» » چاره ای جز تامین آب شیرین از محل دریا نداریم/ 30 درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی جنوب از آب‌شیرین‌کن‌ها تامین خواهد شد
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 94
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 12 مهر 1397, 11:00
12 مهر 1397, 11:00

چاره ای جز تامین آب شیرین از محل دریا نداریم/ 30 درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی جنوب از آب‌شیرین‌کن‌ها تامین خواهد شد

دسته بندی : خبرها

نشست هم‌اندیشی فعالان صنعت نمک زدایی آب با حضور جمعی از فعالان بخش خصوصی در صنعت آب، در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران به ابتکار روابط عمومی وزارت نیرو و دفتر تحقیقات، توسعه فن آوری و ارتباط با صنعت آبفای کشور برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره ای جز رفتن به سمت تامین آب شیرین از محل آب دریا نخواهیم داشت.
حمیدرضا کشفی در نشست هم اندیشی فعالان صنعت نمک زدایی آب در چهاردهمین نمایشگاه صنعت آب و فاضلاب افزود: تا افق سال 1400 تامین 600 هزار مترمکعب آب در شبانه روز را در برنامه داریم.
وی ادامه داد: مطالعاتی که وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ شده این است که در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه یکصد کیلومتری جنوب کشور در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر باید به طور کامل از آب دریا تامین شود و از آبهای درون سرزمینی رفع نیاز شود.
معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده می‌بایست در آینده 2 میلیون مترمکعب در شبانه روز آب‌شیرین کن داشته باشیم، اضافه کرد: هم اکنون 400 هزار مترمکعب آب شیرین کن درحال ساخت و بهره برداری داریم و درصددیم طی دو فاز با تامین 300 هزار متر مکعب آب در شبانه روز بتوانیم به اهداف مورداشاره دست یابیم.
کشفی خاطرنشان کرد: نقطه عطف ما این است که دولت بتواند اعتبارات کافی را در ردیف خرید تضمینی آب و پساب در نظر بگیرد، تا سرمایه گذارانی که به وزارت نیرو اعتماد کرده و در حال سرمایه گذاری هستند، بتوانند مطالباتشان را از محل خرید تضمین آب پساب دریافت کنند.
وی، هدف اصلی دفتر تحقیقات و خودکفایی صنعتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور را ایجاد شبکه ارتباطی بین صنعت، دانشگاه و شرکت های آب و فاضلاب دانست و هدف اصلی این نشست و به طور کلی واتکس را ایجاد ارتباط بین سرمایه گذاران و تولیدکنندگان عنوان کرد.
 
17 پروژه با ظرفیت 70 میلیون مترمکعب در دست ساخت
"فریبا گلریزان"، مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت آب و فاضلاب کشور نیز در این نشست گفت: در حال حاضر حدود 73 آب شیرین کن با ظرفیت 148 میلیون متر مکعب در سال و 420 هزار متر مکعب در شبانه روز در سطح کشور داریم.
وی با بیان اینکه پروژه های آب شیرین کن در کشور به روش BOO ساخت، بهره برداری و مالکیت می شوند، افزود: از منابع پیش گفته، تعداد 17 پروژه با ظرفیت 70 میلیون مترمکعب در دست ساخت و تعداد 56 پروژه با ظرفیت 78 میلیون مترمکعب در حال بهره برداری است.
گلریزان اظهار کرد: در حال حاضر حدود 70 درصد آب شیرین کن ها از خارج کشور تامین می شود، به همین دلیل این جلسه به منظور ایجاد شبکه ارتباطی بین فعالان صنعت و دانشگاه و سرمایه گذاران تشکیل شد تا فعالان این بخش به ظرفیت ها و توان داخلی برای ساخت تجهیزات واقف شده و از ظرفیت داخلی بهره بگیرند.

تامین 30 درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی همجوار
همچنین احمد سیاحی، مدیرکل دفتر تحقیقات، توسعه فن آوری و ارتباط با صنعت آبفای کشور با اشاره به اجرایی شدن ماده 36 قانون برنامه ششم توسعه گفت: طبق این قانون وزارت نیرو باید 30 درصد از آب مورد نیاز شهرهای ساحلی همجوار با  خایج فارس و دریای عمان را از طریق آب شیرین‌کن تامین نماید.
وی ادامه داد: بر اساس این قانون، باید حداقل 70 درصد تجهیزات آب شیرین‌کن‌ها و انتقال دانش و فناوری آن به شرکت‌های داخلی انجام شود که البته با وجود کارهای زیادی که در این باره انجام شده کماکان از برنامه عقب هستیم.
سیاحی با بیان اینکه بیش از یک سال از اجرای برنامه ششم گذشته اما برنامه عملیاتی در این زمینه تدوین نشده است، ادامه داد: در نشست‌های گذشته نحوه تامین آب شرب و صنعت در عمق 100 کیلومتری دریای جنوب انجام شده است، در این نشست باید بتوانیم برنامه زمان‌بندی عملیاتی را داشته باشیم تا نقشه راه تدوین شود.
وی تصریح کرد: عزم دولت در این زمینه جدی است و با توجه به تخصیص عمده منابع برای این طرح و حمایت جدی از تولیدکنندگان تجهیزات و کالاها بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی در این طرح نهایت همکاری را داشته باشیم.
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *