اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 216
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 27 اسفند 1397, 22:28
27 اسفند 1397, 22:28

مردم مهمترین اصل در مدیریت منابع آب

موضوع : خبرها

روزنامه زردکوه در شماره 1407 این نشریه در مطلبی با عنوان مردم مهمترین اصل در مدیریت منابع آب به بررسی این موضوع پرداخته است.

در بخش هایی از این مطلب آمده است: بحران آب یک مساله جهانی است. فعالیت های انسان مثل تغییر کاربری زمین، تخریب محیط زیست، استفاده بیش از حد از منابع آبی از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت و کمیت آب هستند. نقش مردم و فعالیت های انسانی در سیستم آبی یک حوضه در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است بطوریکه علمی به نام انسان و آب (هیدرولوژی اجتماعی) را وارد مطالعات آبی کرده است.
آب فقط برای برداشت و مصرف انسان نیست بلکه باید بین تامین نیازهای انسان و پایداری محیط زیست تعادل برقرار باشد.
حوضه آبریز زاینده رودیکی از پرتنش ترین حوضه های آبی کشور که به شدت تحت تاثیر فعالیت های انسانی قرار گرفته است و در سالهای اخیر با مشکلات زیادی روبه رو بوده است.
سیاست گذاری های غلط، افزایش سطح زیرکشت در بالادست حوضه و وجود صنایع بزرگ آب بر در این حوضه باعث افزایش تقاضا و مصرف آب شده و زاینده رود را که مهمترین رودخانه مرکز ایران است در معرض خطر قرار داده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 239
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 اسفند 1397, 12:15
23 اسفند 1397, 12:15

یخ زدگی چشمه کوهرنگ عامل افت آب شهرکرد است

موضوع : خبرها

قدرت الله بیگلری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: به دلیل کاهش دما و انباشت برف در شهرستان کوهرنگ، چشمه تامین کننده آب مناطق شهری استان یخ زده است که این مساله سبب شد تا شهرهای فارسان، باباحیدر، شهرکرد و سایر شهرهای مسیر انتقال آب چشمه کوهرنگ با افت شدید آب مواجه شوند.
وی با بیان اینکه 40 درصد آب شرب شهرکرد از چشمه کوهرنگ تامین می شود، تصریح کرد: با توجه به فرا رسیدن روزهای پایانی سال و انجام خانه تکانی و بالا رفتن مصرف آب در این روزها، انتظار می رود مردم نسبت به مصرف آب صرفه جویی کنند.
به گزارش ایرنا، در حالی که چهارمحال و بختیاری سرچشمه 2 رودخانه زاینده رود و کارون است، اما بیش از 90 درصد نیاز آبی خود را از منابع آب زیرزمینی تامین می کند.
هم اکنون 217 هزار مشترک با جمعیتی افزون بر 530 هزار نفر در 43 شهر چهارمحال و بختیاری از آب شرب سالم بهره مند هستند.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 228
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 اسفند 1397, 22:57
22 اسفند 1397, 22:57

5 چشمه کشاورزی در چهارمحال و بختیاری احیا شد

موضوع : خبرها

شهرکرد- ایرنا- کارشناس مسئول آب و خاک جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در پی بارندش های موثر سال زراعی جاری، پنج دهنه چشمه در شهرستانهای سامان، شهرکرد و بروجن با دبی بیش از80 لیتر آب بر ثانیه احیا شد.

بیژن یادگاری روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: چشمه 'کوه شیراز' و 'کوه پنجه' در شهرستان سامان و'چشمه زنه ' و 'ماریک' در مناطق کشاورزی شهرهای هفشجان و سورشجان شهرکرد وچشمه 'سیاسرد' بروجن از جمله این چشمه ها بوده است.
بگفته وی، چشمه های یاد شده طی 2 سال گذشته بدلیل تشدید خشکسالی بطور کامل خشک شده بود و مزارع زراعی و باغی پایین دست دچار بحران بی آبی شده بود.
کارشناس مسئول آب و خاک جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری، میزان آب بخش کشاورزی از منابع روان آب های استان را سالانه 45 میلیون مترمکعب برآورد و تصریح کرد: با احیا و پرآب شدن چشمه ها و قنوات، امکان افزایش برداشت آب از این منابع آبی در فصول گرم سال ممکن خواهد شد.
وی از دستور کار قرار گرفتن لایروبی و احیای 50 رشته قنات استان در فصل بهار سال آینده خبر داد و گفت: با اجرای این طرح در سال جاری 250 لیتر بر ثانیه به آب بخش کشاورزی استان افزوده خواهد شد.
وی افزود: از مجموع 841 رشته قنات در چهارمحال و بختیاری در پی پدیده خشکسالی‌های یک دهه اخیر، یک سوم از این قنات‌ ها کامل خشک و مابقی بین 40 تا 80 درصد کاهش آبدهی داشته است.
یادگاری با اشاره به اینکه 17 درصد آب 140 هزار هکتار اراضی این استان از قنات ها تامین می شود، تصریح کرد: 280 رشته قنات طی سه سال گذشته بدلیل خشکسالی و افزایش بی رویه استفاده از آب های زیرزمینی خشک شده است.
وی تنها راه حل برای خروج از بحران آب بخش کشاورزی را مدیریت در مصرف و اجرای سیستم آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت عنوان کرد و گفت: این استان در اجرای سیستم آبیاری نوین با اجرای بیش از 54 هزار هکتاری سیستم آبیاری تحت فشار در کشور رتبه دوم را دارد.
میانگین بارش های سال زراعی جاری در این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل 341 درصد رشد داشته است.بارش های چهارمحال و بختیاری در سال زراعی جاری 528 میلیمتر، سال گذشته 120 میلیمتر و در میانگین بلند مدت 432میلیمتر اعلام شد.
به گزارش ایرنا، سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود و سطح زیرکشت استان 270 هزار هکتار با 66 هزار بهره بردار است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 225
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 اسفند 1397, 22:22
22 اسفند 1397, 22:22

بارندگی 6 استان همچنان کمتر از متوسط بلندمدت/ سیستان و بلوچستان در صدر فهرست افت بارش‌ها

موضوع : خبرها

به‌رغم ثبت رقم‌های امیدوارکننده بارش در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه تاکنون)، 6 استان اردبیل، هرمزگان، یزد، کرمان، فارس و سیستان و بلوچستان همچنان بارشی کمتر از متوسط 50 سال گذشته را دارا هستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فراز رابعی" مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران در این باره افزود: از بین استان‌های کشور، بیشترین افت بارندگی نسبت به بلندمدت مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده که نسبت به متوسط نیم قرن اخیر معادل 22 درصد کاهش یافته است؛ با این حال، این استان در سال آبی جاری یکی از بهترین سال‌های خود را سپری می‌کند.وی ادامه داد: میانگین بارندگی در 25 استان کشور از اول مهرماه تاکنون، بالاتر از متوسط 50 سال گذشته طی مدت مشابه بوده و استان ایلام بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط درازمدت و معادل 114.7 درصد را دارا بوده است.
رابعی درخصوص میزان بارش در شش حوضه آبریز اصلی کشور اظهار کرد: متوسط بارندگی در حوضه آبریز مرزی شرق کمتر از نرمال بوده و کاهشی معادل 8 درصد نسبت به میانگین نیم قرن گذشته را نشان می‌دهد.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با اشاره به آمار ثبت شده در ایستگاه‌های مبنای وزارت نیرو، میزان بارش تجمعی کشور در سال آبی جاری را معادل 200.9 میلی‌متر عنوان کرد و گفت: متوسط بارش کشور در مدت مشابه سال گذشته معادل 90 میلی‌متر و متوسط بلندمدت آن معادل 161.9 میلی‌متر بوده است.
رابعی افزود: از مجموعه 104 ایستگاه مبنای باران سنجی تحت عملکرد وزارت نیرو، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا 20 اسفند، مربوط به ایستگاه چلگرد استان چهارمحال و بختیاری معادل 1346.8 میلی‌متر و کمترین آن مربوط به ایستگاه امور آب سیستان معادل 22 میلی‌متر است.
وی بیشترین تاثیر جبهه بارشی در افزایش مقدار بارندگی طی یک هفته گذشته را مربوط به حوضه آبریز تالش مرداب انزلی و معادل 33 میلی‌متر عنوان کرد و گفت: این جبهه بارشی سبب افزایش متوسط میزان بارندگی در حوضه مرزی غرب از 695 میلی‌متر در تاریخ 13 اسفند به 728 میلی‌متر در تاریخ 20 اسفند شده است. همچنین جبهه بارشی ظهوریافته طی یک هفته گذشته سبب افزایش شش میلی‌متری متوسط بارندگی کشور شده است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران تصریح کرد: میانگین بارندگی استان تهران در همین مدت، معادل 224.5 میلی‌متر بوده که نسبت به متوسط 50 سال گذشته، 33 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی یادآور شد: بر اساس ظهور جبهه بارشی طی یک هفته گذشته، میانگین بارندگی استان تهران معادل 0.7 میلی‌متر افزایش یافته است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 222
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 21 اسفند 1397, 10:51
21 اسفند 1397, 10:51

بارش ها در چهارمحال و بختیاری 341 درصد رشد یافت

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، شاهرخ پارسا روز سه شنبه تاکید کرد: این میزان بارش نسبت به میانگین بلندمدت نیز 22 درصد رشد نشان می دهد.
وی افزود: بارش های چهارمحال و بختیاری در سال زراعی جاری 528 میلیمتر، سال گذشته 120 میلیمتر و در میانگین بلند مدت 432میلیمتر اعلام شد.
پارسا تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری از یکم مهر 1386 تا پایان شهریور 1398 با کسری بارش تجمعی یکهزار و 302 میلیمتری مواجه بوده است.
وی یادآور شد: این میزان بارش در حالی رخ داده که همچنان 83 درصد مساحت و 86.4 درصد جمعیت چهارمحال و بختیاری با مشکل خشکسالی دست و پنچه نرم می کند.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: هم اینک 4 درصد استان به خشکسالی شدید، 93 درصد به خشکسالی متوسط و 3 درصد به خشکسالی خفیف مبتلا است.
وی گفت: با وجود اینکه در سال زراعی جاری، بارش های چهارمحال و بختیاری از ابتدای مهرماه آغاز شده ولی نباید انتظار داشت که این شرایط اثر معنی داری بر خشکسالی انباشته شده در طول 11 سال گذشته داشته باشد و در بهینه ترین حالت امید آن می رود که تنها اندکی از شرایط خشکسالی در استان ترمیم شود.
پارسا تاکید کرد: در پاییز 1397 بارش ها در تمامی ایستگاه های چهارمحال و بختیاری بجز فارسان و سورشجان بیشتر از آمار بلند مدت در بازه زمانی مشابه بود.
وی افزود: در این مدت لردگان با 133.7 میلیمتر و سپس مالخلیفه با 106.1 میلیمتر افزایش بارش نسبت به آمار بلند مدت در بازه زمانی مشابه بیشترین تغییرات را نشان می دهند.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در همین مدت کمترین تغییرات مثبت نیز نسبت به آمار بلند مدت در بازه زمانی مشابه مربوط به ایستگاه شهرکرد با افزایش 3.3 میلیمتر بارش بود.
وی یادآور شد: در دی و بهمن امسال بارش ها در تمامی ایستگاه ها بجز سامان بیشتر از آمار بلند مدت در بازه زمانی مشابه بوده است.
پارسا اظهار داشت: در این مدت کوهرنگ با 373.4 میلیمتر و سپس مالخلیفه با 104.6 میلیمتر افزایش بارش نسبت به آمار بلند مدت در بازه زمانی مشابه بیشترین تغییرات را نشان می دهند.
وی گفت: در همین مدت کمترین تغییرات مثبت نسبت به آمار بلند مدت در بازه زمانی مشابه مربوط به ایستگاه فرخشهر با افزایش 22.1 میلیمتر بارش بود.
پارسا تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری با کاهش 25.1 درصدی بارش بهمن امسال رتبه نخست تغییرات منفی بارش در سطح کشور را به خود اختصاص داد.
وی گفت: در فروردین 1398 بارش نرمال در برخی مناطق با گرایش بالاتر از نرمال و در اردی بهشت بیش از نرمال پیش بینی می شود.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه دو رودخانه زاینده رود، کارون و بخشی از دز است.
کمبود بارش های یک دهه اخیر در چهارمحال و بختیاری استان های اصفهان، خوزستان و یزد را با چالش مواجه کرده است.
به دنبال خشکسالی های یک دهه اخیر چهارمحال و بختیاری بسیاری قنوات، چشمه ها و رودخانه های این استان خشک و سطح سفره های زیرزمینی افت کرد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 248
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 اسفند 1397, 22:27
20 اسفند 1397, 22:27

سطح پوشش برفی کشور به 275 هزار کیلومترمربع رسید/ افزایش 20 درصدی آب حاصل از ذخایر برفی کشور

موضوع : خبرها

مساحت پوشش برفی کشور تا هفته پایانی بهمن‌ماه با افزایش 19 هزار کیلومتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود 275 هزار کیلومتر رسیده است که حجم آب معادل این میزان برف، دو میلیارد و 748 میلیون مترمکعب برآورد می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مساحت سطح پوشش برفی کشور تا هفته پایانی بهمن‌ماه با افزایش 19 هزار کیلومتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود 275 هزار کیلومتر رسیده است. بر این اساس مساحت سطح پوشش برفی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی هشت درصدی را نشان می‎‌دهد.
بر اساس برآورد صورت گرفته، ارتفاع معادل آب این میزان پوشش برفی معادل 10 میلیمتر است که این رقم نیز در مقایسه با وضعیت مدت مشابه سال گذشته افزایش 11 درصدی داشته است.
بر این اساس حجم آب معادل برف یاد شده نیز دو میلیارد و 748 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با وضعیت سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش پیدا کرده است.
گفتنی است: تمرکز پوشش برفی امسال بیشتر در مناطقی از غرب و شمال غرب، نوار شمالی کشور و نواحی شمال شرقی ایران بوده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 249
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 اسفند 1397, 22:26
20 اسفند 1397, 22:26

حجم بارش‌های کشور از مرز 200 میلی‌متر عبور کرد

موضوع : خبرها

حجم بارش‌های فصل پاییز و زمستان کشور از ابتدای سال آبی 98-97 (اول مهرماه) تاکنون به 200.9 میلی‌متر رسید که در مقایسه با میانگین 11 ساله اخیر از 137.7 میلی‌متر افزایش برخوردار بوده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت‌ نیرو (پاون)، بر اساس آمار بارندگی تجمعی حوضه‌های آبریز درجه‌ یک کشور، میزان بارندگی‌ها طی مدت مشابه سال آبی 97-96 در این حوضه‌ها 90 میلی‌متر گزارش شده است.
این میزان بارش، از سال آبی گذشته 123 درصد بیشتر شده و نسبت به میانگین بلندمدت 50 ساله از 25 درصد و در مقایسه با میانگین 11 ساله اخیر (از سال آبی ۸۷-۸۶ تا سال آبی ۹۷-۹۶) از 46 درصد رشد برخوردار بوده است.
در آمار بارش تجمعی از اول مهرماه تا 19 اسفند‌ماه، نسبت به میانگین 50 ساله 160.6 میلی‌متر افزایش مشاهده می‌شود.
بر اساس این گزارش، حوضه آبریز خليج فارس و درياي عمان با 354.3 میلی‌متر بارش و حوضه آبریز مرزي شرق با 59.8 میلی‌متر به ترتیب از بیشترین و کمترین میزان بارندگی حوضه‌های آبریز درجه‌ یک برخوردار بوده‌اند.
بر همین اساس، میزان بارندگي سال آبي جاري در حوضه مرزی شرق 7 درصد کمتر از متوسط بلندمدت 50 ساله و 12 درصد بیشتر از متوسط 11 سال اخیر گزارش شده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 236
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 اسفند 1397, 22:20
20 اسفند 1397, 22:20

باید به موضوع سازگاری با شرایطی محیطی و کم‌آبی بیش از پیش توجه شود/ نقش بی‌بدیل بانوان در فرهنگ‌سازی و ایجاد جریان‌های اجتماعی موضوع آب

موضوع : خبرها

همایش ردپای آب و آیین رونمایی از طرح ملی آموزشی بانوی آب به همت شرکت آب و فاضلاب مشهد و با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در مشهد برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این همایش توسط شرکت آب و فاضلاب مشهد و با همکاری و همیاری وزارت نیرو، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، استانداری خراسان رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد و سمن‌های حامیان آب و انرژی و جمعیت ناجیان آب برگزار شد.
معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده در این همایش با تأکید بر نقش بی‌بدیل بانوان در جامعه و نیز اثرگذاری آنها در فرهنگ سازی و جریان‌های اجتماعی گفت: ردپای بانوان در موضوع آب، اتفاق مهمی است که می‌تواند زمینه ساز گسترش فرهنگ مصرف بهینه آب در جامعه شود.
معصومه ابتکار همچنین با اشاره به وضعیت بارندگی‌ها در سال‌های اخیر اظهار داشت: کاهش بارندگی و کمبود منابع آبی به گونه‌ای است که به‌رغم اینکه سال جاری سال پر بارشی در کل کشور بوده ولیکن باز هم کمبودها در منابع آبی را جبران نکرده است.
وی افزود: بر این اساس و با توجه به قرار گرفتن کشورمان در اقیلم خشک و نیمه خشک لازم است تا به موضوع سازگاری با شرایطی محیطی و کم‌آبی بیش از پیش توجه شود.
معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه، مشهد چهارمین شهری است که پویش ردپای آب در آن برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: این پویش و مشارکت بانوان می‌تواند تبدیل به یک حرکت مؤثر در جهت اصلاح الگوی مصرف در سطح جامعه شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز در این همایش اظهار داشت: مشهد به عنوان یکی از کلان شهرهای مهم کشور با چالش‌های متعددی روبه رو است که یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، مدیریت آب این شهر است.
"حسین اسماعیلیان" با اشاره به تخریب منابع آب مشهد به دلیل اضافه برداشت و نیز کاهش شدید حجم آب سد دوستی، از تلاش بیشتر برای ارائه و اجرای راهکارهای جایگزین خبر داد.
وی افزود: در حال حاضر تجدید نظر در مدیریت آب مشهد بسیار ضروری است و نگاه به این شهر باید به عنوان شهری حساس به آب تلقی شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در توضیح سیاست‌های عملی و اقدامات در حوزه آب گفت: اقدامات عملی در این خصوص بر دو نوع است که نوع اول آن اقدامات نقطه‌ای و متمرکز همچون ساختن سد، ایجاد شبکه انتقال و توزیع آب است که در این گونه اقدامات تغییر رفتار مصرفی شهروندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ اما در نوع دوم اقدامات و سیاست‌های عملی، تلاش بر تغییر رفتار مردم است که پیچیدگی فناورانه زیادی نداشته و تحقق آن صرفاً مستلزم همکاری گسترده شهروندان و ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در جامعه می‌باشد.
وی برگزاری همایش ردپای آب و حضور بانوان در این عرصه را هم در راستای اصلاح الگوی مصرف و فرهنگسازی در سطح جامعه عنوان نمود.
همچنین مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده در این همایش بر ظرفیت سازی هرچه بیشتر در جهت سازگاری با شرایط اقلیمی و محیطی در جامعه تأکید کرد.
مولود شیوا، مشاور امور زنان و خانواده وزیر نیرو اظهار داشت: در زمینه آموزش و فرهنگسازی، لازم است تا برنامه‌های خاص برای مخاطبین در گروه‌های مختلف از جمله، بانوان، دانشگاهیان، کودک و نوجوان و... طرح ریزی شود.
وی یکی از پرمنفعت‌ترین آموزش‌ها را، آموزش به بانوان دانست و افزود: نگاه زیست محیطی و مادرانه زنان و توجه ایشان به فرزندان به عنوان نسل‌های آینده، در واقع همان توجه به توسعه پایدار می‌باشد.
فرماندار مشهد، مدیرکل روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مدیرعامل جمعیت ناجیان آب و یکی از فعالین محیط زیست از دیگر سخنرانان در همایش ردپای آب بودند. در پایان این همایش و در مراسمی، آیین رونمایی از طرح ملی آموزشی بانوی آب با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده برگزار شد.
گفتنی است در حاشیه این همایش، نمایشگاه عکس ملی آب برپا شد و تصاویری با مضمون آب و کمبود آن در معرض دید علاقه مندان و شرکت کنندگان در همایش ردپای آب قرار گرفت.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 221
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 اسفند 1397, 12:44
20 اسفند 1397, 12:44

عمده دشت‌های چهارمحال و بختیاری با افت سطح ایستایی آب مواجه هستند

موضوع : خبرها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: استان نسبت به سایر استان‌ها کمترین میزان برداشت از آب زیرزمینی را داشته اما برداشت‌ ‎ هایی که تاکنون بوده متناسب با پتانسیل دشت نبوده است و این امر منجر شده تا عمده دشت‌های استان با افت سطح ایستایی آب مواجه شوند.
 
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – احمدرضا سدهی‌سامانی 20 اسفندماه در شورای مدیریت بحران استان، اظهار کرد: طول رودخانه‌های استان نزدیک به سه هزار و 200 کیلومتر است که به تفکیک شامل رودخانه‌های فصلی، مسیل گونه و دائمی است.
 
وی افزود: استان کمترین میزان برداشت از آب زیرزمینی را داشته اما برداشت‌هایی که تاکنون بوده متناسب با پتانسیل دشت نبوده است و این امر منجر شده تا عمده دشت‌های استان با افت سطح ایستایی آب مواجه شوند.
 
سدهی‌سامانی در خصوص اجرای توامان آیین نامه مصرف بهینه آب کشاورزی و قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری (تعدیل پروانه‌ها)، گفت: باید ضمن برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق، تعادل میان میزان برداشت و تغذیه آبخوان‌ها ایجاد کرد و اجرای این مهم با توجه به مفهوم آب قابل برنامه‌ریزی است.
 
وی ادامه داد: وزارت نیرو برای نجات هر دشت ضرایب تعدیل مصوب کرده که به منظور جلوگیری از ادامه افت آبخوان‌ها و بازگشت در یک دوره 20 ساله به وضع نرمال، اعمال این ضرایب الزامی است.
 
سدهی‌سامانی خشکسالی‌های پیاپی و تاثیر بر محیط زیست، بیلان منفی اکثر دشت‌های استان و حرکت به سمت بیان‌زایی و وقوع گرد و غبار با کانون‌های خارج از استان و دشت‌های استان را برخی از تهدیدها و چالش‌های در چهارمحال و بختیاری عنوان کرد.
 
در ادامه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان افزود: به دلیل یخ ‌زدگی خط انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد و شست و شو در ایام پایانی سال در شهرهای شهرکرد، فارسان، پردنجان و سورشجان با توجه به مصرف زیاد قطعی آب شرب را به ویژه در طبقات فوقانی ساختمان‌ها شاهد هستیم.
 
قدرت‌الله بیگلری از مشترکان خواست ضمن صرفه‌جویی صبر و تحمل کنند تا بتوان از ایام پایانی سال گذر کرد.
 
وی تاکید کرد: در سال آینده نیز هیچ گونه مشکل و بحرانی در زمینه آب شهری در استان وجود نخواهد داشت.
 
مدیرکل مدیریت بحران استان ستار فرهادی نیز گفت: بیشترین حوادث در استان در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و اسفند رخ می‌دهد لذا می‌طلبد دستگاه‌های عضو شورای مدیریت بحران آمادگی بیشتری داشته باشند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 254
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 اسفند 1397, 10:46
20 اسفند 1397, 10:46

بارش‌های مطلوب امسال اثر معنی‌داری بر خشکسالی انباشته شده در طول 11 سال گذشته ندارد

موضوع : خبرها

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: با وجود اینکه در سال زراعی جاری، بارش‌ها در سطح استان از اواسط مهرماه آغاز شده اما نباید انتظار داشت که این شرایط اثر معنی‌داری بر خشکسالی انباشته شده در طول 11 سال گذشته داشته باشد و در بهینه‌ترین حالت امید است که اندکی از شرایط خسشکسالی در سطح استان ترمیم شود.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – شاهرخ پارسا 20 اسفندماه در شورای مدیریت بحران استان، اظهار کرد: استان از سال 86 – 87 گرفتار خشکسالی شده است.
 
وی با بیان اینکه بارش‌های موثر در سال آبی 97 – 98 زودتر از زمان مورد انتظار در مناطق مختلف استان شروع شد، افزود: میانگین بارش سال زراعی جاری استان تا امروز به حدود 528 میلی‌متر رسید و این در حالی است که بارش سال گذشته در مدت مشابه 120 و بلند مدت بیش از 432 میلی‌متر است.
 
پارسا تصریح کرد: با وجود اینکه در سال زراعی جاری، بارش‌ها در سطح استان از اواسط مهرماه آغاز شده اما نباید انتظار داشت که این شرایط اثر معنی‌داری بر خشکسالی انباشته شده در طول 11 سال گذشته داشته باشد و در بهینه‌ترین حالت امید است که اندکی از شرایط خسشکسالی در سطح استان ترمیم شود.
 
وی با اشاره به اینکه در پاییز امسال، بارش‌ها در تمام ایستگاه‌ها به جز فارسان و سورشجان بیشتر از آمار بلندمدت بود، تصریح کرد: در ماه‌های دی و بهمن امسال بارش‌ها در تمام ایستگاه‌ها به جز سامان، بیشتر از آمار بلند مدت بازه زمانی مشابه بود.
 
پارسا گفت: پیش‌بینی خشکسالی با عدم قطعیت زیاد همراه بوده، آغاز و پایان آن نامعلوم و چگونگی وقوع و اثرات آن در هر ناحیه با ناحیه دیگر متفاوت است.
 
مدیرکل هواشناسی استان خاطرنشان کرد: با شناخت درست پدیده خشکسالی و پذیرش آن به عنوان یک واقعیت اقلیمی و گریزناپذیر کشور، می‌توان به این نتیجه رسید که مدیریت سازگاری با این پدیده ساده‌ترین و کم‎‌هزینه‌ترین روش برای مواجه شدن با آن و کاهش خسارات ناشی از آن است.

صفحه قبل