اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 294
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 تیر 1397, 09:42
30 تیر 1397, 09:42

حقیقت تلخ کم آبی

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، به تبع وقوع خشکسالی و کم آبی در مناطق مختلف کشور حدود یک دهه از وقوع این پدیده در استان چهارمحال و بختیاری می گذرد.
این استان سرچشمه 2 رودخانه زاینده رود و کارون و بخشی از رودخانه دز است، سالانه 10 میلیارد مترمکعب معادل 10 درصد آب شیرین کشور در چهارمحال و بختیاری تولید می شد که این رقم در بحران خشکسالی یک دهه اخیر به 6 تا 7 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.
کاهش نزولات آسمانی و تغییر شکل بارش ها از برف به باران طی این مدت و افزایش دمای هوا از سوی دیگر سبب کاهش منابع آبی این استان و پایین رفت سطح آب سفره های زیرزمینی شده است.
در این مدت نزولات جوی استان نه تنها به حد نرمال نرسیده بلکه از حد میانگین نیز بسیار کمتر بوده است، بنحوی که میانگین بلندمدت بارش ها از 577 به 312 میلیمتر در سال زراعی 96-97 رسیده است.
این وضعیت به گفته کارشناسان هواشناسی طی 60 سال اخیر در استان و به ویژه در شهرکرد بی سابقه بوده و نه تنها امیدی به بازگشت به وضعیت عادی نیست، بلکه این شرایط، حاکی از وقوع بحران آب در بخش های مختلف به ویژه در حوزه تامین آب مناطق شهری و روستایی استان دارد.
طبق آخرین گزارش مرکز ملی خشکسالی از نظر رتبه بندی بارش ها، چهارمحال و بختیاری پس از استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، کهگلویه و بویراحمد و بوشهر در ردیف هفتمین استان خشک کشور قرار دارد.
این وضعیت تبعات ناگواری بر محیط انسانی و طبیعی چهارمحال وبختیاری گذاشته که زوال 60 هزار هکتار از جنگل های بلوط و خشکیدگی 200 هزار هکتار از مراتع، ممنوعه شدن هشت دشت از 11 دشت استان، فرونشست زمین، خشک شدن 60 درصد چشمه ها، قنات ها و چاه ها، شکل گیری چشمه های گرد و خاک و گسترش بیابانزایی تنها بخشی از تبعات این وضعیت است که هر سال نیز عمیق تر و گسترده تر می شود.
براساس تعاریف ارائه شده از سوی سازمان هواشناسی، خشکسالی یکی از مهمترین مخاطرات جوی است که به طور خزنده در سطح جهان شکل گرفته و به صورت منطقه ای عمل می کند. پیش بینی آن با عدم قطعیت زیاد همراه بوده، آغاز و پایان آن نامعلوم و چگونگی وقوع و اثرات آن در هر ناحیه با ناحیه دیگر متفاوت است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 423
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 27 تیر 1397, 13:59
27 تیر 1397, 13:59

ثبت یک میلیمتر بارندگی از ابتدای تابستان تاکنون/ بارندگی‌ها در 22 استان کشور منفی است/ حجم نزولات جوی به 167 میلیمتر رسید

موضوع : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، روزهای گرم تابستان امسال در حالی سپری می‌شود که میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی 97-96(ابتدای مهرماه) تاکنون به 167 میلیمتر رسیده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است. بارشی که سال گذشته در همین بازه زمانی به 230 میلیمتر رسیده بود.
از ابتدای تیرماه نیز حجم بارندگی‌های کشور تنها به یک میلیمتر رسیده است که این میزان اندک بارندگی هم مربوط به حوضه‌های آبریز دریای خزر و قره قوم است و سایر حوضه‌های آبریز اصلی کشور تابستان خشکی را سپری می‌کنند و همان میزان بارندگی‌های سال گذشته خود در این بازه زمانی را هم ندارند.
با وجود اینکه بارش‌های فصل بهار امسال در مقایسه با سال گذشته رشد 12 درصدی داشته است ولی افت 45 بارندگی‌ها در فصل زمستان و کاهش 26 درصدی بارش‌ها در فصل پاییز سال 96 موجب شده تا تابستان امسال را با کاهش 64 میلیمتری نزولات جوی نسبت به سال گذشته سپری کنیم.
از میان 6 حوضه آبریز اصلی کشور (دریای خزر، خلیج فارس و عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره‌قوم) حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که قسمت‌هاي وسيعي از غرب، ‌جنوب غربي و جنوب كشور را شامل مي‌شود با افت 42 درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته بدترین شرایط را در میان سایر مناطق یاد شده تجربه می‌کند. ثبت 212 میلیمتر بارش این حوضه در سال آبی جاری در حالی است که مقدار بارش‌های آن در مدت مشابه سال گذشته 365 میلیمتر بوده است.

با توجه به اینکه حدود 86 درصد ظرفیت در دست بهره‌برداری نیروگاه‌های برق آبی در این حوضه آبریز واقع شده است، طبیعتا افت 42 درصدی بارندگی‌ها در این حوضه آبریز و به تبع آن پایین بودن ارتفاع آب در مخازن سدها موجب شده تا میزان تولید انرژی نیروگاه‌های برق آبی هم با کاهش قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته روبه‌رو شده و برای تابستان امسال با کمبود پنج هزار و 315 مگاواتی تولید برق نسبت به نیاز مصرفی مواجه شویم.
همچنین در این بین حوضه‌های آبریز فلات مرکزی و مرزی شرق 36 درصد و قره‌قوم نیز 21 درصد کاهش بارش داشته‌اند.
به‌رغم بارندگی‌های مناسب دو ماه اخیر وضعیت منابع آبی شهرهای در معرض تنش، بهبود چندانی نیافته است و کماکان 334 شهر در معرض تنش آبی هستند و 22 استان کشور بارندگی‌های منفی را نسبت به سال گذشته تجربه می‌کنند. هرمزگان با منفی 79 درصد کم بارش ترین استان کشور در سال آبی جاری بوده است که پس از این منطقه نیز استان‌های سیستان و بلوچستان با 72 درصد، کرمان با 70 درصد، فارس با 66 درصد و بوشهر با 61 درصد کم بارش ترین مناطق کشور هستند.
البته در این بین بارش‌های قابل توجه بهار امسال در برخی از مناطق کشور موجب شده تا حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه و دریای خزر به مراتب شرایط بهتری را نسبت به سال گذشته تجربه کنند؛ به طوری که این دو حوضه آبریز به ترتیب با افزایش 48 و 12 درصدی بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته روبه رو هستند.
در این بین استان‌های آذربایجان شرقی با 53 درصد، آذربایجان غربی با 50 درصد، کردستان با 29 درصد، کرمانشاه با 23 درصد و زنجان با 22 درصد افزایش بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته شرایط به مراتب بهتری را در میان سایر استان‌های کشور تجربه می‌کنند.
همچنین در این بازه زمانی پربارش‌ترین نقطه کشور «رامسر ــ صفارود» در استان مازندران با ثبت 961 میلی‌متر بارندگی و کم‌بارش‌ترین نقطه کشور نیز «هوشک ــ سراوان» در استان سیستان و بلوچستان با ثبت 3.3 میلیمتر بارش بوده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 278
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 19 تیر 1397, 08:23
19 تیر 1397, 08:23

باروری ابرها؛ کمبود بارش‌ها را جبران نمی‌کند

موضوع : خبرها

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: باروری ابرها نوعی کار علمی، فناوری و تکنولوژی نوین محسوب می‌شود که صرف نظر از اثرات مخرب زیست‌محیطی نمی‌توان از آن به عنوان جبران خشکسالی و جبران کمبود بارش یاد کرد.
شاهرخ پارسا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: از سال زراعی ۸۶-۸۷ منطقه چهارمحال و بختیاری گرفتار خشکسالی شد که متاسفانه طی ۱۰ سال اخیر به صورت مستمر تداوم داشته و امسال وضعیت حادتر است.
وی با اشاره به اینکه خشکسالی با خشکی و خشکیدگی متفاوت است، افزود: خشکی حالتی طبیعی و اقلیمی از منطقه است که متاسفانه منطقه ما به حالت خشکی و خشکیدگی پیش می‌رود.
پارسا گفت: در حال حاضر و با وجود خشکسالی، شرایط استان به حالت ایده‌آل باز نمی‌گردد و با وجود وضعیت کم‌آبی باید خود را با شرایط موجود وفق داده و سازگار کند.
وی گرم شدن کره زمین، استفاده بیش از حد از سوخت‌های فسیلی، نامناسب و غیر استاندارد بودن صنایع و افزایش گازهای گلخانه‌ای را از عوامل خشکسالی برشمرد.
مدیرکل هواشناسی استان با اشاره به اینکه کشور بر روی کمربند خشک و نیمه خشک واقع شده است، تصریح کرد: وضعیتی که اکنون در آن قرار داریم حالتی طبیعی و عادی است.
وی ادامه داد: براساس شاخص‌ها، خشکسالی به خشکسالی هواشناسی، کشاورزی و آب‌شناسی دسته‌بندی می‌شود که در خشکسالی هواشناسی میزان بارش از بارش نرمال کمتر است، خشکسالی کشاورزی با عملکرد محصول و کاهش رطوبت خاک همراه است و بدترین و حادترین خشکسالی، خشکسالی آب‌شناسی است که موجب کاهش آب‌های زیرزمینی، خشک شدن قنات‌ها و خشک شدن آب‌های جاری می‌شود.
پارسا گفت: در حال حاضر وضعیت موجود، ناشی از خشکسالی آب‌شناسی است.
وی بیان کرد: افزایش دما موجب شده که شرایط اقلیمی به صورت تدریجی تغییر یابد و اکنون شاهد تغییر اقلیم در کشور و به تبع آن در استان هستیم.
پارسا افزود: سازمان جهانی هواشناسی در دو سال گذشته تغییر نوع بارش‌ها را ناشی از تغییر اقلیم مطرح کرد، به طوری که در زمستان سال ۹۶ در استان، میزان بارش برف حدود پنج سانتی‌متر و میزان ماندگاری برف به ۵۲ روز رسید.
وی ادامه داد: در گذشته ۷۰ درصد بارش‌ها به صورت برف بود این در حالی است که کمتر از ۲۰ تا ۲۲ درصد بارش‌های سال زراعی جاری به صورت برف بوده که با وجود مواجه بودن با تغییر اقلیم، نشان می‌دهد به اندازه یک سال با کمبود بارش مواجه هستیم.
پارسا با اشاره به اینکه مشکل اصلی در کشور و استان خشکسالی نیست، تصریح کرد: مشکل اصلی مربوط به مدیریت منابع و بارگذاری بیش از حد از ظرفیت اقلیمی است، به گونه‌ای که صنایع سنگین به جای قرار گرفتن در نزدیک دریا و اقیانوس، در مرکز ایران مستقر هستند و این خود عامل تولید کربن دی اکسید شده است.
وی تاکید کرد: اگر کشورها در کاهش گازهای گلخانه‌ای اقدام کنند قطعا وضعیت تا حدودی بهبود می‌یابد.
پارسا با بیان اینکه تمامی کشورهایی که با ایران در یک راستا و کمربند قرار دارند گرفتار خشکسالی هستند و این امر تنها مختص ایران نیست، خاطرنشان کرد: متاسفانه تمام کشور گرفتار خشکسالی شده به طوری که میانگین بارش در کشور ۲۶ درصد کاهش یافته است، همچنین میانگین بلندمدت بارش در چهارمحال و بختیاری به ۳۱۲ میلی‌متر رسیده و نشان می‌دهد با کاهش ۴۶ درصدی بارش مواجه هستیم.
وی گفت: باروری ابرها نوعی کار علمی، فناوری و تکنولوژی نوین محسوب می‌شود که صرف نظر از اثرات مخرب زیست‌محیطی نمی‌توان از آن به عنوان جبران خشکسالی و جبران کمبود بارش یاد کرد.
مدیرکل هواشناسی استان افزود: کشورهایی که گرفتار خشکسالی هستند سازگاری با کم بارشی و تغییر اقلیم را مدنظر قرار داده‌اند، و در کشور سازگاری با کمبود بارش در سطح کلان مطرح شده است.
وی در ادامه با اشاره به آینده‌نگری سناریوهای اقلیمی، تصریح کرد: خوش‌بینانه‌ترین آینده‌نگری مربوط به روند کاهش بارش در مناطق زاگرس مرکزی است که باید با توجه به وضعیت موجود خود را با شرایط، سازگار کرد.
پارسا ادامه داد: امسال از بدترین سال‌های آبی کشور و استان بوده که امید است وضعیت بارش در استان بهبود یابد که پیش‌بینی‌ها گویای آن است که سال زراعی آینده وضعیت بارش در استان بهتر از سال زراعی ۹۶-۹۷ خواهد بود و یا وضعیت به گونه‌ای خواهد بود که کمبود بارش‌ها جبران شود.
وی با اشاره به کاهش میانگین تجمعی بارش‌ها در سطح استان از سال زراعی ۸۶-۸۷، تاکید کرد: پیش‌بینی‌ها بیانگر این است که اگر وضعیت کمبود بارش در استان ادامه یابد دمای هوا روند افزایشی خواهد داشت.
پارسا با بیان اینکه دمای هوای تیرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حد نرمال است و تغییر محسوسی نداشته است، بیان کرد: ناهنجاری‌های دمایی برای تیر و شهریور در بخش‌هایی از شمال غرب استان پیش‌بینی شده است، به گونه‌ای که افزایش دما در تیرماه برای مناطق شمال غرب استان یک تا دو درجه و در سایر بخش‌ها نیم تا یک درجه سانتی‌گراد نسبت به میانگین خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به نشست دو تا چهار دشت در استان، گفت: گرد و غباری که در برخی از مواقع در آسمان استان مشاهده می‌شود منشا آن از کشورهای عراق و عربستان به داخل کشور بوده است که با خشکسالی‌های اخیر، متاسفانه سه دشت شهرکرد، بروجن و خانمیرزا به عنوان کانون‌های گرد و خاک محلی شناخته شده‌اند، به طوری که با کوچکترین وزش باد شاهد خیزش گرد و خاک در آسمان استان هستیم.
پارسا خاطرنشان کرد: عمده دلیل گرد و خاک در استان محلی است که در برخی مواقع موجب می‌شود هوای استان در وضعیت هشدار قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در استان در پی کمبود بارش، با کمبود آب مواجه‌ایم که تبخیر و رطوبت افزایش یافته است، به مردم توصیه کرد: در مصرف آب در تمامی زمینه‌ها صرفه‌جویی کرده و درست مصرف کردن را مدنظر قرار دهند تا در این وضعیت بتوان از شرایط موجود به سلامت عبور کرد.
پارسا با توجه به اینکه ۸۵ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی و تنها ۱۵ درصد در بخش شرب و صنایع مصرف می‌شود، گفت: لازم است در بخش کشاورزی مدیریت صحیح استفاده از مصرف بهینه آب در این بخش انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: باید سازگاری با خشکسالی در دستور کار قرار گیرد، بنابراین لازم است از انرژی‌های نو استفاده کرد و بارگذاری متناسب با ظرفیت اقلیمی منطقه انجام شود تا توسعه پایدار محقق شود.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 313
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 16 تیر 1397, 12:55
16 تیر 1397, 12:55

72 سد بزرگ کشور کمتر از 40 درصد آب دارند/ کاهش 34 درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور/ 55 درصد مخازن سدهای استان تهران خالی است

موضوع : خبرها

به‌‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، کاهش بی سابقه بارش‌ها در سال گذشته و در پی آن افت روان‌‌آب‌ها موجب شده است تا به رغم رشد 12 درصدی بارش‌ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب 177 سد بزرگ موجود در 6 حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به 25.82 میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای     کشور کاهش 16 درصدی پیدا کرده است.
ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی با کاهش‌های محسوسی مواجه شده‌اند به طوری که ورودی به این سازه‌های آبی 34 درصد و خروجی از آن‌ها نیز نسبت به سال گذشته 29 درصد افت داشته است و هم اکنون به طور میانگین 52 درصد مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.
در حالی به روزهای گرم نیمه تیرماه تابستان امسال رسیده‌ایم که از میان 177 سد بزرگ موجود در این 6 حوضه آبریز 72 سد بزرگ کشور از جمله سدهای زاینده‌رود، شهیدرجایی، ساوه و ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.
کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شده تا این مراکز نیز با کاهش تولید انرژی روبه رو شوند به طوری که برق تولیدی 53 نیروگاه‌ برق‌آبی کشور از ابتدای امسال تا هشتم تیرماه به دو هزار و 746 گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 47 درصد کاهش داشته است.
در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به 850 میلیون مترمکعب رسیده است و در شرایط فعلی 45 درصد مخازن این سدها دارای منابع آبی است.
بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش‌ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و 52 میلیون مترمکعب افت 37 درصدی را تجربه کنند.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 288
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 16 تیر 1397, 09:17
16 تیر 1397, 09:17

10 راهکار ساده برای صرفه جویی آب

موضوع : خبرها


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 315
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 16 تیر 1397, 09:10
16 تیر 1397, 09:10

15 نکته برای بهینه سازی کولرهای آبی

موضوع : خبرها


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 330
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 13 تیر 1397, 09:20
13 تیر 1397, 09:20

کنتورهای کنترل مصرف آب در چهارمحال و بختیاری نصب شد

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، اقبال عباسی روز چهارشنبه به همراه نمایندگان مردم چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی در نشستی با معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو و مدیران وزارت نیرو به منظور بررسی کم و کیف مصارف منابع آب تاکید کرد: به منظور کنترل و نظارت مصرف تعدادی از بندها جمع آوری شده و با برداشت های غیرمجاز برخورد لازم صورت گرفته است.
وی افزود: وضعیت آب به قدری حساس شده است که باید با تمام توان علمی و تجربی برای رفع این مشکل تلاش کرد.
عباسی تصریح کرد: در صورت مدیریت نشدن مصرف و برداشت های بی رویه و آسیب دیدن منابع آب سطحی و زیرزمینی، تامین آب برای آشامیدن مردم و کشاورزی در آینده بسیار چالش برانگیز خواهد بود.
وی همچنین در نشست جداگانه با مشاور معاون اجرایی رئیس جمهوری و مسئول پیگیری مصوبات سفر دولت درخصوص بررسی و پیگیری مصوبات سفر استانی رئیس جمهوری و هیات دولت به چهارمحال و بختیاری یادآور شد: برخی از طرح های سفر رئیس جمهوری به استان تامین اعتبار و روند اجرایی آن‌ها آغاز شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: البته برخی از طرح ها باقی‌مانده که بعضی آن ها نیازمند سرمایه گذاری است.
وی گفت: نخستین طرح مهم مصوب چهارمحال و بختیاری در سفر رئیس جمهوری و هیات دولت به استان راه آهن اصفهان به شهرکرد و اهواز است.

عباسی تاکید کرد: هم اینک بخشی از این طرح ملی در حال انجام است ولی برای تکمیل آن مشکلاتی وجود دارد که با وجود مکاتبات و پیگیری های صورت گرفته هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی افزود: طرح انتقال آب بن به بروجن از دیگر مصوبات سفر دکتر روحانی به چهارمحال و بختیاری بود که به از نظر اعتباری توجه ویژه ای برای آن لحاظ شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: انتظار است وزارت نیرو اقدامات لازم درخصوص این پروژه ملی را سریع تر انجام دهد.
وی یادآور شد: طرح جامع گردشگری چهارمحال و بختیاری تهیه و در شورای برنامه ریزی استان تصویب و به دبیرخانه ارسال شده است اما هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده و این در حالی است که ایجاد رشته گردشگری در دانشگاه شهرکرد، پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به طرح های صنایع دستی و گردشگری و توسعه و اشتغال در بخش صنایع دستی در حال انجام است و جمعی نیز در این بخش مشغول فعالیت شده اند.
عباسی به مصوبات دیگر سفر رئیس‌جمهوری شامل احداث و تکمیل بیمارستان بروجن، سد بابا حیدر، مسائل مربوط به عشایر استان و در بخش صنعت به سه طرح ایدرو، ایجاد صنایع پتروشیمی، تکمیل طرح فولاد، آهن اسفنجی و تولید ورق اشاره و اظهار کرد: تکمیل و بهره برداری از این طرح ها می تواند تحولی در روند پیشرفت و توسعه پایدار چهارمحال و بختیاری ایجاد کند.
به گزارش ایرنا، در این نشست ها نمایندگان مردم چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران کل دستگاه های اجرایی مرتبط در استان حضور داشتند.
خشکسالی های 11 سال گذشته وضعیت منابع آب چهارمحال و بختیاری در بخش های مختلف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت استان را با کمبود، چالش و بحران مواجه کرده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 293
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 13 تیر 1397, 09:19
13 تیر 1397, 09:19

آب آشامیدنی روستای مرغملک مشکل کیفی ندارد

موضوع : خبرها

تورج احمدپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اثر خشکسالی های اخیر چاه های تامین کننده آب آشامیدنی مردم روستای مرغملک خشک و آبرسانی به مردم این خطه با مشکل روبه رو شده است.
وی، انتقال آب از رودخانه زاینده رود در منطقه سودجان را راهکار اساسی مشکل تامین آب مردم این منطقه دانست و گفت: برای اجرای این طرح 30 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
احمدپور با بیان اینکه در روستای مرغملک هیچ منبع آب زیرزمینی وجود ندارد، تصریح کرد: یکی از مشکلات بزرگ تامین آب در این منطقه نبود آب زیرزمینی است که این مشکل حفر چاه جدید و یا اجاره چاه کشاورزی را غیرممکن کرده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری، انتشار اخباری مبنی بر مشکل کیفی آب مناطق روستایی استان را رد کرد و گفت: هرچند با مشکل کمی آب مواجه هستیم اما همه تلاش خود را برای تامین آب سالم و باکیفیت به روستاییان استان به کار گرفته و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.
احمدپور با بیان اینکه کمیت منابع تامین کننده آب روستایی در شهرستان شهرکرد در وضعیت قرمز قرار دارد، اظهار داشت: در روستاهای آقبلاغ، دستگرد، ایرانچه، بهرام آباد، خیرآباد و پیربلوط با مشکل خشکیدگی چاه ها مواجه هستیم و در حال حاضر با راهکارهای موقتی بحران آب این مناطق را مهار کرده ایم.
به گزارش ایرنا، از ابتدای امسال تاکنون منابع آب 20 روستای چهارمحال و بختیاری خشک و دبی سایر چاه ها با کاهش قابل توجهی مواجه شده است.
همچنین بحران تامین آب در استان سبب شده تا هم اکنون 50 روستای این استان با تانکر آبرسانی شود.
روستای مرغملک در فاصله 25 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 309
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 13 تیر 1397, 09:01
13 تیر 1397, 09:01

شهرستان کوهرنگ به عنوان سرچشمه آب، دچار مشکل کم آبی است

موضوع : خبرها

رئیس شورای استان گفت: جای بسی سوال دارد شهرستان کوهرنگ که خود سرچشمه آب استان است چرا خود دچار معضل کم آبی است؟ و یا چرا در این شهرستان اداره آب منطقه ای نمایندگی ندارد.به گزارش ايسنا - منطقه چهارمحال و بختياري – خان‌محمد غیبی حاجی‌ور در جلسه شورای استان با حضورمدیران شرکت آب منطقه‌ای، اظهار کرد: مردم استان به موضوع آب و سرچشمه آن، اشراف کامل دارند اما جای بسی سوال دارد شهرستان کوهرنگ که خود سرچشمه آب استان است چرا خود دچار معضل کم آبی است؟ و یا چرا در این شهرستان اداره آب منطقه ای نمایندگی ندارد؟

وی با اشاره به درگیری های استانی که در موضوع آب است، افزود: باید در این میان فکری به حال اشتغال و فقر مردم این استان به ویژه  شهرستان کوهرنگ شود چرا که متاسفانه بیشترین مهاجرت استان از شهرستان کوهرنگ به استان های همجوار است.
غیبی حاجی‌ور حل معضل ساحل سازی حریم رودخانه بازفت در محور جاده خوزستان (روستای چمن گلی و چم قلعه)، مشکل عدم برداشت آب از زاینده رود و راکد ماندن پروژه‌های کارآفرینان شهرستان و مشکل برداشت آب از سد نصیر آباد را از شرکت آب منطقه‌ای استان خواستار شد.
رئیس شورای اسلامی شهرستان سامان غلامرضا چهلگردی نیز گفت: حدود بیش از 90 درصد آب پشت سد زاینده‌رود از طریق حوضه آبریز چهارمحال وبختیاری تامین شده که سختی‌ها و مشکلات آن، سهم مردم این استان و منافع آن برای صنعت، کشاورزی، گردشگری و فضای سبز استان‌های اصفهان، یزد و... بوده است.
وی افزود: لازم به ذکر است که تنها فضای سبز شهر اصفهان با بیش از 34 هزار هکتار، تا نوک قله کوه صفه را هم از آب زاینده‌رود، تبدیل به فضای سبز نموده است و راه اندازی ده‌ها پارک آبی و آکواریم، مانند پارک ناژوان وباغ گلها و... بر فضای سبز شهر اصفهان افزوده است.
چهلگردی با اشاره به اینکه مساحت فضای سبز شهر اصفهان دو برابر مساحت کل باغات حاشیه زاینده‌رود، در چهارمحال وبختیاری بوده است، تاکید کرد: فضای سبز کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز از طریق حدود 150 حلقه چاه که در مجاورت دریاچه قایقرانی کارخانه مزبور حفر شده آبیاری می‌شود که بیش از 110 حلقه آن بدون مجوز می باشد.
وی  با اشاره به اینکه اصفهان دارای بیش از 15 هزار حلقه چاه غیرمجاز بوده که به منظور کشت سبزی، صیفی و برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان کرد: با وجود بهره‌برداری، خسارت کاشت را هر سال نیز از دولت دریافت کرده ولی باغات حاشیه زاینده‌رود در چهارمحال وبختیاری که محل اشتغال و منبع امرار معاش مردم این منطقه را تشکیل می‌دهد، بایستی برای احیا و نگهداری از فضای سبز،گردشگری وصنعت اصفهان، یزد و... خشکانده شود.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 330
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 تیر 1397, 09:24
11 تیر 1397, 09:24

درست مصرف کنیم

موضوع : خبرها


به گزارش ایرنا، کارشناسان حوزه اجتماعی معتقدند، توصیه به درست مصرف کردن آب، مصداق امر به معروف در فریضه فروع دین است که باید در جامعه نهادینه شود.
متولیان مدیریت منابع آبی کشور بارها اعلام کرده اند که ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته است و میزان بارش در سال های اخیر در برخی نفاط از جمله چهارمحال و بختیاری کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.
موضوع بحران کم آبی و خشکسالی ناشی از کاهش بارندگی در یک دهه گذشته بویژه در سال زراعی جاری، به عنوان یک واقعیت اجتناب ناپذیر مطرح است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاهش منابع آب سفره های زیر زمینی در سطح استان در سال جاری گفت: امسال بخشی از چاه های عمیق و نیمه عمیق تامین آب شرب مناطق روستای خشک یا بسیار کم آب شده است.
تورج احمدپور تصریح کرد:امسال در فصل تابستان و گرما 50 روستای استان با تانکر آبرسانی می شود.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون منابع آب 20 روستای استان خشک شده و دبی سایر چاه ها نیز با کاهش قابل توجهی مواجه شده است.
احمدپور تصریح کرد: تلاش شده است با آبرسانی سیار و اجاره چاه بخشی از مشکلات این حوزه را برطرف شود و ماهانه در حدود 500 مترمکعب آب به مناطق روستایی انتقال داده می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بیش از 100 روستا در استان در دولت یازدهم و دوازدهم از نعمت آب لوله کشی بهره مند شدند، تصریح کرد: با این وجود همچنان 11 هزار و 700 نفر از روستائیان استان از طریق سیار آبرسانی می شوند.
اما یکی از راهکارهای آشنایی مردم با صرفه در زمان کم آبی اطلاع رسانی چهره به چهره است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به موضوع آب به عنوان یک امر حیاتی گفت: نگاه دین به این موضوع می تواند فرهنگ سازی مناسبی برای کنترل مصرف بی رویه آب داشته باشد.
حجت الاسلام سید جعفرمرتضوی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، به اعزام مبلغین مذهبی به مساجد در مناطق مختلف شهری و روستایی در مناسبت های مختلف طول سال اشاره کرد و افزود: اطلاع رسانی و هشدار کم آبی استان به صورت ویژه دردستورکار قراردارد.
وی اظهار داشت: مبلغین نیز با اطلاع از وضعیت بحرانی آب و اطلاع از چگونگی کنترل این وضعیت، این موضوع را در جلساتی که در مساجد با مردم داشته و دارند و با نگاه دینی مردم را به صرفه جویی در مصرف آب تشویق می کنند.
وی با اشاره به اینکه حتی می توان با یک لیوان آب وضو را انجام داد، افزود: در دیگر موضوعات نظیر شستن ظروف هم آب زیادی اسراف می شود که این مناسب یک جامعه اسلامی نیست.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال و بختیاری گفت: اگر مردم تا حدودی میزان مصرف آب خود را در منازل مدیریت کرده و از هدر رفتن آن جلوگیری کنند ، مقدار زیادی در مصرف آب صرفه جویی می شود.
حجت الاسلام مرتضوی گفت: بر اساس دستورات اسلام و تاکیدات قرآن کریم، صرفه جویی در تمامی موارد باید مورد توجه مسلمانان قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، از 754 روستای چهارمحال و بختیاری، 463 روستا زیرپوشش صدور قبض آب است و 600 روستا نیز از خدمات آب و فاضلاب روستایی بهره مند هستند.
صفحه قبل