیانی های موجود در بستر و حریم رودخانه‌ها که برای امور آب و برق مزاحم تشخیص داده شود را به وزارت نیرو واگذار کرده است.
اردکانیان ادامه داد: بر اساس قانون پیشگیری و مبارزه با خطر سیل، حفظ جان و مال مردم از خطر سیل با اجرای طرح‌های سیل برگردان، حفظ و اصلاح مسیر بر عهده وزارت کشور و پرداخت خسارت در نقاطی که شهرداری وجود دارد به عهده شهرداری‌هاست.
وزیر نیرو طول رودخانه‌های کشور اعم از فصلی و دائمی را ۱۴۶ هزار کیلومتر عنوان کرد و گفت: از این مقدار، ۷۶ هزار کیلومتر به رودخانه های دائمی اختصاص دارد.
وی ادامه داد: وزارت نیرو در برنامه‌های پنج ساله توسعه بحث تعیین حد حریم و بستر رودخانه‌ها را آغاز کرده و تاکنون در رابطه با ۵۳ هزار کیلومتر از رودخانه‌های دائمی اجرا شده است.
وزیر نیرو تصریح کرد: تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌ها طبق برنامه سه ساله تا پایان برنامه ششم توسعه، تکمیل خواهد شد.
اردکانیان با اشاره به گزارشی که اخیرا از سوی وزارت نیرو برای رئیس قوه قضاییه ارسال شده است، افزود: علاوه بر این گزارش از ایشان درخواست شده که به هر طریق ممکن آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها به جد دنبال شود.
وی با بیان اینکه اکنون مردم هم نسبت به این موضوع هوشیار شده‌اند، گفت: برای پیگیری این موضوع یک عزم ملی نیاز است تا حریم و بستر رودخانه‌ها محترم شمرده شود.
صفحه قبل