اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 348
 • نويسنده : admin
 • تاريخ : 30 فروردین 1397, 14:00
30 فروردین 1397, 14:00

آغاز اجرای پروژه اطلاع رسانی طرح احيا و تعادل بخشی منابع آب‌های زيرزمينی

موضوع : خبرها

رئيس جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري از آغاز اجراي پروژه اطلاع رساني طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب‌هاي زيرزميني خبر داد.
به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري، وحيد خليلي با اعلام اين خبر، اظهار کرد: جهاد دانشگاهي با توجه به وظايف و ماموريت‌هاي ويژه که در حوزه فرهنگي، تحقيقاتي، آموزش و پژوهش و فعاليت در عرصه‌هاي فرهنگ‌سازي داشته است به عنوان متولي و مجري پروژه اطلاع رساني طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب‌هاي زير زميني و طرح دانش آموزي نجات آب (داناب) انجام وظيفه خواهد کرد.
وي افزود: کليدي‌ترين وظيفه جهاد دانشگاهي در جامعه کشف مسئله و پس از آن، حل مسئله است.
خليلي تصريح کرد: خشکسالي نيز يکي از مسائل استان است که فرهنگ‌سازي و اطلاع رساني براي سازگاري با آن نمونه‌اي از کمک به حل مسئله است و جهاددانشگاهي استان آن را دنبال مي‌کند.
وي تاکيد کرد: طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب و داناب از سوي شرکت آب منطقه‌اي استان به جهاد دانشگاهي واگذار شده است و جهاد دانشگاهي قرار است به اقشار مختلف اعم از دانش‌آموزان، دانشگاهيان، کشاورزان و... اطلاع رساني کند.
خليلي با بيان اينکه تغيير اقليم پديده‌اي طبيعي است و اکنون در استان با آن روبرو هستيم، خاطرنشان کرد: لازم است همگان براي سازگاري با خشکسالي احساس وظيفه کنند.
وي خاطرنشان کرد: هم انديشي سازگاري با خشکسالي و مديريت مصرف آب با حضور بهره‌برداران شهرستان‌هاي فارسان و شهرکرد و برخي از مسئولان استان و شهرستان فارسان در شهرستان‌هاي فارسان و شهرکرد برگزار شد و بزودي در مابقي شهرستان‌هاي استان نيز برگزار خواهد شد.
خليلي گفت: اين هم‌انديشي‌ها با همکاري شرکت آب منطقه‌اي، سازمان جهاد کشاوررزي و جهاد دانشگاهي استان برگزار شد و مسئولان هواشناسي و جهاد کشاورزي و آب منطقه‌اي در هر شهرستان شرايط موجود را براي کشاورزان توضيح دادند تا در همين راستا و با کمک همگان صرفه‌جويي لازم درمصرف آب صورت گيرد و کشاورزان نيز با مسئولان تبادل نظر داشتند و سوالات خود را مطرح کردند. 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 315
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 فروردین 1397, 10:55
30 فروردین 1397, 10:55

فرهنگ‌سازی در سازگاری با خشکسالی انجام شود

موضوع : ---

ماینده مردم اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ سازی در سازگاری با خشکسالی و کمبود آب توسط متولیان امر در استان انجام شود.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - علی کاظمی 30 فروردین‌ماه در نخستین جلسه شورای اداری استان، اظهار کرد: یکی از سرمایه‌های انقلاب اسلامی و نقطه قوت برای رسیدن به موفقیت در عرصه‌های مختلف، اعتماد میان مردم و دولت است و این امر یک سرمایه اجتماعی نیز محسوب می‌شود.
وی افزود: نباید این اعتماد از بین برود و لازم است در تقویت این سرمایه کوشا باشیم.
کاظمی با اشاره به وجود چالش‌های معیشتی و اقتصادی و مشکلاتی همانند کم‌آبی که کشور با آن روبرو است، تصریح کرد: بایستی با وحدت و تلاش مضاعف، مسائل را برطرف کرد و اجازه نداد دشمنان نظام از این موضوع بهره‌مند شده و یاس و نا امیدی را در میان مردم ایجاد کنند.
وی در ادامه بر فرهنگ‌سازی در سازگاری با خشکسالی تاکید کرد و گفت: این فرهنگ سازی باید در استان توسط متولیان امر انجام شود.
کاظمی خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی در جذب اعتبارات برای توسعه زیر ساخت‌ها تلاش کنند نه اینکه با پروژه‌های نیمه‌تمام در پایان سال به دنبال تخصیص اعتبارات باشند.
وی بیان کرد: خوشبختانه در سال جاری نه تنها شاهد کاهش تعداد پروژه ها نبودیم بلکه نسبت به سایر استان‌ها افزایش چشمگیری داشته است و چهارمحال و بختیاری در این زمینه در میان 10 استان برتر کشور قرار گرفته است.
کاظمی خاطرنشان کرد: در سال گذشته، 95 درصد اعتبارات تملک دارایی افزایش داشته است و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز شاهد افزایش این اعتبارت باشیم.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و اشتغال در استان، اضافه کرد: با وجود پتانسیل‌های فراوان در استان، برای معرفی چهارمحال و بختیاری به منظور جذب سرمایه‌گذار از هیچ کمکی دریغ نخواهد نشد و در راستای رسیدن به اهداف حمایت از کالای ایرانی نیز لازم است همگان شرایط را برای ایجاد رونق در اشتغال محیا کنند.
وی با تاکید بر حمایت از کلای ایرانی، تصریح کرد: با ایجاد انگیزه، تولید کالای استاندارد و جلوگیری از ورود کالای قاچاق می‌توان شاهد رونق مطلوبی در زمینه اشتغال و رفع رکود اقتصادی بود.
کاظمی تلاش برای رسیدن به ایجاد دولت الکترونیک و هوشمندسازی و جذب مشوق‌های سرمایه‌گذاری در استان را از مهم‌ترین برنامه‌ها در سال جاری عنوان کرد که باید به آن توجه شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 297
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 30 فروردین 1397, 10:51
30 فروردین 1397, 10:51

حجم مخزن سفره‌های آب زیرزمینی در دشت شهرکرد 193 میلیون متر مکعب کاهش یافته است

موضوع : خبرها

مدیر دفتر حفاظت منابع و بهره‌برداری منابع آب شرکت آب‌منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: طی 10 سال گذشته میزان حجم مخزن سفره‌های آب زیرزمینی در دشت شهرکرد 193 میلیون متر مکعب کاهش داشته است که بیشترین میزان کاهش در سطح دشت‌های استان است.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- محمدعلی ناصری 29 فروردین‌ماه در هم‌اندیشی سازگاری با خشکسالی و مدیریت مصرف آب با حضور بهره‌برداران شهرستان شهرکرد، اظهار کرد: منابع آب در سطح  کشور دارای وضعیت بحرانی است و در هیمن راستا طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب در کشور در حال اجرا است.
وی افزود: در این طرح آیتم‌های مختلفی همانند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی اقشار مختلف جامعه دیده شده تا مسائل مرتبط با آب و روش‌های صرفه‌جویی بیان شود.
ناصری با بیان اینکه وضعیت منابع آب در چند سال گذشته در استان مطلوب نبوده است، تصریح کرد: طی 10 سال گذشته میزان حجم مخزن سفره‌های آب زیرزمینی در دشت شهرکرد 193 میلیون متر مکعب کاهش داشته است که بیشترین میزان کاهش در سطح دشت‌های استان است.
وی ادامه داد: کاهش دبی چاه‌ها در دشت شهرکرد قابل ملاحظه است و حدود   15 درصد چاه‌های آن خشک شده و میزان آبدهی آنان نیز حدود 50 درصد کاهش یافته است.
ناصری اضافه کرد: 15 درصد چاه‌های استان خشک شده است و دبی آنان به حدی رسیده است از نظر اقتصادی توجیه لازم برای بهره‌برداری ندارند و با کاهش بارندگی، امسال این وضعیت بحرانی‌تر است.
وی با اشاره به اینکه این خشکسالی در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است، تصریح کرد: در سال آبی 96-95 تا پایان فرردین ماه 96، 253 میلی‌متر بارندگی داشتیم اما اکنون این میزان به 101 میلی‌متر رسیده است که کاهش قابل ملاحظه‌ای است.
ناصری گفت: این کاهش نسبت به سال گذشته 60 درصد و نسبت به بلند مدت 66 درصد است.
وی در خصوص تشکیل کارگروه سازگاری با خشکسالی در کشور گفت: این کارگروه در تمام استان‌های کشور تشکیل شده که مسائل مربوط با خشکسالی را بررسی و برنامه عملیاتی ارائه می‌دهد.
ناصری با بیان اینکه لازم است کشاورزان آگاهی کافی نسبت به شرایط موجود را داشته باشند، تاکید کرد: کشت‌ برنج ممنوع شده است و کشت‌های با نیاز آب بالا نیز محدود شدند.
وی اجرای سیستم آبیاری تحت فشار همانند تیپ را مناسب دانست و گفت: این آبیاری راندمان بالاتری دارد و در صرفه‌جویی آب نقش اساسی ایفا می‌کند.
وی استفاده از کشت گلخانه‌ای به دلیل مصرف آب کمتر و بازدهی بیشتر، جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت از چاه‌های مجاز و نصب کنتر هوشمند برای چاه به منظور افزایش راندمان بهره‌وری از منابع آب را از راهکارهایی برشمرد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
به گزارش ایسنا، در این هم‌اندیشی رئیس امور منابع آب شهرستان‌های فارسان و کوهرنگ و معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز در خصوص کاشت محصولات با مصرف آب کمتر و صرفه جویی در زمینه آب راهکارهای مناسب را ارائه دادند و با کشاورزان دشت شهرکرد تبادل نظر کرده و به سوالات آنان پاسخ دادند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 320
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 29 فروردین 1397, 11:19
29 فروردین 1397, 11:19

هم اندیشی سازگاری با خشکسالی و مدیریت مصرف بهینه آب در مجتمع آموزشی تحقیقاتی جهاددانشگاهی برگزار شد.

موضوع : خبرها

در ابتدای جلسه دکتر خلیلی ضمن خیر مقدم گویی به مدعوین در زمینه ارزش آب و مدیریت مصرف بهینه آن به بیان مطالبی پرداخت. پس از آن مهندس قطره معاون سازمان هواشناسی استان در خصوص وضعیت بارندگی ها در استان و هشدار در زمینه کم آبی و بارش های بسیار کم در سال جاری صحبت کردند. سپس مهندسین فاطمی و ناصری از شرکت آب منطقه ای در خصوص کم آبی،مدیریت مصرف آب،روش های غلط در مصرف آب از جمله حفر بی رویه چاه ها و برداشت بیش از حد آنها مطالبی را ارائه نمودند. در ادامه آقای مهندس دانش معاونت جهاد کشاورزی استان در خصوص الگوهای صحیح مصرف آب در بخش کشاورزی و کشت محصولات کم آب صحبت نمود. دکتر قادری مشاور شرکت پورآب فارس مهمان دعوت شده از شیراز نیز در خصوص چاه های جذبی و طرح های نوین آبیاری و احیای آب سخنرانی کردند.در پایان نیز پرسش و پاسخ بین بهره برداران و مسئولین مربوطه استانی صورت گرفت.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 303
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 28 فروردین 1397, 15:30
28 فروردین 1397, 15:30

جلسه توجیهی مدیران و اعضای جهاد دانشگاهی با طرح احیا و تعادل بخشی آب و داناب مجتمع آموزشی تحقیقاتی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

موضوع : خبرها

در ابتدای جلسه دکتر خلیلی رییس جهاد دانشگاهی استان ضمن بیان این مطلب که کمبود آب تأثیر زیادی در بروز مشکلات زندگی مردم دارد اسراف در مصرف آب را نوعی حق الناس دانستند و انتظار ایشان از مدیران مراکز شهرستانها و کلیه اعضای جهاد دانشگاهی این است که این طرح را با حساسیت بالایی انجام دهند و اینکه جدا از مباحث مالی، این طرح را حائز اهمیت و برکت برای جهاد دانشگاهی و استان بدانند. سپس آقای رضوی معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی به تشریح جزئیات طرح پرداخت و در پایان نیز پرسش و پاسخی بین همکاران و معاونت آموزشی در خصوص این طرح صورت گرفت.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 431
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 28 فروردین 1397, 11:34
28 فروردین 1397, 11:34

هم اندیشی سازگاری با خشکسالی و مدیریت بهینه مصرف آب در سازمان جهاد کشاورزی شهرستان فارسان برگزار شد.

موضوع : خبرها

در ابتدای جلسه آقای مهندس کوچکی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فارسان ضمن خیر مقدم گویی به میهمانان در مورد وضعیت کم آبی استان و شهرستان و ضرورت مدیریت مصرف آب بخصوص در بخش کشاورزی صحبت نمودند. سپس آقای مهندس فاطمی رییس شرکت آب منطقه ای شهرستان فارسان در خصوص کاهش بارندگی ها در سالهای اخیر، کم آبی شدید در امسال نسبت به سالهای قبل،وضعیت مناسب تر شهرستان فارسان نسبت به سایر شهرستانها در زمینه منابع آبی و مقایسه منابع آبهای زیرزمینی در سطح شهرستان فارسان در سالهای 95و 96 صحبت نمود و در پایان نیز به ارائه راهکارهایی پرداخت. در ادامه آقای مهندس دانش معاون بهبود و تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان در زمینه مشکل کم آبی در بخش کشاورزی و تغییر روند کشت محصولات از محصولات پر آب به کم آب سخنرانی نمودند. همچنین آقای مهندس هاشمی از اداره هواشناسی شهرستان فارسان در خصوص وضعیت آب و هوا و بارندگی در سطح شهرستان و همچنین سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) و حمایت از کشاورزان جهت پیشگیری از خسارات و استفاده از منابع بارشی در زمینه کشاورزیصحبت نمودندو در پایان نیز یکی از کشاورزان به بیان دغدغه ها و نگرانی های کشاورزان شهرستان و مشکل کم آبی پرداخت.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 325
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 28 فروردین 1397, 11:02
28 فروردین 1397, 11:02

لزوم حرکت به سمت کاشت محصولات کم‌ آب‌بر و خود اتکایی در تولید آن

موضوع : خبرها

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی است که مواد غذایی به وفور و به سلامت در اختیار مردم قرار گیرد و باید بیشتر به سمت کاشت محصولات کم آب‌بر و خود اتکایی در تولید آن‌ها برویم.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- حمیدرضا دانش 28 فروردین‌ماه در هم‌اندیشی سازگاری با خشکسالی و مدیریت مصرف آب با حضور بهره‌برداران شهرستان فارسان، اظهار کرد: انتظار می‌رود مجموعه کشاورزان و اعضای شوراهای شهر و روستاها همکاری لازم را در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشند.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار خویش افزایش سطح زیرکشت را ندارد بلکه حفظ باغات موجود و حتی در برخی موارد 25 تا 40 درصد کاهش سطح زیر کشت را در برنامه دارد.
دانش تصریح کرد: در زمینه کشت‌های پاییزه ارقام پرمصرف تغییر داده شده و ارقام جدید که مصرف آب کمتری دارند لحاظ شده است برای مثال ارقام جدید گندم و جو که نسبت به ارقام قبلی مصرف آب کمتری دارد در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: کشت کلزا نیز به دلیل اینکه کشت پاییزه است در برنامه قرار داده شده و می‌تواند در دستور توسعه کشت قرار گیرد.
دانش بیان کرد: وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی است که باید مواد غذایی  به وفور و به سلامت در اختیار مردم قرار گیرد و باید بیشتر به سمت کاشت محصولات کم آب‌بر و خود اتکایی در تولید آن‌ها برویم.
وی اظهار کرد: به مدیران شهرستانی جهاد کشاورزی ابلاغ شده است که سطح زیر کشت بهاره نسبت به سال گذشته حداقل میان 25 تا 40 درصد کمتر انجام شود.
دانش تصریح کرد: در زمینه ذرت به عنوان کشت بهاره نیز دستورالعمل جدیدی برای مدیران شهرستانی ارسال شده است که آوردن ذرت رقم 700 خلاف است و می‌توان با عامل توزیع آن برخورد کرد که این رقم اگر امروز کاشته شود تا 15 مهر ماه سال جاری قابل برداشت نیست و به جای آن ذرت ارقام 600 و 500 توصیه می‌شود که این ارقام با کاشت در 15 خرداد تا قبل از اول مهر کار کشت می‌شوند و برداشت آن‌ها انجام شده است.
وی گفت: از سه سال پیش تاکنون کاشت برنج در 27 استان کشور که چهارمحال و بختیاری نیز از این استان‌ها است ممنوع شده است و اکنون با خکشسالی موجود انتظار می‌رود این کشت به خصوص در زیر چاه‌هایی که از منابع زیرزمینی برداشت دارند، انجام نشود.
دانش اضافه کرد: اگر این امر صورت گیرد با هماهنگی انجام شده با شرکت‌های آب و برق، برق چاه موتور قطع خواهد شد.
وی بیان کرد: در کشت بهاره با ورود ارقام جدید برای کشت سیب زمینی به کشور این کشت از 15 خرداد آغاز و قبل از اول مهر ماه برداشت می‌شود کاهش 25 تا 40 درصدی سطح زیر کشت سیب‌زمینی نیز در برنامه قرار دارد.
دانش تاکید کرد: کشت‌های نشایی در شرایط خشکسالی یکی از موارد کمک کننده است و خود به خود حداقل چهار نوبت میزان آبیاری نسبت به کشت مستقیم کمتر است و کشاورزانی که مایل باشند به ویژه در این محصول کشت نشایی داشته باشند می‌توانند اسامی خود را اعلام کنند تا برنامه‌ریزی لازم برای تهیه نشاء برای آنان انجام شود.
وی اضافه کرد: وقتی یک هکتار نشا در زمین قرار گیرد معادل حدود 12 هکتار کشت در زمین است.
دانش با بیان اینکه تمام اراضی زیر کشت استان 110 هزار هکتار است، تصریح کرد: آبیاری تیپ دارای مزایای بسیاری است و مصرف آب کمتر و تولید دو برابر را در پی دارد.
وی حمایت از کشت‌های گلخانه‌ای را یکی دیگر از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: این کشت معادل 10 تا 12 برابر فضای باز تولید خواهد داشت برای مثال در یک هکتار فضای باز با آبیاری معمول در نهایت 50 تن عملکرد خواهید داشت اما در یک هکتار گلخانه حدود 200 تن و در برخی گلخانه‌های پیشرفته تا 600 تن عملکرد خواهد داشت که موجب صرفه جویی در مصرف آب خواهد شد.
دانش بر کشت گیاهان دارویی همانند زعفران و گل محمدی تاکید کرد و گفت: نیاز آبی که این کشت دارد از کشت معمولی کمتر است ودرآمد بیشتری نیز خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی استفاده از کودهای ازوته درست نیست به دلیل اینکه وقتی رشد سبزینه گیاه زیاد شد نیاز به مواد بیشتری دارد و استفاده از کودهای سولفات آمونیوم و پتاسه که قابلیت جلوگیری از سرما و مصرف آب کمتری در گیاه دارد، توصیه می‌شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 335
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 28 فروردین 1397, 10:59
28 فروردین 1397, 10:59

همکاری کشاورزان در سازگاری با خشکسالی بسیار موثر است

موضوع : خبرها

رئیس امور منابع آب شهرستان‌های فارسان و کوهرنگ بر همکاری کشاورزان در سازگاری با خشکسالی تاکید کرد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- سید هاشم فاطمی 28 فروردین‌ماه در هم‌اندیشی سازگاری با خشکسالی و مدیریت مصرف آب با حضور بهره‌برداران شهرستان فارسان، اظهار کرد:خشکسالی از 10سال گذشته وجود داشته است و امسال با شدیدترین خشکسالی 50 سال اخیر روبرو هستیم.
وی افزود: در سال آبی 97-96، باید در فصل پاییز میزان بارش 171 میلی‌متر باشد  اما 39 میلی‌متر که  کمتر از یک پنجم بارش صورت گرفته است و این نشان از یک پاییز بسیار خشک است.
فاطمی تصریح کرد: در سال آبی 97-96، در زمستان نیز بایستی 239 میلی‌متر بارش باشد که 113 میلی متر بوده و کمتر از نصف است.
فاطمی با بیان اینکه ذخایر برفی روی کوه‌ها کم شده است و این امر موجب کاهش دبی رودخانه‌ها شده است، ادامه داد: آنچه مسلم است منابع و ذخایر آبی استان کاهش چشمگیر یافته است و هیچ تضمینی برای بهبود بارش وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه امسال بارندگی به اندازه کافی نبوده و با کاهش آب‌های زیر زمینی مواجه هستیم، تصریح کرد: در سطح آب‌های زیرزمینی افت قابل توجهی حاصل شده است.
فاطمی تاکید کرد: در حال حاضر دشت فارسان با پنج متر افت سطح ایستابی، بایستی ممنوعه شود و پیشنهاد این امر داده شد که احتمالا مصوب نیز خواهد شد.
وی از کشاورزان خواست با همکاری و همدلی در کنار مسئولان باشند و یادآور شد: هر کشور و شهری ممکن است با چالش آب روبرو شود اما اگر تدبیر و برنامه‌ریزی صورت گیرد می‌توان سازگاری مطلوبی با کم‌آبی داشت.
فاطمی بیان کرد: عمده اشتغال در کشاورزی و دامداری است و لازم است کشاورزان در برداشت از چاه‌های کشاورزی صرفه‌جویی لازم را انجام داده و کشت بهاره را کاهش دهند.
وی گفت: اعتقادات دینی نیز بر تامین آب شرب برای همگان تاکید دارد و با کمبود آب که اکنون با آن مواجه هستیم بایستی دقت شود تا آب موجود در شبکه برای پایین دست و بالا دست استفاده شود.
فاطمی از کشاورزان خواست در ساعات آفتابی آبیاری صورت نگیرد و در ساعات عصر و شب باشد.
وی با اشاره به اینکه آب همانند سال‌های گذشته در اختیار نیست و باید سطح زیر کشت پایین آید و کشت‌های با مصرف آب بالا کمتر انجام شود، گفت: در صورت نیاز به تامین آب شرب از کشاورزان کمک گرفته خواهد شد.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان فارسان ابراهیم کوچکی نیز گفت: اکنون با کاهش60  درصدی نزولات آسمانی در شهرستان فارسان مواجه هستیم.
کوچکی خاطرنشان کرد: امروز، مصرف آب در شرب، بهداشت و صنعت و .. روز به روز در حال افزایش است و لازم است با مدیریت بهینه آب و برنامه‌های علمی از هدر رفت آب جلوگیری شود.
به گزارش ایسنا، این هم‌اندیشی با همکاری شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاوررزی و جهاد دانشگاهی استان برگزار شد و کشاورزان پیشنهادات خود را برای سازگاری با کم‌آبی ارائه دادند و به تبادل نظر با مسئولان متولی پرداختند.
به گزارش ایسنا، در این هم‌اندیشی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فارسان و هواشناسی نیز شرایط موجود را برای کشاورزان توضیح دادند تا در همین راستا و با کمک همگان صرفه‌جویی لازم در آب صورت گیرد.

 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 328
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 27 فروردین 1397, 11:41
27 فروردین 1397, 11:41

کارگروه اطلاع رسانی در دفتر رییس جهاددانشگاهی تشکیل گردید.

موضوع : خبرها

در ابتدای جلسه رییس جهاد دانشگاهی استان آقای دکتر خلیلی در خصوص ریز محتوای طرح صحبت نمودند. سپس آقای رییسی مسئول فرهنگی شرکت آب منطقه ای در خصوص ضرورت اجرای طرح با روحانیون صحبت نمود. در نهایت آقای عدنانی در خصوص ضرورت و اهمیت اجرای بخش های مختلف طرح بصورت موازی صحبت های لازم را ارائه نمودند.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 304
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 23 فروردین 1397, 11:08
23 فروردین 1397, 11:08

لزوم سازگاری با خشکسالی و مشارکت مردم برای مدیریت بهینه آب

موضوع : خبرها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: تنها راهکاری که می‌توان به راحتی کم‌آبی موجود را مدیریت کرد، سازگاری با خشکسالی و مشارکت مردم است.
کوروش نادری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی استان در رشته‌ کوه‌های زاگرس مرتفع، پیامدهای ناشی از خشکسالی در سال‌های اولیه در این استان نمایان‌تر از سایر مناطق زیر دست است.
وی افزود: با توجه به کوچک بودن منابع آبخوان‌های استان به دلیل کاهش نزولات آسمانی و برداشت بیش از اندازه از آبخوان‌‌ها، انتظار می‌رود که کشاورزان از کاشت محصولات بهاره و پرمصرف از نظر آب پرهیز کنند.
نادری تصریح کرد: کشاورزی استان به سمت کشاورزی نوین و آخرین شیوه‌های نوین آبیاری حرکت کند تا کشاورزی پایدار و حفظ کمیت و کیفیت منابع آبی محقق شود.
وی در ادامه گفت: شیوه‌های نوین آبیاری زیرسطحی می‌تواند از تبخیر و هدر رفت آب جلوگیری کند.
نادری خاطرنشان کرد: تنها راهکاری که می‌توان براحتی کم‌آبی موجود را مدیریت کرد، سازگاری با خشکسالی و مشارکت مردم است.
وی با بیان اینکه ممکن است گاهی افراد غیرکارشناس با انتشار اخبار غیرصحیح و نامعتبر باعث ایجاد نگرانی در مردم شوند، از مردم خواست که اخبار مربوط به آب را از مراجع رسمی دنبال کنند.
به گزارش ایسنا، با توجه به نقشه‌های وضعیت خشکسالی و ترسالی کشور، هیچ جای استان از محدوده خشکسالی خارج نیست و چهارمحال و بختیاری اکنون در محدوده خشکسالی شدید و متوسط قرار دارد.
 
صفحه قبل