اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 246
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

بازدید دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سامان از روند اجرای آزادسازی تصرفات واقع در بستر و حریم رودخانه زاینده رود

موضوع : خبرها

روند اجرای پروژه بازگشایی مسیررودخانه و آزادسازی تصرفات مزاحم واقع در بستر و حریم رودخانه های استان ادامه دارد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری؛ دادستان شهرستان سامان در حاشیه بازدید از روند اجرای پروژه بازگشایی مسیررودخانه ها و آزادسازی تصرفات مزاحم واقع در بستر و حریم رودخانه زاینده رود در جمع مدیران شرکت آب منطقه ای با اشاره به اینکه متاسفانه با تشدید کم‌آبی‌ها در دهه‌های اخیر در سطح کشور بخصوص استان چهارمحال و بختیاری، تصرفات رودخانه ها به اشکال مختلف شامل احداث بنا، فنس کشی، نصب آلاچیق، غرس نهال و برداشت شن و ماسه شیوع پیدا کرده است متذکر شدند: سیستم قضایی از اجرای پروژه مذکور مجدانه حمایت و پیگیر برخورد قاطع با پدیده زمین خواری و رفع تصرفات مزاحم واقع در بستر وحریم مجاری آبی می باشد.

در ادامه هادی خدری مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای در تکمیل توضیحات دادستان به تشریح شرایط منطقه پرداختند و اذعان نمودند: هر نوع دخل و تصرف در بستر و حریم منابع آبی واکنش های مختلفی را  در پی دارد و چنانچه تغییرات ایجاد شده در راستای ضوابط فنی و اصول مهندسی رودخانه نباشد، در گذر زمان با خسارات و هزینه های جبران ناپذیری مواجهیم.

وی ادامه داد: خشکسالی های متوالی دهه های اخیر، رشد روزافزون جمعیت ، توسعه زندگی شهری و روستایی و افزایش تقاضا برای ساخت و ساز در این اراضی سبب افزایش روند تجاوز به بستر و حریم مجاری آبی بخصوص رودخانه‌ها و گسترش تصرفات شده است.

ایشان در ادامه افزود: دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری در راستای تبصره 4 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب و با همراهی و همکاری سیستم قضایی و انتظامی و همچنین دستگاههای اجرایی و عموم متصرفین توانسته است تاکنون حدود 40 هکتار از اراضی تصرف شده بستر و حریم رودخانه مذکور را آزادسازی  نماید و این امر تا پاکسازی کامل این رودخانه و دیگر رودخانه های سطح استان از تصرفات مزاحم و غیرقانونی ادامه خواهد داشت.

خدری با بیان این موضوع که حدود 47 هکتار از اراضی رودخانه های حوضه کارون (رودخانه خشکه رود فارسان، کارون آب کوهرنگ و ...) در سطح استان آزادسازی شده است ابراز امیدواری نمود که تا پایان سال حدود 130 هکتار از اراضی تصرف شده بستر و حریم رودخانه های سطح استان آزادسازی شود .

در پایان مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای با تاکید بر لزوم هوشیاری کلیه مراجع تعیین کننده کاربری و صادر کننده پروانه استقرار فعالیت ، از مسئولین و مردم درخواست نمود  قبل از صدور پروانه فعالیت در مجاورت منابع آبی و قبل از انجام معاملات املاک واقع در حاشیه رودخانه ها از شرکت آب منطقه ای استعلامات لازم را اخذ تا در آینده متحمل ضرر و زیان نشوند.

اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 187
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

پنج سرفصل برنامه وزارت نیرو برای پایان تنش آبی تا سال 1400

موضوع : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا کشفی" در گفت‌وگو با پیک بامدادی امروز رادیو ایران با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای پایان تنش آبی شهرهای کشور تا سال 1400، گفت: برنامه مدونی در این زمینه تدوین شده است و شامل پنج سرفصل اجرای پروژه‌های اضطراری، پایدارسازی خدمات از طریق تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، مدیریت مصرف، کاهش هدررفت در شبکه‌ها و نیز اصلاح و بازسازی تاسیسات اعم از تصفیه‌ خانه‌ها، شبکه‌ها، مخازن و ایستگاه‌های پمپاژ خواهد بود.
وی تاکید کرد: امیدواریم در کنار اجرای این برنامه‌ها بتوانیم با اعمال صرفه‌جویی از سوی مردم و حمایت دولت و مجلس برای تامین اعتبار از طریق بودجه‌های سالانه و خاص بتوانیم این مهم را به نتیجه برسانیم.
کشفی در پاسخ به این سوال که ضمانت اجرایی این پنج سرفصل چه خواهد بود، گفت: ما در بحث اجرایی مشکل خاصی نداریم و فعالیت‌های مطالعاتی این برنامه کاملا انجام شده است.
معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور تاکید کرد: یکی از راهکارهای که می‌تواند برای ادامه روند پایداری خدمات ما کمک کننده باشد این است که مقداری قیمت آب را واقعی‌تر کنیم تا بتوانیم در زمان مقرر تاسیسات خود را بازسازی کنیم.
گفتنی است: چندی پیش وزیر نیرو با اشاره به اینکه 334 شهر با جمعیت 34.5 میلیون نفر تحت تنش آبی هستند، تاکید کرده بود که در شورای عالی آب طرحی با عنوان "دولت دوازدهم بدون تنش آب شرب" تدوین و ارائه شده است که بر اساس آن تا سال 1400 شهر تحت تنش نخواهیم داشت. خوشبختانه در لایحه بودجه سال 98 چارچوب‌های اصلی این برنامه دیده شده و امیدواریم فرآیند تصویب آن در مجلس هم به خوبی پیش گرفته شود.