اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 236
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

70 درصد مخازن سدهای کشور پر شده است/ بارندگی‌های فروردین‌ماه عمده تالاب‌های کشور را سیراب کرده است

موضوع : خبرها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در تماس تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با تاکید بر اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر در کشور موجب افزایش 56 میلیمتری ارتفاع بارندگی‌ها در ایران شده است، گفت: در سوابق موجود ما سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده است.
وی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سدهای کشور به 35 میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود 23 میلیارد مترمکعب بوده است.
وزیر نیرو حجم کل مخازن سدهای کشور را 50 میلیارد مترمکعب دانست و افزود: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا 70 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور پر شود و امیدواریم تا پایان سال آبی جاری مابقی مخازن سدهای کشور نیز آبگیری شوند.
اردکانیان با اشاره به اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر موجب آبگیری تالاب‌های وسیعی در کشور شده است، ادامه داد: وقوع سیلاب‌های فروردین‌ماه باعث شده است تا در حال حاضر 20 درصد تالاب هامون و هیرمند، 70 درصد تالاب حله بوشهر، 100 درصد تالاب گندمان بروجن، 80 درصد تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، 90 درصد بخش ایران تالاب هورالعظیم، 80 درصد تالاب بامدژ اهواز و 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس آبگیری و پر شود.
وی با اشاره به سرریز تالاب زریوار کردستان، گفت: در پی وقوع بارش‌های شدید چند روز اخیر در کشور حدود 40 درصد تالاب مهارلو استان فارس، 55 درصد تالاب‌های میقان و آقگل در استان مرکزی آبگیری شده و چهار تالاب گمیشان، آلاگل، اجی‌گل و آلماگل استان گلستان پر شده‌اند. افزایش حجم وسیع آب تالاب‌های کشور در طی همین چند روز در حالی است که بسیاری از تالاب‌ها سال‌های متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند.
 
افزایش 32 سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه/ ورود 3.8 میلیارد مترمکعب سیلاب به سدهای خوزستان در طی یک هفته اخیر
وزیر نیرو با اشاره به افزایش 700 میلیون مترمکعبی آب دریاچه ارومیه بر اثر وقوع بارندگی‌های چند روز اخیر، ادامه داد: تراز این دریاچه نیز حدود 32 سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در طی یک هفته اخیر حدود 3.8 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است، گفت: حدود 71 درصد از سیلاب‌های استان در مخازن سدها آرام گرفته و مابقی آن نیز به سمت پایین دست سدها از جمله برای بهره‌مندی در تالاب‌ها رهاسازی شده است.
وی ادامه داد: براساس پیش‌ بینی‌های صورت گرفته سیلاب‌های چند روز آینده خوزستان سه میلیارد و 400 میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای استان خواهد کرد که بخشی از آن در سدها آرام خواهد گرفت و مابقی آن نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده رهاسازی خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به بازدید امروز خود از سدهای مخزنی کرخه، دز و گتوند، گفت: در وهله نخست بحث پایداری این سازه‌های آبی بزرگ به شدت مورد توجه است چرا که پایداری این سدها ارتباط مستقیمی با سلامت و امنیت جامعه دارد.
اردکانیان در پایان گفت: سد کرخه به عنوان بزرگترین سد کشور از حیث حجم مخزن این روزها مقاطع زمانی بی‌ سابقه‌ای را در تاریخ حیات خود تجربه می‌کند به طوری که در حال حاضر 5.2 میلیارد مترمکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است و از حیث پایداری نیز شرایط مناسبی دارد.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 139
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

28 چشمه مهم در چهارمحال و بختیاری آبدهی شد/ بارش‎‌های اخیر کمبود منابع آب زیرزمینی را جبران نکرد

موضوع : خبرها

سرپرست دفتر مدیریت مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: آب بسیاری از چشمه‌های پرآب استان که به دلیل خشکسالی‌ کاهش  60 تا 70 درصدی یافته بود، خوشبختانه در سال جاری به دلیل بارندگی‌ها آبگیری شده، به طوری که 28 چشمه بسیار مهم استان از آبدهی بالایی برخوردار شدند.
مسلم صادقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به وجود پنج تا هفت هزار چشمه در استان، اظهار کرد: از این تعداد حدودا 300 چشمه مهم در استان وجود دارد که با بارندگی‌های اخیر40 مورد از آن‌ها بیش از 500 لیتر در ثانیه آبدهی شده‌اند.
صادقی ادامه داد: آخرین آبدهی چشمه پیرغار فارسان، در سال جاری حدود شش هزار لیتر بر ثانیه بوده که در سال گذشته میزان آبدهی این چشمه به دو هزار لیتر بر ثانیه رسید.
وی گفت: رودخانه‌های فصلی، دائمی و آبشارهای موجود در استان با بارندگی‌های اخیر به طور قابل ملاحظه آبدهی شدند.
سرپرست دفتر مدیریت مطالعات پایه شرکت آب منطقه‌ای استان بیان کرد: سد ناغان، چغاخور و سورک در حیطه وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای استان قرار دارند که با وجود بارندگی‌ها میزان آب موجود در سد ناغان چهار میلیون متر مکعب، سد چغاخور شش میلیون متر مکعب و سد سورک به 10 میلیون متر مکعب رسیده است.
وی اضافه کرد: با اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی در استان، آبگیری دشت سفیددشت، فرادنبه و مالخلیفه در سال جاری به طور کامل انجام شده به طوری که حجم آب در آن‌ها قابل ملاحظه‌ است.
صادقی در ادامه با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری 10 سال با خشکسالی مواجه بوده است، تصریح کرد: در این مدت عمده برداشت‌ها از آب‌های زیرزمینی صورت گرفته که این امر موجب افت سطح ایستایی دشت‌ها شده است به عنوان مثال طبق ارزیابی‌های انجام شده در خصوص افت سطح ایستایی دشت شهرکرد با وجود بارش‌های مطلوب، اسفندماه سال گذشته نسبت به سال 94، این دشت به طور متوسط چهار متر افت و اسفند سال گذشته نسبت به سال 96، سطح ایستایی آن یک متر دیگر افت داشته است.
وی ادامه داد:  بارش‌هایی که در سال زراعی جاری وجود داشته و تا حدودی از حد نرمال بیشتر بوده است به هیچ عنوان جبران کننده کمبود منابع آب زیرزمینی نیست.
صادقی خاطرنشان کرد: عمده بارش در بیشتر مناطق به جز شهرستان کوهرنگ به صورت باران بوده است که این امر موجب شده بارش‌ها به روان ‌آب تبدیل و تنها به لایه سطحی خاک نفوذ کنند، بنابراین با این بارندگی‌ها تغذیه آب‌های زیرزمینی انجام نشده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 122
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

تامین و مصرف آب نیازمند تدبیر است

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمد علی نکونام در خطبه های نخستین نماز جمعه سال 98 در مصلای امام خمینی(ره) این شهر افزود: در دنیا دوم فرودین را روز جهانی آب نامگذاری کرده اند،غربی ها این روز را روز جهانی آب نامگذاری کرده اند تا نشان دهند که آینده جنگ بشریت جنگ آب است.
به گفته وی، آنها مطابق محاسبات خودشان این حرف‌ها را می زنند و به محاسبات توحیدی هم باور ندارند، نمونه‌اش همین امسال که هیچ کس حساب نمی کرد که برای کشور سال پر بارشی باشد.
نکونام اظهار داشت:در مساله تامین آب شرب باید ابتدا تدابیر درست شود و دوم مصارف باید حساب شده باشد.
وی تاکید کرد : این دو نکته، تدابیر و مصارف در چند روز گذشته که استان با مشکل آب مواجه شد با یک سوء تدبیر همراه شد و اگر زمانی که می‌خواستند طرح انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد را انجام دهند، درست تدبیر کرده بودند و یک مخزن در سرشاخه تعریف کرده بودند این مشکل به وجود نمی‌آمد.
نکونام یادآور شد : چهارمحال و بختیاری یک استان سردسیر و برف‌گیر است و مشکلاتی که اکنون در خصوص انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد بوجود آمده قابل پیش بینی بود و باید آن را در آینده رفع کنند.
به گفته وی، تدبیر در مصرف،در برنامه‌ریزی و توزیع آب باید مدیریت شود و با مدیریت درست می توان از ضایعات جلوگیری کرد.
خطیب جمعه شهرکرد، با اشاره به همزمانی اعتکاف و ایام نوروزی تصریح کرد: حضور جوانان در آیین معنوی اعتکاف امسال چشمگیر بود و نشان می دهد که نوجوان و جوانان دغدغه دین دارند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال رونق تولید تصریح کرد: تمامی مسوولان و دولتمردان و اقشار مختلف مردم برای تحقق شعار سال وظیفه و رسالت خطیری برعهده دارند.
نکونام یادآور شد: ایران اسلامی به برکت حضور جوانان انقلابی و مومن از گردنه های سخت عبور کرده است و سال 98 باید سال رونق تولید و اقتصاد کشور باشد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در حرم حضرت امام رضا (ع) در روز اول فرودین ماه سال 98 ادامه داد: همه باید توجه داشته باشند سخنان مقام معظم رهبری ،سخنان راهگشا و چراغ راه آینده است.
نکونام به عهد شکنی آمریکایی ها در تمامی دوره ها اشاره کرد و گفت: خود آمریکایی ها اعتراف می کنند که ، انقلاب ایران، آمریکا را غافلگیر کرد و آنها چهل سالگی انقلاب را یک رخداد بزرگ در جهان می دانند.
به گفته وی،رهبر انقلاب در دیدار با زوار و مجاوران بارگاه امام هشتم فرمودند، که ایرانی خصیصه‌اش این است که هیچ چیز نمی‌تواند جلوی او را بگیرد و هیچ کس نمی تواند ایرانی را سر خورده و ناامید کند .
نکونام خاطر نشان کرد: سال 98 سالی است که همین راه با قوت باید ادامه پیدا کند و رهبری راهها و مسائل را ترسیم کرده اند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 137
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

