اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 491
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

توسعه برج‌های خنک کننده نیروگاهی برای کاهش مصرف آب/ نصب برج‎های خشک در 3 نیروگاه

موضوع : خبرها

صنعت آب و برق کشور در جهت افزایش برج های خنک کننده برای نیروگاه ها گام بلند برداشته و در این راستا هم اکنون سه پروژه در دست اجرا دارد که با بهره گیری از صرفه جویی لازم در آب بعمل خواهد آمد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مسئولیت اصلی وزارت نیرو، به غیر از تولید و توزیع برق، تامین آب شرب و آب کشاورزی در سطح کشور است و با آنکه سال‌هاست که خطر کم‌آبی، کشور را مورد تهدید قرار داده است، اما چند سالیست که این خطر، خود را به شکل کاملاً ناهنجاری نمایان ساخته است.
وضعیتی که از یک طرف، تامین برق از منشاء برق آبی را تا حدودی با دشواری مواجه می‌سازد و از سوی دیگر، در تعدادی از نیروگاه‌ها که برای تولید برق از برج‌های خنک کننده باید استفاده کرد، حجم قابل توجهی از آب در سیکل خنک‌سازی برج، تلف می‌شود.
وزارت نیرو چاره کار را در تبدیل برج های مرطوب به برج‌های خشک در نیروگاه‌هایی که امکان  این تغییر وجود دارد را یافته است، اما برج  خشک چیست؟ برج خشک یکی از انواع برج‌های خنک کننده کندانسورها در نیروگاه هاست، سیستمی است که از آن جهت خنک سازی آب و یا سیال در فرایندهای نیروگاهی و پالایشگاه و نظایر آن استفاده می شود.
در حال حاضر تمامی نیروگاه های سیکل ترکیبی در حال اجرا در کشور با برج خنک کن خشک به جهت مصرف آب بسیار کمتر طراحی و ساخته می شوند و در نیروگاه های بخار قدیمی با برج خنک کن تر نیز طرح هایی در جهت ترکیب نمودن سیکل خنک کن تر با برج خشک در حال اجرا می باشد که موجب کاهش قابل توجه مصرف آب می شود.
علاوه بر طرح های فوق، این وزارتخانه در سه نیروگاه شهید مفتح همدان، اصفهان و بیستون برنامه جایگزینی سیستم برج خشک را به اجراء گذاشته است که در نیروگاه شهید مفتح همدان  برج خنک کن شماره 1 هم اکنون به صورت کامل، اجراء شده و با اجرای این طرح، از مصرف حدود ۴ میلیون متر مکعب آب در سال جلوگیری شده و در همین نیروگاه، احداث برج خنک کن خشک شماره ۲ نیز در دست اقدام است که در سال تابستان سال ۱۳۹۸ به بهره برداری خواهد رسیدکه با بهره برداری از این طرح نیز، حدود ۴ میلیون متر مکعب دیگر، در مصارف آب این نیروگاه صرفه جویی خواهد شد.
 همچنین در قالب طرح بازتوانی نیروگاه شهید مفتح همدان با موسسه همکاری های بین المللی ژاپن توافق شده است که احداث برج های خنک کن خشک ۳ و ۴ نیز از محل وام دولت ژاپن برای بازتوانی این نیروگاه پرداخت شود و در نهایت با اجرای این طرح ها بیش از ۹۰ درصد از مصارف سالانه آب  معادل ۱۴ میلیون مترمکعب در این نیروگاه صرفه جویی خواهد شد.
از دیگر طرح های که به تازگی آغاز شده، احداث برج خنک کن خشک واحد ۵ اصفهان است که این پروژه با توجه به نوع طراحی، اولین بار در کشور اجراء خواهد شد و مبلغ قرارداد آن، ۱۷۲ میلیارد تومان است که به صورت کلید در دست، اجراء می باشد.
 با اتمام این طرح در تابستان سال ۱۳۹۹ بیش از ۸۵ درصد در میزان آب مورد نیاز این واحد از نیروگاه اسلام آباد اصفهان، صرفه جویی می شود و  نکته حائز اهمیت دیگر در این باره این است که در حال حاضر، این واحد به دلیل کمبود آب در منطقه، عملاً از مدار تولید خارج  است و با اجرای طرح برج خنک کن خشک، دوباره به چرخه تولید برق کشور باز خواهد شد و در انتها باید گفت که استفاده از برج‌های خشک نیمه تمام نیروگاه بیستون نیز در حال حاضر، در دستور کار و اقدام صنعت آب و برق کشور قرار گرفته است.
 
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 206
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

20 طرح آبخیزداری چهارمحال و بختیاری تامین اعتبار شد

موضوع : خبرها

علی محمد محمدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، میزان اعتبار تخصیصی برای اجرای طرح های یاد شده را 200 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی طرح های آبخیزداری را شامل؛ ساخت بند سنگی ملاتی و ساحل سازی مناطق مستعد در شهرستانهای استان و انجام مطالعات آبخوان داری در شهرکرد دانست.
محمدی، کاهش رواناب ها، نفوذ آب در سفره های زیرزمینی و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک را از مزایای اجرای این طرح ها عنوان کرد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، میزان فرسایش خاک در کشور را 15 و در این استان 20 تن در هکتار دانست.
به گزارش ایرنا، تاکنون یکهزار و 633 بند ملاتی، 73 بند خاکی، 314 گابیون، هفت مورد آبگیر، 100 سد خشکه چین، 16 مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری ساخته شده است.
همچنین یک میلیون و 400 هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را مراتع و جنگلها پوشش داده که رقمی معادل 86.5 درصد از سطح این استان را شامل می شود.

اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 199
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

تشکیل نخستین جلسه کمیته پدافند غیرعامل آب و انرژی شهرستان شهرکرد

موضوع : خبرها

نخستین جلسه کمیته پدافند غیرعامل آب و انرژی شهرستان شهرکرد با حضور نمایندگان آب منطقه ای استان، جهاد کشاورزی، محیط زیست، پخش فراورده های نفتی ، آب و فاضلاب شهری و روستایی و مرکز بهداشت شهرستان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری؛  در ابتدا "رحمان دهقان" مدیر منابع آب شهرستان شهرکرد و سرپرست اداره منابع آب شهرستان های بن و سامان ضمن خوشامد به حضار و تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) به معرفی کارگروه و تبیین وظایف اعضاء پرداخت.

 " سید مصطفی حسینی" سرپرست گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل  آب منطقه ای گفت: مدیران شهرستانی همواره بایستی در راستای بهبود پدافند غیرعامل با مدیران ستادی و مادر تخصصی هماهنگی های لازم را داشته و با ایجاد خلاقیت سطح دانش پدافندغیرعامل در سطح شهرستان و متعاقب آن سطح کشور را متحول کنیم.

 حسینی گفت: موضوعات این کمیته بایستی تحت عناوین آب و انرژی و بطور تخصصی تر طرح گردد تا تهیه دستور کار برای جلسات آتی ساده تر  فراهم باشد.

وی ادامه داد:  ارائه خدمات در حوزه آب و انرژی کشور نیازمند تلاش و همکاری سالم دستگاهها است که این مقوله با  اطلاع رسانی درخصوص مسائل و مشکلات ، زیرساختها و طرح آن به مراجع بالاتر – باوجود محدود بودن اعتبارات-  به خوبی محقق خواهد شد.

"احمدرضا اکبری" سرپرست حراست آب منطقه ای  با بیان اینکه برگزاری چنین جلساتی بایستی موجبات شناسایی مراکز ثقل و دارای اهمیت در شهرستان گردد، تصریح کرد:  ادامه این روند نیز موجب تسهیل ارائه اقدامات پیشگیرانه در بروز حوادث و کاهش خسارات احتمالی خواهد شد.

در ادامه اعضای کارگروه اهم فعالیتهای انجام شده هر دستگاه را عنوان و به تبیین جایگاه دستگاهها در کارگروه پرداختند.