» » ذخیره سازی 30 میلیون مترمکعب روان آب در چهارمحال و بختیاری
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 18
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 24 فروردین 1398, 01:42
24 فروردین 1398, 01:42

ذخیره سازی 30 میلیون مترمکعب روان آب در چهارمحال و بختیاری

دسته بندی : خبرها

علی محمدی مقدم روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: 2 هزار و 300 سد سنگی و ملاتی و 86 بند خاکی در استان احداث و کار ذخیره سازی را انجام می دهند.
به گفته وی، در بارش های اخیر برخی از سدهای استان از جمله نصیرآباد کوهرنگ و گنج لردگان به دلیل تکمیل ظرفیت و مخزن سد به وضعیت بحرانی در آمد که با نصب دستگاه های پمپاژ آب و باز کردن دریچه های اضطراری مانع از سرریز و یا یا شکسته شدن تاج سد شد.
وی تصریح کرد، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در تقویت سفره های زیر زمینی، افزایش ذخیره آب، کاهش سرعت سیلاب و کنترل دبی آب رودخانه و کاهش خسارت های جانی و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش گل و لای موثر است.
محمدی مقدم با بیان اینکه 85 درصد مساحت استان حوزه بزرگ کارون است، اظهار داشت: 90 درصد طرح های آبخیزداری استان در این حوزه اجرا شده است.
وی به نقش این سدها و بندها در راستای اجرای طرح های آبخیزداری تاکید کرد و گفت: در صورتی که این سدهای خاکی احداث نمی شد، این میزان آب ذخیره سازی شده نیز بر سیلاب های خوزستان می افزود.
محمدی مقدم با اشاره به فرسایش 20 تن خاک در هکتار افزود: با اجرای این طرح ها فرسایش خاک کاهش پیدا می کند.
به گفته وی، در استان چهارمحال وبختیاری مطالعات اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در 500 هزار هکتار از اراضی تهیه و در 250 هزار هکتار اجرایی شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری گفت: اجرای این طرح ها در مابقی اراضی بیش از 300 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که در صورت تامین این میزان در یک برنامه پنج ساله اجرایی خواهد شد.
وی با اشاره به بارش های اخیر استان افزود: این بارش ها بیش از 100 میلیارد ریال خسارت به منابع طبیعی وارد کرده که حدود نیمی از این میزان به بندها و سدهای استان وارد شده است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی بیش از 200 میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری به استان اختصاص داده شد که این میزان اعتبار برای اجرای 120 طرح در 30 حوضه آبخیز استان در سطح حدود 200 هزار هکتار در قالب طرح های بیولوژیک، بیومکانیک، مکانیکی و آبخیزداری اجرایی شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اردل نیز با اشاره به وضعیت و موقعیت شهرستان که در شیب بالا واقع شده است، گفت: اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در این شهرستان در جلوگیری از فرسایش خاک و سیلاب نقش مهمی داشته است.
سلیمان بهمنی افزود: اجرای طرح بذرکاری در دامنه پرشیب روستای عزیزآباد که با شیب 70 درصد در دامنه کوه واقع شده و جمعیت بیش از 600 نفر دارد در کاهش سیلاب نقش داشته است.
وی گفت: این طرح با همکاری دهیاری، جوامع محلی و اداره منابع طبیعی شهرستان اردل در 25 هکتار از مراتع این شهرستان در سال گذشته اجرا شد.
چهارمحال و بختیاری منشاء 2 رودخانه عظیم کارون و زاینده رود و بخشی از دز است.
یک میلیون و 400 هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را جنگل و مراتع تشکیل می دهد که معادل 86.5 درصد از سطح این استان را شامل می شود.
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *