» » توسعه برج‌های خنک کننده نیروگاهی برای کاهش مصرف آب/ نصب برج‎های خشک در 3 نیروگاه
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 404
  • نويسنده : user
  • تاريخ : 24 شهریور 1397, 13:17
24 شهریور 1397, 13:17

توسعه برج‌های خنک کننده نیروگاهی برای کاهش مصرف آب/ نصب برج‎های خشک در 3 نیروگاه

دسته بندی : خبرها

صنعت آب و برق کشور در جهت افزایش برج های خنک کننده برای نیروگاه ها گام بلند برداشته و در این راستا هم اکنون سه پروژه در دست اجرا دارد که با بهره گیری از صرفه جویی لازم در آب بعمل خواهد آمد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مسئولیت اصلی وزارت نیرو، به غیر از تولید و توزیع برق، تامین آب شرب و آب کشاورزی در سطح کشور است و با آنکه سال‌هاست که خطر کم‌آبی، کشور را مورد تهدید قرار داده است، اما چند سالیست که این خطر، خود را به شکل کاملاً ناهنجاری نمایان ساخته است.
وضعیتی که از یک طرف، تامین برق از منشاء برق آبی را تا حدودی با دشواری مواجه می‌سازد و از سوی دیگر، در تعدادی از نیروگاه‌ها که برای تولید برق از برج‌های خنک کننده باید استفاده کرد، حجم قابل توجهی از آب در سیکل خنک‌سازی برج، تلف می‌شود.
وزارت نیرو چاره کار را در تبدیل برج های مرطوب به برج‌های خشک در نیروگاه‌هایی که امکان  این تغییر وجود دارد را یافته است، اما برج  خشک چیست؟ برج خشک یکی از انواع برج‌های خنک کننده کندانسورها در نیروگاه هاست، سیستمی است که از آن جهت خنک سازی آب و یا سیال در فرایندهای نیروگاهی و پالایشگاه و نظایر آن استفاده می شود.
در حال حاضر تمامی نیروگاه های سیکل ترکیبی در حال اجرا در کشور با برج خنک کن خشک به جهت مصرف آب بسیار کمتر طراحی و ساخته می شوند و در نیروگاه های بخار قدیمی با برج خنک کن تر نیز طرح هایی در جهت ترکیب نمودن سیکل خنک کن تر با برج خشک در حال اجرا می باشد که موجب کاهش قابل توجه مصرف آب می شود.
علاوه بر طرح های فوق، این وزارتخانه در سه نیروگاه شهید مفتح همدان، اصفهان و بیستون برنامه جایگزینی سیستم برج خشک را به اجراء گذاشته است که در نیروگاه شهید مفتح همدان  برج خنک کن شماره 1 هم اکنون به صورت کامل، اجراء شده و با اجرای این طرح، از مصرف حدود ۴ میلیون متر مکعب آب در سال جلوگیری شده و در همین نیروگاه، احداث برج خنک کن خشک شماره ۲ نیز در دست اقدام است که در سال تابستان سال ۱۳۹۸ به بهره برداری خواهد رسیدکه با بهره برداری از این طرح نیز، حدود ۴ میلیون متر مکعب دیگر، در مصارف آب این نیروگاه صرفه جویی خواهد شد.
 همچنین در قالب طرح بازتوانی نیروگاه شهید مفتح همدان با موسسه همکاری های بین المللی ژاپن توافق شده است که احداث برج های خنک کن خشک ۳ و ۴ نیز از محل وام دولت ژاپن برای بازتوانی این نیروگاه پرداخت شود و در نهایت با اجرای این طرح ها بیش از ۹۰ درصد از مصارف سالانه آب  معادل ۱۴ میلیون مترمکعب در این نیروگاه صرفه جویی خواهد شد.
از دیگر طرح های که به تازگی آغاز شده، احداث برج خنک کن خشک واحد ۵ اصفهان است که این پروژه با توجه به نوع طراحی، اولین بار در کشور اجراء خواهد شد و مبلغ قرارداد آن، ۱۷۲ میلیارد تومان است که به صورت کلید در دست، اجراء می باشد.
 با اتمام این طرح در تابستان سال ۱۳۹۹ بیش از ۸۵ درصد در میزان آب مورد نیاز این واحد از نیروگاه اسلام آباد اصفهان، صرفه جویی می شود و  نکته حائز اهمیت دیگر در این باره این است که در حال حاضر، این واحد به دلیل کمبود آب در منطقه، عملاً از مدار تولید خارج  است و با اجرای طرح برج خنک کن خشک، دوباره به چرخه تولید برق کشور باز خواهد شد و در انتها باید گفت که استفاده از برج‌های خشک نیمه تمام نیروگاه بیستون نیز در حال حاضر، در دستور کار و اقدام صنعت آب و برق کشور قرار گرفته است.
 
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
دو کلمه ای را که در تصویر مشاهده می کنید وارد نمائید : *