» خبرها » 70 درصد مخازن سدهای کشور پر شده است/ بارندگی‌های فروردین‌ماه عمده تالاب‌های کشور را سیراب کرده است
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 840
  • نويسنده : admin
  • تاريخ : 2 خرداد 1398, 00:00
2 خرداد 1398, 00:00

70 درصد مخازن سدهای کشور پر شده است/ بارندگی‌های فروردین‌ماه عمده تالاب‌های کشور را سیراب کرده است

دسته بندی : خبرها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در تماس تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با تاکید بر اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر در کشور موجب افزایش 56 میلیمتری ارتفاع بارندگی‌ها در ایران شده است، گفت: در سوابق موجود ما سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده است.
وی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سدهای کشور به 35 میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود 23 میلیارد مترمکعب بوده است.
وزیر نیرو حجم کل مخازن سدهای کشور را 50 میلیارد مترمکعب دانست و افزود: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا 70 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر شود و امیدواریم تا پایان سال آبی جاری مابقی مخازن سدهای کشور نیز آبگیری شوند.
اردکانیان با اشاره به اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر موجب آبگیری تالاب‌های وسیعی در کشور شده است، ادامه داد: وقوع سیلاب‌های فروردین‌ماه باعث شده است تا در حال حاضر 20 درصد تالاب هامون و هیرمند، 70 درصد تالاب حله بوشهر، 100 درصد تالاب گندمان بروجن، 80 درصد تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، 90 درصد بخش ایران تالاب هورالعظیم، 80 درصد تالاب بامدژ اهواز و 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس آبگیری و پر شود.
وی با اشاره به سرریز تالاب زریوار کردستان، گفت: در پی وقوع بارش‌های شدید چند روز اخیر در کشور حدود 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس، 55 درصد تالاب‌های میقان و آقگل در استان مرکزی آبگیری شده و چهار تالاب گمیشان، آلاگل، اجی‌گل و آلماگل استان گلستان پر شده‌اند. افزایش حجم وسیع آب تالاب‌های کشور در طی همین چند روز در حالی است که بسیاری از تالاب‌ها سال‌های متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند.
 
افزایش 32 سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه/ ورود 3.8 میلیارد مترمکعب سیلاب به سدهای خوزستان در طی یک هفته اخیر 
وزیر نیرو با اشاره به افزایش 700 میلیون مترمکعبی آب دریاچه ارومیه بر اثر وقوع بارندگی‌های چند روز اخیر، ادامه داد: تراز این دریاچه نیز حدود 32 سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در طی یک هفته اخیر حدود 3.8 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است، گفت: حدود 71 درصد از سیلاب‌های استان در مخازن سدها آرام گرفته و مابقی آن نیز به سمت پایین دست سدها از جمله برای بهره‌مندی در تالاب‌ها رهاسازی شده است.
وی ادامه داد: براساس پیش‌ بینی‌های صورت گرفته سیلاب‌های چند روز آینده خوزستان سه میلیارد و 400 میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای استان خواهد کرد که بخشی از آن در سدها آرام خواهد گرفت و مابقی آن نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده رهاسازی خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به بازدید امروز خود از سدهای مخزنی کرخه، دز و گتوند، گفت: در وهله نخست بحث پایداری این سازه‌های آبی بزرگ به شدت مورد توجه است چرا که پایداری این سدها ارتباط مستقیمی با سلامت و امنیت جامعه دارد.
اردکانیان در پایان گفت: سد کرخه به عنوان بزرگترین سد کشور از حیث حجم مخزن این روزها مقاطع زمانی بی‌ سابقه‌ای را در تاریخ حیات خود تجربه می‌کند به طوری که در حال حاضر 5.2 میلیارد مترمکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است و از حیث پایداری نیز شرایط مناسبی دارد.


تگهای مطلب: .

شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *