» » کشت برنج در چهارمحال و بختیاری ممنوع شد
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 149
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 23 فروردین 1397, 01:34
23 فروردین 1397, 01:34

کشت برنج در چهارمحال و بختیاری ممنوع شد

دسته بندی : خبرها

حمیدرضا دانش شهرکی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: با توجه به افت محسوس آبهای زیر زمینی در بخش کشاورزی، تغییر الگوی کشت محصولات دیررس آب بر به محصولات اصلاح شده زودرس و کم آب بر در دستور کار جدی است. 
وی، سطح کشت نشاء برنج در شالیزارهای این استان در سال های گذشته را 3 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: باید شالیکاران استان با راهنمایی مشاوران اداره ترویج و آموزش سازمان جهاد کشاورزی به سمت کشت محصولات کم آب بر و جایگزین بروند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: افت شدید آب در سفره های زیرزمینی و کاهش بارندگی ها، از جمله دلایل ممانعت کشت گیاهان آب بر در استان است.
دانش افزود: تغییر الگوی کشت، کاهش سطح زیر کشت محصولات زراعی، توزیع بذرهای اصلاح شده بین کشاورزان، اجرای روش های نوین آبیاری و استفاده از ادوات مکانیزه از مهمترین اقدامات این سازمان برای بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی است.
وی از توزیع بذر اصلاح شده ذرت زودرس علوفه ای یارانه دار و توصیه به کشت محصول پیاز و چغندر نشاء در مزارع استان خبر داد و اظهار کرد: با کشت گیاهان زراعی زودرس کاهش 15 درصدی در مصرف آب کشاورزی ممکن خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سالانه 140 هزار هکتار از مزارع استان به کشت بهاره و پاییزه اختصاص می یابد.
پیش از این معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با ایرنا، میانگین بارش های سال زراعی جاری را 162.5 میلیمتر اعلام کرد و گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 66 درصد و در مقایسه با میانگین بلندمدت دوره مشابه با کاهش 69 درصدی مواجه است. 
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *