» » با آب حاصل از صرفه‌جویی می‌توان نیاز دو برابر جمعیت کنونی کشور را تامین کرد/ اصلی ترین ایده و برنامه وزارت نیرو سازگاری با کم‌آبی است
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 154
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 8 تیر 1397, 11:39
8 تیر 1397, 11:39

با آب حاصل از صرفه‌جویی می‌توان نیاز دو برابر جمعیت کنونی کشور را تامین کرد/ اصلی ترین ایده و برنامه وزارت نیرو سازگاری با کم‌آبی است

دسته بندی : خبرها

وزیر نیرو یادآور شد: حتی در این میان بارش‌های نسبتا مناسب بهار امسال در برخی استان‌ها نیز به میزان مورد نیاز افت نزولات جوی نیمه دوم سال گذشته را جبران نکرده است و در برخی از استان‌ها در مقایسه با سال گذشته تا 75 درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: کاهش بارش‌ها و خشکسالی‌ها واقعیت همیشگی زندگی در ایران است و کشور ما به طور متوسط یک سوم جهان بارندگی دارد. ما از گذشته‌های دور یاد گرفته‌ایم که چگونه با کم بارشی سازگار شویم. افتخار ما این است که پدران ما در هزاران سال پیش، پیشرفته‌ترین فناوری بهره‌برداری صحیح از منابع زیرزمینی یعنی قنات را به جهان معرفی کرده‌اند. در سرزمین خود مانده‌اند، کوچ نکرده‌اند و با طبیعت سازگار شده‌اند بنابراین قطعا ما هم می‌توانیم.
اردکانیان ادامه داد: امروزه دسترسی کامل به تمامی فناوری‌های دنیا داریم. ما بیش چهار میلیارد مترمکعب پساب تولید می کنیم که پس از تصفیه می‌تواند مطمئن‌ترین منبع برای بخش صنعت کشور و بعضا در بخش کشاروزی با رعایت‌های استاندارهای لازم باشد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ما میلیاردها مترمکعب آب را در بخش کشاروزی مصرف می‌کنیم که امنیت غدایی کشور را تامین کنیم. ما می‌توانیم با بهره‌مندی از فناوری‌های جدید و روش‌های صحیح‌تر از انچه که عمل می‌کنیم میلیون‌ها و بلکه میلیاردها مترمکعب آب در بخش کشاروزی صرفه‌جویی کنیم و برای جمعیتی تا دو برابر جمعیت فعلی کشور آب کافی برای شرب، بهداشت و صنعت در دسترس داشته باشیم.

آب شرب شهرها نباید به سایر مصارف اختصاص داده شود
وی بر لزوم دوری از برمصرفی تاکید کرد و گفت: ما در شهرهای بزرگ که منابع آبی کافی برای شرب و بهداشت داریم می‌بایست دقت کنیم تا آب با کیفیت بخش شرب را به سایر مصارف اختصاص ندهیم. همواره به یاد آوریم قطره قطره آبی که به عنوان نظافت محیط از آن استفاده می‌شود و به عنوان وسیله شست‌و‌شو بعضا مورد استفاده قرار می‌گیرد در نقاط بی شماری از کشور و در روستاهای ما منبع شرب مردم این مناطق است.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه دولت برنامه‌ریزی کافی و کاملی را برای مدیریت صحیح منابع زیست محیطی به ویژه آب و برق تدوین کرده است، اظهار کرد: کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در دولت ایجاد شده است و فقط در هفته گذشته بالغ بر یک هزار میلیارد تومان منابع برای اجرای طرح‌های اضطراری آب رسانی به بیش از 200 شهر کشور اختصاص داده شده است و عدادی و منابع کافی برای آبرسانی و رساندن اب مطمئن به تعدادی زیادی از روستاهای کشور فراهم شده است.
اردکانیان یادآور شد: دولت نیز برای صرفه‌جویی در مصرف آب و برق ابتدا به سراغ سازمان‌های دولتی رفته استو مصوبه هیئت وزیران ناظر بر این خواهد بود که دستگاه‌های دولتی قطعا در مقایسه با سال گذشته باید به میزان قابل ملاحضه‌ای در مصرف آب و برق خود صرفه‌جویی کند که مطمئنا این رفتار توسط مردم نیز پشتیبانی خواهد شد.
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: تمامی این مسائل به این معنا است که با رفتار صحیح خود به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که دشمنان این نظام و مملکت به هوس نیفتند که در زمینه آب اقدام به تحریک احساسات و عواطف مردم در مناطق کم آب و دارای مشکل بیفتند.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی که دهه‌های گذشته از تمامی ابزار ممکن و حتی علم روز با تهیه مدل‌های ریاضی مختلف سعی در سرقت منابع آب در کشورهای خاورمیانه و مناطق اشغالی کرده است امروز به هوس افتاده که در موضوع آب وارد معرکه ایران شود. مطمئنا هوشیاری مردم ما مانع از این دست اندازی خواهد شد و با کمک هم در مصرف صحیح منابع زیست محیطی در این بخش نیز موفق خواهیم بود.
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *