» » استفاده از فناوری اینترنت اشیاء در کاهش مصرف آب در کشاورزی نقش دارد
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 198
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 8 خرداد 1397, 10:37
8 خرداد 1397, 10:37

استفاده از فناوری اینترنت اشیاء در کاهش مصرف آب در کشاورزی نقش دارد

دسته بندی : خبرها

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری گفت: استفاده از فناوری اینترنت اشیاء (IOT)با کم‌آبی موجود، ظرفیت مناسبی است تا از آب در کشاورزی به درستی استفاده شود.


مرتضی بلالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: فراهم‌سازی زیرساخت برای کسب و کارهای جدید در حوزه ICT و ایجاد کسب و کارهای مربوط به این حوزه فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال است.
وی افزود: اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان به سمت فراهم کردن بستر مناسب در حرکت است تا با حمایت‌های لازم و ارائه تسهیلات اشتغالزایی این مهم را مُیَسر کند.
بلالی با اشاره به موضوع بررسی ۲۳ طرح اشتغالزا برای پرداخت تسهیلات، تصریح کرد: از این تعداد 13 طرح در حوزه اشتغال روستایی است که اعم از تولید محتوا، خدمات مشاوره و تولید اپلیکشن در حوزه فناوری اطلاعات هستند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: مابقی طرح‌ها نیز در حوزه اشتغال فراگیر است.
وی تاکید کرد: در حوزه روستایی، تسهیلات با نرخ شش درصد به روستاهای محروم و عشایری و با نرخ 10 درصد به شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت داده می‌شود.
بلالی اظهار کرد: بعد از اعطای تسهیلات، رصد کردن دریافت کنندگان تسهیلات به منظور ایجاد شغل پایدار انجام می‌شود.
وی گفت: در تلاش هستیم از کسب و کارهای جدید در حوزه فناوری اطلاعات حمایت کنیم و در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای با کمیته امداد به امضاء رسیده تا برای افراد تحت پوشش این دستگاه اجرایی، همانند زنان بد سرپرست و بی‌سرپرست در بستر فناوری اطلاعات اشتغال ایجاد شود.
بلالی با بیان اینکه برخی از صنایع دستی استان با برند استان‌های دیگر به فروش می‌رسد، اضافه کرد: تمام محصولات تولید شده توسط این افراد می‌تواند در بستر فناوری اطلاعات معرفی و با برند خودشان به فروش رسند.
وی تصریح کرد: در زمینه کشاورزی هوشمند با استفاده از فناوری اینترنت اشیاء (IOT) در حال فعالیت هستیم تا بتوان از بستر اینترنت اشیاء به عنوان کشاورزی هوشمند استفاده کرد.
بلالی خاطرنشان کرد: استفاده از این روش با کم‌آبی موجود ظرفیت مناسبی است تا از آب در کشاورزی به درستی استفاده شود.
وی گفت: سنسورهایی به صورت سخت‌افزاری در زمین کشاورزی وصل می‌شود که میزان رطوبت، دما، خشکی، خاک و نور را تنظیم می‌کند و به این شکل مشخص خواهد که چه میزان آب و نور و ... برای این زمین کشاورزی در چه زمان‌هایی نیاز است.
بلالی خاطرنشان کرد: این اقدام به صورت پایلوت در یک گلخانه در دانشگاه شهرکرد انجام شده و اگر تعامل و همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط صورت گیرد، می‌توان آن را برای نخستین بار در کشور در استان اجرا کرد.
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *