اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 138
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

5 چشمه کشاورزی در چهارمحال و بختیاری احیا شد

موضوع : خبرها

شهرکرد- ایرنا- کارشناس مسئول آب و خاک جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در پی بارندش های موثر سال زراعی جاری، پنج دهنه چشمه در شهرستانهای سامان، شهرکرد و بروجن با دبی بیش از80 لیتر آب بر ثانیه احیا شد.

بیژن یادگاری روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: چشمه 'کوه شیراز' و 'کوه پنجه' در شهرستان سامان و'چشمه زنه ' و 'ماریک' در مناطق کشاورزی شهرهای هفشجان و سورشجان شهرکرد وچشمه 'سیاسرد' بروجن از جمله این چشمه ها بوده است.
بگفته وی، چشمه های یاد شده طی 2 سال گذشته بدلیل تشدید خشکسالی بطور کامل خشک شده بود و مزارع زراعی و باغی پایین دست دچار بحران بی آبی شده بود.
کارشناس مسئول آب و خاک جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری، میزان آب بخش کشاورزی از منابع روان آب های استان را سالانه 45 میلیون مترمکعب برآورد و تصریح کرد: با احیا و پرآب شدن چشمه ها و قنوات، امکان افزایش برداشت آب از این منابع آبی در فصول گرم سال ممکن خواهد شد.
وی از دستور کار قرار گرفتن لایروبی و احیای 50 رشته قنات استان در فصل بهار سال آینده خبر داد و گفت: با اجرای این طرح در سال جاری 250 لیتر بر ثانیه به آب بخش کشاورزی استان افزوده خواهد شد.
وی افزود: از مجموع 841 رشته قنات در چهارمحال و بختیاری در پی پدیده خشکسالی‌های یک دهه اخیر، یک سوم از این قنات‌ ها کامل خشک و مابقی بین 40 تا 80 درصد کاهش آبدهی داشته است.
یادگاری با اشاره به اینکه 17 درصد آب 140 هزار هکتار اراضی این استان از قنات ها تامین می شود، تصریح کرد: 280 رشته قنات طی سه سال گذشته بدلیل خشکسالی و افزایش بی رویه استفاده از آب های زیرزمینی خشک شده است.
وی تنها راه حل برای خروج از بحران آب بخش کشاورزی را مدیریت در مصرف و اجرای سیستم آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت عنوان کرد و گفت: این استان در اجرای سیستم آبیاری نوین با اجرای بیش از 54 هزار هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار در کشور رتبه دوم را دارد.
میانگین بارش های سال زراعی جاری در این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل 341 درصد رشد داشته است.بارش های چهارمحال و بختیاری در سال زراعی جاری 528 میلیمتر، سال گذشته 120 میلیمتر و در میانگین بلند مدت 432میلیمتر اعلام شد.
به گزارش ایرنا، سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود و سطح زیرکشت استان 270 هزار هکتار با 66 هزار بهره بردار است.
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 134
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

بارندگی 6 استان همچنان کمتر از متوسط بلندمدت/ سیستان و بلوچستان در صدر فهرست افت بارش‌ها

موضوع : خبرها

به‌رغم ثبت رقم‌های امیدوارکننده بارش در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه تاکنون)، 6 استان اردبیل، هرمزگان، یزد، کرمان، فارس و سیستان و بلوچستان همچنان بارشی کمتر از متوسط 50 سال گذشته را دارا هستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فراز رابعی" مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران در این باره افزود: از بین استان‌های کشور، بیشترین افت بارندگی نسبت به بلندمدت مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده که نسبت به متوسط نیم قرن اخیر معادل 22 درصد کاهش یافته است؛ با این حال، این استان در سال آبی جاری یکی از بهترین سال‌های خود را سپری می‌کند.وی ادامه داد: میانگین بارندگی در 25 استان کشور از اول مهرماه تاکنون، بالاتر از متوسط 50 سال گذشته طی مدت مشابه بوده و استان ایلام بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط درازمدت و معادل 114.7 درصد را دارا بوده است.
رابعی درخصوص میزان بارش در شش حوضه آبریز اصلی کشور اظهار کرد: متوسط بارندگی در حوضه آبریز مرزی شرق کمتر از نرمال بوده و کاهشی معادل 8 درصد نسبت به میانگین نیم قرن گذشته را نشان می‌دهد.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با اشاره به آمار ثبت شده در ایستگاه‌های مبنای وزارت نیرو، میزان بارش تجمعی کشور در سال آبی جاری را معادل 200.9 میلی‌متر عنوان کرد و گفت: متوسط بارش کشور در مدت مشابه سال گذشته معادل 90 میلی‌متر و متوسط بلندمدت آن معادل 161.9 میلی‌متر بوده است.
رابعی افزود: از مجموعه 104 ایستگاه مبنای باران سنجی تحت عملکرد وزارت نیرو، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا 20 اسفند، مربوط به ایستگاه چلگرد استان چهارمحال و بختیاری معادل 1346.8 میلی‌متر و کمترین آن مربوط به ایستگاه امور آب سیستان معادل 22 میلی‌متر است.
وی بیشترین تاثیر جبهه بارشی در افزایش مقدار بارندگی طی یک هفته گذشته را مربوط به حوضه آبریز تالش مرداب انزلی و معادل 33 میلی‌متر عنوان کرد و گفت: این جبهه بارشی سبب افزایش متوسط میزان بارندگی در حوضه مرزی غرب از 695 میلی‌متر در تاریخ 13 اسفند به 728 میلی‌متر در تاریخ 20 اسفند شده است. همچنین جبهه بارشی ظهوریافته طی یک هفته گذشته سبب افزایش شش میلی‌متری متوسط بارندگی کشور شده است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران تصریح کرد: میانگین بارندگی استان تهران در همین مدت، معادل 224.5 میلی‌متر بوده که نسبت به متوسط 50 سال گذشته، 33 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی یادآور شد: بر اساس ظهور جبهه بارشی طی یک هفته گذشته، میانگین بارندگی استان تهران معادل 0.7 میلی‌متر افزایش یافته است.