» خبرها » راه‌اندازی تونل گلاب توهین به مردم چهارمحال و بختیاری است/ موج‌سواری سیاسی بر موضوع آب؛ ممنوع
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 275
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 26 فروردین 1398, 08:32
26 فروردین 1398, 08:32

راه‌اندازی تونل گلاب توهین به مردم چهارمحال و بختیاری است/ موج‌سواری سیاسی بر موضوع آب؛ ممنوع

دسته بندی : خبرها

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری گفت: در اقدامی توهین‌آمیز عده‌ای قصد دارند پروژه گلاب را راه‌اندازی کنند که راه‌اندازی آن به معنای به سخره‌ گرفتن کشور و نهادهای قانون گذار و همچنین توهین به مردم استان است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – حجت‎الاسلام امیرقلی جعفری 26 فروردین‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان،  با اشاره به اینکه 28 فروردین‌ماه در تقویم به نام «روز مخالفت مردم چهارمحال و بختیاری با طرح‌های غیر قانونی و غیر کارشناسی انتقال آب بین حوزه‌ای» نامگذاری شده است، اظهار کرد: این روز، روزی است که مردم به میدان آمدند و مخالفت خود را با پروژه‌های ظالمانه که قرار بود اجرایی شود، اعلام کردند.
وی در ادامه افزود: دلیل سیل اخیر که در کشور به وجود آمده سوء تدبیر، دست‌اندازی به طبیعت و محیط زیست و زیاده‌طلبی‌ها بود که اگر این دلایل وجود نداشت شاهد خسارت‌ها  نبودیم.
حجت‌‎الاسلام جعفری گفت: با توجه به بارندگی‌ها و نعمتی که خداوند برای ما نازل کرده شاهد اظهارنظرها و نتیجه‌گیری‌هایی خلاف واقع توسط برخی از مسئولان استان همجوار و وزارت نیرو هستیم.
وی بیان کرد: موج‌سواری سیاسی بر موضوع آب و استفاده نابجای سیاسی از آب، خلاف واقع بوده و حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است.
رئیس کمیته صیانت از آب استان اضافه کرد: عده‌ای در این میان اعتماد مردم به نظام اسلامی را با تصمیم‌گیری‌های نادرست خود سلب می‌کنند که این کار فارغ از هر گونه ایده سیاسی خیانت به نظام محسوب می‌شود.
وی با اشاره به رخ دادن بارش‌های فراوان در کشور همچون استان چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: این بارش‌ها منافعی برای استان پایین دست داشته که یکی از دستاوردهای آن، سیراب شدن تالاب گاوخونی بوده است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: تالاب گاوخونی دارای 13 سرشاخه بوده که یکی از آن‌ها رودخانه زاینده‌رود است و در سال‌‎هایی که این تالاب خشک بود، مردم استان اصفهان و برخی مسئولان علت را کم‌آبی زاینده‌رود می‌دانستند، حال این سوال مطرح می‌شود که چرا واقعیات بیان نشد و مشکل تالاب گاوخونی را به زاینده‌رود و زاینده‌رود را به چهارمحال و بختیاری نسبت دادند؟
وی اظهار کرد: در وانفسای سیل اخیر در سه استان کشور از جمله علت آن در خوزستان را نزدن تونل بیشتر دانستند که به گفته آن‌ها از طریق تونل‌ها آب را به فلات مرکزی منتقل کنند، که در این میان نمایندگان استان خوزستان را متهم کردند که چرا اجازه زدن سد بهشت‌آباد را ندادند و با این امر مخالفت کردند.
حجت‌‎الاسلام جعفری با اشاره به اینکه این امر یک فریب و دروغ‌گویی جدید از سوی آن‌ها است، بیان کرد: بر روی کارون، پنج سد احداث شد که هیچ‌کدام بحرانی ایجاد نکرد و سد دز و کرخه که خطرساز شده جزء کارون نیست در صورتی که سدهایی که بر روی کارون احداث شده ظرفیت خالی دارند.
وی گفت: معضل ما در موضوع آب، بحران آب نیست، بلکه بحران مدیریت آب وجود دارد که این بحران به دلیل شفاف‌سازی نکردن و دروغ‌ گفتن به مردم و مسئولان نظام است، بنابراین نباید وزارت نیرو محل جولان افرادی باشد که همه را به خطا می‌اندازد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان تاکید کرد: برخی در وزارت نیرو بیان کردند باید برای انتقال آب به استان اصفهان و شرق اصفهان برای کشاورزی 500 میلیون متر مکعب آب رهاسازی شود، در صورتی که 33 طرح کشاورزی استان که حدود سه سال است معلق شده‌اند کمتر از 35 میلیون متر مکعب آب سالانه نیاز دارند، با کدام منطق معلق مانده‌اند؟
وی افزود: طرح آبرسانی بن – بروجن که بیش از 80 درصد آن در شهرستان‌های شهرکرد، سامان و بن و 20 درصد در شهرستان بروجن بوده و دارای مصوبه دو هیئت وزیران است و ریاست جمهوری در سفر خود به چهارمحال و بختیاری اعلام کرد که در سال 96 این طرح به اتمام خواهد رسید از ناحیه سد آن را متوقف کردند و اجازه یک گام به سمت آبگیر را ندادند که این طرح تنها 41 میلیون متر مکعب آب را انتقال می‌داد، با این تفاسیر آب برای شرق اصفهان و صنعت وجود دارد ولی برای مردم این استان داشتن آب مهم نیست و این امر بسیار ظالمانه است و همه باید پاسخگو باشند.
این استاد دانشگاه گفت: رهاسازی آب زاینده‌رود از اوایل اسفندماه آغاز شد و بنا است 70 مترمکعب بر ثانیه آب تا اواسط خردادماه برای استان اصفهان باز باشد که با توجه به این حجم از رهاسازی آب، بیش از 500 میلیون متر مکعب برآورد می‌شود همچنین چهارمحال و بختیاری برای اندازه‌گیری آب ورودی و خروجی سد زاینده‌رود دستگاه هیدرومتری ندارد  و این دستگاه در اختیار استان اصفهان است، چرا نباید یک دستگاه هیدرومتری در استان باشد؟
حجت‌الاسلام جعفری با اشاره به اینکه میزان آب ذخیره شده پشت سد زاینده‌رود کمتر از 3/1 است، تصریح کرد: به دروغ در برخی از اخبار بیان می‌شود میزان آب سد 3/2 است و سیاستی وجود دارد که سد همیشه خالی بماند و دلیل آن این است که در وسط تابستان بیان کنند استان اصفهان آب شرب ندارد.
وی گفت: برخی مسئولان بیان کردند آبخیزداری در بالای سد زاینده‌رود یعنی چهارمحال و بختیاری ممنوع است که این موضوع برای محیط زیست یک فاجعه است و به این معناست که تمام روان‌آب‌‍‌ها از چهارمحال و بختیاری خارج شود و عقل سلیم بیان می‌کند که آب باید نگه داشته شود و آبخیزداری و آبخوان‌داری صورت گیرد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان تاکید کرد: شواهد میدانی بیانگر آن است که تونل غیر قانونی، ظالمانه و سمبل قانونی‌شکنی در کشور در حال راه‌اندازی است به طوری که حوضچه‌های ورودی آبگیر پر و لوله‌ها وصل شده است.
وی بیان کرد: سال‌ها این هشدار داده شد که اگر گلاب راه‌اندازی شود، امنیت در این استان مختل خواهد شد و مردمی که ظلم را نظاره و میبینند که  اقدامی خلاف قانون بوده و با گستاخی رقم زده شده است، قطعا ساکت نخواهند نشست و نه با بیل و کلنگ، بلکه با چنگ و دندان از حق خود دفاع خواهند کرد.
حجت‎الاسلام جعفری ادامه داد: هر حادثه‌‎ای که در ویران کردن تونل گلاب رخ دهد، مسبب به هم ریختن استان، همان اجرا کنندگان تونل غیر قانونی گلاب هستند، همانگونه که سازمان بازرسی، وزیر کشور، وزیر نیرو و مراجع قانونی کشور غیر قانونی بودن آن را اعلام کردند. بارها بیان شد که مردم دست روی دست نخواهند گذاشت که گلاب راه‌اندازی شود.
وی تاکید کرد: در اقدامی توهین‌آمیز قصد دارند این پروژه را راه‌اندازی کنند که راه‌اندازی آن به معنای تمسخر به سیستم قانون گریزی و به سخره‌‌گرفتن کشور و نهادهای قانون‌گذار و همچنین توهین به مردم استان است.
حجت‌‎الاسلام جعفری با اشاره به اینکه مردم این توهین را نمی‌پذیرند، ادامه داد: من که دغدغه نظام و کشور را دارم اجازه نخواهم داد تاوان بی کفایتی، سوء مدیریت، زیاده‌طلبی و قانون گریزی را نظام جمهوری اسلامی بدهد باید مسببان این امر تاوان این امر را پرداخت کنند.
وی گفت: به تمامی نهادهای قانونی، انتظامی و امنیتی کشور گوشزد می‌شود که اگر گلاب راه‌اندازی شود این استان پا برجا نمی‌ماند، همچنین مسئولان وظیفه دارند اقداماتی که انجام داده و آن را رسانه‌ای نکرده‌اند، شفاف‌سازی کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی باید اقداماتی که در حوزه آب انجام دادند را بیان کنند، که در اینجا این سوال مطرح می‌شود نمایندگان استان چندین مرتبه وزیر نیرو را به صحن مجلس کشاندند و کارت زرد دادند؟ چرا نمایندگان استان اصفهان با وجود زیاده‌طلبی‌ها و انجام کارهای خلاف قانون، وزیر نیرو را به صحن کشانده و کارت زرد به وی می‌دهند.
وی تاکید کرد: نمایندگان استان نباید بیان کنند که تونل گلاب ارتباطی به حوزه انتخابیه ما ندارد، با توجه به نزدیک بودن انتخابات و پایان نمایندگی مجلس، مردم بیلان کار شما را در حوزه آب خواستار هستند و باید به این سوال که کدام طرح قانونی در استان را تسریع بخشیدید، پاسخ دهید، همچنین نمایندگان استان باید بیان کنند کدام حق استان را در حوزه آب گرفتند که قطعا این امر بیلان منفی برای نمایندگان استان محسوب می‌شود.
حجت‌‎الاسلام جعفری گفت: نباید وحدت، همدلی و اتحاد در استان را بر هم زد که تقاضا می‌شود بحث‌های سیاسی کنار گذاشته شود و برای بدست آوردن و حفظ منافع استان به دور از اهداف جناحی با یکدیگر مشارکت کرد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان با اشاره به اینکه برگزاری همایش‌های علمی و سخنرانی‌ها کافی است، گفت: در فضای مجازی بیان شده دست رئیس کمیته صیانت از آب خالی است که در پاسخ به این گفته آن‌ها بیان می‌شود دست مردم استان خالی نبوده و مطالبه به حق دارند، همچنین باید مسئولانی که در حوزه آب بر تخلفات چشم‌پوشی کردند پاسخگو باشند.
وی با اشاره به اینکه وظیفه رسانه‌‎ها روشنگری و تبیین تهدیدات و خطرات است، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها در این زمینه کار شفاف‌سازی، مطالبه‌گری و بیان واقعیات را بر عهده دارند، زیرا انجام وظیفه، شجاعت لازم دارد، گرچه در برخی موارد تبعاتی به همراه دارد که لازم است واقعیات بیان شود.
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *