اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 362
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 خرداد 1397, 21:39
30 خرداد 1397, 21:39

الگوی مصرف آب باید تغییر کند

موضوع : خبرها

رئیس خانه کشاورز چهارمحال و بختیاری بر تغییر الگوی مصرف آب تاکید کرد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری-  سید طاهر نوربخش چهارم اردیبهشت ماه در هم‌اندیشی سازگاری با کم‌آبی و مدیریت مصرف آب با حضور اصحاب رسانه استان و مدیران دستگاه‌های اجرایی متولی، اظهار کرد: آبِ قابل برنامه‌ریزی آبی است که براساس آن برنامه و تقویم کشت به کشاورز داده می‌شود و تقویم کشاورزی تعریف می‌شود تا براساس این آب کشاوری انجام شود.
وی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است، افزود: تغییر روش مصرف آب از سنتی به مدرن، افزایش راندمان آبیاری در تمام بخش‌ها، جداکردن آب شرب از بهداشت و سایر مصارف از راهکارهایی است که می‌تواند در استان اجرا شود.
نوربخش خاطرنشان کرد: پساب یک منبع آب کدر است که می‌تواند با بازچرخانی در صنعت استفاده شود.
وی با بیان اینکه از 120 هزار هکتار اراضی آبی استان، به دلیل خشکسالی 10 هزار هکتار از مدار خارج شد، ادامه داد: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری به ویژه آبیاری قطره‌ای،نوین و زیر سطحی، افزایش بهره‌وری، کاهش محصولات پرآب‌بر و جایگزین کردن کشت حفاظتی، نشاء و آوردن محصولات کم‌آب‌بر از راهکارهای کاهش مصرف آب هستند.
نوربخش گفت: تغییر الگوی مصرف با انجام  آبیاری در شب به جای روز که شرکت برق نیز نرخ مصرف برق را در این ساعات با نرخ عادی محاسبه کند، از دیگر موارد کاهش مصرف آب خواهد شد.
وی تاکید کرد: ارائه برنامه جامع مصرف آب در بخش کشاورزی، ترویج آبیاری زیرسطحی، نصب کنتورهای هوشمند برای چاه‌ها، محدود کردن کشت‌های بهاره، توقف کشت با نیاز آبی بالا نیز راهکارهایی هستند که قابل اجرا هستند.
نوربخش اظهار کرد: کشاورزانی که  آبیاری میکرو، تیپ و قطره‌ای انجام دهند به ازای هر هکتار  کشت، مبلغ 10 میلیون تومان را بلاعوض دریافت خواهند کرد.
معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی استان محمدعلی محمدی نیز گفت: روان آب‌ها باید مدیریت شود که اگر این امر صورت گیرد حتی یک بوته نیز موجب نفوذ آب به زمین خواهد شد و به حفظ روان آب کمک خواهد کرد.
وی افزود: تقویت پوشش گیاهی یک اصل است به نحوی که اگر انجام شود تک تک درخت‌ها نقش آبگیر خواهند داشت و موجب می‌شوند بارندگی جذب زمین شود.
محمدی تصریح کرد: اکنون 3.7 برابر ظرفیت مراتع استان در چهارمحال و بختیاری، دام وجود دارد.
وی با بیان اینکه مردم وابستگی شدیدی به منابع طبیعی دارند، ادامه داد: در استان 8.5 برابر توان سرزمین بهره‌برداری وابسته به عرصه‌های طبیعی است.
محمدی ادامه داد: در آبخیزداری و آبخوان‌داری باید طوری عمل شود تا فرسایش خاک به حداقل برسد و این امر نیازمند هزینه است.
وی گفت: برخی بیماری‌ها همانند زوال بلوط  در سال‌های خشکسالی طغیان می‌کند و این بیماری اکنون نزدیک به 50 هزار هکتار از نگل‌های استان را درگیر کرده که وقتی هوا سرد باشد این بیماری قارچی فعال نیست و اگر قارچ در ریشه درخت نفوذ کرد باید درخت قطع شود.
هومان خاکپور فعال محیط زیست نیز بیان کرد: بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است و ایران در میان 20 کشور صادر کننده دنیا رتبه نخست را دارد.
رئیس جهاد دانشگاهی استان وحید خلیلی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی یک نهاد تسهیلگر است که حول محور اطلاع‌رسانی برای سازگاری با خشکسالی در شرایط اقلیمی جدید نشست‌هایی را انجام خواهد داد و مهمترین وظیفه ما در این ماموریت، فرهنگ‌سازی برای سازگاری با خشکسالی است.
وی با بیان اینکه برای نهادینه کردن و فرهنگ سازی در یک زمینه باید از ظرفیت رسانه‌های مجازی، مکتوب، سینما، هنر و تمام ظرفیت‌های جذاب و مردم‌پسند استفاده کرد، افزود: در این زمینه تقسیم‌بندی مخاطبان نیز اهمیت دارد که جهاد دانشگاهی در برنامه‌های پیش روی خود، به دانش‌آموزان، دانشگاهیان، روحانیون و...  اطلاع‌رسانی خواهد کرد تا از این ظرفیت نیز به درستی استفاده شود.
خلیلی با بیان اینکه زمین یک موجود زنده است و همگان به طبیعت بدهکار هستیم، تاکید کرد: زمین و طبیعت برای همه ما قابل احترام است، و گاهی ممکن است در گردش خود دچار کسالت شود که در این مواقع، زمان مراقبت انسان فرا می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم امری طبیعی است، گفت: اکنون که با کاهش نزولات آسمانی مواجه هستیم و عمری از زمین و بهره‌های طبیعت استفاده کردیم هنگام پاسخگویی به مواهب زمین و مدیریت مصرف آب است.
خلیلی خاطرنشان کرد: عمری است همه ما از طبیعت ارتزاق می‌کنیم و اصل مشاغل استان کشاورزی، باغداری و دامپروری است که همه در طبیعت صورت می‌گیرد پس لازم است در حفظ طبیعت کوشا باشیم و در این زمینه الگو ساز شویم.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 348
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 29 خرداد 1397, 18:04
29 خرداد 1397, 18:04

50 چاه تامین کننده آب شهری در چهارمحال و بختیاری خشک شد

موضوع : خبرها

قدرت الله بیگلری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 80 درصد آب مورد نیاز شهرهای استان از طریق چاه ها تامین می شود و این در حالی است که خشکسالی های اخیر و افت آب های زیرزمینی سبب خشکیدگی تدریجی این چاه ها شده است.
وی تعداد چاه های تامین کننده آب شهری استان را 200 حلقه اعلام کرد و گفت: از این تعداد 150 چاه فعال است و مابقی خشک شده است.
بیگلری خاطرنشان کرد: افت آب های زیرزمینی و کاهش دبی چاه ها اگرچه شائبه نیتراته شدن آب را مطرح می کند اما مردم استان از این بابت نگرانی نداشته باشند و مطمئن باشند آب مصرفی آن مشکل نیترات ندارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری از پیش بینی کمبود آب برای برخی شهرهای استان در فصل تابستان خبر داد و گفت: احتمال کمبود آب در شهرهای شهرکرد، فرخشهر، بروجن، سورشجان، سردشت، کاج، گهرو و ناغان در فصل گرما وجود دارد که تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است.
بیگلری، کاهش 1.3 درصدی پرت آب در پی اصلاح شبکه های آبرسانی، تقلیل فشار آب، جلوگیری از هدررفت آب در مخازن و اجرای برنامه های فرهنگی را از مهمترین برنامه های این سازمان برای مقابله با بحران آب برشمرد و افزود: بی شک گذر از این مشکل نیازمند همراهی مردم با مسئولان نیز می باشد.
به گزارش ایرنا، در تابستان سال گذشته چهار شهر بروجن، فرادنبه، سفید دشت و فرخشهر با کمبود منابع آبی مواجه بودند که این مشکل با حفر چاه های جایگزین و مدیریت مصرف تا حدی برطرف شد.
هم اکنون 217 هزار مشترک با جمعیتی بیش از 530 هزار نفر در 40 شهر چهارمحال و بختیاری از آب شرب سالم بهره مند هستند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 297
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 28 خرداد 1397, 09:44
28 خرداد 1397, 09:44

جلسه شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق در استان با محوریت صرفه جویی روز پنج شنبه مورخ 28/04/97 برگزار گردید.

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان: شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق متشکل از شرکت های آب منطقه ای، توزیع نیروی برق،آب و فاضلاب شهری و روستایی جلسات دوره ای خود را به صورت منظم تشکیل می دهد.  

در این جلسه مهندس نادری رئیس شورای انسجام بخشی صنعت آب و برق استان و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ضمن عرض خوش آمد گویی اظهار داشت: در شرایط کنونی هماهنگی با مدیران عامل صنعت آب و برق در پیشبرد اهداف وزارت نیرو در استان تاثیر بسزایی خواهد داشت ایشان در ادامه افزودند: با توجه به وضعیت منابع آبی استان و هم چنین لزوم مدیریت مصرف برق و کاهش خاموشی ها نقش شرکت های زیر مجموعه ی وزارت نیرو در استان جهت عبور از این بحران بسیار حیاتی بوده و می بایست بر اساس سیاست گذاری های به عمل آمده کماکان مدیریت مصرف آب و برق با تاکید بر رضایت شهروندان در دستور کار مدیران قرار گیرد.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 331
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 27 خرداد 1397, 18:08
27 خرداد 1397, 18:08

300قنات چهارمحال و بختیاری خشک شد

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، سیدطاهر نوربخش روز یکشنبه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: 40 تا 70 درصد از مجموع قنات های دائمی این استان بطور ناگهانی در آستانه فصل تابستان با کاهش آبدهی محسوس مواجه شده است. 
وی گفت: بیش از 70 رشته قنات این استان نیز برای لایروبی و احیا به بیش12 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. 
نوربخش تصریح کرد: در صورت لایروبی و احیای این تعداد قنات، امکان افزایش 250 لیتر آب کشاورزی در ثانیه فراهم می شود.
وی از خشک شدن کامل تعداد 300 رشته قنات طی 3 سال گذشته به دلیل خشکسالی و افزایش بی رویه استفاده از آب های زیرزمینی خبر داد و گفت: 17 درصد از اراضی باغی و زراعی استان از آب قنات تامین می شود.
نوربخش با اشاره به اجرای سیستم نوین آبیاری در46 درصد از اراضی کشاورزی این استان گفت: این استان در زمینه آبیاری نوین رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده و دارای 120هزار هکتار اراضی آبی است.
به گزارش ایرنا، سالانه در چهارمحال وبختیاری بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می شود.
سطح زیر کشت این استان نیز 270 هزار هکتار با 66 هزار بهره بردار است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 281
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 27 خرداد 1397, 12:13
27 خرداد 1397, 12:13

مسابقه بزرگ دانش آموزی راه های سازگاری با کم آبی برای دانش آموزان برگزار می گردد

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان چهارمحال و بختیاری : مسابقه بزرگ دانش آموزی راه های سازگاری با کم آبی با مشارکت شرکت آب منطقه ای، جهاد دانشگاهی و اداره آموزش و پرورش برگزار می گردد.

این مسابقه در راستای طرح داناب جهت آموزش و همکاری دانش آموزان برای احیا و تعادل بخشی آب های زیر زمینی اجرا می گردد.

در این مسابقه دانش آموزان در زمینه عکاسی،داستان نویسی، مقاله نویسی، خوش نویسی و نقاشی به رقابت می پردازند.

مهلت ارسال آثار تا 20 خرداد 1397 به دبیر خانه و یا به ادمین کانال های پیام رسان داخلی می باشد. به آثار برتر هدایای ارزنده ای تعلق خواهد گرفت.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 331
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 خرداد 1397, 18:11
22 خرداد 1397, 18:11

50 روستای چهارمحال و بختیاری آبرسانی سیار می شود

موضوع : خبرها

تورج احمدپور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خشکسالی های یک دهه گذشته سبب خشکیدگی تعداد بسیاری از چاه های تامین آب روستائیان شده است و این موضوع شهرستانهای لردگان و کوهرنگ را با بحران مواجه کرده است.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون منابع آب 20 روستای استان خشک شده و دبی سایر چاه ها نیز با کاهش قابل توجهی مواجه شده است.
احمدپور تصریح کرد: تلاش کرده ایم با آبرسانی سیار و اجاره چاه بخشی از مشکلات این حوزه را برطرف کنیم و ماهانه در حدود 500 مترمکعب آب به مناطق روستایی انتقال داده می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بیش از 100 روستا در استان در دولت یازدهم و دوازدهم از نعمت آب لوله کشی بهره مند شدند، تصریح کرد: با این وجود همچنان 11 هزار و 700 نفر از روستائیان استان از طریق سیار آبرسانی می شوند.
به گزارش ایرنا، درحالی که چهارمحال و بختیاری سرچشمه 2 رودخانه زاینده رود و کارون است اما بیش از 90 درصد نیاز آبی خود را از منابع آب زیرزمینی تامین می کند که با توجه به خشکسالی های یک دهه اخیر، تغییر اقلیم و تبدیل بارش ها از برف به باران، چشمه ها و سفره های آب زیرزمینی با افت شدید مواجه و تامین آب برای مناطق شهری و روستایی استان را با چالش جدی مواجه کرده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 313
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 19 خرداد 1397, 11:15
19 خرداد 1397, 11:15

کمبود آب 21 شهرک صنعتی چهارمحال و بختیاری رفع شد

موضوع : خبرها


حمید رئیسی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا، خارج کردن مصارف آب 35 درصد از 4 هزار و 500 هکتار فضای سبز در برخی از شهرک های صنعتی را از دیگر دلایل در جبران کمبود آب در نواحی صنعتی دانست. 
وی تصریح کرد: در پی تشدید پدیده خشکسالی و کاهش منابع آب در سال گذشته، روزانه بیش از یکهزار مترمکعب برای جبران کمبود آب در مصارف صنعتی شهرک های صنعتی شهرکرد، سامان و فرادنبه ارسال شد.
وی تعداد چاه های عمیق تامین آب بخش صنعتی و شرب شهرک های صنعتی استان را 27 حلقه اعلام کرد و گفت: در حال حاضر سه حلقه چاه در شهرک صنعتی سفید دشت، فرادنبه و سامان بطور کامل خشک و دبی آب مابقی نیز به یک چهارم کاهش یافته است. 
معاون فنی شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری، اتصال شبکه آبرسانی پروژه بن - بروجن را تنها راه تامین آب پایدار برای شهرک های صنعتی استان اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 21 شهرک و ناحیه صنعتی در استان فعال است که حدود 14هزار خانوار معادل 45 هزار نفر از درآمد شهرک های صنعتی استان ارتزاق می کنند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 360
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 8 خرداد 1397, 12:35
8 خرداد 1397, 12:35

کاهش 37 درصدی مصرف آب در فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری

موضوع : خبرها

مدیر عملیات کارخانه فولاد سفید دشت چهارمحال وبختیاری گفت: مصرف آب در فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری 37 درصد کاهش یافت.
به‌ گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - علی بابایی اظهار کرد: کارکنان واحد آهن‌سازی این کارخانه مصرف آب این واحد را در فروردین از 1.6 به 1 مترمکعب به ازای هر تن محصول کاهش داده‌اند.
وی افزود: کاهش آبگیری برج خنک‎‌کن با تغییر مکان خروج آب دور ریز، اصلاح سیستم پاشش آب برج­های خنک­ کن، انتقال کامل دور ریز آب مدار تمیز به فرآیند تولید، استفاده از چاهک­های بتنی و طولانی کردن مسیر عبور آب به منظور کمک به خنک­ کاری بیشتر، رقیق­ سازی گاز خنک کننده با استفاده از گاز نیتروژن به جای آب به منظور خنک­ کاری و تنظیم دمای محصول، استفاده از سر ریز مدار آب خنک کننده ماشین­ آلات به جای آب خوراک مدار آب تمیز (که تاثیر بسزایی در کاهش برداشت آب از ورودی کارخانه و بهبود کیفیت آب خنک­کاری ماشین­ آلات دارد)، بهسازی سیستم تصفیه فیزیکی آب ورودی به کارخانه و همچنین بهسازی شیمیایی آب­های گردشی به منظور افزایش سیکل تغلیظ از مهمترین اقدامات برای کاهش مصرف آب است.
بابایی خاطرنشان کرد: این اقدامات با هدف کاهش مصرف آب به شکل پایدار اجرا خواهدشد.
وی تصریح کرد: با اجرای طرح­های در دست اقدام شرکت از قبیل نصب پکیج تصفیه پساب، افزایش راندمان برج­های خنک کن واحد احیاء، راه اندازی سیستم تصفیه اسمزی و ... در آینده نزدیک شاهد کاهش هر چه بیشتر مصرف آب خواهیم بود.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 350
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 8 خرداد 1397, 10:37
8 خرداد 1397, 10:37

استفاده از فناوری اینترنت اشیاء در کاهش مصرف آب در کشاورزی نقش دارد

موضوع : خبرها

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری گفت: استفاده از فناوری اینترنت اشیاء (IOT)با کم‌آبی موجود، ظرفیت مناسبی است تا از آب در کشاورزی به درستی استفاده شود.


مرتضی بلالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: فراهم‌سازی زیرساخت برای کسب و کارهای جدید در حوزه ICT و ایجاد کسب و کارهای مربوط به این حوزه فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال است.
وی افزود: اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان به سمت فراهم کردن بستر مناسب در حرکت است تا با حمایت‌های لازم و ارائه تسهیلات اشتغالزایی این مهم را مُیَسر کند.
بلالی با اشاره به موضوع بررسی ۲۳ طرح اشتغالزا برای پرداخت تسهیلات، تصریح کرد: از این تعداد 13 طرح در حوزه اشتغال روستایی است که اعم از تولید محتوا، خدمات مشاوره و تولید اپلیکشن در حوزه فناوری اطلاعات هستند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: مابقی طرح‌ها نیز در حوزه اشتغال فراگیر است.
وی تاکید کرد: در حوزه روستایی، تسهیلات با نرخ شش درصد به روستاهای محروم و عشایری و با نرخ 10 درصد به شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت داده می‌شود.
بلالی اظهار کرد: بعد از اعطای تسهیلات، رصد کردن دریافت کنندگان تسهیلات به منظور ایجاد شغل پایدار انجام می‌شود.
وی گفت: در تلاش هستیم از کسب و کارهای جدید در حوزه فناوری اطلاعات حمایت کنیم و در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای با کمیته امداد به امضاء رسیده تا برای افراد تحت پوشش این دستگاه اجرایی، همانند زنان بد سرپرست و بی‌سرپرست در بستر فناوری اطلاعات اشتغال ایجاد شود.
بلالی با بیان اینکه برخی از صنایع دستی استان با برند استان‌های دیگر به فروش می‌رسد، اضافه کرد: تمام محصولات تولید شده توسط این افراد می‌تواند در بستر فناوری اطلاعات معرفی و با برند خودشان به فروش رسند.
وی تصریح کرد: در زمینه کشاورزی هوشمند با استفاده از فناوری اینترنت اشیاء (IOT) در حال فعالیت هستیم تا بتوان از بستر اینترنت اشیاء به عنوان کشاورزی هوشمند استفاده کرد.
بلالی خاطرنشان کرد: استفاده از این روش با کم‌آبی موجود ظرفیت مناسبی است تا از آب در کشاورزی به درستی استفاده شود.
وی گفت: سنسورهایی به صورت سخت‌افزاری در زمین کشاورزی وصل می‌شود که میزان رطوبت، دما، خشکی، خاک و نور را تنظیم می‌کند و به این شکل مشخص خواهد که چه میزان آب و نور و ... برای این زمین کشاورزی در چه زمان‌هایی نیاز است.
بلالی خاطرنشان کرد: این اقدام به صورت پایلوت در یک گلخانه در دانشگاه شهرکرد انجام شده و اگر تعامل و همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط صورت گیرد، می‌توان آن را برای نخستین بار در کشور در استان اجرا کرد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 400
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 7 خرداد 1397, 18:19
7 خرداد 1397, 18:19

برخی مناطق عشایری بازفت نیازمند آبرسانی سیار است

موضوع : خبرها

سروش ظاهری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: در پی تشدید خشکسالی یک دهه گذشته آب چشمه های بالادست مناطق کهیزطبرک و چری با افت شدید مواجه شده و جوابگوی نیاز خانوارهای ساکن نیست. 
وی از استقرار بیش از70 درصد از عشایر کوچرو چهارمحال و بختیاری در شهرستان کوهرنگ خبر داد و گفت: بیش از نیمی از عشایر شهرستان نیز در بخش بازفت مستقر هستند. 
تقویم کوچ عشایر از منطقه ییلاق در استان خوزستان از 20 اردیبهشت ماه تعیین شده بود که شماری از عشایر به دلیل کوچ زودهنگام گرفتار سیلاب شدند. 
بخشدار بازفت تصریح کرد: امسال با گرم شدن هوا، عشایر این بخش برای تامین آب شرب سالم نیاز به آبرسانی سیار دارد که مسئولان باید چاره اندیشی کنند.
وی با اشاره به بارش های مساعد بهاری، علوفه مورد نیاز در مراتع برای چرای دام را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: برای حفظ مراتع باید تناسب نسبت دام به مرتع از سوی متولیان با دقت صورت پذیرد. 
ظاهری تلف شدن بیش از 500 راس دام سبک و از بین رفتن بخشی از زمین های کشاورزی منطقه براثر سیلاب سال جاری را یادآورشد و افزود: متاسفانه بخشی عمده ای از دام عشایر کوچرو زیرپوشش صندوق بیمه کشاورزی نبود. 
چهارمحال و بختیاری با 124 هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و 500 هزار راس دام سبک دومین استان عشایرنشین کشور بعد از فارس است.
صفحه قبل