اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 5
 • نويسنده : user
 • تاريخ : دیروز, 10:33
دیروز, 10:33

بهره‌برداری از پروژه بن – بروجن ارتباط صنعت چهارمحال و بختیاری با آب‌های زیرزمینی را قطع می‌کند

موضوع : خبرها

چهارمحال و بختیاری در گذشته حدود 11 درصد از آب کشور را تامین می‌کرد و سرچشمه‌ رودخانه‌های بزرگ کارون و زاینده‌رود است اما طی سنوات گذشته با خشکسالی مواجه شده و اکنون به عنوان هفتمین استان خشک کشور شناخته می‌شود.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحل و بختیاری - اکنون چهارمحال و بختیاری دارای روستاها و شهرهایی است که با مشکل تامین آب مواجه هستند و آبرسانی به بسیاری از آن‌ها در گرو تامین اعتبار و اجرای پروژه‌های انتقال آب همانند خط انتقال آب بن – بروجن است تا نفسی نه اینکه تازه بلکه ادامه حیات این سرزمین پرآب، را رقم بزند.
این استان اکنون نیازمند مدیریت صحیح و جهادی در حفظ منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی است تا این مایه حیات که این روزها و حتی به تعبیر برخی، طلای سال‌های آینده در دنیا محسوب می‌شود، برای آیندگان حفظ شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در خصوص آب مصرفی در بخش صنعت با اشاره به اینکه در صنعت استان از آب‌های سطحی استفاده نمی‌شود، اظهار کرد: صنعت استان از آب از کارون و زاینده رود برداشتی ندارد.
سیدنعیم امامی با بیان اینکه تمام آب مصرفی در واحدها و شهرک‌های صنعتی استان از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود که اتفاق خوبی نیست، افزود: در حوزه صنایع آب‌بر، یک صنعت به نام فولاد سفید دشت را در استان داریم که تلاش کردیم تا پایان سال تمام نیاز آبی آن از طریق پساب شهر بروجن تامین شود اما در حال حاضر از طریق یک حلقه چاه تامین می‌شود لذا اساسا مسئله‌ای به نام اسراف یا استفاده بیش از حد آب (بیش از نرم) در صنعت استان وجود ندارد.
امامی در خصوص اعمال مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت در زمینه مصرف آب در خشکسالی موجود، تصریح کرد: برخی فرآیندها در کارخانه‌هایی مانند فولاد و صنایع فلزی پایین دست اصلاح شد و در تمام شهرک‌های صنعتی پساب‌های فاضلاب همان شهرک در حال استحصال است که حداقل نیازآبی شهرک را تامین می‌کند و این به معنای جداسازی نیاز آب فضای سبز از آب شرب است.
وی تاکید کرد: سال گذشته تقریبا 7.5 میلیون متر مکعب آب در صنعت استان استفاده شد که به این میزان آب نیز نیاز داشتیم و امسال سعی شد با حفظ میزان تولید سال گذشته، استفاده از آب به حداقل معادل هفت میلیون متر مکعب برسد و با وجود اینکه برخی کارخانه‌ها در سال جاری افرایش تولید دارند اما مصرف آب کمتر از 7.5 میلیون متر مکعب شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه اکنون در شهرک صنعتی شهرکرد چاه‌ها خشک شدند و در حال حفر و خرید چاه هستیم و پشته می‌زنیم، خاطرنشان کرد: استفاده از آب زیرزمینی در صنعت کاری بسیار غیر اقتصادی و آسیب‌رسان به محیط زیست است که امید است با افتتاح خط انتقال آب بن – بروجن ارتباط صنعت با آب‌های زیرزمینی به طور کامل قطع شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 6
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 21 مهر 1397, 09:54
21 مهر 1397, 09:54

شاخص بهره مندی روستاها از آب آشامیدنی به 76.8 درصد رسید

موضوع : خبرها

تورج احمدپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر همین اساس هم اینک بیش از 250 هزار نفر از جمعیت روستایی استان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردارند.وی ادامه داد: طبق آخرین آمارها ، دسترسی روستاهای استان به آب آشامیدنی سالم از میانگین کشوری که 74 درصد می باشد، بالاتر است.
احمدپور، از بهره مندی 220 روستای استان از آب لوله کشی در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: تا سال 92 حدود 220 روستای استان آبرسانی سیار می شد، اما این تعداد در دولت یازدهم و دوازدهم به 50 روستا کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری به اجرای 16 مجتمع آبرسانی در روستاهای استان طی 5 سال اخیر اشاره کرد و افزود: از این تعداد 12 مجتمع بطور کامل بهره برداری شده است و مابقی طرح ها در حال اجرا است.
احمدپور، خشک شدن چاه های تامین آب را مهمترین چالش این حوزه دانست و تصریح کرد: تابستان امسال 20 حلقه چاه تامین کننده آب روستاییان استان خشک شد و همین موضوع آبرسانی به این مناطق را با مشکلاتی همراه کرد.
وی خاطرنشان کرد: تلاش این آبفار استان رفع مشکل روستاهایی است که با تنش آبی مواجه اند و تامین آب پایدار از رودخانه های استان با جدیت در حال پیگیری است.
به گزارش ایرنا، از 754 روستای بالای 20 خانوار چهارمحال و بختیاری، 463 روستا زیرپوشش صدور قبض آب است و بیش از 600 روستا نیز از خدمات آب و فاضلاب روستایی بهره مند هستند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 9
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 17 مهر 1397, 10:05
17 مهر 1397, 10:05

اصلاح الگوی کشت و استفاده از روش‌های نوین آبیاری ضرورتی انکارناپذیر است/ صرفه‌جویی 10 درصدی بخش کشاورزی تمامی دغدغه کمبود آب را برطرف خواهد کرد

موضوع : خبرها

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محدوديت شديد منابع آب در كشور، خاطرنشان كرد: 90 درصد از منابع آب كشور در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود و اگر تنها 10 تا بيست درصد از مصرف آب در بخش كشاورزي صرفه‌جويي شود همه دغدغه‌ها در خصوص كمبود منابع آب برطرف خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، اسحاق جهانگيري پيش از ظهر امروز در پنجمين همايش ملي روز روستا و عشاير با اشاره به تغييرات اقليمي و مشكل كم آبي در پهنه سرزميني كشور، اهميت بهره‌وري هر چه بيشتر از منابع آب و خاك كشور را يادآور شد و افزود: در اين شرايط هر كس با هر نيتي از اجراي اين گونه طرح‌هاي حياتي و اساسي كه آينده ايران به آن بستگي دارد جلوگيري كند اقدامي ضد ملي انجام داده است.
وی با اشاره به محدوديت شديد منابع آب در كشور، خاطرنشان كرد: 90 درصد از منابع آب كشور در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود و اگر تنها 10 تا بيست درصد از مصرف آب در بخش كشاورزي صرفه جويي شود همه دغدغه‌ها در خصوص كمبود منابع آب برطرف خواهد شد.
معاون اول رييس جمهور با تاکید بر اینکه حركت عظيمي در سطح كشور در راستاي اصلاح نظام آبياري به راه افتاده است، گفت: دولت 85 درصد هزينه‌هاي تبديل روش‌هاي سنتي آبياري به روش‌هاي نوين را به صورت بلاعوض به كشاورزان پرداخت مي‌كند تا اين نهضت با سرعت بيشتري ادامه پيدا كند.
جهانگيري با تاكيد بر اينكه ساكنين روستاها بايد احساس كنند كه نيازهاي اوليه آنها در روستا وجود دارد و از آب و راه و امكانات آموزشي و بهداشتي مناسب برخوردار هستند، تصريح كرد: فناوري‌هاي روز نيز يكي از نيازهاي امروز جوامع بشري است و امكاناتي نظير اينترنت جزو خدماتي است كه بايد بعنوان پيش نياز هر توسعه‌اي در روستاها وجود داشته باشد.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: در دولت يازدهم و دوازدهم 14 هزار كيلومتر راه روستايي آسفالت شد و 78 درصد جمعيت روستايي از آب آشاميدني بهداشتي برخوردار شدند و اين در حالي است كه در سال 93 در يكي از جلسات شوراي عالي آب گزارش داده شد كه به 6 هزار روستاي كشور از طريق تانكر آبرساني مي‌شود كه گزارشي تكان دهنده و دردناك بود و پس از آن دولت يازدهم در اين زمينه وارد عمل شد و در سال 95 به اندازه 10 سال پيش از آن آب آشاميدني بهداشتي به روستاهاي كشور رسانده شد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 11
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 17 مهر 1397, 09:49
17 مهر 1397, 09:49

اجرای بهشت‌آباد؛ ضربه آخر به خوزستان و چهارمحال و بختیاری است

موضوع : خبرها

عضو کمیته ملی کارون با ابراز این عقیده که انتقال آب بهشت‌آباد آخرین ضربه به چهارمحال و بختیاری است، گفت: اگر طرح‌ بهشت‌آباد اجرایی شود، استان پایین‌دست تقریبا طرح‌های انتقال آب را تمام شده دانسته و بعد از آن به سراغ استان‌های زاگرس‌نشینی که دارای آب هستند می‌روند، بنابراین اگر بهشت‌آباد اجرایی شود ضربه آخر به کارون‌، خوزستان و چهارمحال و بختیاری وارد می‌شود.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری -  در خصوص طرح انتقال آب بهشت‌آباد، تصریح کرد: متاسفانه فکر اساسی در خصوص طرح‌های بهشت‌آباد و تونل سوم کوهرنگ صورت نگرفته و اکنون مردم استان برای طرح بهشت‌آباد این گونه می‌اندیشند که به دلیل شرایط اقتصادی و تامین نشدن اعتبار مربوط به طرح‌ها و دیگر مشکلات موجود در کشور جلوی طرح بهشت‌آباد  گرفته شده است، در حالی که به اعتقاد من کارها در پشت پرده در حال انجام شدن است.
وی ادامه داد: اقدامات اولیه انتقال آب به صورت خاموش در حال انجام است  و متاسفانه این گونه طرح‌ها غیرقانونی بوده و ضربه‌های بسیاری در طرح‌های انتقال آب از جمله خشک شدن چشمه بیرگان، کاهش آب چاه‌های دشت زرین و خشک شدن چشمه‌های کوهرنگ به مردم چهارمحال و بختیاری وارد شده است.
پژوهش گفت: صحبت‌های استان همجوار برآمده از فکر و تصمیمات آن‌ها بوده و در حال حاضر طرح بهشت‌آباد به صورت کند در حال انجام است، این در حالی است که قصد دارند بعد از احداث سد تونل سوم کوهرنگ، به سراغ طرح بهشت‌آباد بروند.
عضو کمیته ملی کارون ادامه داد: این در حالی است که استان همجوار  افتتاح پروژه بن به بروجن را به شرط احداث تونل سوم کوهرنگ و بهشت‌آباد اعلام می‌کند.
وی با ابراز این عقیده که استان پایین دست در تصمیمات دولتی تاثیر بسزایی دارد و نیروهای بسیاری از این استان در بدنه دولت فعالیت دارند، گفت: در واقع تلاش می‌کنند از طرح‌هایی که به صورت غیرقانونی در کشور در حال اجراست، چشم‌پوشی کرده تا از این طریق به اهداف خود برسند.
پژوهش گفت: متاسفانه مسئولان استانی تصور می‌کنند اعتبار طرح بهشت‌آباد تامین نخواهد شد و احداث آن غیرممکن است، به همین دلیل به این طرح  توجهی نمی‌کنند، بنابراین اگر از هم اکنون مقابل طرح بهشت‌آباد نایستیم، با شرایط بسیار نامناسبی رو به رو خواهیم بود.
پژوهش تصریح کرد: هر فردی در چهارمحال و بختیاری بخواهد از منافع آب استان دفاع کند مسئولان استان همجوار به سراغ مقامات بالادست رفته و در این خصوص از آن‌ها شکایت می‌کنند، نمایندگان استان پایین دست با هر تخصصی در مورد آب نظر و ایده می‌دهند و مردم را نیز تحریک می‌کنند و در این زمینه کسی نمی‌تواند مقابل آن‌ها بایستد و شکایتی علیه آن‌ها انجام دهد.
وی ادامه داد: طرح‌های انتقال آب نه تنها مردم استان همجوار و زاینده رود را سیراب نخواهد کرد بلکه روز به روز استان پایین دست به دلیل طرح‌های توسعه طلبانه خود، با خشکی بیشتر مواجه خواهد بود، هم‌چنین علاوه بر نابودی خود، به استان‌هایی همچون چهارمحال و بختیاری که هیچ سودی از تونل‌ها و طرح‌های انتقال آب نمی‌برد ضربه مهلکی وارد می‌کنند.
پژوهش تاکید کرد: لازم است مسئولان استان و سازمان‌های مردم نهاد دست به دست یکدیگر داده و جلوی طرح بهشت‌آباد را بگیرند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه با اشاره به  بازچرخانی آب زاینده‌رود، افزود: با توجه به شرایط سخت آبی در استان پایین دست دو نظر و اختلاف وجود دارد، عده‌ای معتقدند اگر بازچرخانی آب انجام شود نمی‌توان طرح‌های انتقال آب را با فشار بیشتر بر چهارمحال و بختیاری و دولت تحمیل کرد، ولی عده‌ای معتقدند علاوه بر اجرای بازچرخانی، باید طرح‌های انتقال آب نیز انجام شده تا از این طریق زاینده رود احیا و فشارهایی برای اجرای بهشت‌آباد اعمال شود.
پژوهش گفت: بازچرخانی آب به معنای نهی شدن و نفی شدن طرح‌های انتقال غیر قانونی آب‌ از چهارمحال و بختیاری به استان همجوار نیست، بلکه آن‌ها قصد دارند از این طریق با احیای دوباره زاینده رود، توریست را به سمت استان خود هدایت کنند و با زور طرح بهشت‌آباد را به ثمر برسانند.
وی در ادامه با اشاره به این‌که سد زاینده‌رود در مدت یکسال نخواهد توانست میزان آبی که در گذشته در این سد بوده را از طریق بارندگی‌ها جبران کند، تصریح کرد: اگر در سال‌های بعد بارندگی‌ها مطلوب باشد باز هم جایگزین آب‌هایی که هدر رفته و استفاده شده نخواهد بود.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به تصمیم شورای عالی آب در خصوص میزان سهمیه آب سد زاینده‌رود برای کشاورزی، تصریح کرد: سهم اختصاصی برای کشاورزی در اصفهان حدود ۱۳ میلیون متر مکعب است و این سهم برای کشاورزی چهارمحال و بختیاری با توجه به سه برابر بودن باغات، ۴۰ میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده است.
وی در خصوص سهمیه آب استان از سد زاینده رود، ادامه داد: با توجه به زیاده‌خواهی‌های استان همجوار سهم آب چهارمحال و بختیاری از سد زاینده‌رود برای سال آینده کمتر خواهد شد و باغات استان که ثمره زحمت کشاورزان بوده و تنها راه امرار معاش مردم این استان است از بین خواهند رفت و وضعیت استانی که بیشترین نرخ بیکاری را دارد بدتر خواهد شد.
پژوهش بیان کرد: با توجه به شرایط بحرانی آب در تابستان امسال، متاسفانه سهم آب برای باغات استان همجوار افزایش یافت، در صورتی که با افزایش سهمیه آب این استان، بایستی سهمیه آب باغات چهارمحال و بختیاری نیز افزایش می‌یافت ولی استان پایین دست به منظور عدم برداشت چهارمحال و بختیاری از آب سد، تمامی کنتورها و برق کنتورهای چهارمحال و بختیاری را قطع کردند تا آب سد تنها سهم استان پایین دست شود.
وی در ادامه با اشاره به ممنوعیت کشت برنج در کشور به جز استان‌های شمالی، بیان کرد: در اصفهان نه تنها کشت برنج کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است، حال این سوال مطرح است که چرا با توجه به شرایط بحرانی آب و این‌که تامین آب شرب مردم اصفهان در اولویت است باید توسعه فازهای فولاد اصفهان  و برنج‌کاری صورت گیرد؟
عضو کمیته ملی کارون گفت: چرا وقتی آبی از چهارمحال و بختیاری برای ۳۳ طرح قانونی زاینده‌رود برداشت می‌شود سریعا جلوی آن طرح‌ها گرفته شده و انتقال آب برای آن‌ها ممنوع می‌شود؟ این چگونه است که در مقابل حق چهارمحال و بختیاری قانون شدیدا می‌ایستد در حالی که حق با این استان است، ولی در مقابل طرح‌هایی از جمله شکستن لوله انتقال آب به یزد، که خسارت‌های فراوانی به کشور وارد می‌کند کسی جوابگو نیست.
وی ادامه داد: چرا نباید مدیریت منابع آب در اصفهان آغاز شود؟ چرا نباید کشاورزی را در اصفهان تغییر یا تعدیل و یا تعطیل کنیم؟ چه لزومی دارد که در شرق اصفهان کشاورزی کم بازده با تبخیر بالا انجام شود؟ چرا دولت برای چندین سال به کشاورزان اصفهان خسارت پرداخت نمی‌کند تا از این طریق، آب صرف شرب مردم اصفهان شود؟
پژوهش اضافه کرد: متاسفانه در کشور بحث مدیریت پایدار مطرح نیست، بلکه هر استانی که دارای قدرت بیشتری باشد می‌تواند از منافع دیگر استان‌ها به هر طریقی استفاده کند.
وی در خصوص کشت صیفی‌جات پرآب، تصریح کرد: متاسفانه به کشت‌های اشتباهی که با توجه به تبخیر بالا در استان همجوار انجام می‌شود توجهی صورت نمی‌گیرد، ولی اگر کشت هندوانه با توجه به نیاز آبی بالا، در چهارمحال و بختیاری انجام  و آب این محصول به طور کامل تامین می‌شد، مسئولان استان پایین‌دست سریعا جلوی کشت این محصول را می‌گرفتند.
پژوهش خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط پیش آمده تا زمانی که مسئولان استان با یکدیگر وحدت کلام پیدا نکنند و در تصمیمات از همفکری مردم، کمیته‌های صیانت از آب و سازمان‌های مردم نهاد استفاده نکنند، کار به جایی نخواهد رسید.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 12
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 17 مهر 1397, 08:59
17 مهر 1397, 08:59

سهمیه آب کشاورزی چهارمحال و بختیاری کاهش یافت

موضوع : خبرها

سید طاهر نوربخش روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: در پی تشدید خشکسالی، میزان آب بخش کشاورزی استان طی 8 سال گذشته 850 میلیون متر مکعب بود که این میزان در سال زراعی جاری به 680 میلیون مترمکعب کاهش یافت.
به گزارش ایرنا، آب بخش کشاورزی استان پیش از این 1.1 میلیارد مترمکعب بود.
وی از کاهش بیش از 13 درصدی کشت محصولات بهاری این استان طی سال جاری خبر داد و گفت: این در حالی است که بهره وری تولید محصولات امسال افزایش 1.14 درصدی را با مدیریت صحیح الگوی کشت داشته است.
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: تغییر الگوی کشت، استفاده از بذرهای اصلاح شده پربازده، تجهیز مزارع به روش آبیاری نوین از عمده دلایل افزایش بهره وری در کیفیت و کمیت محصولات گزارش شده است.
نوربخش از تجهیز بیش از 55 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان در دولت تدبیر وامید به سیستم آبیاری نوین خبر داد و گفت: با این روش از هدر رفت افزون بر 242 میلیون مترمکعب آب جلوگیری شد.
وی با اشاره به کسب رتبه دوم چهارمحال و بختیاری بعد از استان فارس در اجرای آبیاری نوین در سال زراعی جاری افزود: با برنامه ریزی ها و سیاست های وزارت جهادکشاورزی، 80 درصد اعتبارات هزینه ای طرح یاد شده از محل اعتبارات بلاعوض دولتی و مابقی از محل آورده بهره برداران تامین می شود.
به گزارش ایرنا، سالانه در چهارمحال وبختیاری بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 9
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 13 مهر 1397, 10:56
13 مهر 1397, 10:56

109 سد در حال ساخت است/ بهره‌برداری از 43 سد تامین کننده آب شرب تا پایان برنامه ششم توسعه

موضوع : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمد حاج‌رسولی‌ها در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت منابی آبی کشور پرداخت و افزود: پرونده سال آبی 96-97 در حالی بسته شده است که میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای مهرماه سال گذشته تا پایان شهریورماه امسال به حدود 171 میلیمتر رسیده است که براساس برآورد صورت گرفته افت نزولات جوی سال گذشته به گونه‌ای بوده است که سومین سال آبی کم بارش را در طی نیم قرن اخیر سپری کرده‌ایم.
وی با اشاره به کاهش 33 درصدی ورودی آب به سدهای کشور، گفت: در حال حاضر میزان ذخیره آب در سدهای کشور به حدود 19.81 میلیارد مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته 15 درصد کاهش یافته است و در حال حاضر 60 درصد مخازن سدهای کشور نیز خالی است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه افت بی‌سابقه بارندگی‌ها موجب کاهش 25 درصدی تولید انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی در سال جاری شده است، عنوان کرد: بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته درصددیم تا برای پیک تابستان سال آینده نیز حداقل تولید معادل امسال را در برنامه داشته باشیم که بر این اساس 252 مگاوات نیروگاه برق‌آبی جدید تا پیش از پیک برق تابستان 98 وارد مدار خواهد شد.
حاج‌رسولی‌ها به وضعیت دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه بارندگی‌های کشور به طور متوسط 31 درصد کاهش یافته است ولی نزولات جوی مربوط به این منطقه رشد مناسبی نسبت به سال گذشته و مدت متوسط بلندمدت داشته است که همین امر موجب شده است تا حدود 61 درصد رهاسازی از سدهای ما نسبت به برنامه اولیه احیای دریاچه افزایش پیدا کند.
وی افزود: ولی در حوضه آبریز زاینده رود این شرایط کاملا متفاوت است و کل آورد سال آبی گذشته سد زاینده رود 540 میلیون مترمکعب بوده است که این سد تاکنون با چنین افت ورودی به مخزن روبه‌رو نبوده است به طوری که کمترین میزان ورودی آب به این سازه‌ آبی 700 میلیون مترمکعب بوده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در طی هفت سال اخیر هیچ طرح جدید سدسازی به لایحه قانون اضافه نکرده‌ایم، گفت: ما هم اکنون در پی تکمیل طرح‌های نیمه تمام هستیم و درصددیم طرح‌های موجود را با سرعت به پیش می‌بریم.
حاج‌رسولی‌ها تصریح کرد: ما در حال حاضر 109 سد در حال ساخت داریم که از این تعداد حدود 52 سد بیش از 50 درصد پیشرفت داشته‌اند. از این تعداد نیز 43 سد که با هدف تامین آب شرب کلانشهرها در حال ساخت هستند به هر طریق ممکن باید تا پایان برنامه ششم توسعه با تامین 15 هزار میلیارد تومان وارد مدار بهره‌برداری شوند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 9
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 12 مهر 1397, 11:00
12 مهر 1397, 11:00

چاره ای جز تامین آب شیرین از محل دریا نداریم/ 30 درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی جنوب از آب‌شیرین‌کن‌ها تامین خواهد شد

موضوع : خبرها

نشست هم‌اندیشی فعالان صنعت نمک زدایی آب با حضور جمعی از فعالان بخش خصوصی در صنعت آب، در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران به ابتکار روابط عمومی وزارت نیرو و دفتر تحقیقات، توسعه فن آوری و ارتباط با صنعت آبفای کشور برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره ای جز رفتن به سمت تامین آب شیرین از محل آب دریا نخواهیم داشت.
حمیدرضا کشفی در نشست هم اندیشی فعالان صنعت نمک زدایی آب در چهاردهمین نمایشگاه صنعت آب و فاضلاب افزود: تا افق سال 1400 تامین 600 هزار مترمکعب آب در شبانه روز را در برنامه داریم.
وی ادامه داد: مطالعاتی که وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ شده این است که در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه یکصد کیلومتری جنوب کشور در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر باید به طور کامل از آب دریا تامین شود و از آبهای درون سرزمینی رفع نیاز شود.
معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده می‌بایست در آینده 2 میلیون مترمکعب در شبانه روز آب‌شیرین کن داشته باشیم، اضافه کرد: هم اکنون 400 هزار مترمکعب آب شیرین کن درحال ساخت و بهره برداری داریم و درصددیم طی دو فاز با تامین 300 هزار متر مکعب آب در شبانه روز بتوانیم به اهداف مورداشاره دست یابیم.
کشفی خاطرنشان کرد: نقطه عطف ما این است که دولت بتواند اعتبارات کافی را در ردیف خرید تضمینی آب و پساب در نظر بگیرد، تا سرمایه گذارانی که به وزارت نیرو اعتماد کرده و در حال سرمایه گذاری هستند، بتوانند مطالباتشان را از محل خرید تضمین آب پساب دریافت کنند.
وی، هدف اصلی دفتر تحقیقات و خودکفایی صنعتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور را ایجاد شبکه ارتباطی بین صنعت، دانشگاه و شرکت های آب و فاضلاب دانست و هدف اصلی این نشست و به طور کلی واتکس را ایجاد ارتباط بین سرمایه گذاران و تولیدکنندگان عنوان کرد.
 
17 پروژه با ظرفیت 70 میلیون مترمکعب در دست ساخت
"فریبا گلریزان"، مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت آب و فاضلاب کشور نیز در این نشست گفت: در حال حاضر حدود 73 آب شیرین کن با ظرفیت 148 میلیون متر مکعب در سال و 420 هزار متر مکعب در شبانه روز در سطح کشور داریم.
وی با بیان اینکه پروژه های آب شیرین کن در کشور به روش BOO ساخت، بهره برداری و مالکیت می شوند، افزود: از منابع پیش گفته، تعداد 17 پروژه با ظرفیت 70 میلیون مترمکعب در دست ساخت و تعداد 56 پروژه با ظرفیت 78 میلیون مترمکعب در حال بهره برداری است.
گلریزان اظهار کرد: در حال حاضر حدود 70 درصد آب شیرین کن ها از خارج کشور تامین می شود، به همین دلیل این جلسه به منظور ایجاد شبکه ارتباطی بین فعالان صنعت و دانشگاه و سرمایه گذاران تشکیل شد تا فعالان این بخش به ظرفیت ها و توان داخلی برای ساخت تجهیزات واقف شده و از ظرفیت داخلی بهره بگیرند.

تامین 30 درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی همجوار
همچنین احمد سیاحی، مدیرکل دفتر تحقیقات، توسعه فن آوری و ارتباط با صنعت آبفای کشور با اشاره به اجرایی شدن ماده 36 قانون برنامه ششم توسعه گفت: طبق این قانون وزارت نیرو باید 30 درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی همجوار با  خایج فارس و دریای عمان را از طریق آب شیرین‌کن تامین نماید.
وی ادامه داد: بر اساس این قانون، باید حداقل 70 درصد تجهیزات آب شیرین‌کن‌ها و انتقال دانش و فناوری آن به شرکت‌های داخلی انجام شود که البته با وجود کارهای زیادی که در این باره انجام شده کماکان از برنامه عقب هستیم.
سیاحی با بیان اینکه بیش از یک سال از اجرای برنامه ششم گذشته اما برنامه عملیاتی در این زمینه تدوین نشده است، ادامه داد: در نشست‌های گذشته نحوه تامین آب شرب و صنعت در عمق 100 کیلومتری دریای جنوب انجام شده است، در این نشست باید بتوانیم برنامه زمان‌بندی عملیاتی را داشته باشیم تا نقشه راه تدوین شود.
وی تصریح کرد: عزم دولت در این زمینه جدی است و با توجه به تخصیص عمده منابع برای این طرح و حمایت جدی از تولیدکنندگان تجهیزات و کالاها بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی در این طرح نهایت همکاری را داشته باشیم.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 11
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 12 مهر 1397, 10:58
12 مهر 1397, 10:58

۶۸۰ لیتر آب برای تولید یک پرس برنج

موضوع : خبرها

برگزاری کارگاه های آموزشی تعاملی رسانه و آب، از رویدادهای جدید نمایشگاه چهاردهم است؛ در این نمایشگاه ها سعی می شود روابط بخش های فنی صنعت آب با خبرنگاران رسانه ها گسترده تر شود و جزئیات بیشتری از آنچه در صنعت آب می گذرد، برای اصحاب رسانه تشریح شود.
در این ارتباط، دیروز کارگاه آموزشی رسانه و میریت مصرف آب با حضور بنفشه زهرایی مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و ارتقاء بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو و 25 نماینده رسانه های کشور برگزار شد.زهرایی در این کارگاه گفت: برای تولید یک پرس برنج ۶۸۰ لیتر آب معادل ۴۵۰ بطری آب‌معدنی مصرف می‌شود، علاوه بر این برای تولید هر نان سنگک معادل ۲۰۰ لیتر آب و برای تولید یک کاغذ A4  بالغ بر ۱۰ لیتر آب به میزان شش بطری آب معدنی مصرف می‌شود.وی با بیان این‌که در شرایط فعلی نیازمند تغییر سبک زندگی هستیم، اظهار کرد: یک دقیقه کم کردن زمان استحمام معادل ۶۰۰ لیتر صرفه‌جویی در هر ماه را در بر دارد و باید به این مساله توجه کرد که بین ۸۰ تا ۹۰ درصد آب مصرفی کشور برای تولید محصولات کشاورزی مصرف می‌شود که ۳۰ درصد از این محصولات در مراحل مختلف تولید تا مصرف هدر می‌رود.وی با اشاره به راه‌حل‌های کاهش مصرف آب گفت: از جمله وجوه کلیدی مدیریتی مدرن آب می‌توان بکارگیری روش‌ها و فناوری‌های بروز و مدرن، بکارگیری رویکردهای پایدار زیستی، اقتصادی و اجتماعی، ظرفیت‌سازی و سیاست‌گذاری در عرصه آب اشاره کرد.مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و ارتقاء بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو تاکید کرد: وجود حداقل سواد آبی در آحاد جامعه و وجود دموکراسی آب از جمله الزامات مداخله مردم در مسائل آب است، چرا که هرچه سطح سواد آبی جامعه بالاتر باشد میزان مدیریت مصرف نیز افزایش می‌یابد.وی با اشاره به صحبت اخیر مسئولان وزارت نیرو مبنی بر این‌که بیش از ۳۰۰ شهر با جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفر در معرض تنش آبی هستند، گفت: علت این مساله نبود ظرفیت سازگاری با کم‌آبی در مردم و کم‌آبی است.زهرایی با اشاره به تعریف سرانه آب، ادامه داد: به مقدار آبی که یک نفر در طول شبانه‌روز مصرف می‌کند سرانه مصرف آب می‌گویند که براساس تعریف وزارت نیرو این عدد برای هر نفر ۱۵۰ لیتر در روز است، یعنی در هر خانواده دو نفره میزان مصرف آب ۹ مترمکعب در ماه، در خانواده سه نفره ۱۳.۵ مترمکعب در ماه و در خانواده چهار نفره و بالاتر این عدد ۱۵ مترمکعب در ماه است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 8
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 مهر 1397, 15:24
11 مهر 1397, 15:24

