اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 330
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 اردیبهشت 1397, 11:57
30 اردیبهشت 1397, 11:57

کاهش 42 درصدی بارندگی در چهارمحال و بختیاری

موضوع : خبرها

معاون توسعه وپیش بینی هواشناسی چهارمحال وبختیاری میزان بارش از سال زراعی گذشته تا کنون 305 میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 531 میلی‌متر، 42 درصد کاهش بارندگی داشتیم.

مهرداد قطره در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحالو بختیاری - اظهار کرد: طی این هفته سامانه جدید بارشی همراه با رعد و برق‌های پراکنده، رشد ابر و گاهی وزش باد در بعدازظهرها در اکثر مناطق استان پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: برای برخی از مناطق شمال و شرق استان به ویژه در شرق لردگان، شمال کوهرنگ، بخش‌هایی از بروجن، بن و سامان رگبار و رعد و برق پراکنده برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه خواهیم داشت.

قطره تصریح کرد: انتظار می‌رود در بعداز ظهرهای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در اکثر نقاط استان شاهد رعد و برق و وزش باد باشیم.

وی در ادامه گفت: میزان بارش از سال زراعی گذشته تا کنون 305 میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 531 میلی‌متر، 42 درصد کاهش بارندگی ثبت شده است.

قطره خاطرنشان کرد: میزان بارندگی نسبت به میانگین بلند مدت نیز 47 درصد کاهش داشته است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 312
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 اردیبهشت 1397, 00:00
30 اردیبهشت 1397, 00:00

میانگین آبیاری نوین در چهارمحال و بختیاری 2 برابر کشور است

موضوع : خبرها

سیدطاهر نوربخش روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، وسعت اراضی باغی و زراعی مجهز به سیستم آبیاری نوین این استان را 60 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: این میزان معادل 55 درصد اراضی کشاورزی استان را شامل می شود.
وی نورم اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در سطح کشور را 25 درصد اعلام کرد و گفت: در دولت دوازدهم با توسعه و اجرای 7 هزار هکتار آبیاری نوین، این استان رتبه نخست کشور را کسب کرده است. 
مدیرآب و خاک و امور اراضی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: با برنامه ریزی و سیاست های دولت تدبیر و امید 80 درصد اعتبارات هزینه ای اجرای طرح های آبیاری نوین از محل اعتبارات بلاعوض دولت و مابقی از محل آورده بهره برداران تامین می شود. 
نوربخش، با اشاره به پدیده خشکسالی و کاهش بارش ها در این استان طی چند سال اخیر بر لزوم توسعه سیستم آبیاری نوین در باغات و اراضی این استان تاکید کرد. 
وی افزود: برغم صرفه جویی 242 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی در سال زراعی گذشته، بخش عمده ای از اراضی زراعی و باغی این استان همچنان با بحران کم آبی مواجه است.
به گزارش ایرنا، سالانه در چهارمحال وبختیاری بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود. 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 378
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 اردیبهشت 1397, 18:24
26 اردیبهشت 1397, 18:24

150هکتار از باغات گردو شهرستان سامان خشک شد

موضوع : خبرها

کمال اکبریان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، میزان خسارت وارده بر درختان خشک شده گردو را 160 میلیارد ریال برآورد کرد.
وی با بیان پراکندگی درختان خشک شده در این شهرستان تصریح کرد: خشکیدگی درخت گردو به نحوی است که امکان احیای آنها وجود ندارد.
اکبریان سطح درختان گردوی شهرستان سامان را یک هزار و 200 هکتار اعلام کرد و گفت: سال گذشته بیش از یک هزار و 200 تن گردو از شهرستان برداشت شد.
به گفته وی 30 درصد از محصول تولیدی گردوی این شهرستان در داخل استان مصرف و مابقی به استانهای همجوار صادر می شود.
اکبریان با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری رتبه نهم کشور در تولید گردو را دارد، خاطرنشان کرد: بیشترین باغات گردوی استان در شهرستان سامان قرار دارد.
به گزارش ایرنا، 94 درصد از مساحت چهارمحال و بختیاری با خشکسالی شدید مواجه است و همین موضوع نیمی از باغات چهارمحال و بختیاری را تهدید می کند.
این استان در حدود یک دهه با معضل خشکسالی مواجه است و بسیاری از فعالیت های اقتصادی، کشاورزی و تامین آب شرب مردم این استان را تحت تاثیر خود قرار داده است. 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 347
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 26 اردیبهشت 1397, 00:00
26 اردیبهشت 1397, 00:00

آبرسانی به حنجره مسموم بهرام آباد

موضوع : خبرها

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، به گفته رئیس شورای بهرام آباد از فروردین امسال به دلیل وجود نیترات بالا در آب این روستا، چاه تامین کننده این آب از مدار مصرف خارج و اینک آبرسانی به منطقه بصورت سیار و با تانکر انجام می شود که مشکلاتی را برای مردم به همراه داشته است. 
محمود قلی پور در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: براساس آزمایش های خانه بهداشت و شرکت آب و فاضلاب روستایی بهرام آباد، میزان نیترات آب این روستا به مرز 80 میلی گرم در لیتر رسیده است. 
وی تصریح کرد: این درحالی است که حد مجاز یون نیترات در آب 50 میلی گرم در لیترعنوان شده است. 
قلی پور افزود: بخشی از آب کشاورزی با موافقت کشاورزان این روستا، چاه دیگری با کیفیت مطلوب تر برای مصرف شرب بصورت لوله کشی در اختیار ساکنان روستا قرار می گیرد. 
وی گفت: با وجودی که لوله گذاری در حریم روستای بهرام آباد انجام شد، کشاورزان شهر کیان به دلیل مجاورت با این روستا و با ادعای مالکان زمین های این حریم با این طرح مخالفت کردند. 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از مذاکرات موفق معاون حفاظت این شرکت در جلب رضایت کشاورزان شهر کیان خبر داد. 
تورج احمدپور ادعا کرد: تا ماه آینده آب بهرام آباد از طریق یک چاه کشاورزی در حوالی این روستا با کیفیت مطلوب و بصورت لوله کشی در اختیار ساکنان قرار می گیرد. 
وی درباره دلیل اصلی وجود نیترات بالا در آب استان بیان کرد: هرچند نفوذ آب کشاورزی (به دلیل داشتن نیتروژن سموم و کودها) در منابع آبی و کاهش سطح آب های زیرزمینی از مواردی است که به عنوان عوامل بالا رفتن نیترات در آب مطرح شده اما دلیل اصلی این عامل کماکان ناشناخته است. 
احمدپور ادامه داد: البته کمتر از سه روستای استان در طول سال های اخیر با این مشکل مواجه شده اند. 
وی روستای 'ده کهنه' شهرستان اردل و روستای 'کلبی بک' در بروجن را از معدود روستاهایی در استان عنوان کرد که مشکل نیترات بالای آب داشته است. 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی بیان کرد: چاه روستای ده کهنه از مدار مصرف خارج شده و با اجرای طرح آبرسانی از چشمه 'خدر زنده' شهرستان اردل، قریب به یکسال است که آب این روستا از چشمه با کیفیت مطلوب تامین می شود. 
احمدپور افزود: آب روستای کلبی بک نیز با توجه به بحرانی شدن سه ماهه در طول سال، برای رقیق سازی با آب چشمه مخلوط شده و سپس در اختیار ساکنان قرار می گیرد. 
همچنین کارشناس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری نیز در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر اقدامات این مرکز برای نظارت بر سلامت آب مصرفی شهر و روستاها اظهار کرد: آزمایش کلر و نیترات آب توسط کارشناسان بهداشتی بصورت دوره ای انجام می شود. 
احمدرضا پیشکار با تاکید بر اینکه مرکز و خانه های بهداشت تنها نقش نظارتی دارند، افزود: در صورت وجود عناصر بالاتر از حد مجاز درآب موارد توسط مرکز بهداشت به مسئولان مربوطه برای تامین آب سالم اعلام می شود. 
به گزارش ایرنا، آلودگی نیترات زمانی رخ می دهد که این ترکیب بیشتر از مقدار جذب شده به وسیله گیاهان در خاک وجود داشته باشد. 
این مازاد نیترات می تواند به راحتی با آبیاری، بارش باران یا ذوب شدن برف و یخ از خاک ها و صخره ها عبور کرده و به آب های زیرزمینی برسد. 
درباره اثرات سوء این مورد باید گفت: مقادیر بالای نیترات در آب آشامیدنی یکی از دلایل بیماری تغییرهموگلوبین در کودکان زیر 6 ماه و البته بروز دیگر بیماری های میکروبی در تمام سنین است. 
نیتریت حاصل از احیای نیترات معدنی و آلی پس از ورود به سیستم گردش خون، آهن هموگلوبین را اکسید و آن را تبدیل به متهموگلوبین می کند و منجر به کاهش ظرفیت اکسیژن رسانی به بافت ها می شود، بنابراین بعد از مدتی رنگ پوست در ناحیه دور چشم ودهان به تیرگی می گراید. 
این عارضه نخستین نشانه مسمومیت با نیترات است و نوزادان زیر 6 ماه آسیب پذیرترین گروه سنی در این مورد هستند. 
از دیگرعلائم افزایش متهموگلوبین می توان به سردرد، خواب آلودگی و اشکال در تنفس اشاره نمود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 318
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 اردیبهشت 1397, 12:37
25 اردیبهشت 1397, 12:37

لزوم مصرف بهینه آب در شرایط کم‌آبی موجود

موضوع : خبرها

رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان چهارمحال و بختیاری گفت: لازم است همگان در کم‌آبی موجود با مصرف بهینه در استفاده از منابع آب کوشا باشند.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- حجت‌الاسلام سیدمحمد احمدی در نشست هم‌اندیشی با موضوعیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب با کارکنان شرکت آب منطقه‌ای و جهاد دانشگاهی استان، اظهار کرد: برنامه‌ای منسجم برای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در زمینه کم‌آبی در حوزه علمیه مورد نیاز است.


وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت حفاظت از منابع آب، گفت: ارزش آب در حیات می‌تواند به عنوان یک موضوع پژوهشی ارائه و انجام شود و لازم است همگان در کم‌آبی موجود با مصرف بهینه در استفاده از منابع آب کوشا باشند.
حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر موضوع آب بسیار مهم است و آب عنصری گرانبها و مایه حیات است، تصریح کرد: در احادث نیز به اهمیت استفاده از آب به عنوان یک نعمت توجه شده است.
مدیر دفتر حفاظت منابع و بهره‌برداری منابع آب شرکت آب‌منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری نیز با بیان اینکه وضعیت منابع آب در چند سال گذشته در استان مطلوب نبوده است، تصریح کرد: طی 10 سال گذشته میزان حجم مخزن سفره‌های آب زیرزمینی در دشت شهرکرد 193 میلیون متر مکعب کاهش داشته است که بیشترین میزان کاهش در سطح دشت‌های استان است.
محمدعلی ناصری تاکید کرد: استفاده از کشت گلخانه‌ای به دلیل مصرف آب کمتر و بازدهی بیشتر، جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت از چاه‌های مجاز و نصب کنتر هوشمند برای چاه به منظور افزایش راندمان بهره‌وری از منابع آب را از راهکارهایی برشمرد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی در خصوص تشکیل کارگروه سازگاری با خشکسالی در کشور بیان کرد: این کارگروه در تمام استان‌های کشور تشکیل شده که مسائل مربوط با خشکسالی را بررسی و برنامه عملیاتی ارائه می‌دهد.
ناصری اجرای سیستم آبیاری تحت فشار همانند تیپ را مناسب دانست و گفت: این آبیاری راندمان بالاتری دارد و در صرفه‌جویی آب نقش اساسی ایفا می‌کند.
وی با بیان اینکه لازم است کشاورزان آگاهی کافی نسبت به شرایط موجود را داشته باشند، اضافه کرد: کشت‌ برنج در استان ممنوع شده است و کشت‌های با نیاز آب بالا نیز محدود شدند.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان سیدغلامرضا رضوی نیز اظهار کرد: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب و داناب نیز از سوی شرکت آب منطقه‌ای استان به جهاد دانشگاهی واگذار شده است و جهاد دانشگاهی قرار است به اقشار مختلف اعم از دانش‌آموزان، دانشگاهیان، کشاورزان و... اطلاع رسانی کند.
دبیر اجرایی پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیرزمینی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی یک نهاد تسهیل‌گر است که حول محور اطلاع‌رسانی برای سازگاری با کم‌آبی در شرایط اقلیمی جدید نشست‌هایی را انجام خواهد داد و مهمترین وظیفه ما در این ماموریت، فرهنگ‌سازی برای سازگاری با کم‌آبی است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 332
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 25 اردیبهشت 1397, 00:32
25 اردیبهشت 1397, 00:32

30 چشمه دائمی در شهرستان کوهرنگ خشک شد

موضوع : خبرها

تورج احمدپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این چشمه ها با قدمتی بیش از 50 سال، جمعیتی بالغ بر 7 هزار نفر از روستائیان شهرستان کوهرنگ را تامین می کند.
وی ادامه داد: خشکسالی های اخیر دبی آب چشمه کوهرنگ را از 600 به 300 لیتر کاهش داده و همین موضوع تامین آب برای مناطق روستایی این شهرستان را به ویژه در فصل تابستان با چالش مواجه کرده است.
احمدپور با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید بیش از 90 روستا در استان از نعمت آب لوله کشی بهره مند شدند، تصریح کرد: با این وجود در فصل تابستان 40 روستای استان که بیشتر در شهرستان لردگان واقع هستند با تانکر آبرسانی می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری، جمعیت روستایی بهره مند از آب آشامیدنی این استان را 135 هزار نفر در قالب مجتمع ها و طرح های آبرسانی اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، در حالی که چهارمحال و بختیاری سرچشمه 2 رودخانه زاینده رود و کارون است اما بیش از 90 درصد نیاز آبی خود را از منابع آب زیرزمینی تامین می کند که با توجه به خشکسالی های یک دهه اخیر، تغییر اقلیم و تبدیل بارش ها از برف به باران، چشمه ها و سفره های آب زیرزمینی با افت شدید مواجه و تامین آب برای مناطق شهری و روستایی استان را با چالش جدی مواجه کرده است.
شهرستان کوهرنگ در 90 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 308
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 اردیبهشت 1397, 13:00
22 اردیبهشت 1397, 13:00

جلسه هم اندیشی با موضوعیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب با مدیریت حوزه علمیه استان در حوزه علمیه شهرکرد برگزار شد.

موضوع : خبرها

مهندس ناصری توضیحاتی درباره ی مشکلات آبی استان و لزوم همکاری همه ی نهادها و سازمان ها در خصوص مدیریت مصرف آب ارائه دادند. در ادامه حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به تاثیر روحانیون در این زمینه اشاره کردند.اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 375
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 اردیبهشت 1397, 12:00
22 اردیبهشت 1397, 12:00

جلسه هم اندیشی با فرمانده نیروی انتظامی بروجن در خصوص اجرای احکام در جهاددانشگاهی بروجن برگزار شد.

موضوع : خبرها

جلسه با حضور سرهنگ کبیری در محل جهاددانشگاهی بروجن در زمینه طرح احیا و تعادل بخشی آب برگزار گردید. مهندس ایران پور به بیان مسائل و مشکلات مربوط به آب به خصوص در شهر بلداجی پرداختند. آقای فاطمی تصریح کردند که نیروی انتظامی از زحمتکش ترین قشر جامعه است و ما قدردان همیشگی شما هستیم و اگر مشکلات آب زیادتر شود ممکن است مسائل امنیتی هم پیش آید لزا کمک نیروی انتظامی بسیار موثر است.

در ادامه جناب سرهنگ کبیری توضیحاتی درباره حساسیتی که در این زمینه است و اجرای قضایی مستلزم یکسری اطلاعات می باشد و از طرفی مردم شکایاتی در زمینه ی حفرغیرمجاز چاه داشتند ارائه نمودند و به این نکته که چون نیروی بومی استان هستند و افرادی هستند که قصد خرابکاری دارند لزا ما هم دغدغه ی خودمان را داریم و قبل از اجرای احکام میبایست 24الی 48 ساعت قبل از انجام، هماهنگی های لازم صورت گیرد اشاره کردند. در ادامه فرمودند بهترین روش جهت این مساله فرهنگ سازی زیرساختی است و قبول اینکه منابع آب رو به اتمام است و همچنین یک روش فرهنگ سازی برگزاری جلسه ای با کشاورزان و ارائه روش های بهینه کشت می باشد و بایستی همایش هایی در این خصوص برگزار شود.اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 341
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 22 اردیبهشت 1397, 10:00
22 اردیبهشت 1397, 10:00

جلسه هم اندیشی با نماینده محترم ولی فقیه شهرستان بروجن در دفتر ایشان برگزار شد.

موضوع : خبرها

در ابتدای جلسه حاج آقا رئیسی پس از معرفی افراد حاضر در جلسه به بیان هدف برگزاری این جلسات پرداختند . پس از آن مهندس فاطمی در خصوص مسائل تخصصی در حوزه آب شروع به صحبت کردند: منبع اصلی آب در کشور ایران ذخایر زیرزمینی است. عدم رعایت برداشت از  سفره های آبهای زیرزمینی موجب مشکلات کم آبی گردیده است. دشت بروجن یکی از دشت های ممنوعه و بحرانی استان است و کارگروه ملی سازگاری با کم آبی جهت مقابله با کم آبی توسط دولت ایجاد شده است. رعایت عمومی توسط مردم در جهت مدیریت مصرف آب بخصوص در بخش کشاورزی یکی از راه های مهم در زمینه مقابله با کم آبی است. پس از آن مهندس ایران پور در خصوص فرهنگ استفاده صحیح از آب صحبت کردند و به این نکته که روحانیون در خصوص فرهنگ سازی در زمینه مصرف آب تاثیر زیادی دارند و ضمن اینکه در شرف ماه مبارک رمضان هستیم و فرصت مناسبی جهت تبلیغ صرفه جویی در مصرف آب در مساجد است، اشاره نمودند.نماینده محترم ولی فقیه در بروجن در این خصوص تصریح کردند: بنده مطالعات جامع در مورد مساله آب دارم و اولویت ما مشکلات شرعی مردم است در جامعه ای که نزول و ربا وجود داشته باشد خداوند نزولات خود را قطع می کند که مستلزم تذکرات روحانیون است. یکی از راهکارهای سازگاری با کم آبی جداسازی آب شرب از آب صنعتی و کشاورزی است و سال ها قبل این بحث را در قم بیان نمودم ولی به دلیل هزینه ی زیاد با این طرح مخالفت شد. راهکار دیگر گرایش به کشت های کم آب( محصولات کم آب) است و ذرت، برنج، هندوانه جزو محصولاتی هستند که آب زیادی مصرف می کنند و زعفران، زیره و کنجد جزو محصولات کم آب هستند و هم به لحاظ تجاری صرفه اقتصادی بهتری دارند. در آخر حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از حضور نماینده محترم ولی فقیه و جهاددانشگاهی تشکر کردند.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 320
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 19 اردیبهشت 1397, 08:35
19 اردیبهشت 1397, 08:35

لزوم استفاده از سوپر جاذب به منظور صرف‌جویی در مصرف آب

موضوع : خبرها

رئیس صنف کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: استفاده از سوپر جاذب و آبیاری زیر سطحی برای حفظ باغات استان لازم است.
مرتضی درخشان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: در کم‌آبی باید تلاش کرد تا باغات کشاورزی استان حفظ شوند.
وی با اشاره به اینکه کشور و استان به شدت با کم‌آبی مواجه است، افزود: در گذشته برای مقابله با این پدیده تدبیری نشده بود اما لازم است اکنون از سوی وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو برای حفظ باغات کشاورزی اقدامی صورت گیرد.
درخشان استفاده از سوپر جاذب برای حفظ باغات را بسیار موثر دانست و گفت: استفاد از آبیاری زیرسطحی نیز از روش‌هایی است که باید توسط کشاورزان مورد توجه قرار گیرد اما انجام این امر هزینه بالایی برای کشاورزان دارد که لازم است وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی یارانه‌ای برای تحقق این مهم در اختیار کشاورز قرار دهند.
رئیس صنف کشاورزی و منابع طبیعی استان تاکید کرد: این دو راهکار به صرفه‌جویی در مصرف آب کمک خواهند کرد.
وی با بیان اینکه ممکن است این خشکسالی تداوم داشته باشد و تنها مربوط به امسال نشود، تصریح کرد: سوپر جاذب موادی دارد که آب را در خود جذب می‌کند و به صورت مقطعی به درخت ترزیق می‌کند نه اینکه آب به شکل یک‌جا به درخت ترزیق شود.
درخشان ادامه داد: استفاده از سوپر جاذب تقریبا تبخیر را به صفر می‌رساند و درخت همواره شاداب خواهد ماند.
وی اضافه کرد: کشاورزانی که در مزارع مشاع هستند و به صورت ساعتی از آب استفاده می‌کنند می‌توانند با آماده‌سازی یک استخر سرپوشیده، آب را ذخیره سازی کرده و به این روش مزارع خویش را آبیاری کنند.
درخشان بیان کرد: پیشنهاد می‌شود جهاد کشاورزی استان برای حفظ باغات چهارمحال و بختیاری، اختصاص اعتبار بلاعوض را به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد کند.
وی گفت: در کم‌آبی موجود و به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب، عدم توسعه برای سطح زیر کشت توصیه می‌شود.
درخشان با تاکید بر صرفه‌جویی در مصرف آب و تغییر الگوی کشت، خاطرنشان کرد: کشاورزان با بیشترین بهره‌وری کمترین آب را مصرف کنند تا باغات حفظ شوند زیرا اگر یک درخت یک هفته آب نخورد، آسیب می‌بیند.

صفحه قبل