» » شهرستان کوهرنگ به عنوان سرچشمه آب، دچار مشکل کم آبی است
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 197
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 13 تیر 1397, 09:01
13 تیر 1397, 09:01

شهرستان کوهرنگ به عنوان سرچشمه آب، دچار مشکل کم آبی است

دسته بندی : خبرها

چلگردی در ادامه بیان کرد: تامین وتخصیص آب کافی با توجه به اینکه میزان محصول باغات این منطقه در طی چندسال گذشته بی سابقه بوده، مورد درخواست جدی باغداران بوده وهرگونه بازی با احساسات مردم ونادیده گرفتن حقوقات قانونی مردم این منطقه از نظر هر قانون، عرف وشرعی صحیح نمی باشد.
وی با اشاره به رتبه اول بیکاری استان در کشور، خاطرنشان کرد: در چهارمحال و بختیاری  آب شرب وآب مورد نیاز باغات دارای ارزش واهمیت یکسان می‌باشد وحیات، معیشت واقتصاد استان در گرو باغات بوده و بحران کم‌آبی موجب افزایش بیکاری ومهاجرت حدود یک میلیون نفر جمعیت این استان به شهرهای دیگر از جمله اصفهان وحاشیه نشینی در این شهرها شده که و مشکلات بیکاری وتوسعه شغل های کاذب از دیگر پیامدهای این معضل است.
وی افزود: با توجه به اینکه اصفهان هم در بالادست (فریدن وفریدن شهر وچادگان ) دارای اراضی کشاورزی می باشد وهم در پایین دست (شهرستان لنجان واطراف باغبهادران ) که باید صرفه جویی در سرلوحه کار آن استان نیز قرارگیرد ولی سهمیه تخصیصی باغات با توجه به مساحت در حوضه دواستان ناعادلانه بوده زیرا وسعت باغات حوضه زاینده رود در استان چهارمحال وبختیاری حدود 20هزار هکتار می باشد با سهمیه 4 میلیون متر مکعب در ماه لحاظ شده در حالی که مساحت باغات استان اصفهان در این حوضه 2800 هکتاربا 2.5 میلیون متر مکعب در ماه می باشد که کشاورزان خواستار پیگیری موضوع ورعایت عدالت می باشند .
  رئیس شورای اسلامی شهرستان سامان ادامه داد: با توجه به اینکه انتقال آب چشمه لنگان وخدنگستان جهت ورود به پشت سد زاینده رود انجام گرفته است در حالی که به خاطر برداشت غیر قانونی این آب که در شهرستانهای فریدن وفریدون شهروچادگان استان اصفهان جهت کشت محصولات زراعی از جمله شبدر ویونجه وسیب زمینی واحداث باغات جدید انجام می گیرد عملا آبی به پشت سد وارد نمی‌شود که این موضوع در محل پل اسکندری قابل مشاهده است.
چلگردی در ادامه گفت: میزان آب مزبورجزء آمار ورودی و آورد آب استان اصفهان به زاینده رود محاسبه ولی در مصارف آن استان محاسبه نمی شود که خواستار جلوگیری از این برداشتهای غیر قانونی وغیر مجاز هستیم.وی بیان کرد: مشکل آب آشامیدنی شهر کاج و کمبود آب در فصول گرم سال و نیاز جدی به وصل شدن آب باغ رستم به شهر کاج و همچنین مشکل آب آشامیدنی در روستاهای گندم کار ، ده سلیمانی ، امامزاده اسماعیل ،کول میشان ، ملک شیبر، سرزرد ، اسلام آباد و تولدان و فرسوده بودن سیستم های لوله کشی در بیشتر روستاها را از معضلات این شهرستان عنوان نمود.
چلگردی مشکل  آب کشاورزان شهر کاج  با توجه به تخصیص 500 لیتر بر ثانیه آب از سال 1387 تا به حال را نیز از جمله مشکلات این شهرستان بر شمرد .
وی افزود: با توجه به اینکه احداث سد بهشت آباد از سال 82 آغاز گردیده، باعث بروز مشکلات اجتماعی و جلوگیری از پیشرفت شهر و روستا شده ، و همچنین با عنایت به اینکه شغل اکثر مردم کشاورزی بوده و حقابه آب و مجوز صادر گردیده اما حق برداشت وجود ندارد ،  انتظار مردم  از  شرکت آب منطقه ای استان اتخاذ تدابیر لازم جهت مقابله با بروز مشکلات احتمالی از جمله بیکاری ، مهاجرت و فقر  است.
چلگردی اظهار کرد: طرح ملی پروژه انتقال آب سبز کوه به عنوان اصلی ترین طرح در تامین آب شرب ، کشاورزی و صنعت که قرار بود در سال 1386 به بهره برداری برسد چندین میلیارد تومان از بیت المال در این طرح ملی هزینه شده و اکنون با کارشکنی مسئولین غیر فعال شده و نگرانی قشر عظیمی از مردم کوشای شهرستان بروجن را موجب شده است.
وی اضافه کرد: از مدیران استانی و اّب منطقه ای انتظار می رود با رفع موانع زیست محیطی و رفع مشکلات اجتماعی درصدد فعال کردن و اجرایی شدن پروژه ، انتقال آب سبزکوه به دشت های وسیع و حاصلخیز شهرستان برآیند.
  چلگردی  با اشاره به اینکه دومین پروژه آبرسانی استان و شهرستان که مصوب هیات دولت است  طرح انتقال دو متر مکعب آب شرب در ثانیه بنام طرح انتقال آب بن به بروجن است گفت: این طرح در تامین آب نصف جمعیت استان یعنی 16 شهر و تعدادی از روستاهای مسیر موثر است که به دلیل مسائل سیاسی ، جناحی و نفوذی نمایندگان استان اصفهان فی الحال معطل مانده و می طلبد مسئولین اجرایی کشور و استان به طور جد در تخصیص اعتبار ، جذب اعتبار و فعال شدن طرح اقدام کنند د رغیر این صورت شهرستان بروجن با بحران بزرگ نبود آب شرب روبرو خواهد شد.
وی افزود: با توجه به خشک شدن قنوات ، چشمه‌ها و خشک شدن 400 حلقه چاه کشاورزی و افت شدید ایستایی آب‌های زیرزمینی، شهرستان بروجن تبدیل به منطقه و دشت بحرانی ممنوعه شده است که اگر در جمع‌آوری آب‌های باران در مطالعات علمی برای رفع اثرات خشکسالی تدبیری اندیشیده نشود در آینده نه چندان دور دشت‌های حاصلخیز شهرستان به بیابان خشک تبدیل می شود پس برنامه ریزی و تدبیر مسئولین استانی در این زمینه ضرورت دارد.
چلگردی جلوگیری از حفاری های غیر مجاز و برداشت بی رویه از حفره های اب زیر زمینی که به عنوان ذخیره برای نسل های آینده می باشد را از ضروریات برشمرد.
وی پیشنهاد پلمپ کردن چاه های کشاورزی و تامین هزینه کشاورزان با کمک های دولتی برای احیا سفره های زیر زمینی و جلوگیری از فرو نشست دشت ها را امری لازم دانست که می طلبد در این زمینه تا دیر نشده چاره ای اندیشیده شود 
چلگردی خاطر نشان کرد: پروژه سد خاکی شهر گهرو نیاز به اهمام مدیران استان جهت اتمام پروژه و آبگیری دارد.
وی از مشکلات تامین آب مزرعه پرورش ماهی شلمزار خبر داد و مشکل مردم این شهرستان در راستای موافقت ادارات با پروژه  انتقال و پمپاژ آب به باغات و مزارع ناغان  را از مهمات دانست.
چلگردی تخصیص اعتبار جهت اجرای طرح فاضلاب شهرهای ناغان،گهرو، شلمزار، دستنا، روستاهای تابعه کیار شرقی و تکمیل منبع و مخزن آب دستنا و همچنین پیگیری و اجرا و تکمیل شد گهرو را ازشرکت آب منطقه استان خواستار شد.
وی خاطرنشان کرد: مشکل انتقال آب چشمه‌ها به سد آلج را از مشکلات شهرستان فارسان برشمرد و افزود: شش میلیارد اعتبار جهت  آبرسانی میانرود و کلبعلی کشته اختصاص داده شد اما  ولی خبری از آب نشد و اقداماتی هنوز از سوی شرکت آب منطقه ای صورت نگرفته است.
چلگردی  با اشاره به مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی در منطقه میزدج، گفت: مردم این شهرستان خاستار اتخاذ تدابیر لازم از سوی شرکت آب منطقه ای جهت این منطقه می باشند .
 
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *