» » ثبت یک میلیمتر بارندگی از ابتدای تابستان تاکنون/ بارندگی‌ها در 22 استان کشور منفی است/ حجم نزولات جوی به 167 میلیمتر رسید
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 310
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 27 تیر 1397, 13:59
27 تیر 1397, 13:59

ثبت یک میلیمتر بارندگی از ابتدای تابستان تاکنون/ بارندگی‌ها در 22 استان کشور منفی است/ حجم نزولات جوی به 167 میلیمتر رسید

دسته بندی : خبرها

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، روزهای گرم تابستان امسال در حالی سپری می‌شود که میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی 97-96(ابتدای مهرماه) تاکنون به 167 میلیمتر رسیده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است. بارشی که سال گذشته در همین بازه زمانی به 230 میلیمتر رسیده بود.
از ابتدای تیرماه نیز حجم بارندگی‌های کشور تنها به یک میلیمتر رسیده است که این میزان اندک بارندگی هم مربوط به حوضه‌های آبریز دریای خزر و قره قوم است و سایر حوضه‌های آبریز اصلی کشور تابستان خشکی را سپری می‌کنند و همان میزان بارندگی‌های سال گذشته خود در این بازه زمانی را هم ندارند.
با وجود اینکه بارش‌های فصل بهار امسال در مقایسه با سال گذشته رشد 12 درصدی داشته است ولی افت 45 بارندگی‌ها در فصل زمستان و کاهش 26 درصدی بارش‌ها در فصل پاییز سال 96 موجب شده تا تابستان امسال را با کاهش 64 میلیمتری نزولات جوی نسبت به سال گذشته سپری کنیم.
از میان 6 حوضه آبریز اصلی کشور (دریای خزر، خلیج فارس و عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره‌قوم) حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که قسمت‌هاي وسيعي از غرب، ‌جنوب غربي و جنوب كشور را شامل مي‌شود با افت 42 درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته بدترین شرایط را در میان سایر مناطق یاد شده تجربه می‌کند. ثبت 212 میلیمتر بارش این حوضه در سال آبی جاری در حالی است که مقدار بارش‌های آن در مدت مشابه سال گذشته 365 میلیمتر بوده است.

با توجه به اینکه حدود 86 درصد ظرفیت در دست بهره‌برداری نیروگاه‌های برق آبی در این حوضه آبریز واقع شده است، طبیعتا افت 42 درصدی بارندگی‌ها در این حوضه آبریز و به تبع آن پایین بودن ارتفاع آب در مخازن سدها موجب شده تا میزان تولید انرژی نیروگاه‌های برق آبی هم با کاهش قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته روبه‌رو شده و برای تابستان امسال با کمبود پنج هزار و 315 مگاواتی تولید برق نسبت به نیاز مصرفی مواجه شویم.
همچنین در این بین حوضه‌های آبریز فلات مرکزی و مرزی شرق 36 درصد و قره‌قوم نیز 21 درصد کاهش بارش داشته‌اند.
به‌رغم بارندگی‌های مناسب دو ماه اخیر وضعیت منابع آبی شهرهای در معرض تنش، بهبود چندانی نیافته است و کماکان 334 شهر در معرض تنش آبی هستند و 22 استان کشور بارندگی‌های منفی را نسبت به سال گذشته تجربه می‌کنند. هرمزگان با منفی 79 درصد کم بارش ترین استان کشور در سال آبی جاری بوده است که پس از این منطقه نیز استان‌های سیستان و بلوچستان با 72 درصد، کرمان با 70 درصد، فارس با 66 درصد و بوشهر با 61 درصد کم بارش ترین مناطق کشور هستند.
البته در این بین بارش‌های قابل توجه بهار امسال در برخی از مناطق کشور موجب شده تا حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه و دریای خزر به مراتب شرایط بهتری را نسبت به سال گذشته تجربه کنند؛ به طوری که این دو حوضه آبریز به ترتیب با افزایش 48 و 12 درصدی بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته روبه رو هستند.
در این بین استان‌های آذربایجان شرقی با 53 درصد، آذربایجان غربی با 50 درصد، کردستان با 29 درصد، کرمانشاه با 23 درصد و زنجان با 22 درصد افزایش بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته شرایط به مراتب بهتری را در میان سایر استان‌های کشور تجربه می‌کنند.
همچنین در این بازه زمانی پربارش‌ترین نقطه کشور «رامسر ــ صفارود» در استان مازندران با ثبت 961 میلی‌متر بارندگی و کم‌بارش‌ترین نقطه کشور نیز «هوشک ــ سراوان» در استان سیستان و بلوچستان با ثبت 3.3 میلیمتر بارش بوده است.
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *