اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 117
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 4 اسفند 1397, 02:04
4 اسفند 1397, 02:04

هیچ پروژه‌ای بدون کارشناسی در زمینه آب نباید اجرا شود/ افزایش چاه‌های غیرمجاز به 300 هزار حلقه طی یک دهه

موضوع : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "قاسم تقي‌زاده خامسی" صبح امروز (شنبه) در نخستین روز کارگاه بین‌المللی حسابداری آب در سالن اجتماعات ساختمان وزارت نیرو گفت: طی دهه گذشته چاه‌های غیرمجاز از 100 هزار به 300 هزار حلقه رسیده، در الگوی کشت تغییر جدی صورت نگرفته و افرادی هم که مجوز قانونی حفر چاه دارند، چند برابر بیش از مجوز، آب برداشت می‌کنند.
وی با بیان اینکه متاسفانه این کارها در کشور ما ارزشمند قلمداد نمی‌شود، بر اطلاع‌رسانی از برگزاری این پایگاه‌ها و جلسات به‌منظور کمک به آیندگان تاکید کرد و گفت: اگر خروجی این جلسات برای ما همچون جام زهرآگین هم باشد باید بنوشیم تا آیندگان با عطش بی‌آبی مواجه نشوند.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: اگر وضعیتی که اکنون با آن مواجهیم به‌همین شیوه ادامه یابد، نمی‌توان آینده خوبی برای آب متصور شد.
تقی‌زاده تاکید کرد: خروجی این جلسات چه از نظر آیین‌نامه و چه از نظر مدیریتی می‌بایست عملیاتی‌تر و کاربردی‌تر باشد.
وی اظهار کرد: دغدغه‌ام این است از این کارگاه نسخه‌ای بیرون بیاید که تا قابل عمل باشد.
کارگاه بین المللی حسابداری آب به همت مرکز منطقه‌ای تحقیقات آبیاری و زهکشی با حمایت وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران و سازمان آب و برق خوزستان در تهران برگزار شد.
نخستین روز کارگاه بین المللی حسابداری آب چهارم اسفند در تهران و روزهای پنجم تا هفتم اسفند در خوزستان و به میزبانی سازمان آب و برق خوزستان از سرگرفته می‌شود.
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 139
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 4 اسفند 1397, 01:46
4 اسفند 1397, 01:46

معاون وزیر نیرو: قانون توزیع عادلانه آب رعایت شود

موضوع : خبرها

معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: لازم است مدیریت در حوزه آب با تدبیر انجام شود، به این معنا که باید توازنی به منظور رعایت حق‌آبه‌ها در کشور برقرار و قانون توزیع عادلانه آب رعایت شود، بنابراین باید روش و منشی پیش‌بینی کرد تا مسائل این حوزه برطرف شود.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- قاسم تقی‌زاده خامسی چهارم اسفندماه در آیین معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: موضوع آب بسیار مهم است و توجه ویژه‌ای در این دولت از سوی رهبری و رییس جمهور  به این موضوع شده است.
وی افزود: با توجه به مهم بودن این موضوع باید بتوان برای آینده برنامه‌ای داشته باشیم و مصرف بهینه را مدنظر قرار دهیم.
تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه همه باید باور کنیم که کشور کم‌آبی هستیم،‌ تصریح کرد: سال‌هاست مشهد از کم‌آبی رنج می‌برد و در روستاهای آن منطقه زمین بدون آب بی ارزش است بنابراین وضعیت منابع آبی در کشور مطلوب نیست.
وی گفت: لازم است مدیریت در حوزه آب با تدبیر انجام شود، به این معنا که باید توازنی به منظور رعایت حق‌آبه‌ها در کشور برقرار و قانون توزیع عادلانه آب رعایت شود، بنابراین باید روش و منشی پیش‌بینی کرد تا مسائل این حوزه برطرف شود.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به اینکه در اسلام بیان شده آب مایه حیات است و بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال غربی‌ها بیان می‌کنند آب مبنای توسعه پایدار است، بیان کرد: متاسفانه صنایع آب‌بر در مناطقی که با کمبود آب مواجه‌اند، ایجاد شده است.
وی تاکید کرد: طی ۱۲ سال گذشته در کشور ۱۰۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز وجود داشت در صورتی که اکنون به ۳۰۰ هزار حلقه چاه رسیده است، همچنین میزان برداشت آب از این چاه‌ها از چهار میلیارد متر مکعب به ۸.۵ میلیارد متر مکعب رسیده است و تعداد چاه‌های غیر مجاز زاینده‌رود تقریبا به صفر رسیده است.
تقی‌زاده خامسی بیان کرد: راهی جز حفاظت از منابع آبی وجود ندارد بنابراین باید توزیع آب کاملا عادلانه صورت گیرد و معیشت مردم مدنظر قرار گیرد.
وی با اشاره به قولی که در کمیسیون امنیت ملی مبنی بر اینکه براساس فهم مشترک در حوزه آب اقدامات صورت گیرد، داده شد‌، خاطرنشان کرد: قطعا در این زمینه از مدیران محلی استفاده و قدرت‌های لازم برای تصمیم‌گیری‌ها به استاندار داده خواهد شد.