اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 292
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 مرداد 1397, 08:41
30 مرداد 1397, 08:41

چهارمحال و بختیاری 1300 میلیمتر کسری بارش دارد

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، شاهرخ پارسا روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان افزود: این میزان کسری بارش به اندازه بارندگی 2 سال زراعی در استان است و همین موضوع سبب شده تا چهارمحال و بختیاری امسال به عنوان هفتمین استان خشک کشور شناخته شود.
وی با بیان اینکه پیش از وقوع خشکسالی های 65 درصد بارش های استان بصورت برف بوده است، گفت: این در حالی است که در سال زراعی 96-97 میزان بارش برف در استان به کمتر از 20 درصد رسید.
پارسا تصریح کرد: هم اینک 3 درصد استان به خشکسالی شدید، 93 درصد خشکسالی متوسط و 4 درصد خشکسالی خفیف دچار شده است.
وی میانگین بارش های سال زراعی جاری استان را 312 میلیمتر اعلام کرد و گفت: این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 41 درصد کاهش و در مقایسه با میانگین بلندمدت 46 درصد کاهش نشلن می دهد.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به خروجی مدل های هواشناسی، نسبت به وقوع بارش های نرمال در پاییز و زمستان امسال ابراز امیدواری کرد و گفت: پیش بینی می شود پاییز و زمستان امسال بارش ها مناسبی نسبت به سال گذشته وجود داشته باشد اما با این وجود کسری ها را جبران نخواهد کرد.
پارسا، بازیافت آب، مدیریت صحیح و سازگاری با شرایط موجود را از راهکارهای مهار خشکسالی عنوان کرد و گفت: امسال با همت دولت کمیسیون سازگاری با کم آبی در کشور تشکیل شد و امید است با تداوم این برنامه بخشی از مشکلات برطرف شود.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 70 ایستگاه کار پایش و بررسی وضعیت جوی چهارمحال و بختیاری را انجام می دهد.
وقوع خشکسالی های یک دهه اخیر در چهارمحال و بختیاری، استانهای اصفهان و خوزستان را نیز با تنش آبی مواجه کرده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 287
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 مرداد 1397, 08:32
25 مرداد 1397, 08:32

تولید محصولات باغی چهارمحال و بختیاری کاهش یافت

موضوع : خبرها

حمیدرضا دانش روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا از تولید 32 هزار تن محصول هلو طی سال جاری در این استان خبر داد و اظهار داشت: سال گذشته هلو تولیدی استان بیش از 36 هزار تن بوده است.
وی از کسب رتبه ششم تولید محصول هلو این استان طی چند سال گذشته خبر داد و گفت: بیش از 3 هزار هکتار از اراضی باغی این استان در شهرستان سامان به کشت هلو اختصاص دارد.
معاون بهبود امور گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری تصریح کرد: بیشتر میوه تولیدی این استان به اصفهان، تهران و خوزستان ارسال می شود.
وی همچنین از تولید بیش از 22 هزار تن بادام طی سال جاری در این استان خبر داد و افزود: این میزان نسبت به سال گذشته بیش از 4 هزار تن کاهش نشان می دهد.
دانش، سطح زیرکشت باغات بادام استان را 14 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: حدود 2 هزار هکتار از این باغات بصورت نهال و نابارورند.
وی توضیح داد: چهارمحال و بختیاری رتبه نخست تولید بادام کشور را دارد که امسال بطور میانگین حدود 2 تن در هکتار بادام در استان تولید شده است.
دانش، مهمترین ارقام محصول بادام تولیدی استان را از نوع؛ سفید، مامایی، ربیع و شاهرود ذکر و تصریح کرد: 80 درصد باغات بادام استان بصورت قطره‌‎ای و نوین آبیاری می شود.
47 هزار هکتار باغ در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 298
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 24 مرداد 1397, 08:34
24 مرداد 1397, 08:34

گلخانه هوشمند در چهارمحال و بختیاری طراحی و ساخته شد

موضوع : خبرها

ابراهیم شیرانی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این گلخانه مجهز به نرم افزار با داشتن سنسور کنترل کیفیت هوا، توانایی سنجش دما و رطوبت و قابلیت انتقال اطلاعات بصورت آنلاین به سرور مرکزی را داراست.
وی آگاه سازی بهره بردار از تغییرات سریع آب و هوا در طول شبانه روز و جلوگیری از خسارات به محصولات گلخانه ای در کمترین زمان ممکن را از دیگر مزایای گلخانه هوشمند دانست.
مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: چندین شرکت فعال دانش بنیان در راستای عملیات طراحی، ساخت و تجهیز سیستم گلخانه هوشمند خاص کشت صیفی و گلِ رُز این استان با بهره برداران متقاضی موفق به عقد قرارداد شدند.
وی تاکید کرد: هزینه تجهیز هر واحد گلخانه ها به این سیستم 280 میلیون ریال است که در صورت تقاضا از سوی بهره بردار تسهیلات بانکی نیز اعطا خواهد شد.
شیرانی، وسعت گلخانه های تزئینی استان را 22 هکتار برآورد و اظهار داشت: به طور میانگین در هر مترمربع 110 شاخه گل رُز تولید می شود.
وی گفت: گل رُز تولیدی چهارمحال و بختیاری در 10 رقم از نظر تنوع رنگ، به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا و شرایط آب و هوایی مناسب تولید می شود.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال وبختیاری افزود: هم اینک 43 واحد گلخانه کشت سبزی و صیفی کاری در این استان فعال است که سالانه افزون بر 2 هزار و 500 تن صیفی جات تولید می کنند.
شیرانی تاکید کرد: با توجه به تشدید پدیده خشکسالی و کاهش منابع آبی استان طی چند سال گذشته، بهره برداران بخش کشاورزی با تغییر الگوی کشت و راه اندازی گلخانه ها به سمت توسعه گل شاخه بریده و تولید سبزی و صیفی سوق داده شده اند.
سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود، سطح زیرکشت این استان 270 هزار هکتار با 60 هزار بهره بردار است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 290
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 مرداد 1397, 09:07
23 مرداد 1397, 09:07

وزارت نیرو برای انتقال آب تونل حفر نکند

موضوع : خبرها

علی کاظمی باباحیدری روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا در خصوص پدیده خشکسالی در چهارمحال و بختیاری افزود: متاسفانه حفر تونل باعث تخلیه سفره های آب زیرزمینی از جمله قنوات و چشمه ها شده است.
وی ادامه داد: حفر تونل برای انتقال آب در برخی از شهرستان ها از جمله کوهرنگ باعث خشک شدن تعدادی از چشمه ها شده است.
کاظمی باباحیدری به دیدارش از چشمه «مروارید» در شهرستان کوهرنگ اشاره کرد و گفت: پیشتر چشمه ها بخش عمده ای از آب شرب و کشاورزی منطقه را تامین می کرد و حتی در دوره ای دِبی خروجی آب به یک هزار و 400لیتر در ثانیه می رسید.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: با حفر تونل انتقال آب، این چشمه به طور کامل خشک شده است، هر چند کارشناسان وزارت نیرو معتقدند آب چشمه باز خواهد گشت، اما این بازگشت مجدد آب به چشمه مروارید بسیار ضعیف است.
کاظمی باباحیدری اظهار داشت: خشک شدن چشمه ها به روستاییان و عشایر خسارت وارد کرده و حفر تونل از مخرب ترین طرح های وزارت نیرو است که طبیعت و چشمه های استان را نابود می کند.
عضو فراکسیون نفت و نیرو یادآور شد: یکی از تعهدات وزارت نیرو بازگشت آب به چشمه ها بوده اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
کاظمی باباحیدری گفت: دشت «لاغرک» و «بیرگان» در این استان دارای خاک حاصلخیری بوده که به دلیل خشک شدن چشمه ها و سفره های زیرزمینی امکان توسعه بخش کشاورزی را ندارد.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه 2 رودخانه کارون و زاینده رود و سرچشمه بخشی از رودخانه دز است.
کاهش نزولات جوی در چهارمحال و بختیاری طی یک دهه اخیر استان های اصفهان و خوزستان را دچار تنش آبی کرده است.
بارش بارندگی و نزولات آسمانی در چهارمحال و بختیاری در چند سال گذشته براساس اعلام برخی از کارشناسان 70 درصد کاهش یافته است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 275
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 مرداد 1397, 08:42
23 مرداد 1397, 08:42

نظام فعلی تعرفه مشوق بدمصرفی است/ توهم فراوانی آب را کنار بگذاریم/ نیازمند تولید گفتار برای سازگاری با کم‌آبی هستیم/ توسعه کشور به حل مسئله آب وابسته است

موضوع : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نشست تخصصی پیرامون کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با تاکید بر اینکه وزارت نیرو در عرصه منابع زیست محیطی و به ویژه آب و انرژی پنج هدف اساسی را دنبال می‌کند، عنوان کرد: این مجموعه در تلاش برای پایدارسازی منابع آب و انرژی است به تا نیاز نسل امروز و نسل‌های آتی را برآورده کند، کیفیت زندگی هموطنان را با قید پایداری ارتقا داده و تقاضاهای فزاینده ناشی از ضرورت توسعه را برآورده کند.
وزیر نیرو افزود: این وزارتخانه می‌کوشد تخریب‌های گذشته به واسطه اندیشه‌ها، گفتارها و کردارهای نامناسب را جبران و به احیای ظرفیت زیست پذیری کشور بپردازد. همچنین بهره‌برداری از منابع زیست محیطی را با ارزش‌های اساسی انسانی نظیر عدالت، رعایت اصول اخلاقی، نفی خشونت و فساد پیوند زده و استفاده از منابع آب و انرژی معطوف به تحقق چنین ارزش‌های باشد.
اردکانیان با تاکید بر اینکه تحقق محورهای یاد شده با نظام به هم پیوسته اندیشه، گفتار و کردار حاکم بر نظام مدیریت منابع آب و انرژی ایران مرتبط است، ادامه داد: بایستی نظام اندیشه‌ای و نظری منسجمی بر رویکرد ما به مدیریت منابع آب و انرژی حاکم باشد.
وی آب و انرژی را کاملا به هم پیوسته دانست و افزود: هر گونه پایدار سازی در این دو منبع به هم وابسته است و این دو منبع به ویژه آب نیازمند رویکرد میان بخشی است. ما باید مسئله آب را به شکلی واحد ببینیم و از تکه تکه کردن و سپردن هر تکه به یک دستگاه و بخش و تشدید تقابل میان دستگاه‌ها در ماموریت‌ها اجتناب کنیم. البته این مهم به معنای ادغام دستگاه‌های اجرایی نیست بلکه رویکرد به هم پیوسته‌ای را برای این مسئله ایجاد می‌کند.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مدیریت توامان عرضه، مصرف و تقاضای آب و انرژی محور اندیشه، گفتار و کردار ماست، اضافه کرد: اینگونه نیست که پس از چندین دهه عادت کردن ما به رویکردهای قبلی که اقتضای شرایط دوره‌های قبلی بوده است با تغییر یک وزیر و چند مدیر این رویکردها به کلی عوض شود و مسیرهای جدیدی در پیش گرفته شود.
اردکانیان خاطرنشان کرد: گرایش به سمت اهداف پنچگانه یاد شده به تولید اندیشه و گفتار و برنامه‌ریزی برای کردارها و اقدامات ضروری نیاز دارد تا رویکرد جدید و اهداف متناسب با آن را به پیش ببرند.
وی هر اندیشه و گفتمانی را دارای مفاهیم محوری برشمرد و افزود: مفهوم سازگاری با کم آبی یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم دوران جدید در مدیریت منابع آب و انرژی است. به دلیل ارتباطی که این دو منبع در زیر چتر منابع زیست محیطی با یکدیگر دارند طبیعتا هر گونه تربیت صحیحی در مصرف و مدیریت یک منبع بر دیگری نیز تاثیر مستقیم دارد.
وزیر نیرو بیان کرد: سازگاری با کم آبی اگر چه در قالب یک کارگروه ملی در هیئت وزیران تشکیل شده و سازوکار بین سازمانی برای هماهنگ کردن دستگاه‌های مرتبط با آب و منابع زیست محیط است اما اندیشه‌ها و اقدامات متعدد و متفاوت از آنچه که در گذشته نسبت به آن‌ها اهتمام داشته‌ایم باید سرلوحه کار ما قرار بگیرد که این امر جوهره سازگاری با کم آبی است.
 
توهم فراوانی آب را کنار بگذاریم
اردکانیان تاکید کرد: سازگاری با کم آبی به این معنا است که بپذیریم کم آبی همزاد تمدن ایران است که باید از این پس توهم فراوانی آب را کنار بگذاریم. در این بین نباید از این مهم غافل شویم که با وجود کم آبی می‌توانیم تمدنی بالنده، توسعه پایدار، تضمین کننده امنیت و کیفیت زندگی ایرانیان هم بنا کنیم همانگونه که پدران و نسل‌های گذشته این کار را انجام داده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: تامین منابع آب و انرژی جدید را باید دنبال کنیم اما آنچه که اولویت دارد مدیریت مصرف و تقاضای منابع موجود است. ما زمانی موفق خواهیم شد که مسئله منابع زیست محیطی و مدیریت را بین سازمان‌های مختلف تقسیم نکنیم و بدون هماهنگی بین سازمانی و بدون هدف مشترک پایدارسازی منابع آب و انرژی عمل نکنیم.
وزیر نیرو یادآور شد: کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در اسفندماه سال گذشته شروع به کار کرده است و هر چند بنده و همکاران ما در وزارت نیرو به شکل جدی برای موفقیت این کارگروه تلاش خواهیم کرد؛ اما باید بدانیم که این فرایند کند و نسبتا دراز مدت است. تحولات زیادی در ذهن‌ها و نگرش‌ها، تصمیمات اقتصادی، فناوری‌ها، الگوهای رفتاری اجتماعی و فرهنگی و عوامل موثر بر اقتصاد سیاسی لازم است تا سازگاری با کم آبی به شکل مطلوبی امکان پذیر شود.
اردکانیان خطاب به حاضران در این همایش گفت: اینگونه نشست‌ها بخشی از فرایند اجتماعی اندیشه ورزی در ارتباط با سازگاری با کم آبی است که برای گذار از اندیشه‌های مختص دوران صرفا مدیریت تامین به آن‌ها نیاز داریم.
 
نیازمند تولید گفتار برای سازگاری با کم آبی هستیم
وی با تاکید بر اینکه نیازمند تولید گفتار برای سازگاری با کم آبی هستیم، عنوان کرد: نحوه گرفتارها هستند که از حد بیان فراتر رفته، به جامعه جهت می‌دهد و اندیشه‌ها در قالب آن گفتارها بیان می‌شود.
 
آب محدود کننده‌ترین عنصر توسعه ماست
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چهار اقدام کلان مرتبط با سازگاری، به ضرورت آمایش آب محور تاکید کرد و گفت: ما به شدت نیازمند در دستور کار قراردادن آمایش آب محور سرزمین هستیم. براساس شواهد موجود آب محدود کننده‌ترین عنصر توسعه ماست و با وجود اینکه ایده سازگاری با کم آبی بر تطبیق یافتن با این محدویت تاکید می‌کند اما این تطبیق نیازمند شناخت ملزومات آن و تدوین برنامه اقدام برای تحقق این هدف است که این مهم از طریق آمایش آب محور امکان پذیر است.
اردکانیان تصریح کرد: ما امروزه شاهدیم مردم و به ویژه فعالان محیط زیست از جانمایی صنایع آب بر در مناطق خشک و نیمه خشک شکایت دارند و کشت محصولات پر آب در مناطق فاقد ظرفیت اکولوژیک برای کشت این محصولات سبب خسارت‌های بسیاری شده است.
وی اظهار کرد: پایداری استقرار جمعیت در برخی از عرصه‌های سرزمینی که فاقد ظرفیت آبی کافی بوده نیز تهدید آمیز شده است بنابراین سامان دادن این مسائل و گذار به شرایط پایدارتر نیازمند آمایش آب محور است.
وزیر نیرو یادآور شد: تا چند دهه قبل برنامه‌های توسعه بر محور توسعه اقتصادی تهیه و تدوین شده است. البته برابر دانستن توسعه با رشد اقتصادی به جای برانگیختن شدن ملاحظات عدالت محورانه و توجه به سازگاری با محیط زیست مسئله‌ای بسیار جدی است.
 
آمایش آب محور خرد توسعه است
وی آمایش آب محور را خرد توسعه دانست و گفت: در رویکرد آمایشی ارزیابی نظام مند عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و توزیع متوازن و هماهنگ جغرافیایی فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی در پهنه سرزمین و متناسب با قابلیت‌ها و منابع طبیعی و انسانی صورت می‌گیرد.
 
توسعه کشور به حل مسئله آب وابسته است
اردکانیان با اشاره به اینکه بخش وسیعی از کشور در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، اظهار کرد: همچنین امر موجب شده است توسعه به حل مسئله آب وابسته باشد. با وجود محدود بودن منابع آب در برخی از مناطق ایران، در برخی از مناطق دیگر استفاده از منبع آب می‌تواند ظرفیت‌های مناسبی را فراروی برنامه ریزان قرار بدهد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که تصور نکنید محدودیت آب محدویت توسعه است بلکه محدویت منابع آب مشوق نگاه و خرد متفاوتی برای توسعه است. در این مسئله مهم این است که محدودیت به فرصت مبدل شود.
وی اضافه کرد: برخی تصور می‌کنند محدویت منابع آب را باید از میان برد و به فراوانی آب و منابع کافی آبی دست پیدا کرد اما پیامد زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی این رویکرد صرف می‌تواند به قیمت نابودی سرزمین مبدل شود.
 
محدودیت آب را باید به خردورزی متفاوتی برای توسعه مبدل کرد
اردکانیان خاطرنشان کرد: محدودیت آب را باید به خردورزی متفاوتی برای توسعه مبدل کرد که این خردورزی متفاوت همان سازگاری با کم آبی است.
وزیر نیرو بر لزوم اصلاحات اقتصادی و اقتصاد اجتماعی در تعرفه‌گذاری آب اشاره کرد و گفت: از درک اهمیت ارزش اقتصادی آب و انرژی است که پیوند میان این دو منبع با یکی از مهم‌ترین ارزش‌های اجتماعی یعنی عدالت اشکار می‌شود.
وی با بیان اینکه نظام تعرفه‌گذاری آب باید حداقل دو هدف عمده را محقق سازد، گفت: هدف نخست آشکار شدن ارزش ذاتی آب و هدف دوم تبدیل تعرفه‌ها به ابزاری برای کمک به عدالت اجتماعی است.
 
نظام فعلی تعرفه مشوق بدمصرفی است
اردکانیان با تاکید بر اینکه نظام فعلی تعرفه به نحوی مشوق بدمصرفی است، تصریح کرد: نظام فعلی تعرفه‌گذاری آب به ویژه در بزرگترین مصرف کننده آن یعنی بخش کشاورزی به هیچ عنوان با توسعه پایدار مبتنی بر شناسایی ارزش ذاتی آب سازگار نیست.
وزیر نیرو افزود: پذیرش ضرورت اصلاحات در تعرفه آب مصارف کشاروزی به معنای دست کشیدن از ارائه یارانه‌ها به بخش کشاروزی نیست. عمده کشورهای دنیا برای حفظ سطح مطلوب امنیت غذایی یارانه‌های زیادی به بخش کشاورزی می‌دهند ولی منطق یارانه بخش کشاوری باید مشوق بهره‌وری، بهبود روش‌های کشت، کاهش میزان هدررفت آب و انرژی و کمک کننده پایدارسازی منابع آب، خاک و غذا باشد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: نظام فعلی قیمت گذاری آب کشاورزی مشوق چنین دستاوردهای نیست و اصلاح آن نیز به معنای دست کشیدن از یارانه‌های بخش کشاورزی و عدم حمایت از این بخش نمی‌باشد.
وی تاکید کرد: نظام تعرفه گذاری آب برای با سازگاری با کم آبی در بخش شرب و بهداشت نیز باید معطوف به این واقعیت باشد که سهم این بخش از کل مصرف آب کشور که بین شش تا هشت درصد است نباید شاخصی برای میزان اهمیت نسبی آب تلقی شود.
وزیر نیرو تصریح کرد: درست است که آب شرب و بهداشت بخشی کمی از مصارف کل آب کشور را تشکیل می‌دهد، اما ارزش آب شرب به جهات دیگر قابل مقایسه با سهم آن از کل مصارف آب نیست.
اردکانیان خاطرنشان کرد: امروزه تنها مسئله اقتصاد آب مطرح نیست. ما حتی اگر کشور ثروتمندی باشیم و بخواهیم به ثروت‌مندان نیز یارانه مصرف آب بدهیم ولی باید به یاد داشته باشیم در اکثر حوضه‌های آبریز کشور آب بیشتری برای مصرف وجود ندارد، نمی‌توان منابع آبی جدیدی تامین کرد و باید با همین میزان آب موجود کنار آمد و تلاش کرد تا مصرف آب کاسته شود که بتوانیم تعادل اکولوژیک را برقرار سازیم.
 
کارکرد اصلی تعرفه گذاری صحیح اصلاح الگوی مصرف است
وی اضافه کرد: بنابراین اصلاح تعرفه‌ها اگر چه ابزاری اقتصادی و به تعادل و پایداری مالی شرکت‌های بخش آب برای تداوم خدمت کمک می‌کند اما کارکرد اصلی تعرفه گذاری صحیح اصالح الگوی مصرف است.
وزیر نیرو ادامه داد: این مهم را باید به یاد داشت که اصلاح تعرفه‌ها به قصد اصلاح الگوی مصرف و بهبود اقتصاد آب به هیچ عنوان به معنی فشار یکسان اقتصادی به تمامی اقشار نیست. مدل‌های گوناگون اقتصاد اجتماعی به ما اجازه می‌دهند روش‌های به کار بگیریم که ضمن تاثیرگذاری بر اصلاح الگوی مصرف و بهبود شرایط اقتصادی شرکت‌ها حتی حمایت اجتماعی مناسب‌تری از گروه‌های کم درآمد و اقشار آسیب‌پذیر صورت بگیرد.
اردکانیان تصریح کرد: فقدان ارزش اقتصادی آب باعث شده بازچرخانی و استفاده از پساب‌های صنعتی در کشور آنگونه که باید گسترش نیافته است و حتی فناوری‌های متناسب برای آن رشد مناسب پیدا نکند. بنابراین اصلاح تعرفه گذاری را می‌توان به ابزاری برای ترغیب صنایع به بهبود فناوری و اصلاح کردار محیط زیستی آن‌ها مبدل کرد.
وی بر لزوم اصلاح نظام داده‌های پایه‌ای منابع و مصارف تاکید کرد و گفت: آمایش آب محور نیازمند سامان دادن نظام تولید، جمع آوری، پردازش و انتشار داده‌های پایه‌ای منابع و مصارف است. هیچ برنامه‌ای و به ویژه برنامه آمایش آب محور نمی‌تواند بدون داشتن داده‌های کافی در عرصه منابع و مصارف محقق شود.
وزیر نیرو اضافه کرد: کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و کمیته تخصصی مرتبط با آن اگر چه ممکن است در کوتاه مدت درگیر برخی مسائل مشکل ساز و بحرانی شود اما نباید از اقدامات بنیادین و جهت دادن نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی کشور به سمت تحولات ساختاری و از جمله تحول بنیادی در نظام تولید، جمع‌آوری، پردازش و انتشار داده‌های پایه‌ای منابع و مصارف آب غفلتی صورت بگیرد.
 
سازگاری با کم آبی بایستی در مقیاس حوضه‌های آبریز صورت بگیرد
وی با تاکید بر اینکه سازگاری با کم آبی بایستی در مقیاس و بر مبنای حوضه‌های آبریز صورت بگیرد، عنوان کرد: سازگاری با کم آبی زمانی در عمل محقق می‌شود که مقیاس مناسب برای اعمال آن تعیین شده باشد.
اردکانیان ادامه داد: مناسبت‌ترین مقیاس برای طرح مفهوم سازگاری با کم آبی مربوط به حوضه آبریز است. سازگاری با کم آبی مقوله چند سطحی است. سطوح مختلف اداری از سطح ملی و تا محلی در این سازگاری دخیل هستند ولی مهم ترین سطح برای آن حوضه‌های آبریز است.
وزیر نیرو اظهار کرد: کمیته تخصصی سازگاری با کم آبی و پس از آن کارگروه ملی می‌بایست تلاش حداکثری بگیرد تا الزامات اقتصادی، برنامه‌ای، بودجه‌ای، فناورانه، حقوقی، اجتماعی، فرهنگی و مدیریت بر اساس حوضه آبریز تامین شود.
وی بیان کرد: پیش رفتن در عرصه مدیریت حوضه آبریز و هماهنگ شدن در این عرصه محلی نیازمند تولید دانش، به کار گرفتن متخصصان کافی، تحلیل نقاط تعارض سازمان‌ها و تدوین برنامه‌های دقیق متناسب با ملزومات مدیریت هماهنگ در سطح حوضه آبریز است. مهم است بدانیم به صرف تشمکیل شورای هماهنگی در حوضه آبریز مشکل حل نخواهد شد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 282
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 مرداد 1397, 08:33
23 مرداد 1397, 08:33

ضرورت توجه به آموزش بهره‌برداران بخش کشاورزی

موضوع : خبرها

دستیار ویژه وزیر جهاد کشاورزی در امور حقوق شهروندی گفت: مسئله آموزش امری بسیار مهم است که بسیاری از شهروندان که بهره‌بردار بخش کشاورزی هستند در بسیاری از مسائل آموزش کافی را ندیده‌اند که در حوزه های مختلف تلاش می‌شود از اساتید مجرب، کشاورزان نخبه و پیشرو در این زمینه استفاده شود.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - طاهره فیروزی 23 مردادماه در جلسه هم‌اندیشی امور حقوق شهروندی در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری، با اشاره به اینکه از سال 95 با دستور ریاست جمهوری در خصوص حقوق شهروندی به شدت کار آغاز شد، افزود: ارتباط مستقیم با کشاورزان از مرکز استان‌ها تا نقاط صفر مرزی هدف اصلی ما است که تمام تلاش مجموعه وزارتخانه خدمت به کشاورزان است.
فیروزی ادامه داد: تغییر اقلیم، کاهش میزان بارندگی و شرایط جغرافیایی خطراتی را برای بخش کشاورزی بوجود آورده که لازم است همکاری بیشتر صورت گیرد به طوری که کشاورزان ما را درک کنند و ما کشاورزان و مشکلات آن‌ها را بشناسیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر عمده‌ترین مشکل و مسئله در کشور آب است و نیازمند همکاری وزارت نیرو هستیم، گفت: وزارت نیرو همکاری بسیار ویژه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی دارد که این دو وزارتخانه در راستای حرکت رو به جلو با یکدیگر در حال تعامل هستند.
دستیار ویژه وزیر جهاد کشاورزی در امور حقوق شهروندی بیان کرد: مسئله آموزش امری بسیار مهم است که بسیاری از شهروندان که بهره‌بردار بخش کشاورزی هستند در بسیاری از مسائل آموزش کافی را ندیده‌اند که در حوزه های مختلف تلاش می‌شود از اساتید مجرب، کشاورزان نخبه و پیشرو در این زمینه استفاده شود.
وی گفت: تجربه در مسئله کشاورزی بسیار مهم است که تلاش می‌شود دانش، تجربه و علم نوین روز را با یکدیگر تلفیق کرده تا نتیجه بهتری حاصل شود زیرا تا رسیدن به موفقیت‌های مدنظر فاصله بسیاری وجود دارد که قطعا با تمام توان و محدودیت‌هایی که وجود دارد تلاش‌ها متوقف نخواهد شد.
فیروزی خاطرنشان کرد: رضایت‌مندی از بخش کشاورزی و بهره‌برداران بزرگ‌ترین دغدغه وزیر است.
در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: آشنایی و آموزش در حقوق شهروندی قدم نخست است که باید بتوان بهره‌برداران را با قوانینی که موجود است آموزش دا.
ذبیح‌الله غریب گفت: در بخش کشاورزی عمده فعالیت‌ها خصوصا در بحث برداشت و فرآوری محصول و امروزه آغاز تمام فعالیت‌ها توسط زنان اتفاق می‌افتد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود هفت هزار پروانه بهره‌برداری فعالیت‌های اقتصادی در استان صادر شده است، تصریح کرد: از این تعداد بیش از دو هزار و 500 پروانه بهره‌برداری فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف کشاورزی به خانم‌ها واگذار شده که این نشان می‌دهد باید بستر لازم برای تمامی فعالیت‌های شهروندان به منظور رفع آن‌ها فراهم شود.
وی ادامه داد: در بحث واگذاری مجتمع‌های دامی، آبزی پروری و فعالیت‌های بخش کشاورزی حدود 30 درصد از فعالیت‌ها به زنان واگذار شده است.
غریب بیان کرد: حقوق شهروندی که از سوی ریاست جمهوری ابلاغ شده یک فرصت‌ مناسبی را در بخش کشاورزی برای ایجاد تحرک بیشتر فراهم کرده است، همچنین در چند سال اخیر ورود خانم‌ها برای فعالیت‌های بخش کشاورزی افزایش یافته است.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 287
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 مرداد 1397, 08:34
22 مرداد 1397, 08:34

10 هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور پلمب شد/ احتمال وقوع فروچاله‌ در دشت‌های کشور

موضوع : خبرها

مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیر زمینی کشور گفت: در کشور 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که امسال تاکنون 10 هزار حلقه از آنان پلمب شده و برای پلمب مابقی آنان برنامه‌هایی در نظر گرفته شده اما باید اعتبارات به حد کافی باشد.
عبدالله فاضلی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: ایجاد فروچاله در زمین حاصل پیامدهای طبیعی یا دخالت‌های انسان است.
وی با بیان اینکه بیشتر فروچاله‌ها در سطح دشت‌ها اتفاق افتاده است، افزود: فرو نشست زمین بر اثر بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب زیر زمینی، پایین رفتن سطح آب و افت سطح آب‌های زیر زمینی در داخل آبخوان‌ها اتفاق می‌افتد و در واقع خالی شدن فضای تشکیل دهنده میان ذرات آبرفت از آب است که موجب می‌شود فشار بین منفذی برداشته شود و ذرات متراکم شده و فرو نشست رخ دهد.
فاضلی تصریح کرد: اگر آبرفت‌ها روی سفره‌های کاستی (سفره‌های متشکل از سنگ آهک) قرار گرفته باشند و اُپرات آهکی زیر سفره‌های آهکی خالی شوند فروچاله ایجاد می‌شود.
وی اضافه کرد: در حالت عادی اگر سفره‌ها آبرفتی با افت سطح آب زیر زمینی ممتد و بیش از حد مواجه شوند سطح زمین فرونشست پیدا می‌کند که پیامد آن فشرده شدن آبخوان و تراکم آن است که اجازه نمی‌‎دهد آب‌های نفوذی ناشی از بارندگی داخل سفره نفوذ کنند و بیشتر به روان آب‌های سطحی تبدیل شده و از دسترس خارج می‌شوند.
فاضلی ظهور شکاف در سطح دشت‌ و زمین‌های کشاورزی که بسته به میزان فرونشست ممکن است شکاف عمیق تا ده‌ها متر عمق و چند کیلومتر طول داشته باشد، مختل شدن سیستم‌های آبیاری و خسارت به خطوط انتقال آب و لوله را برخی از پیامدهای فرونشست زمین دانست.
وی تاکید کرد: ایجاد فرونشست به زیرساخت خسارت وارد می‌کند و ممکن است شکاف‌هایی زیر اتوبان‌ها، جاده‌ها و ساختمان‌های بزرگ رخ دهد همانند شهر دامنه در اصفهان که اکثر منازل ترک‌های بزرگ در دیواره آنان صورت گرفته است و منازل تخریب شدند.
فاضلی افزود: در برخی از دشت‌های استان همانند دشت خانمیرزا از شهرستان لردگان فرو نشست رخ داده و لوله‌زایی نیز صورت گرفته است به نحوی که لوله‌ چاه‌های به دلیل فرو نشست زمین، از زمین بیرون آمده است.
مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی کشور تخریب چاه‌ها و کاهش آبدهی آنان را نیز از پیامدهای فرو نشست زمین برشمرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر در چهارمحال و بختیاری فروچاله وجود ندارد اما اکثر دشت‌ها اعم از دشت‌های خانمیرزا لردگان، شهرکرد، بروجن با فرونشست مواجه هستند.
فاضلی بیان کرد: در بسیاری از نقاط کشور نیز پدیده فرونشست رخ داده و سازمان زمین شناسی در حال سنجش است که چه تعداد از دشت‌های کشور با این پدیده روبرو شدند.
وی خاطرنشان کرد: با خشکسالی بهره‌برداری از سفره‌های آب زیرزمینی بیشتر می‌شود و سطح آب پایین می‌رود و همین امر پدیده فرونشست را تشدید می‌کند.
فاضلی اظهار کرد: هرچه بیشتر از سفره‌های آب زیر زمینی برداشت شود، حجم مخزن آن‌ها کاهش می‌یابد و املاح آن بیشتر و کیفیت آب آن بدتر خواهد شد.
وی گفت: هر زمان تالاب و آب‌های سطحی کاهش پیدا کرد، رطوبت از ذرات تشکیل دهنده سطح زمین گرفته می‌شود و در نهایت ریز گرد ایجاد می‌شود که این اتفاق در مرغ شهر شهرکرد و دشت‌های جمال و جوانمردی لردگان رخ داده است و تبدیل به یک کانون ریز گرد شدند.
مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی کشور تصریح کرد: تمام دشت‌های در حال بهره‌برداری در چهارمحال و بختیاری دارای افت سطح آب زیر زمینی هستند و به طور قطع با فرونشست‌هایی که در حال رخ دادن است، دشت شهرکرد با تهدید روبرو است.
فاضلی با بیان اینکه فروچاله در جایی رخ می‌دهد که آبرفت زیر سفره‌های آهکی همانند دشت کبودر آهنگ همدان قرار گرفته باشد، ادامه داد: در چهارمحال و بختیاری تهدید فروچاله وجود ندارد اما سطح دشت‌ها در حال پایین رفتن است.
وی بیان کرد: بهره‌برداری از آب‌های زیر زمینی عامل ایجاد فرو چاله و فرو نشست است که بخشی از این بهره‌برداری غیرمجاز است که موجب تشدید افت آب‌های زیر زمینی می‌شود و این در حالی است که به اندازه توان سفره‌های آب زیر زمینی اجازه برداشت داده شده که برخی از افراد بیش از مجوز خود برداشت می‌کنند و با حفر چاه غیرمجاز سطح آب پایین می‌رود.
فاضلی گفت: در کشور 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که امسال تاکنون 10 هزار حلقه از آنان پلمب شده و برای پلمب مابقی آنان برنامه‌هایی در نظر گرفته شده اما باید اعتبارات به حد کافی باشد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 325
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 18 مرداد 1397, 10:57
18 مرداد 1397, 10:57

آئین تجلیل و گرامیداشت خبرنگاران استان چهارمحال و بختیاری همزمان با هفته خبرنگار، از طرف شرکت آب منطقه‌ای این استان برگزار شد.

موضوع : خبرها




اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 296
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 18 مرداد 1397, 08:39
18 مرداد 1397, 08:39

اختصاص 30 میلیون متر مکعب از آب زاینده رود برای حفظ باغات پایین دست چم‌آسمان در غرب استان اصفهان

موضوع : خبرها

 معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: از روز گذشته آب زاینده رود به میزان حدود 35 میلیون متر مکعب در ثانیه معادل 30 میلیون متر مکعب برای حفظ برای حفظ باغات پایین دست چم‌آسمان در غرب استان اصفهان به مدت 10 روز استفاده خواهد شد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری –  علی‌اکبر صبا 18 مرداد ماه در سفر خبرنگاران به حاشیه زاینده‌رود، با اشاره به اجرای طرح بازگشایی رودخانه‌ها و آزاد سازی تصرفات مزاحم واقع در بستر و حریم رودخانه‌ها از اول بهمن ماه سال گذشته در استان، اظهار کرد: این اقدام در سه بازه انجام شده است که در بازه نخست از روستای چم چنگ تا پل ایل بیگی 101 مورد تصرفات داشتیم که 4.6 هکتار آزاد سازی شد.
وی افزود: در بازه دوم از پل ایل بیگی تا پل زمانخان 62 مورد تصرف داشتیم که 59 مورد به میزان 2.5 هکتار آزادسازی صورت گرفت و متصرفانی که ادعای داشتن سند مطرح بود و به دلیل عدم ضایع شدن حق، به مراجع قضایی ارجاع شدند  تا بررسی دقیق صورت گیرد.

صبا تصریح کرد: در بازه سوم نیز  از پل زمانخان تا مجتمع تفریحی کوثر که حدود 4.9 کیلومتر است 181 متصرف که 14.9 هکتار از بستر و حریم رودخانه را تصرف کرده بودند، پنج هکتار از اراضی را آزاد کردیم و مابقی نیز در زیر دست پل زمانخان در حال انجام است.
وی ادامه داد: در سه بازه  15 متر عقب نشینی از بستر فعال رودخانه از هر طرف صورت گرفته است.
صبا تاکید کرد: در آزادسازی حریم و بستر رودخانه در کشور، استان نخست و به عنوان الگوی موفق هستیم و موفق شدیم تا حدود سه میلیارد تومان اعتبار جذب کنیم تا آزدسازی در حوزه کارون و تکمیل رودخانه زاینده رود در بالا دست و پایین دست انجام شود.
وی اضافه کرد: در مجموع از سال گذشته تاکنون در استان  حدود 20.92 درصد آزادسازی صورت گرفته است که 12.1 از این میزان در رودخانه زاینده رود بوده است.
صبا اظهار کرد: مطالعات تکمیلی  برای تعیین کاربری حاشیه زاینده رود در زمینه کشاورزی، گردشگری و ... در حال انجام است.
وی در خصوص آزادسازی آب رودخانه زاینده رود از روز گذشته، گفت: شورای عالی آب در سال‌های گذشته شورای هماهنگی حوزه آبریز را تشکیل داد که این شورا در ابتدای هر سال با مشخص کردن آورد حوزه و به تناسب سهم حوزه و ذی‌نفعان اقدام به تقسیم آب می‌کند.
صبا ادامه داد: سال گذشته در پاییز و زمستان بارندگی نبود که میزان برداشت در این دو فصل در سال گذشته برآورد شد و در اردیبهشت ماه امسال منافع و مصارف حوزه تدوین شد.
وی گفت: آورد حوزه در ابتدای اردیبهشت 382 میلیون متر مکعب بود  که باید در تمام حوزه آورد یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب باشد و زمانی که به 382 میلیون متر مکعب رسید پس اولویت آب شرب است که براساس سرانه آب شرب اصفهان، کاشان، یزد و چهارمحال و بختیاری  تعیین شد اما در کشاورزی که اولویت بعدی بود قائدتا از زراعت یک‌ساله و باغات اولویت به باغات داده شد اما پس از تخصیص آب شرب آبی برای باغات باقی نماند و بایستی  امسال عملا باغات در حدی که ماندگار شوند، آب بگیرند.
صبا خاطرنشان کرد: در شرایط معمول تقریبا میزان برداشت آب باغات در زیر دست سد زایند رود حدود 80 میلیون متر مکعب است که در جلسات شورای هماهنگی حوزه آبریز، 40 مکیلیون متر مکعب دریافت کردیم و این میزان نیز با قطع و وصل برق و بستن کنتور هوشمند کنترل شد.
وی بیان کرد: برای باغات پایین دست چم‌آسمان در غرب استان اصفهان، شورای هماهنگی حوزه با حضور نمایندگان  چهارمحال و بختیاری و اصفهان تصمیم گرفتند  به صورت موقت به مدت 10 روز برای از بین نرفتن درختان، آب آزاد سازی شود.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گفت: از روز گذشته این آب  به میزان حدود 35 میلیون متر مکعب در ثانیه معادل 30 میلیون متر مکعب برای حفظ درختان این باغات استفاده خواهد شد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 269
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 17 مرداد 1397, 08:54
17 مرداد 1397, 08:54

لزوم تدوین استراتژی مدیریت منابع آب هر استان متناسب با برنامه سازگاری با کم آبی

موضوع : خبرها

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در چهل و چهارمین گردهمایی مدیران ارشد آب کشور بر لزوم تدوین استراتژی مدیریت منابع آب هر استان متناسب با برنامه سازگاری با کم آبی در اسرع وقت تاکید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حاج رسولی‌ها در چهل و چهارمین گردهمایی مدیران آب کشور با اشاره به دیدار اخیر هیئت دولت با مقام معظم رهبری اظهار داشت: پس از  این دیدار وزیر نیرو، منویات مقام معظم رهبری را به  شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو منتقل کرد و بلافاصله کارگروهی در این زمینه به منظور اجرای هرچه بهتر این فرامین تشکیل شد.
وی افزود: همه مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای باید تلاش کنند که این فرامین را در سطوح مختلف شرکت منتقل کنند تا با سرلوحه قرار دادن آن بتوان از چالش های پیش رو عبور کرد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: نحوه تدوین گزارش سازگاری با کم آبی به استان ها ابلاغ شده است و امیدواریم شرکت‌ها در تعامل با سایر نهادهای مرتبط و با توجه به شرایط اقلیمی برنامه سازگاری با کم‌آبی را در مهلت تعیین شده ارسال کنند.
وی با اشاره به انتخاب مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای به روش فراخوان گفت: مدیری که می‌خواهد مسئولیتی را قبول کند باید از جایگاه خود و چارچوب این مسئولیت به طور کامل آگاهی داشته باشد و فراخوان باعث می شود که داوطلبان پیرامون مسئولیت خود تفکر بیشتری داشته باشند.
حاج رسولی ها با تاکید بر اینکه  در این فرایند مدیران قوی و قابل برای مدیریت شرکت ها انتخاب می شوند، گفت: پیش از این روش گزینش برخی مدیران توانمند ناشناخته باقی می ماندند که اکنون فرصت شناسایی بهترین نیروها وجود دارد ودر مجموع برآیند این روش مثبت و به نفع بخش آب کشور است.
در پایان این گردهمایی هر یک از مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای  و مدیران ستادی گزارش ها و چالش های  موجود را بیان کرده و راه های برون رفت از این چالش ها را احصا کردند.




صفحه قبل