بیش از سه میلیون مترمکعب آب در بخش روستایی چهارمحال و بختیاری صرفه‌جویی شد

موضوع : خبرها

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 25 میلیون مترمکعب آب در بخش روستایی مصرف شد، گفت: امسال با صرفه‌جویی، مصرف آب به حدود 22 میلیون مترمکعب رسید. 
سهراب بهرامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: چند سالی است که خشکسالی متوالی در استان رخ داده و اکنون چهارمحال و بختیاری هفتمین استان خشک کشور است. 
وی با اشاره به افت سطح آب‌های زیرزمینی در سال‌های اخیر، افزود: بیشتر منبع تامین آب شرب در استان منابع زیر زمینی است و خشکسالی از لحاظ کمی و کیفی این منابع را تحت‌الشعاع قرار داده و امسال به ویژه در تابستان بیشتر در شهرستان‌های لردگان و شهرکرد و پس از آن در سایر شهرستان‌ها مشکل کم‌آبی در بخش روستایی داشتیم.
بهرامی تصریح کرد: امسال به منظور مدیریت مصرف آب، برگزاری مانورهای پیمایش شبکه، شناسایی انشعابات غیرمجاز و شناسایی کنتورهای خراب توسط اکیپ‌های اداره در هر شهرستان اجرا شد. 
وی افزایش تعداد اکیپ‌های تعمیرات و رفع حوادث و مدیریت فشار در شبکه‌ها، با نصب فشارشکن به منظور کاهش هدررفت آب را از دیگر اقدامات انجام شده در سال جاری به منظور مدیریت مصرف آب در بخش روستایی استان برشمرد. 
بهرامی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 25 میلیون مترمکعب آب در بخش روستایی مصرف(تولید آب) شد، تصریح کرد: امسال با صرفه‌جویی، مصرف آب به حدود 22 میلیون مترمکعب رسید. 
وی تاکید کرد: در سال جاری میزان آب بدون درآمد نیز از 31.5 درصد به 30.3 درصد کاهش یافت که به صفر رساندن این آب نیازمند جذب اعتبار به منظور اصلاح شبکه، نصب شیرآلات کنترلی و حذف انشعابات غیرمجاز است. 
معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بیان کرد: هدررفت آب در شبکه‌های روستایی به مراتب بیشتر از شبکه‌های شهری است که فرسودگی شبکه‌ها و پراکندگی منازل مسکونی برخی از دلایل این امر است. 
بهرامی برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطح مدارس، نصب بنر در روستاها، نصب کنتور بر روی تاسیسات تامین آب روستایی را از دیگر فعالیت‌های انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در راستای مدیریت مصرف آب عنوان کرد. 
وی با اشاره به اینکه در بخش روستایی امکان صرفه‌جویی بیشتری وجود دارد، گفت: این مهم با اصلاح و مدیریت شبکه‌های توزیع آب روستایی، فرهنگ‌سازی و برخورد با متخلفان محقق خواهد شد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 13
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 10 مهر 1397, 11:02
10 مهر 1397, 11:02

الزام استفاده از 3 استاندارد برچسب مصرف آب در مصارف خانگی/ پیش‌بینی اجرای طرح تا بهمن ماه امسال

موضوع : خبرها

مدیرکل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفای وزارت نیرو گفت: 3 استاندارد برچسب مصرف آب در مصارف خانگی توسط این دفتر تدوین و از سوی سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شده است که پیش‌بینی می‌شود اجرای اجباری آن تا بهمن ماه سال جاری انجام شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "تقی عبادی" در این باره افزود: در حال حاضر 4 استاندارد برچسب مصرف آب در بخش مصارف آب خانگی تدوین و از سوی سازمان ملی استاندارد ابلاغ شده که سال گذشته اجرای اجباری استاندارد برچسب مصرف آب ماشین‌های لباسشویی خانگی توسط سازمان مذکور انجام شد و پیش‌بینی می‌شود اجرای اجباری استانداردهای برچسب مصرف آب شیرآلات بهداشتی، سردوش‌ و فلاش تانک‌ سرویس‌های بهداشتی نیز تا بهمن ماه امسال ابلاغ شود.
وی با تاکید بر اینکه در طراحی تجهیزات فاضلاب میبایست الزامات سلامت عموم در نظر گرفته شود و به محیط زیست نیز آسیبی نرسد، اظهار کرد: برای حفظ مسایل زیست محیطی در مقوله فاضلاب، ضوابطی از جمله ضوابط استفاده مجدد از آب‌های برگشتی و پساب، حفاظت از کیفیت منابع آب در مدیریت مواد زاید، راهنمای طبقه‌بندی کیفیت آب خام، پساب‌ها و آب‌های برگشتی برای مصارف صنعتی و تفرجی تدوین و از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور به شرکت‌های آب منطقه‌ای، مهندسین مشاور و ادارات محیط زیست استانی ابلاغ شده است.
عبادی تصریح کرد: به دلیل محدودیت‌های مالی و ظرفیت منابع انسانی، امکان نظارت مستمر بر نحوه اجرای این دستورالعمل‌ها فراهم نشده و به دنبال ایجاد ساز و کاری برای نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های مربوطه هستیم.
مدیرکل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفای وزارت نیرو همچنین از تدوین اولیه دستورالعمل طراحی استاندارد شبکه‌های جمع آوری فاضلاب در اجتماعات کوچک و استاندارد استفاده از پساب در مصارف مختلف خبر داد و گفت: دستورالعمل طراحی شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب در اجتماعات کوچک توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و استاندارد استفاده از پساب از سوی سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ خواهند شد.
وی در پایان از تدوین دستورالعمل ناحيه‌بندي حریم کیفی آب‌های سطحي، به عنوان موضوعی پرچالش در چند سال اخیر یاد کرد و افزود: این دستورالعمل که بر جلوگیری از آلودگی منابع آب توسط کاربری های غیرمجاز تاکید دارد، در حال اخذ تایید نهایی سازمان حفاظت محیط زیست است و امیدواریم امسال از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به مرحله ابلاغ برسد.
صفحه قبل