اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 216
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 دی 1397, 10:41
30 دی 1397, 10:41

بارش‌های اخیر نباید رویکرد برنامه‌ریزی وزارت نیرو را از واقع‌بینی در پیش‌بینی‌ها دور کند

موضوع : خبرها

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بارش رحمت الهی در ماه‌های اخیر نباید رویکرد برنامه‌ریزی معاونین محترم وزارت نیرو را از واقع‌بینی در پیش‌بینی‌ها، دور کند.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – به نقل از روابط عمومی استانداری، اقبال عباسی در هجدهمين جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‎‌رود که به ریاست وزیر نیرو و با حضور استانداران یزد، چهارمحال و بختیاری و اصفهان، مدیران وزارتخانه‌های مختلف، نمایندگان کشاورزان دو استان و مسئولین مرتبط برگزار شد ضمن توصیه به تمکین از مصوبات شورا، از سهم اختصاص یافته به استان انتقاد و خواستار اختصاص سهم 10 درصدی استان در بخش منابع و مصارف شد.
وی همچنین ضمن تایید پیشنهاد استاندار اصفهان مبنی بر بازشدن خروجی سد زاینده رود دیرتر از موعد پیش‌بینی شده تاکید کرد: بارش رحمت الهی در ماه‌های اخیر نباید رویکرد برنامه‌ریزی معاونین محترم وزارت نیرو را از واقع‌بینی در پیش‌بینی‌ها، دور کند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 224
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 دی 1397, 08:14
25 دی 1397, 08:14

سهم ایران از برف و باران

موضوع : خبرها

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 264
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 24 دی 1397, 09:13
24 دی 1397, 09:13

اصلاح ساختار شرط لازم برای حکمرانی خوب در بخش آب است/ تامین جدید عطش مصرف آب را بیشتر می‌کند

موضوع : خبرها

وزیر نیرو گفت: برای حکمرانی خوب در بخش آب باید از نقطه اصلاح ساختار به عنوان یک شرط لازم شروع کنیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در نشست راهبردی اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان این مطلب افزود: مهار آب‌های سطحی یکی از اقدامات درستی بوده که در قرن کنونی در کشور انجام شده است؛ اینکه در نیمه دوم قرن بیستم تعداد 46 تا 47 هزار سد بزرگ در جهان ساخته شده بیانگر این است که دنیا روی مهار آب‌های سطحی متمرکز شده است و این مسئله به معنای نادیده گرفتن مجموعه ملاحظات زیست محیطی نمی‌باشد.
وی افزود: ما زمانی که وارد دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا شده‌ایم طبیعتا بهداشت، مصارف و صنعت توسعه پیدا کرده است و نیاز آبی بیشتری داریم؛ همانگونه که در مقیاس جهانی برای مصرف صحیح، شیوه‌های نوین و تدابیر خاص اتحاذ شده است ما نیز می‌بایست به فکر تامین نیازهای آبی باشیم و از نگاه بخشی به موضوع آب باید اجتناب کرد.
اردکانیان تاکید کرد: باید بپذیریم که یکی از بیشترین ضربه‌ها را از ناحیه ساختار خورده‌ایم، پس مسلما در اصلاح شرایط برای یک حکمرانی خوب حتما باید از نقطه اصلاح ساختار به عنوان یک شرط لازم شروع کنیم و ما این تغییر را در وزارت نیرو آغاز کرده‌ایم.
 وزیر نیرو با بیان اینکه آب یک مفهوم میان بخشی است، گفت: اصلاح ساختار اقدامی است که می‌توان بدون اعمال جراحی‌های وسیع در سازمان دولت شروع شود و هیچ فعالیتی پیش نمی‌رود مگر اینکه تصمیم‌ها با مشارکت تمامی ذینفعان و ذی مدخلان باشد.
وی تصریح کرد: ما می‌توانیم برای مفهوم هم بست آب، غذا و انرژی در دولت و خارج از مجموعه دولت سازوکاری را تعریف کنیم که برخی از تصمیم سازی‌هاو استراتژی‌ها در این بخش تدوین شود تا سیاستگذاری‌های ما در زمینه آب، غذا و انرژی در یک پیوستگی قابل اجرا باشد.
اردکانیان تاکید کرد: در وزارت نیرو شدیدا نیازمند آنیم که ساختار فعلی آب را درون مجموعه اصلاح کنیم؛ ما قطعا می‌بایست سایر جوامع دنیا به دلیل ارتقای سطح زندگی و رشد جمعیت به دنبال تولید آب، غذا و انرژی بیشتر برای مردم خود باشیم اما در این بین با پدیده موسوم به مشک سوراخ مواجه هستیم.
وزیر نیرو بر لزوم چاره اندیشی برای اصلاح مصرف تاکید کرد و گفت: نخستین خطر نپرداختن به این مسئله در زمان خشکسالی این است که ذهن خود را متوجه تامین‌های جدید کنیم و زمان را برای پرداختن به اصلاح شیوه‌های مصرف در بخش‌های مختلف از دست می‌دهیم و حتی در صورت تامین آب جدید عطش مصرف نیز بیشتر می‌شود.
وی یکی از عرصه‌های مغفول در این بخش را بحث اقتصاد آب برشمرد و افزود: یکی از مناسب‌ترین عرصه‌ها برای استقرار هم بست آب، غذا و انرژی، حوضه‌های آبریز مشترک است؛ در حوزه‌های آبریز مشترک بین دو یا چند کشور امکان بروز تنازع و هم‌جنس نبودن نوع استفاده از آب در بالا دست و پایین دست وجود دارد که در این زمینه می‌توان از چارچوب‌های علمی این دانش استفاده کرد و با تسهیم منافع زمینه‌های بروز تنازع را کاهش داد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 239
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 24 دی 1397, 09:12
24 دی 1397, 09:12

99.48 درصد جمعیت شهرها تحت پوشش شبکه آب‌رسانی/ طول شبکه‌ توزیع آب از مرز 155 هزار کیلومتر گذشت/ حجم مخازن به فراتر از 14 میلیون مترمکعب رسید

موضوع : خبرها

در آستانه چهلمین فجر انقلاب، 99.48 درصد از جمعیت شهرها تحت پوشش شبکه آب شهری قرار گرفته‌اند و این رقم تا پایان دولت دوازدهم به میزان 99.7 درصد افزایش خواهد یافت.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت (پاون)، صنعت آب و فاضلاب در طی چهار دهه اخیر توانسته است با توسعه طرح‌های آبرسانی روستایی، شبکه‌های توزیع و خطوط انتقال آب شهری و روستایی، شبکه‌های جمع آوری و انتقال فاضلاب شهری، افزایش تعداد تصفیه‌ خانه‌های آب و فاضلاب و... نقش مهمی در توسعه، آبادانی و پیشرفت کشور داشته باشد.
بررسی عملکرد حوزه آب شهری نشان می‌دهد از جمعیت 18 میلیون نفری شهرهای ایران در ابتدای انقلاب اسلامی حدود 74.6 میلیون نفر تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب قرار داشتند که با تلاش‌های صورت گرفته از سوی صنعت آب و فاضلاب کشور، هم اکنون از جمعیت 60 میلیون نفری شهرهای ایران، 99.48 درصد تحت پوشش این خدمات قرار گرفته‌اند؛ این رقم تا پایان سال جاری به 99.5 درصد و تا پایان دولت دوازدهم به میزان 99.7 درصد افزایش خواهد یافت.
همچنین دو هزار و 700 مشترک آب شهری ابتدای انقلاب در اوایل دولت یازدهم به 14 میلیون و 386 هزار مشترک و تا ابتدای دولت دوازدهم به 15 میلیون و 719 هزار مشترک رسیده است که با اقدامات صورت گرفته هم اکنون تعداد مشترکین آب شهری کشور به شانزده میلیون و 516 هزار خانوار افزایش پیدا کرده است که براین اساس طی دولت تدبیر و امید بیش از دو میلیون و 100 هزار نفر به مشترکان آب شهری افزوده شده است.
در این بین به دلیل رشد روزافزون جمعیت و افزایش تقاضای آب در شهرها حدود 26 هزار و 994 هزار کیلومتر خطوط انتقال آب شهری تا ابتدای دولت یازدهم در کشور ایجاد شده بود که این رقم تا ابتدای دولت دوازدهم به حدود 28 هزار و 492 کیلومتر و در حال حاضر به ۲۹ هزار و 843 هزار کیلومتر رسیده است؛ بر این اساس در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از دو هزار و 849 کیلومتر خطوط انتقال آب شهری در کشور ایجاد شده است.
همچنین طول شبکه‌ توزیع آب شهری در ابتدای انقلاب حدود ۲۴ هزار کیلومتر بوده است که این رقم در ابتدای دولت یازدهم به 141 هزار و 410 کیلومتر و در ابتدای دولت دوازدهم به 147 هزار و 550 هزار کیلومتر رسیده بود. در حال حاضر نیز طول شبکه‌ توزیع آب شهری از مرز  155 هزار کیلومتر گذشته است. بنابراین در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 14 هزار کیلومتر به طول شبکه‌های توزیع آب شهری کشور افزوده شده است.
براساس این گزارش در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حدود 27 واحد تصفیه‌خانه آب شهری در کشور فعال بوده که این رقم در ابتدای دولت یازدهم به 124 واحد و در حال حاضر تعداد تصفیه‌ خانه‌های آب شهری کشور به 139 مورد رسیده است.
در حال حاضر تعداد مخازن آب شهری به چهار هزار و 677 مورد رسیده و حجم کل این مخازن نیز به 16 میلیون و 298 هزار مترمکعب افزایش یافته است که این رقم در ابتدای دولت یازدهم حدود 14 میلیون و 821 هزار مترمکعب بوده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 238
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 دی 1397, 11:12
23 دی 1397, 11:12

چقدر از دشت های ایران می میرند؟

موضوع : خبرها

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 230
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 دی 1397, 22:07
22 دی 1397, 22:07

دیدار میدانی از حوضه زاینده رود چهارمحال و بختیاری با حضور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری به نقل از پرتال خبری استانداری چهارمحال و بختیاری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به همراه استاندار، نمایندگان مردم چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و مسئولان شهرستانی از حوضه زاینده رود در محدوده این استان دیدن کردند.

در حاشیه این دیدار اقبال عباسی گفت: منابع و مصارف زاینده رود برای این استان مهم است.
استاندار چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: میانگین منابع زاینده رود در 30 سال گذشته از 2.2 میلیارد متر مکعب به 400 میلیون متر مکعب در سال گذشته کاهش داشته است.
وی افزود: 10 درصد آورد زاینده رود سهم چهارمحال و بختیاری است، در گذشته از 2.2 میلیارد متر مکعب، 237 میلیون متر مکعب بوده است،همچنین سال گذشته سهم استان از ۴۰۰ میلیون متر مکعب برابر ۴۰ میلیون متر مکعب بوده است و اکنون هیچ برداشت اضافی در این استان وجود ندارد.
عباسی تصریح کرد: 90 درصد آب زاینده رود از چهارمحال و بختیاری خارج شده و به پایین دست می رود.
وی یادآور شد: چهارمحال و بختیاری حتی اگر 10 درصد سهم خود را مصرف نکند باز هم مشکل استان پائین دست رفع نمی شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: افزون بر 90 درصد کنتورهای برداشت آب در حوضه زاینده رود این استان هوشمند شده است.
وی گفت: تمامی باغات چهارمحال و بختیاری در حوزه زاینده رود به شبکه آبیاری نوین مجهز و پمپ های اضافه برداشت آب ، پلمپ و جمع آوری شده است.
عباسی تاکید کرد: تمامی مسئولان، مردم و نمایندگان اقشار مختلف در هر 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان باید با همدیگر در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وحدت داشته باشند

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 277
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 دی 1397, 23:33
20 دی 1397, 23:33

سازه پرورش ماهی غیرمجاز در بهشت آباد تخریب گردید.

موضوع : خبرها

  به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری ،پیرو دستور قضایی صادره مبنی بر تخریب سازه پرورش ماهی غیرمجاز واقع در رودخانه بهشت آباد شهرستان اردل و هماهنگی های لازم ، عوامل و ضابطین قضایی در محل حاضر و دستور دادستان  اجرا گردید.

قنبر شهباز مدیر اداره منابع آب شهرستان اردل و کیار بیان داشت: اجرای حکم تخریب با رضایت فرد خاطی انجام و ایشان خود خواستار تخریب حوضچه های بستر رودخانه بودند و حداکثر  همکاری با گروه آب منطقه ای را داشتند.

در پایان مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای با تاکید بر لزوم هوشیاری کلیه مراجع تعیین کننده کاربری و صادر کننده پروانه استقرار فعالیت ، از مسئولین و مردم درخواست نمود  قبل از صدور پروانه فعالیت در مجاورت منابع آبی و قبل از هرگونه ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها از شرکت آب منطقه ای استعلامات لازم را اخذ تا در آینده متحمل ضرر و زیان نشوند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 239
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 دی 1397, 22:04
20 دی 1397, 22:04

حقابه زیست محیطی در تمامی پروژه ها رعایت شود

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، حشمت الله فلاحت پیشه روز پنجشنبه در دیدار میدانی از حوضه زاینده رود چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: در زمان کنونی رعایت اصل زیست محیطی به عنوان اصل نخست برای توسعه کشورها و کنوانسیون ها مطرح است.
وی افزود: در قانون برنامه ششم توسعه توجه به شرایط زیست محیطی از مهمترین اصول پیش بینی شده است.
فلاحت پیشه تصریح کرد: در این راستا مجلس شورای اسلامی به مساله رعایت حقابه زیست محیطی حساسیت بالایی دارد.
وی یادآور شد: در صورت نیاز حوضه زیردست به آب، می توان آب مازاد در یک منطقه را براساس اصول علمی و کارشناسی واگذار و منتقل کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به همین منظور دومین دیدار این کمیسیون از حوضه زاینده رود در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان انجام شد.
وی گفت: پس از جمع آوری مباحث کارشناسی، نتایج بازدیدها و اسناد ارائه شده از سوی هر 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان، موضوع در قالب یک اصل حاکمیتی بررسی می شود.
فلاحت پیشه تاکید کرد: در این موضوع تمامی قوانین باید به عنوان بنیان کار در نظر گرفته شود.
وی افزود: استفاده هوشمند و بهینه از آب در هر 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان ضرورت دارد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمامی تصمیمات در قالب قوانین و براساس روش های صرفه جویی و بهره وری بهینه صورت می گیرد.
فلاحت پیشه یادآور شد: گزارش کمیسیون امنیت ملی از بازدید زاینده رود از طریق نمایندگان چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی به مردم اطلاع رسانی می شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: منابع و مصارف زاینده رود برای این استان مهم است.
اقبال عباسی تاکید کرد: میانگین منابع زاینده رود در 30 سال گذشته از 2.2 میلیارد متر مکعب به 400 میلیون متر مکعب در سال گذشته کاهش داشته است.
وی افزود: 10 درصد آورد زاینده رود سهم چهارمحال و بختیاری است که از 2.2 میلیارد متر مکعب 237 میلیون متر مکعب بود و اکنون هیچ برداشت اضافی در این استان وجود ندارد.
عباسی تصریح کرد: 90 درصد آب زاینده رود از چهارمحال و بختیاری خارج شده و به پایین دست می رود.
وی یادآور شد: چهارمحال و بختیاری حتی اگر 10 درصد سهم خود را مصرف نکند باز هم مشکل استان پائین دست رفع نمی شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: افزون بر 90 درصد کنتورهای برداشت آب در حوضه زاینده رود این استان هوشمند شده است.
وی گفت: تمامی باغات چهارمحال و بختیاری در حوزه زاینده رود به شبکه آبیاری نوین مجهز و پمپ های اضافه برداشت آب ، پلمپ و جمع آوری شده است.
عباسی تاکید کرد: تمامی مسئولان، مردم و نمایندگان اقشار مختلف در هر 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان باید با همدیگر در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وحدت داشته باشند
به گزارش ایرنا، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به همراه استاندار، نمایندگان مردم چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و مسئولان شهرستانی از حوضه زاینده رود در محدوده این استان دیدن کردند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 253
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 دی 1397, 21:58
20 دی 1397, 21:58

90 درصد آب زاینده‌رود از چهارمحال و بختیاری خارج می‌شود

موضوع : خبرها

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: 90 درصد آب زاینده‌رود از چهارمحال و بختیاری خارج شده و به پایین دست می‌رود.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – به نقل از روابط عمومی استانداری، اقبال عباسی 20 دی‌ماه در دیدار میدانی از حوضه زاینده رود چهارمحال و بختیاری با حضور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: منابع و مصارف زاینده‌رود برای این استان مهم است.
 
استاندار چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: میانگین منابع زاینده‌رود در 30 سال گذشته از 2.2 میلیارد متر مکعب به 400 میلیون متر مکعب در سال گذشته کاهش داشته است.
 
وی افزود: 10 درصد آورد زاینده رود سهم چهارمحال و بختیاری است که از 2.2 میلیارد متر مکعب، 237 میلیون متر مکعب بوده است و اکنون هیچ برداشت اضافی در این استان وجود ندارد.
 
عباسی تصریح کرد: 90 درصد آب زاینده‌رود از چهارمحال و بختیاری خارج شده و به پایین دست می‌رود.
 
وی یادآور شد: چهارمحال و بختیاری حتی اگر 10 درصد سهم خود را مصرف نکند باز هم مشکل استان پائین دست رفع نمی‌شود.
 
استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: افزون بر 90 درصد کنتورهای برداشت آب در حوضه زاینده رود این استان هوشمند شده است.
 
وی گفت: تمامی باغات چهارمحال و بختیاری در حوزه زاینده رود به شبکه آبیاری نوین مجهز و پمپ‌های اضافه برداشت آب، پلمب و جمع آوری شده است.
 
عباسی تاکید کرد: تمامی مسئولان، مردم و نمایندگان اقشار مختلف در هر دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان باید با همدیگر در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وحدت داشته باشند.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 247
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 19 دی 1397, 22:18
19 دی 1397, 22:18

افزایش بارندگی‌ها چهارمحال و بختیاری در سال آبی جاری

موضوع : خبرها

حجم بارندگی‌های استان چهارمحال و بختیاری در سال آبی جاری نشان از افزایش نسبی بارش‌های این استان در سه ماهه پاییز و دی ماه جاری دارد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سرپرست مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری، میزان بارندگی‌های استان در سال آبی جاری تاکنون 308 میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 253 درصد و نسبت به میانگین بلندمدت حدود 24 درصد افزایش یافته است.
مسلم صادقی افزود: متوسط بارندگی‌ها به تفکیک ایستگاههای مبنا در فارسان 244، لردگان 320 و شهرکرد 137 میلیمتر گزارش شده است.
وی خاطرنشان کرد: بیشترین میزان متوسط  بارندگی استان در چلگرد با 589 میلیمتر، کمترین میزان در بروجن با 134 میلیمتر بوده است.
صادقی یادآور شد: میزان بارندگی روزهای اخیر ایستگاه‌ چلگرد 107 میلیمتر ثبت شده که عمدتاً به‌صورت برف بوده است.
سرپرست مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری در ادامه توضیح داد: فارسان با 36.5 میلیمتر بارندگی بعد از چلگرد در رتبه دوم، لردگان با 19.5 میلیمتر سوم و شهرکرد و بروجن به ترتیب با 18 و 16.5 میلیمتر بارندگی در جایگاه بعدی ایستگاه‌های مبنای استان قرار دارند.وی افزود: پیامدهای افزایش دما برای استان چهارمحال و بختیاری بسیار خطرناک است و منابع آبی مطمئن به صورت برف بود که چند سالی است که این منابع را نداریم.
صادقی در پایان با اشاره به تغییر الگوی بارش از برف به باران و افزایش دما که از شواهد تغییر اقلیم در استان چهارمحال و بختیاری است، افزود: وضعیت بارندگی شهرهای استان نشان می‌دهد بحران آب همچنان وجود دارد و افزایش بارش‌ها نباید ما را از مسئله مهم مدیریت و حفظ  منابع آبی غافل کند.
صفحه قبل