» » همکاری کشاورزان در سازگاری با خشکسالی بسیار موثر است
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 157
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 28 فروردین 1397, 10:59
28 فروردین 1397, 10:59

همکاری کشاورزان در سازگاری با خشکسالی بسیار موثر است

دسته بندی : خبرها

رئیس امور منابع آب شهرستان‌های فارسان و کوهرنگ بر همکاری کشاورزان در سازگاری با خشکسالی تاکید کرد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- سید هاشم فاطمی 28 فروردین‌ماه در هم‌اندیشی سازگاری با خشکسالی و مدیریت مصرف آب با حضور بهره‌برداران شهرستان فارسان، اظهار کرد:خشکسالی از 10سال گذشته وجود داشته است و امسال با شدیدترین خشکسالی 50 سال اخیر روبرو هستیم.
وی افزود: در سال آبی 97-96، باید در فصل پاییز میزان بارش 171 میلی‌متر باشد  اما 39 میلی‌متر که  کمتر از یک پنجم بارش صورت گرفته است و این نشان از یک پاییز بسیار خشک است.
فاطمی تصریح کرد: در سال آبی 97-96، در زمستان نیز بایستی 239 میلی‌متر بارش باشد که 113 میلی متر بوده و کمتر از نصف است.
فاطمی با بیان اینکه ذخایر برفی روی کوه‌ها کم شده است و این امر موجب کاهش دبی رودخانه‌ها شده است، ادامه داد: آنچه مسلم است منابع و ذخایر آبی استان کاهش چشمگیر یافته است و هیچ تضمینی برای بهبود بارش وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه امسال بارندگی به اندازه کافی نبوده و با کاهش آب‌های زیر زمینی مواجه هستیم، تصریح کرد: در سطح آب‌های زیرزمینی افت قابل توجهی حاصل شده است.
فاطمی تاکید کرد: در حال حاضر دشت فارسان با پنج متر افت سطح ایستابی، بایستی ممنوعه شود و پیشنهاد این امر داده شد که احتمالا مصوب نیز خواهد شد.
وی از کشاورزان خواست با همکاری و همدلی در کنار مسئولان باشند و یادآور شد: هر کشور و شهری ممکن است با چالش آب روبرو شود اما اگر تدبیر و برنامه‌ریزی صورت گیرد می‌توان سازگاری مطلوبی با کم‌آبی داشت.
فاطمی بیان کرد: عمده اشتغال در کشاورزی و دامداری است و لازم است کشاورزان در برداشت از چاه‌های کشاورزی صرفه‌جویی لازم را انجام داده و کشت بهاره را کاهش دهند.
وی گفت: اعتقادات دینی نیز بر تامین آب شرب برای همگان تاکید دارد و با کمبود آب که اکنون با آن مواجه هستیم بایستی دقت شود تا آب موجود در شبکه برای پایین دست و بالا دست استفاده شود.
فاطمی از کشاورزان خواست در ساعات آفتابی آبیاری صورت نگیرد و در ساعات عصر و شب باشد.
وی با اشاره به اینکه آب همانند سال‌های گذشته در اختیار نیست و باید سطح زیر کشت پایین آید و کشت‌های با مصرف آب بالا کمتر انجام شود، گفت: در صورت نیاز به تامین آب شرب از کشاورزان کمک گرفته خواهد شد.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان فارسان ابراهیم کوچکی نیز گفت: اکنون با کاهش60  درصدی نزولات آسمانی در شهرستان فارسان مواجه هستیم.
کوچکی خاطرنشان کرد: امروز، مصرف آب در شرب، بهداشت و صنعت و .. روز به روز در حال افزایش است و لازم است با مدیریت بهینه آب و برنامه‌های علمی از هدر رفت آب جلوگیری شود.
به گزارش ایسنا، این هم‌اندیشی با همکاری شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاوررزی و جهاد دانشگاهی استان برگزار شد و کشاورزان پیشنهادات خود را برای سازگاری با کم‌آبی ارائه دادند و به تبادل نظر با مسئولان متولی پرداختند.
به گزارش ایسنا، در این هم‌اندیشی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فارسان و هواشناسی نیز شرایط موجود را برای کشاورزان توضیح دادند تا در همین راستا و با کمک همگان صرفه‌جویی لازم در آب صورت گیرد.

 
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *