اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 289
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 شهریور 1397, 13:32
26 شهریور 1397, 13:32

کدام استان‌ها دارای بیشترین دشت‌های ممنوعه هستند؟

موضوع : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، تداوم خشکسالی‌ها، افت بارندگی‌ها و تبعات ناشی از کم‌آبی و بی‌آبی در کشور موجب شده تا از میان 609 دشت ایران، 390 دشت دارای وضعیت ممنوعه و ممنوعه بحرانی است که از این تعداد 255 دشت در شرایط ممنوعه و 135 دشت نیز در وضعیت ممنوعه بحرانی قرار گرفته‌اند و هرگونه توسعه بهره‌برداری از منابع آب‌های زیرزمینی در دشت‌های یاد شده ممنوع است.
ادامه فشار به منابع زیرزمینی موجب شده است تا کسری تجمعی آبخوان‌های زیرزمینی کشور به 130 میلیارد مترمکعب برسد که حدود 106 میلیارد مترمکعب از این کسری در طی 20 سال اخیر اتفاق افتاده است و هر ساله نیز رقمی در حدود 6 میلیارد مترمکعب به کسری مخازن زیرزمینی کشور اضافه می‌شود.
از طرفی در حال حاضر اضافه برداشت چاه‌های مجاز از منابع زیرزمینی به حدود پنج میلیارد مترمکعب و برداشت از چاه‌های غیرمجاز به حدود هفت میلیارد مترمکعب رسیده است که ادامه این روند باعث شده است تا بیش از 90 درصد پتانسیل منابع آب زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه قرار بگیرد.
بر اساس ارزیابی صورت گرفته استان‌های فارس با 90 دشت، کرمان با 37 دشت، خراسان‌رضوی با 33 دشت، اصفهان با 26 دشت و خراسان‌جنوبی با 25 دشت در صدر استان‌های دارای بیشترین دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار گرفته‌اند.
از طرفی استان‌های خراسان رضوی با یک میلیارد و 85 میلیون مترمکعب، کرمان با 813 میلیون مترمکعب، فارس با 551 میلیون مترمکعب، اصفهان با 320 میلیون مترمکعب و یزد با 296 میلیون مترمکعب درصدر استان‌های دارای بیشترین میزان کسری مخزن آبخوان‌های زیرزمینی قرار گرفته‌اند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 284
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 شهریور 1397, 13:20
26 شهریور 1397, 13:20

خشکسالی به 80 درصد باغات چهارمحال و بختیاری خسارت زد

موضوع : خبرها

ابراهیم شیرانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: چهارمحال و بختیاری دارای 40 هزار هکتار باغ است که از این سطح 14 هزار و 200 هکتار به بادام اختصاص دارد.
وی تصریح کرد: براساس پیش بینی های صورت گرفته، میزان خسارت ناشی از خشکسالی به باغات چهارمحال و بختیاری 4 هزار و 100 میلیارد ریال برآورد می شود.
شیرانی یادآور شد: کاهش بارش و خشکسالی های مستمر باعث خشک شدن چشمه ها، کاهش دبی قنوات و کم آبی رودخانه ها، تغییر نوع و زمان بارش، چرای بی رویه و شخم و شیار در عرصه های ملی از مهمترین عوامل تهدید کننده گونه های گیاهی چهارمحال و بختیاری است.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری در خشکسالی های یک دهه اخیر با کمبود یکهزار و 300 میلیمتری بارش ها مواجه شده که به اندازه بارش 2 سال این استان است.
چهارمحال و بختیاری امسال به عنوان هفتمین استان خشک کشور شناخته شد.
پیش از وقوع خشکسالی ها 65 درصد بارش های چهارمحال و بختیاری به صورت برف بود و این درحالی است که سال زراعی جاری میزان بارش برف استان به کمتر از 20 درصد رسید.
هم اینک سه درصد چهارمحال و بختیاری به خشکسالی شدید، 93 درصد خشکسالی متوسط و چهار درصد خشکسالی خفیف دچار شده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 293
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 شهریور 1397, 12:21
26 شهریور 1397, 12:21

طرح انتقال آب به دشت خانمیرزا لردگان عملیاتی شد

موضوع : خبرها

سید طاهر نوربخش روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، با اشاره به اختصاص 25 میلیارد ریال اعتبار اولیه از اعتبارات ملی و استانی برای اجرای این طرح اظهار داشت: با بررسی های انجام شده برای تکمیل این طرح 200 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.
وی افزود: در صورت تامین اعتبار، این طرح در کمترین زمان ممکن تکمیل و بهره برداری از آن یکهزار لیتر آب در ثانیه به دشت خانمیرزا منتقل خواهد شد.
نوربخش افزود: در مرحله نخست این طرح 3 هزار و 800 متر خط انتقال آب به صورت پمپاژ و 6 کیلومتر مابقی خط انتقال به صورت ثقلی انجام خواهد شد.
وی دشت خانمیرزا را یکی از مهمترین قطب های تولید محصولات زراعی و باغی استان دانست و گفت: با تشدید خشکسالی و افت شدید آب های زیرزمینی بیش از 300 هکتار از باغات این دشت با بحران کم آبی مواجه شده است.
مدیر آب وخاک و امور فنی ومهندسی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در 23 هزار و 500 هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی این دشت، حبوبات و محصولات صیفی و باغی مانند سیب، بادام و گردو کشت می شود.
به گزارش ایرنا، رودخانه «کره بس» از سرشاخه های کارون بزرگ می باشد که حد فاصل جاده لردگان بعد از منطقه مسکونی ˈگرد بیشهˈ شهرستان بروجن و در 100 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 275
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 شهریور 1397, 10:44
25 شهریور 1397, 10:44

آسیب‌های خشکسالی امسال به محیط زیست چهارمحال و بختیاری

موضوع : خبرها

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری کاهش تولید علوفه در مناطق تحت حفاظت محیط زیست، کاهش رطوبت خاک که زمینه بروز کانون‌‎های محلی ریزگرد است و آسیب به اکوسیستم‌های طبیعی، تنوع زیستی گیاهی و جانوری را آسیب‌های ناشی از کم‌آبی امسال به محیط زیست استان عنوان کرد.
شهرام احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه چهارمحال و بختیاری - با اشاره به اعمال تحریم علیه ایران، اظهارکرد: این تحریم‌ها می‌تواند در حوزه محیط زست آثار مثبت و منفی داشته باشد.
وی افزود: از سویی با اعمال تحریم‌ها، باید قدرداشته‌هایمان را بدانیم زیرا اگر وابسته باشیم ممکن است آمریکا از این امر سوء استفاده کند.
احمدی تصریح کرد: اعتقاد به تنوع زیستی هر کشوری می‌تواند پشتوانه امنیت اقتصادی و کشاورزی باشد پس هر کشوری که تنوع زیستی قوی دارد تولیدات قوی دارد و در مسائل اقتصادی و اجتماعی حرفی برای گفتن خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه باید اصول توسعه پایدار را عایت کنیم و مسائل اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی را در نظر بگیریم، گفت: باید از محیط زیست به گونه‌‎ای استفاده شود که نیاز نسل فعلی تامین شده و برای نسل آینده نیز حفظ شود.
احمدی در خصوص آثار منفی تحریم‌ها بر محیط زیست، گفت: هر روزه در سطح جهان تکنولوژی‌های جدیدی در زمینه حفاظتی، پایش آلودگی هوا، خاک و... معرفی می‌شود که اگر تحریم‌ها دسترسی ما را به این تکنولوژی محدود کند، موجب بروز اشکال خواهد شد.
وی با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه محیط زیست، دیپلماسی زیست محیطی است که به معنای تعامل و همکاری جهانی در حفاظت از محیط زیست در راستای میل به توسعه پایدار است، ادامه داد: در مسئله گرد و غبار که تحت تاثیر کشورهای سوریه، عربستان، عراق و کانون‌های داخلی ایران است حتی اگر کانون‌های داخلی در کشور مهار شود، در صورت عدم همکاری چندین کشور اطراف ایران، آسیب به ایران و به تبع آن به استان زده خواهد شد.
احمدی اظهار کرد: علت ایجاد گرد و غبار ناشی از عدم مدیریت منابع است که باید این مهم در تمام کشورهای اطراف ایران نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان کرد: در صورتی که تحریم‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر معیشت مردم اثر گذارد و به آنان فشار آورد، ممکن است این فشار موجب فشار به محیط زیست اعم از تبدیل اراضی ملی به کشاورزی، فشار به منابع آبی، عرصه‌های ملی و جنگلی شود.
احمدی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای کلیدی حفظ محیط زیست، حفاظت از منابع آب از بعد کیفی و کمی است، افزود: در همین راستا پیگیری برای رعایت حقابه‌های زیست محیطی جزء برنامه‌ و سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست است و از سال گذشته آمادگی پیگیری حقابه‌ها را داشتیم و با پیش‌بینی خشکسالی، اقدامات موثری صورت گرفته که اگر این امر محقق نمی‌شد قطعا آسیب‌های جدی به محیط زیست استان وارد می‌شد.
وی تصریح کرد: در سال گذشته با وجود خشکسالی نیاز به برخورد علمی بود که با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، دانشگاه‌های شهرکرد و صنعتی اصفهان، حقابه زیست محیطی زاینده رود و تالاب‌های چغاخور و گندمان مطالعه شد و برای مطالبه آنان تلاش مطلوبی انجام شد.
احمدی با بیان اینکه امسال در خشکسالی، علی‌رغم پیش‌بینی افزایش آتش‌سوزی، کمترین آتش‌سوزی در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان داشتیم، تاکید کرد: با اقداماتی همچون ساخت آبشخور و لوله کشی از منابع آب به زیستگاه حیات وحش نیز شاهد کمترین فشار به حیات وحش بودیم.
وی ادامه داد: در خشکسالی امسال، کمترین آسیب به محیط زیست را شاهد بودیم به نحوی که بیماری مشترک حیات وحش اهلی و وحشی همانند طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب برفکی اصلا در استان مشاهده نشد که اقدامات پیشگیرانه همچون شسته شدن  آبشخورها صورت گرفت.
احمدی بیان کرد: در منطقه تنگ صیاد نیز آبشخور سیار و ثابت آب ساخته شده و انتقال آب به آنان صورت گرفته و موفق شدیم با این اقدام از آسیب به حیات وحش جلوگیری کنیم.
احمدی با اشاره اینکه واقعیت این است که خشکسالی در هر صورت آسیب خود را خواهد زد، گفت: در خشکسالی امسال، مراتع رشد کمتری داشتند و این امر موجب شد تا منابع غذایی کمتری در دسترس حیات وحش قرار گیرد و به دلیل اینکه اکثر چشمه‌ها خشک شدند، تجمع حیات وحش به اجبار روی مکان‌هایی محدود شد که این تراکم مطلوب نیست زیرا در نهایت به حیات وحش آسیب می‌زند.
وی اظهار کرد: حفاظت محیط زیست استان با مدیریت منابع آب در مناطق تحت حفاظت محیط زیست به منظور کاهش آسیب ناشی از خشکسالی اقدام به ساخت آبشخور، انتقال سیار آب و لوله کشی به زیستگاه حیات وحش کرده است.
احمدی خاطرنشان کرد: آموزش جوامع محلی در راستای افزایش مشارکت مردم در حفاظت پایدار محیط زیست و نقش موثر آنان در این زمینه، کمک بسیاری در عبور از خشکسالی کرده است.
وی کاهش تولید علوفه در مناطق تحت حفاظت محیط زیست، کاهش رطوبت خاک که زمینه بروز کانون‌‎های محلی ریزگرد است و آسیب به اکوسیستم‌های طبیعی، تنوع زیستی گیاهی و جانوری را از جمله  آسیب‌های ناشی از کم‌آبی امسال عنوان کرد و گفت: اگر فشار تشدید می‌شد مهاجرت‌های ناشی از خشکسالی قابل پیش‌بینی بود اما خوشبختانه باوجود خشکسالی، کمترین آسیب را شاهد بودیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: اگر خشکسالی ادامه‌دار شود باید تمهیدات قوی‌تری داشته باشیم و یکی از اقدامات افزایش ضریب حفاظت فیزیکی مناطق است که خشکسالی می‌تواند این حفاظت را با مشکل مواجه کند که در استان در دو تالاب با نصب دوربین مدار بسته و حفاظت آنلاین به شکل شبانه‌روزی این مهم انجام می‌شود.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 318
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 شهریور 1397, 08:31
25 شهریور 1397, 08:31

آبرسانی سیار به باغات بحرانی لردگان امکان ندارد

موضوع : خبرها

عطاء الله خالدی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، از خشک شدن 300 هکتار از باغات مثمر منطقه 'فلارد '،' کوهبان' ،'ابواسحاق ' و 'باغ بهزاد' این شهرستان در اثر تنش کم آبی در اوایل فصل تابستان امسال خبر داد.
وی یادآور شد: با افت منابع آب منطقه بیش از 700 هکتار از باغات منطقه با کمبود شدید آب مواجه شد.
خالدی، هزینه حمل آب سیار برای حفظ بنیه درختان باغات بی آب منطقه را بالا دانست و تاکید کرد: در هر دوره آبیاری باغات ، حداقل بیش از10هزار تانکر 12هزار لیتری آب نیاز است.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان لردگان از برداشت 40 هزار تن محصولات باغی در سال زراعی گذشته خبر داد و تاکید کرد: برداشت محصول در این شهرستان کمتر از پارسال است.
وی، وسعت زمین های زراعی و باغی آبی شهرستان لردگان را 22 هزار هکتار عنوان و تاکید کرد: اراضی این منطقه توسط یکهزار چاه عمیق آبیاری می شود.
به گزارش ایرنا، شهرستان لردگان در 165 کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود و سطح زیرکشت این استان 270 هزار هکتار با 60 هزار بهره بردار است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 537
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 24 شهریور 1397, 13:17
24 شهریور 1397, 13:17

توسعه برج‌های خنک کننده نیروگاهی برای کاهش مصرف آب/ نصب برج‎های خشک در 3 نیروگاه

موضوع : خبرها

صنعت آب و برق کشور در جهت افزایش برج های خنک کننده برای نیروگاه ها گام بلند برداشته و در این راستا هم اکنون سه پروژه در دست اجرا دارد که با بهره گیری از صرفه جویی لازم در آب بعمل خواهد آمد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مسئولیت اصلی وزارت نیرو، به غیر از تولید و توزیع برق، تامین آب شرب و آب کشاورزی در سطح کشور است و با آنکه سال‌هاست که خطر کم‌آبی، کشور را مورد تهدید قرار داده است، اما چند سالیست که این خطر، خود را به شکل کاملاً ناهنجاری نمایان ساخته است.
وضعیتی که از یک طرف، تامین برق از منشاء برق آبی را تا حدودی با دشواری مواجه می‌سازد و از سوی دیگر، در تعدادی از نیروگاه‌ها که برای تولید برق از برج‌های خنک کننده باید استفاده کرد، حجم قابل توجهی از آب در سیکل خنک‌سازی برج، تلف می‌شود.
وزارت نیرو چاره کار را در تبدیل برج های مرطوب به برج‌های خشک در نیروگاه‌هایی که امکان  این تغییر وجود دارد را یافته است، اما برج  خشک چیست؟ برج خشک یکی از انواع برج‌های خنک کننده کندانسورها در نیروگاه هاست، سیستمی است که از آن جهت خنک سازی آب و یا سیال در فرایندهای نیروگاهی و پالایشگاه و نظایر آن استفاده می شود.
در حال حاضر تمامی نیروگاه های سیکل ترکیبی در حال اجرا در کشور با برج خنک کن خشک به جهت مصرف آب بسیار کمتر طراحی و ساخته می شوند و در نیروگاه های بخار قدیمی با برج خنک کن تر نیز طرح هایی در جهت ترکیب نمودن سیکل خنک کن تر با برج خشک در حال اجرا می باشد که موجب کاهش قابل توجه مصرف آب می شود.
علاوه بر طرح های فوق، این وزارتخانه در سه نیروگاه شهید مفتح همدان، اصفهان و بیستون برنامه جایگزینی سیستم برج خشک را به اجراء گذاشته است که در نیروگاه شهید مفتح همدان  برج خنک کن شماره 1 هم اکنون به صورت کامل، اجراء شده و با اجرای این طرح، از مصرف حدود ۴ میلیون متر مکعب آب در سال جلوگیری شده و در همین نیروگاه، احداث برج خنک کن خشک شماره ۲ نیز در دست اقدام است که در سال تابستان سال ۱۳۹۸ به بهره برداری خواهد رسیدکه با بهره برداری از این طرح نیز، حدود ۴ میلیون متر مکعب دیگر، در مصارف آب این نیروگاه صرفه جویی خواهد شد.
 همچنین در قالب طرح بازتوانی نیروگاه شهید مفتح همدان با موسسه همکاری های بین المللی ژاپن توافق شده است که احداث برج های خنک کن خشک ۳ و ۴ نیز از محل وام دولت ژاپن برای بازتوانی این نیروگاه پرداخت شود و در نهایت با اجرای این طرح ها بیش از ۹۰ درصد از مصارف سالانه آب  معادل ۱۴ میلیون مترمکعب در این نیروگاه صرفه جویی خواهد شد.
از دیگر طرح های که به تازگی آغاز شده، احداث برج خنک کن خشک واحد ۵ اصفهان است که این پروژه با توجه به نوع طراحی، اولین بار در کشور اجراء خواهد شد و مبلغ قرارداد آن، ۱۷۲ میلیارد تومان است که به صورت کلید در دست، اجراء می باشد.
 با اتمام این طرح در تابستان سال ۱۳۹۹ بیش از ۸۵ درصد در میزان آب مورد نیاز این واحد از نیروگاه اسلام آباد اصفهان، صرفه جویی می شود و  نکته حائز اهمیت دیگر در این باره این است که در حال حاضر، این واحد به دلیل کمبود آب در منطقه، عملاً از مدار تولید خارج  است و با اجرای طرح برج خنک کن خشک، دوباره به چرخه تولید برق کشور باز خواهد شد و در انتها باید گفت که استفاده از برج‌های خشک نیمه تمام نیروگاه بیستون نیز در حال حاضر، در دستور کار و اقدام صنعت آب و برق کشور قرار گرفته است.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 269
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 24 شهریور 1397, 12:54
24 شهریور 1397, 12:54

20 طرح آبخیزداری چهارمحال و بختیاری تامین اعتبار شد

موضوع : خبرها

علی محمد محمدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، میزان اعتبار تخصیصی برای اجرای طرح های یاد شده را 200 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی طرح های آبخیزداری را شامل؛ ساخت بند سنگی ملاتی و ساحل سازی مناطق مستعد در شهرستانهای استان و انجام مطالعات آبخوان داری در شهرکرد دانست.
محمدی، کاهش رواناب ها، نفوذ آب در سفره های زیرزمینی و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک را از مزایای اجرای این طرح ها عنوان کرد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، میزان فرسایش خاک در کشور را 15 و در این استان 20 تن در هکتار دانست.
به گزارش ایرنا، تاکنون یکهزار و 633 بند ملاتی، 73 بند خاکی، 314 گابیون، هفت مورد آبگیر، 100 سد خشکه چین، 16 مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری ساخته شده است.
همچنین یک میلیون و 400 هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را مراتع و جنگلها پوشش داده که رقمی معادل 86.5 درصد از سطح این استان را شامل می شود.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 275
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 24 شهریور 1397, 08:45
24 شهریور 1397, 08:45

تشکیل نخستین جلسه کمیته پدافند غیرعامل آب و انرژی شهرستان شهرکرد

موضوع : خبرها

نخستین جلسه کمیته پدافند غیرعامل آب و انرژی شهرستان شهرکرد با حضور نمایندگان آب منطقه ای استان، جهاد کشاورزی، محیط زیست، پخش فراورده های نفتی ، آب و فاضلاب شهری و روستایی و مرکز بهداشت شهرستان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری؛  در ابتدا "رحمان دهقان" مدیر منابع آب شهرستان شهرکرد و سرپرست اداره منابع آب شهرستان های بن و سامان ضمن خوشامد به حضار و تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) به معرفی کارگروه و تبیین وظایف اعضاء پرداخت.

 " سید مصطفی حسینی" سرپرست گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل  آب منطقه ای گفت: مدیران شهرستانی همواره بایستی در راستای بهبود پدافند غیرعامل با مدیران ستادی و مادر تخصصی هماهنگی های لازم را داشته و با ایجاد خلاقیت سطح دانش پدافندغیرعامل در سطح شهرستان و متعاقب آن سطح کشور را متحول کنیم.

 حسینی گفت: موضوعات این کمیته بایستی تحت عناوین آب و انرژی و بطور تخصصی تر طرح گردد تا تهیه دستور کار برای جلسات آتی ساده تر  فراهم باشد.

وی ادامه داد:  ارائه خدمات در حوزه آب و انرژی کشور نیازمند تلاش و همکاری سالم دستگاهها است که این مقوله با  اطلاع رسانی درخصوص مسائل و مشکلات ، زیرساختها و طرح آن به مراجع بالاتر – باوجود محدود بودن اعتبارات-  به خوبی محقق خواهد شد.

"احمدرضا اکبری" سرپرست حراست آب منطقه ای  با بیان اینکه برگزاری چنین جلساتی بایستی موجبات شناسایی مراکز ثقل و دارای اهمیت در شهرستان گردد، تصریح کرد:  ادامه این روند نیز موجب تسهیل ارائه اقدامات پیشگیرانه در بروز حوادث و کاهش خسارات احتمالی خواهد شد.

در ادامه اعضای کارگروه اهم فعالیتهای انجام شده هر دستگاه را عنوان و به تبیین جایگاه دستگاهها در کارگروه پرداختند.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 299
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 شهریور 1397, 09:02
22 شهریور 1397, 09:02

1600 هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری به آبیاری نوین مجهز شد

موضوع : خبرها

سید طاهر نوربخش روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: طرح آبیاری قطره ای به شیوه تیپ نواری در زمین های کشاورزی این استان با مشارکت و حمایت دولت برای کشت محصول حبوبات، ذرت و صیفی به صورت پایلوت اجرا شد.
وی ادامه داد: یکی از بهترین روشهای آبیاری در کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری، استفاده از سیستم آبیاری قطره ای به ورش تیپ نواری است.
مدیر آب و خاک جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری بیان کرد: استفاده از روش آبیاری نوین قطره ای موضعی، با هدف بهره وری بهینه از آب صورت گرفته است که در این روش بهره بردار تنها به حد کفایت رشد محصولات از منابع آبی در شرایط بحرانی برداشت می کند.
نوربخش، از تجهیز 61 هزار هکتار معادل 55 درصد از زمین های کشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین خبر داد و گفت: با این روش از هدر رفت بیش از 249 میلیون مترمکعب آب جلوگیری شد.
به گزارش ایرنا، در چهارمحال و بختیاری سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 256
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 21 شهریور 1397, 13:59
21 شهریور 1397, 13:59

توجه به ابعاد اجتماعی سواد آبی در مدارس/ کشور ما با مسئله آب مواجه است نه بحران آب

موضوع : خبرها

محمد فاضلی، رئیس مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي وزارت نیرو در کارگروه و نشست هم اندیشی ارتقای دانش و سواد آبی ویژه روسای گروه‌ها و منتخبین از مدرسان کتاب انسان و محیط زیست استان تهران اظهار داشت: صفحات ابتدایی این کتاب به موضوع آب پرداخته است اما مجموعه معلمانی که می خواهند این موضوع را ارائه کنند، خود باید به ابعاد دیگری از آب همچون ابعاد اجتماعی سواد آبی آگاه باشند.
وی افزود: سواد آبی به مجموعه ای از دانسته های فرد اطلاق می شود تا آن شخص جهت گیری مناسبی نسبت به آب در یک موقعیت خاص داشته باشد و این سواد همچون سایر علوم انتهایی ندارد.
وی با اشاره به اینکه سواد آبی در کتاب انسان و محیط زیست بیشتر ناظر به ابعاد فنی و محیط زیستی آب است، اظهار داشت: سواد آبی شامل 4 بعد دیگر فهم زمان، ادراک بستر اجتماعی، ادراک ارزش های حاکم بر مصرف و توسعه پایدار می شود که در این کتاب به آنها پرداخته نشده و لازم است به دانش آموزان منتقل شود.
رئیس مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي وزارت نیرو ادامه داد: آب مثل هر واقعیت دیگر با گذشت زمان تغییر می کند. برای مثال در 50 سال گذشته سرانه آب به ازای هر نفر حدود 7000 مترمکعب بود، اما این رقم اکنون به 1400 مترمکعب در سال رسیده است بنابراین با زمان خیلی چیزها از جمله آب تغییر می کند.
وی افزود: نوع و شیوه مصرف تابع ارزش های جامعه و چگونگی نگاه ما به موضوع دارد بنابراین بستر اجتماعی در نوع مصرف ما از یک کالا تاثیرگذار است.
مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ريزي راهبردي و توسعه پايدار یادآور شد: رفتارهای مصرفی ذیل گزاره هایی تعریف شده که به ناخودآگاه تبدیل می‌شود و در اثر این موضوع به نحوه مصرف توجه نمی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه وجود سازه های مهندسی فراوان به منزله توسعه پایدار در یک جامعه نیست، بیان داشت: باید برای جامعه و دانش آموزان بیان کنیم که آب محیط زیست، صنعت و غیره را پایدار می سازد و به آن توجه شود.
فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بحران آب یک موضوع مقطعی و زود گذر است که دوباره به حالت عادی باز می گردد، افزود: کشور ما با بحران آب روبه رو نیست بلکه با مسئله آب مواجه است، چراکه چالش های پیش رو مقطعی نبوده و برای سال های طولانی تداوم دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح فرصت‌ها در مسئله آب گفت: مسئله آب موجب تعمیق اخلاق محیط زیست می شود و اگر اخلاق را در بخش آب و برق رعایت کنیم در سایر بخش ها به این مهم توجه می کنیم.
رئیس مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي وزارت نیرو تصریح کرد: ما باید برای حل مسائل خود با یکدیگر سخن بگوییم و مناقشات خود را با گفتگو حل کنیم، بنابراین مسئله آب فرصت تعمیق گفتگو و بهبود دموکراسی را ایجاد می کند.
وی مسئله آب را فرصتی برای شنیده شدن صداهای ناشنیده عنوان کرد و گفت: علاوه بر آن این موضوع ظرفیت خوبی برای ایجاد فناوری های جدید، اشتغال‌زایی و فقرزدایی ایجاد می کند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه گفت: حل مسئله آب در کشور به درونی کردن ارزش های توسعه پایدار منجر می شود و سبک زندگی های جدیدی متناسب با شرایط جدید به وجود می‌آید که برنامه سازگاری با کم آبی در همین راستا دنبال می شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: تعمیق عدالت، شفافیت و مبارزه با فساد، تولید دانش های جدید و بهبود زیرساخت های کشور و در نتیجه بهبود نظام حکرانی آب از دیگر فرصت‌های پیش رود در مواجهه با مسئله کم آبی است.
صفحه قبل