اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 305
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 آبان 1397, 15:45
30 آبان 1397, 15:45

طرح نظارت انتظامی بر منابع آب چهارمحال و بختیاری اجرا شد

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، روابط عمومی معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری روز چهارشنبه از قول سیدمهدی صالحی اعلام کرد: این طرح در راستای حفاظت انتظامی و قضائی از منابع آب های سطحی و زیرزمینی، مدیریت بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعتی، بازچرخانی منایع آب اجرایی شد.
وی گفت: این طرح به دلیل شرایط بحرانی کمبود آب براساس شاخص های بین المللی و خشک بودن اقلیم منطقه، تدوین شده است.
به گزارش ایرنا، براساس اعلام مدیرکل هواشناسی چهارمحال وبختیاری سطح ایستایی منابع آب زیرزمینی استان در پی خشکسالی های دهه گذشته به طور میانگین 35 متر کاهش یافته است.
چهارمحال وبختیاری سرچشمه 2 رودخانه کارون، زاینده رود و سرچشمه بخشی از رودخانه دز است.
کاهش نزولات جوی در استان در دهه گذشته استان های خوزستان، اصفهان و یزد را نیز دچار مشکل کرده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 282
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 29 آبان 1397, 15:04
29 آبان 1397, 15:04

چالش‌های چهارمحال و بختیاری در پدیده تغییر اقلیم

موضوع : خبرها

دبیر هیئت اجرایی خانه کشاورز چهارمحال و بختیاری گفت: تغییر اقلیم تقریباً هشت سال است که در چهارمحال و بختیاری بروز کرده و ادامه‌دارخواهد بود که تبعات و چالش‌های آن تهدید کشاورزی و منابع طبیعی اعم از کاهش شیلات و آبزیان، از میان رفتن جنگل و مرتع، کاهش پوشش گیاهی و سطح کشت، کاهش ضریب امنیت غذایی و در نهایت کاهش ضریب امنیت ملی است.

سید «طاهر نوربخش» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: تغیر اقلیم در دنیا، در ایران و به تبع آن در چهارمحال و بختیاری رخ داده است.

وی با بیان این‌که میزان نزولات آسمانی کاهش یافته است، افزود: تغییر دیگری که در استان رخ داده، تغییر نوع بارش است به نحوی که در گذشته عمده بارش‌ها به شکل برف بوده اما اکنون بیشتر به‌صورت باران است که این بارش‌ها با توجه به توپوگرافی استان از چهارمحال و بختیاری خارج می‌شود.

نوربخش تصریح کرد: استان حدود 1.5 درجه گرم‌تر شده و همین امر موجب افزایش تبخیر شده و سطح رطوبت خاک را کاهش می‌دهد که در این صورت انجام عملیات به‌زراعی با سختی انجام شده و به آب بیشتری نیاز است.

وی با اشاره به این‌که نیمی از 841 رشته قنات موجود در استان خشک شده و مابقی آنان نیز با 40 تا 80 درصد کاهش آب روبرو هستند، تصریح کرد: شرایط چاه‌ها و چشمه‌ها نیز مانند قنات‌ها است و منابع آبی استان به شدت کاهش یافته است.

نوربخش یادآور شد: تغییر اقلیم تقریباً هشت سال است که در چهارمحال و بختیاری بروز کرده و ادامه‌دارخواهد بود که تبعات آن تهدید کشاورزی و منابع طبیعی اعم از کاهش شیلات و آبزیان، از میان رفتن جنگل و مرتع، کاهش پوشش گیاهی و سطح کشت، کاهش ضریب امنیت غذایی و در نهایت کاهش ضریب امنیت ملی است.

وی ادامه داد: باید در شرایط تغییر اقلیم و خشکسالی موجود به سمت کاهش سطح سرانه آب در همه بخش‌ها اعم از شرب، کشاورزی و صنعت برویم.

نوربخش استفاده بهینه از منابع آبی، جلوگیری از احداث سازه‌های آب غیرضروری مانند سدها و انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری به‌ویژه آبخیزداری بیولوژیک و کشت ارقام کم‌آب‌بر و تغییر الگوی کشت را از دیگر اقدامات و راهکارهایی برشمرد که باید اجرایی شوند.

وی در خصوص این‌که سوءمدیریت تا چه اندازه در تغییر اقلم موثر بوده است، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته در موضوع مدیریت منابع آب خوب عمل نکردیم.

نوربخش اظهار کرد: با توجه به نقشه‌های هواشناسی و اذعان کارشناسان سازمان هواشناسی، کشور و استان مرتبه نخست نیست که با پدیده خشکسالی روبرو شده بلکه در سال‌های گذشته شاهد این پدیده بودیم و باید مدیریت درست را در دستور کار قرار داد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون شهرستان بروجن پیشانی خشکسالی در استان است و این به‌علت شرایط اقلیم این منطقه است.

نوربخش استفاده از انرژهای نو را در صنعت جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی دانست و خاطرنشان کرد: هنوز در صنعت، آب یک خنک‌کننده است و اگر از انرژی نو استفاده شود، مصرف آب کاهش می‌یابد.

وی احداث تونل غیرکارشناسی گلاب را از مهم‌ترین چالش‌های آب در حوزه زاینده‌رود عنوان و یادآور شد: با احداث تونل گلاب، زاینده‌رود برای همیشه خواهد مُرد.

نوربخش بارگذاری بی‌رویه از زاینده‌رود، وابسته کردن اکثر نقاط کشور به زاینده‌رود و وابستگی صنایع پرمصرف به زاینده‌رود را از دیگر چالش‌های آب در استان دانست و گفت: انتقال آب از حوزه‌ای به حوزه دیگر کار غلطی است و با معیارهای جهانی و یونسکو همخوانی ندارد.

وی تصریح کرد: انتقال آب از حوزه‌ای به حوزه دیگر با کنوانسیون جهانی سدها و کنواسیون‌های داخلی ایران مانند کنواسیون رامسر نیز هم‌خوانی ندارد، از این‌رو باید آب را از حوزه خود به حوزه دیگر و حتی میان حوزه‌ای انتقال ندهیم در حالی که اکنون آب از زاینده‌رود به کاشان و اردکان و یزد منتقل می‌شود در حالی‌که ارتباطی به حوزه زاینده‌رود ندارد اما ذینفعان دیگری به زاینده رود وابسته شدند.

دبیر هیئت اجرایی خانه کشاورز استان یادآور شد: در حوزه کارون نیز یک سری انتقال آب‌هایی از این حوزه به حوزه دیگر مانند زاینده‎رود رخ می‌دهد که مصداق خراب کردن جایی و آباد کردن جای دیگر است، چون با تعریف آب جدید و محدود بودن منابع آبی، ذینفعان بیشتری به زاینده‌رود اضافه خواهند شد که این امر نیز از دیگر چالش‌های آب استان محسوب می‌شود.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 275
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 28 آبان 1397, 15:30
28 آبان 1397, 15:30

البرز، همدان و چهارمحال استان‌های پیشتاز در کاهش مصرف آب/ معرفی صرفه‌جوترین ارگان استان تهران

موضوع : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت‌نیرو (پاون)، "بنفشه زهرایی" افزود: مقایسه آمار مصرف آب ساختمان‌های دولتی در استان‌های مختلف طی تابستان 96 و 97 نشان می‌دهد که در استان‌های البرز، همدان و چهارمحال و بختیاری، بیشترین میزان صرفه‌جویی در مصرف آب به ترتیب به میزان 70، 53 و 39 درصد صورت گرفته است.
وی در خصوص ارگان‌هاي پيشتاز کاهش مصرف آب در استان تهران تصریح کرد: سازمان قضايي نيروهاي مسلح با 80.4 درصد کاهش مصرف، نهاد رياست جمهوري با 66.4 درصد و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با 61.1 درصد کاهش مصرف نیز ارگان‌های پیشروی استان تهران در زمینه کاهش مصرف آب بوده‌اند.
مدیرکل دفتر مديريت مصرف و ارتقاي بهره‌وري آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: از مجموع 44 هزار و 392 اشتراک آب دولتي در سطح کشور، طی تابستان امسال تعداد 5 هزار و 659 ساختمان به لحاظ سازگاری با استانداردهای مدیریت مصرف آب مورد ممیزی قرار گرفت و مجموعه اقدامات ممیزی برای سایر اشتراکات دولتی در دست پیگیری است.
زهرایی با بیان اینکه کم‌آبی فراگیر تابستان 1397 در بسیاری از استان‌ها منجر شد تا 334 شهر کشور تحت تنش آبی قرار گیرند، افزود: تلاش‌های گسترده‌ای در وزارت نیرو در راستای کاهش تنش آبی صورت گرفت و مجموعه‌اي از اقدامات هدفمند به‌ویژه مميزي و نصب کاهنده‌هاي مصرف در کليه استان‌ها کليد خورد.
وی ادامه داد: به‌همین‌منظور شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌ها موظف شدند ضمن مکاتبه با دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی، خدمات ممیزی این ساختمان‌ها را به‌طور گسترده‌ای به انجام برسانند تا راهنمایی‌های فنی برای چگونگی کاهش مصرف آب را در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار دهند.
زهرایی اظهار کرد: بیشترین ممیزی ساختمان دولتی توسط شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌های فارس، خراسان رضوی و کرمانشاه به ترتیب با تعداد یک‌هزار و 425، یک‌هزار و 30 و 816 ممیزی انجام شده است.
هیئت وزیران در تاریخ 13 تیرماه 1397 طی مصوبه‌ای دستگاه‌های اجرایی را موظف کرد تا با نصب کاهنده­هاي مصرف آب و اقدامات بهينه‌سازي مصرف، نسبت به تابستان سال 1396، 20 درصد در مصرف آب صرفه‌جويي کنند.
در این تصویب نامه اشاره شده که در صورت عدم تحقق صرفه‌جویی 20 درصدی، دستگاه اجرايي ذی‌ربط، مشمول جريمه دو برابري در تعرفه آب مصرفی خواهد شد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 320
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 آبان 1397, 15:47
23 آبان 1397, 15:47

اجرای 4 طرح آبخیزداری در دشت ممنوعه فرادنبه بروجن آغاز شد

موضوع : خبرها

علی محمدی مقدم عصر چهارشنبه در آیین آغاز به کار طرحهای آبخیزداری شهرستان بروجن در دشت ممنوعه فرادنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح ها شامل یک پروژه آبخیزداری ، جنگلکاری اقتصادی، مرتع و بیومکانیک است.
وی گفت: طرح آبخیزداری در قالب اجرای طرح سنگی ملاتی 6 بند سنگی ملاتی در بیش از 600متر مکعب با اعتباری بیش از یک میلیارد و 830 میلیون ریال است.
محمدی مقدم اظهار داشت: میزان ذخیره آب این 6 بند سنگی ملاتی 3 هزار متر مکعب در سال و نفوذ بیش از 10 هزار متر مکعب آب به یر زمین است.
وی گفت: طرح های آبخیزداری با هدف جلوگیری از هدررفت آب، گسترش پوشش گیاهی و تغذیه سفرهای زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب اجرا می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: طرح مرتع نیز در سطح 300هکتار و جنگلکاری در 30 هکتار و بیومکانیک در 250 هکتار اراضی این دشت ممنوعه اجرا می شود.
وی ایجاد پوشش گیاهی در بالا دست ، ذخیره آب و جلوگیری از روان آب ، مهار سیل و تغذیه سفره های زیر زمینی را از اهداف اجرای این طرح ها عنوان کرد.
وی گفت: برای اجرای این طرح ها نیز 3 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی هزینه می شود.
محمدی مقدم گفت: امسال 175 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به اجرای120 طرح آبخیزداری و آبخوان داری در استان اختصاص داده شد.
وی اظهار داشت: این اعتبار در 30 حوزه آبخیز در مساحت 230 هزار هکتار عرصه ملی در بخش های جنگل، مرتع، حفاظت و امور اراضی، آموزش جوامع محلی و آبخیزداری هزینه می شود.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری به عنوان سرچشمه 2 رودخانه زاینده رود و کارون، 11 درصد آب شیرین مورد نیاز کشور را در گذشته تامین می کرد، اما خشکسالی های مستمر یک دهه گذشته این رقم را به کمتر از 6 درصد رسانده که تهدیدی برای منابع طبیعی و آبخیزداری این استان است.
تاکنون یکهزار و 633 بند ملاتی، 73 بند خاکی، 314 گابیون، هفت مورد آبگیر، 100 سد خشکه چین، 16 مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری ساخته شده است.
همچنین یک میلیون و 400 هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را مراتع و جنگلها پوشش داده که رقمی معادل 86.5 درصد از سطح این استان را شامل می شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 273
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 آبان 1397, 14:39
23 آبان 1397, 14:39

مسئولان آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری با حضور در سامانه الکترونیکی مردم و دولت ، تلفنی پاسخگوی مشکلات و درخواست های مردم استان بودند

موضوع : خبرها

مسئولان با حضور در سامانه الکترونیکی مردم و دولت (سامد) ، مشکلات مردم در حوزه آب استان و نحوه پاسخگویی به آنها را از نزدیک رصد نمود.  

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری ؛ عمده درخواستها در دو بخش مهندسی و حفاظت آب شامل مشکلات افت آبدهی چاهها  ،کمبود آب و مشکلات بهره برداری از رودخانه ها در برخی مناطق مطرح گردید.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 317
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 20 آبان 1397, 14:41
20 آبان 1397, 14:41

مدیرعامل آب منطقه ای استان با حضور در مرکز سامد پاسخگوی هم استانی ها خواهد شد

موضوع : خبرها

مهندس کورش نادری بنی با حضور در مرکز ارتباطات مردمی سامد (سامانه 111) در شهرکرد؛ پاسخ گوی سوالات مردم شریف چهارمحال و بختیاری خواهد بود.   به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری ؛ کورش نادری بنی در روز چهارشنبه بیست و سوم آبانماه از ساعت 9تا 11در سامانه سامد حضور خواهد یافت و هم استانی های عزیز می توانند با تماس با شماره تلفن 111 سوالات و دغدغه های خود را مطرح کنند.  
گفتی است پاسخگویی و دیدار عمومی مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری در روزهای دوشنبه هر هفته انجام می پذیرد و تمامی کارکنان این شرکت طبق شرح وظایف ذاتی ملزم به پاسخگویی و ارائه خدمات مطلوب به مردم شریف استان هستند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 334
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 17 آبان 1397, 15:33
17 آبان 1397, 15:33

میزان آب تجدیدپذیر کشور 25 درصد کاهش یافته است/ نبايد تمامی حجم آب تجديدپذير طبيعي مورد استفاده قرار گيرد

موضوع : خبرها

هدایت فهمی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون) با بیان این مطلب، افزود: این میزان آب موجود، در مقایسه با دوره 45 ساله از 19 درصد کاهش برخوردار بوده است.
وی با اشاره به 114 ميليارد متر مکعب متوسط حجم منابع آب تجديدپذير طبيعي و تاب‌آوري سرزميني کشور، ميزان منابع آب تجدیدپذیر قابل بهره‌برداری را به‌طور متوسط حدود 70 ميليارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: این بدین مفهوم است که می‌بایست مصارف آب کشور از حدود 100 ميليارد متر مکعب به 70 ميليارد متر مکعب کاهش یابد.
معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر اینکه تمامی حجم آب تجديدپذير طبيعي نبايد مورد استفاده قرار گيرد، تصریح کرد: در بخش "کشاورزی" باید با بهینه‌سازی روش‌های آبیاری و افزایش کارایی مصرف آب در اراضی زراعی، اصلاح ساختار آبیاری سنتی در مزارع و باغات، استفاده از روش‌های مناسب مدیریت آبیاری، انجام "کم‌آبیاری" و کاهش تبخیر از مزرعه، میزان کارایی مصرف آب را افزایش داد.
فهمی، با بیان اینکه مکانیزم اجرایی راهکارهای افزایش کارایی مصرف آب، از طریق سازوکار کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی امکان‌پذیر است، اظهار کرد: انجام اقدامات سازه‌ای جهت کاهش هدر رفت در شبکه آبرسانی، استفاده از تجهیزات و شیرآلات کم مصرف در منازل، ارتقای آگاهی عمومی و فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب و استفاده از ساز و کارهای اقتصادی پاداش و جریمه برای کم‌مصرف‌ها و پرمصرف‌ها، از جمله راهکارهای افزایش کارایی مصرف آب در بخش "شرب" است.
وی همچنین مدیریت مصرف آب و بازیافت آن در صنعت، بازچرخانی چندباره آب در فرآیندهای صنعتی، جایگزینی سیستم‌های خنک‌کننده "خشک" با سیستم‌های خنک‌کننده "تر" و استفاده از پساب را از جمله راهکارهای افزایش کارایی مصرف آب در بخش "صنعت" عنوان کرد.
معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو اضافه کرد: آب تجدیدپذیر قابل بهره‌برداری، بخشي از منابع آب تجدیدپذیر طبيعي است که نيازهاي مصرفي پايين‌دست، نيازهاي محیط زیستی و پایداری سیستم‌های اجتماعی و زیست بومي را در نظر می‌گیرد.
وی ادامه داد: این ميزان آب با محاسبه حداقل جریان لازم برای پایین‌دست شامل حقابه بهره‌برداران، نیازهای زیست محیطی پایین دست و حفظ پایداری کیفی منابع آب با تخلیه و خارج نمودن آب شور و آلوده از حوضه آبريز تعيين مي‌شود.
فهمی، امکان‌پذيري اقتصادی و فیزیکی ذخیره سیلاب پشت سدها، استخراج آب زیرزمینی تا سقف آب تجديدشونده آبخوان‌ها، امکان جذب آب جاری در حوضه قبل از خروج از آن و حفظ پایداری کیفی منابع آب، محيط‌هاي آبي و خودپالايي منابع آب را از جمله عوامل محدودکننده آب تجدیدپذیر قابل بهره‌برداری دانست.
منابع آب تجديدپذير طبيعي مجموع مقدار آب زیرزمینی و سطحی با منشاء داخلی و خارجي است که با بيلان هيدروکلیماتولوژي برآورد مي‌شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 288
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 12 آبان 1397, 15:02
12 آبان 1397, 15:02

پیشنهادی برای نجات کارون و زاینده‌رود

موضوع : خبرها

عضو کمیته ملی کارون با تاکید بر این که باید اشتباه سدسازی را پذیرفت پیشنهاد داد که سدهای استان تخریب شود تا استان پایین‌دست دوباره سیراب شود.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: خشکسالی فرایندی است که تنها اقلیم با آن در تماس نیست بلکه سیکلی است در میان اقلیم و هوا و زمین و عواملی که روی زمین قرار دارد.
وی افزود: مهم‌ترین عاملی که سبب خشکسالی و تغییر اقلیم شده، انسان است که به واسطه رشد تکنولوژی، رفاه و آسایش خود و صنعتی شدن به جای در نظر گرفتن پتانسیل‌های منطقه، اقدام به رشد و توسعه شهرها، صنعت و کشاورزی بر اساس جمعیت کرده است.
پژوهش گفت: آنچه در خشکسالی‌ها در مناطق مختلف نادیده گرفته شده، سوء مدیریت‌ها و دخالت انسان بدون هیچ علم و دانشی است.
وی با اشاره به وجود خشکسالی هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، اقتصادی و اجتماعی، تصریح کرد: هر کدام از خشکسالی‌ها به نحوی بر شرایط زندگی انسان تاثیر گذاشته است، به طوری که خشکسالی هواشناسی موجب کاهش بارندگی‌ها و تغییر سیکل بارش شده که این عوامل بر روی خشکسالی کشاورزی نیز تاثیر گذاشته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد افزود: خشکسالی اقتصادی، اجتماعی با عرضه و تقاضا در ارتباط است، به این صورت، زمانی که عرضه کمتر از تقاضا باشد و تقاضا افزایش یابد مجبور به برداشت زیاد از منابع آبی هستیم.
وی اضافه کرد: چهارمحال و بختیاری زمانی به عنوان منبع آب نامیده می‌شد که اکنون خود این استان نوک پیکان خشکسالی قرار گرفته است.
عضو کمیته ملی کارون ادامه داد: احداث تونل‌ها در استان موجب خشک شدن چشمه‌ها، رسیدن سفره‌های آب زیرزمینی به کمترین حد شده است، هم‌چنین احداث سدها در استان موجب افزایش بخار آب شده به همین دلیل ابرهایی که بر سر چهارمحال و بختیاری قرار می‌گیرند شرایط بارندگی ندارند و تا به شرایط بارش می‌رسند به دلیل طی کردن مسافت طولانی، بارشی در این منطقه رخ نمی‌دهد.
وی با اشاره به اینکه امسال به دلیل کمبود آب شرب، تابستان سختی را گذراندیم، گفت: امسال تا حدودی مردم توانستند منابع آبی را مدیریت کنند و بحران را پشت سر بگذارند ولی جیره‌بندی کردن آب تا چه اندازه جوابگوست؟ مسئولان برای سال آینده چه برنامه‌ای دارند؟ آیا زمانی که کشور در بحران جدی قرار گرفت باید برنامه‌ریزی صورت گیرد؟
پژوهش با تاکید بر اینکه لازم است عواملی که موجب خشکسالی مناطق می‌شوند را در همان مناطق مدیریت کرد، تصریح کرد: باید جلوی احداث سدها را در مناطقی از جمله چهارمحال و بختیاری که تامین‌کننده دو رود زاینده‌رود و کارون بوده و تامین کننده آب شرب برای صنعت و کشاورزی استان‌های همجوار است را گرفت و مدیریت کرد.
وی ادامه داد: هر سدی که در این استان احداث شود به کل کشور ضرر می‌رساند و اگر مدیریت‌ها با همین روند ادامه یابد مطمئنا سال آتی میزان آب موجود در سدها به کمتر از ۱۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید و این میزان تامین‌کننده آب یک ماه نخواهد بود.
پژوهش با ابراز این عقیده که چهارمحال و بختیاری نیاز به احداث سد ندارد، بیان کرد: در صورتی که بخواهیم وضعیت اقلیم منطقه به حالت اولیه خود بازگردد، باید به منظور از بین رفتن مناقشات آبی، ساخت سدها را متوقف کرد، صنعت در استان‌های کویری و کم‌آب متوقف شده و نوع کشاورزی نیز تغییر کند.
وی با تاکید بر این‌که باید اشتباه سدسازی را پذیرفت ادامه داد: لازم است که سدهای استان را تخریب کنیم تا استان پایین‌دست دوباره سیراب شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد تاکید کرد: لازم است مدیریت و توسعه پایدار در
تمام استان‌ها حاکم باشد و صنعت به کنار آب‌های آزاد انتقال یابد.
وی تصریح کرد: تا زمانی که مدیریت‌ها تغییر نکند و اشتباهات گذشته پذیرفته نشود هر روز شرایط خشکسالی در کشور حادتر خواهد شد.
پژوهش ادامه داد: باید مسئولان استان تمامی بودجه‌ها و منابعی که به منابع‌طبیعی و آبخیزداری اختصاص می‌یابد صرف آبخیزداری کنند تا در استان کم‌آبی مهار شود.
پژوهش با توجه به تغییر شکل بارش در استان، افزود: به محض وقوع بارندگی، بلافاصله آب‌ها از استان خارج شده و وارد زاینده‌رود و کارون می‌شوند، بنابراین باید شروع به آبخیزداری کرد، به خصوص در شهرها به دلیل اینکه حجم بسیاری از آب‌های مربوط به بارندگی‌ها‌ از طریق پشت‌بام‌ها و همچنین آسفالت‌ها به دلیل نفوذ نکردن آب در خاک، توسط آبراهه‌ها به خروجی‌ها منتقل می‌شود که باید جلوی آن‌ها گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه آبخیزداری شهری، علم به‌روزی است، تصریح کرد: مسئولان باید خانه‌های جدیدالاحداث را ملزم کنند که چاه‌هایی برای ورود آب‌های سطحی به داخل آن‌ها حفر کنند، زیرا موجب تغذیه آب‌های زیرزمینی خواهد شد.
پژوهش بیان کرد: بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش برای حفظ آب، کشت‌های بیولوژیک، مبارزه غیر مستقیم با فرسایش خاک، احداث بند و بانکت است.
وی تاکید کرد: لازم است مقابل چرای بیش از اندازه دام در مراتع گرفته شود و بهترین راه برای حفظ مراتع، استخدام نیروهای قرقبان و دشتبان از سوی منابع طبیعی است.
پژوهش در ادامه با اشاره به این‌که کشورهایی همچون بلژیک و کانادا با کم‌آبی مواجه نیستند، تصریح کرد: در این کشورها برای کم شدن قبض آب، هر خانه مخزن و یا تانکری برای جمع‌آوری آب باران در نظر گرفته است تا از آب آن‌ها برای آبیاری گلخانه‌ها و باغچه‌ها استفاده کنند، زیرا استفاده از آب شرب و لوله‌کشی برای آبیاری ممنوع است.
وی ادامه داد: کشورهای اروپایی مشکل کم‌آبی ندارند و آب شرب را از آب بهداشتی خود جدا کرده‌اند، در صورتی که در ایران با توجه به مشکل کم‌آبی و بحران آب، هیچ‌گونه تدبیری برای جدا کردن آب شرب از بهداشت صورت نگرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کل استان درگیر خشکسالی است، گفت: اگر دقت شود بیشتر شهرستان‌های استان به حالت بحرانی رسیده و کوهرنگ هم در حال تبدیل شدن به وضعیت بحرانی است.
پژوهش ادامه داد: این عوامل نشان می‌دهد استان پایین‌دست با احداث تونل سوم کوهرنگ دیگر نیازی به کوهرنگ ندارد و قصد دارد به سراغ سرشاخه‌های کارون و بهشت‌آباد آید، به همین دلیل عواقب این اقدام متوجه چهارمحال و بختیاری خواهد بود و عواملی همچون مهاجرت، بیکاری، فقر و... را برای مردم استان در بر دارد.
وی گفت: لازم است مقابل احداث سد و تونل سوم کوهرنگ گرفته شود تا وضعیت شهرستان کوهرنگ به حالت بحرانی نرسد، به دستورها و قانون‌ها توجه کرد، به گونه‌ای که نوع کشت در استان پایین‌دست تغییر کند تا شرایط بهبود یابد، هم‌چنین برای استان‌های بالادست از جمله چهارمحال و بختیاری سهمیه بودجه‌ای اختصاص یابد تا شرایط بارش در این استان بهبود یابد.
پژوهش خاطرنشان کرد: از تمهیداتی که دولت برای مناطق روستایی اندیشیده نصب پنل‌های خورشیدی در آن مناطق است، تا جایی که امکان دارد باید سوخت‌های فسیلی همچون نفت و گاز کاهش داده شوند، جنگل‌سوزی‌ها کاهش یابد و پوشش گیاهی افزایش یابد تا اقلیم منطقه و شکل بارش به حالت اولیه خود بازگردد و بتوان آب‌های پایین‌دست مربوط به سدها را تامین کرد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 324
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 10 آبان 1397, 15:53
10 آبان 1397, 15:53

طرح آبیاری فتیله ای در باغات سامان اجرا شد

موضوع : خبرها

علی محمدی مقدم عصر پنجشنبه در آیین آغاز اجرای 2 طرح آبخیزداری شهرستان سامان افزود: در این طرح یک 'واترباکس' پای نهال ها به منظور تجمع آب ایجاد و توسط فتیله درون دستگاه، آب به ریشه نهال تزریق می شود .
وی گفت: این طرح در 5 هزار مترمربع از باغات شهرستان اجرا می شود که در صورت موفقیت این طرح توسعه می یابد.
محمدی مقدم به اجرای طرح جنگلکاری اقتصادی در شهرستان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: طرح جنگلکاری اقتصادی در 24 هکتار از اراضی شهرستان اجرا می شود که با اجرایی شدن آن اراضی جنگلی شهرستان به 128 هکتار افزایش می یابد.
وی افزود: در این طرح زمینه کاشت گونه های مثمر مانند بادام و گونه های جنگلی مثمر به منظور کمک به معیشت مردم اجرا می شود.
بگفته محمدی مقدم، برای اجرای این طرح بیش از 12 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده است.
به گزارش ایرنا، طرح های آبخیزداری با هدف جلوگیری از هدر رفت آب، گسترش پوشش گیاهی و تغذیه سفرهای زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب اجرا می شود.
امسال 175 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به اجرای 120 پروژه آبخیزداری و آبخوان داری در استان اختصاص داده شد.
تاکنون یکهزار و 633 بند ملاتی، 73 بند خاکی، 314 گابیون، هفت مورد آبگیر، 100 سد خشکه چین، 16 مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری احداث شده است.