عملیاتی شدن گلاب، خشک‌شدن زاینده‌رود را در پی دارد

موضوع : خبرها

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: در حال حاضر میزان دبی آب رودخانه زاینده‌رود 11 متر مکعب بر ثانیه است که با راه‌اندازی تونل گلاب، نه تنها رودخانه خشک می‌شود، بلکه تمام آب‌هایی که در منطقه وجود دارد به سمت گلاب سرازیر شده و منطقه بن، سامان و مناطقی که در مسیر آب رودخانه قرار دارند، خشک خواهد شد و مردم با بحران مواجه می‌شوند.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به بازشدن آب سد زاینده‌رود از سال گذشته، اظهار کرد: میزان دبی آب خروجی از سد، 70 متر مکعب بر ثانیه بود و این امر در زمان مناسبی اتفاق نیوفتاد.
پژوهش گفت: باز شدن آب سد زاینده‌رود در ایام نوروز با هدف جذب توریست و گردشگر انجام شد، در حالی که تامین آب شرب از جذب توریست مهم‌تر بود.
وی با اشاره به مطلوب بودن بارندگی‌ها در اسفندماه سال گذشته و فروردین‌ماه سال جاری، تصریح کرد: با این وجود باید حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده‌رود به دو برابر افزایش می‌یافت که با وجود طرح‌های غیر قانونی برداشت آب، آب پشت سد کاهش پیدا کرد و در کمترین حجم خود باقی ماند.
عضو کمیته ملی کارون گفت: مسئولان استان اصفهان با وجود باز شدن سد زاینده‌رود، با کم‌ آبی در فصل تابستان مواجه خواهند شد و از این رو خواهان احداث تونل بهشت‌آباد هستند.
وی اضافه کرد: وجود مقدار کم آب در سی و سه پل اصفهان، ناشی از این است که حق‌آبه‌ای از سد زاینده‌رود برای صنعت اصفهان مشخص کرده‌اند و با هدف آباد کردن تالاب گاوخونی، قصد دارند صنعت را آباد کنند، بنابراین آن‌ها با این اقدام به دنبال احداث تونل بهشت‌آباد هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه بیان کرد: برخی علت جاری شدن سیلاب در استان خوزستان را مخالفت با احداث تونل بهشت‌آباد می‌دانند در حالی که توجه نکردن به لایروبی رودخانه‌ها و احداث شهرها و روستاهایی در نزدیکی رودخانه‌ها موجب مشکلات پیش آمده در خوزستان شد که این امر هزینه‌های جبران‌ناپذیری به اراضی کشاورزی، مردم و اقتصاد کشور وارد کرد.
پژوهش تاکید کرد: مسیر سد کارون با دز و کرخه متفاوت است که با بارش‌هایی که در اسفند و فروردین‌ماه صورت گرفت به جز سد کارون 4، که تنها برای چندین روز سرریز شد، ظرفیت سایر سدهای احداث شده بر روی کارون تکمیل نشد و بحرانی در کارون رخ نداد.
وی اضافه کرد: کرخه در استان ایلام و دز در استان لرستان قرار گرفته است با این وجود اگر مسئولان کشور به دنبال مدیریت سیلاب‌ها هستند، باید تدابیری برای دز و کرخه بیندیشند، زیرا چهارمحال و بختیاری آبی برای انتقال و فعال شدن بهشت‌آباد و گلاب ندارد.
پژوهش اظهار کرد: در حال حاضر میزان حجم آب ذخیره شده در پشت سد زاینده‌رود به 227 میلیون متر مکعب رسیده است، حال این پرسش مطرح می‌شود که چرا باید در این مقطع زمانی، گلاب آبگیری شود؟ در حالی که در شرایطی که بارندگی رخ داده است باید میزان حجم آب پشت سد زاینده‌رود ناشی از ذوب شدن برف‌ها و بارندگی به حدود یک میلیارد متر مکعب رسیده باشد.
عضو کمیته صیانت از آب استان در خصوص صحیح یا اشتباه بودن احداث سدهای بیشتر در کشور، تصریح کرد: دولت باید به جای صرف هزینه‌های بسیار در احداث سد، به دنبال انجام عملیات آبخیزداری و تثبیت پوشش گیاهی در استان‌های بالادست باشد، اگر در شرایط 10 ساله خشکسالی از سوی مسئولان و مدیران بحران، رودخانه‌ها لایروبی شده بود این مشکلات پیش نمی‌آمد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه گلاب بعد از سد زاینده‌رود قرار دارد، تصریح کرد: در حال حاضر لوله‌هایی که برای انتقال آب متصل شده، بسیار بزرگتر از برآوردها بوده است، همچنین طبق گزارشات، این لوله‌ها می‌توانند، دبی آب رودخانه را با 24 متر مکعب بر ثانیه انتقال دهند.
پژوهش گفت: در حال حاضر میزان دبی آب رودخانه زاینده‌رود 11 متر مکعب بر ثانیه است که با این خروجی آب، نه تنها رودخانه خشک می‌شود، بلکه تمام آب‌هایی که در منطقه وجود دارد به سمت گلاب سرازیر شده و منطقه بن، سامان و مناطقی که در مسیر آب رودخانه قرار دارند، خشک خواهد شد و مردم با بحران مواجه می‌شوند.
وی ادامه داد: مهاجرت مردم و ناامنی از دیگر عواقب راه‌اندازی تونل گلاب است و آبگیری آن زنگ خطری برای امنیت کشور محسوب می‌شود.
پژوهش گفت: لازم است مسئولان چهارمحال و بختیاری احقاق حقوق مردم را اولویت کاری خود قرار دهند.
 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 131
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

78 درصد مخازن سدهای کشور پر شد/ افزایش 42 میلیارد مترمکعبی ورودی به سدهای کشور

موضوع : خبرها

بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده تا میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد 63 درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از 39 میلیارد مترمکعب رسیده و 78 درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به 314 میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با (120 میلیمتر) مدت مشابه سال گذشته 161 درصد و در مقایسه با (209 میلیمتر) مدت متوسط بلندمدت 50 درصد افزایش داشته است. روند افزایشی بارندگی‌ها موجب شده است تا کشور ما پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه کند و حجم بارندگی‌ تمامی استان‌های کشور از مدت میانگین 50 سال اخیر کشور هم فراتر برود.
سدهای کشور نیز تحت تاثیر بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری وضعیت بسیار مناسبی را تجربه می‌کنند به طوری که ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای مهرماه سال گذشته تاکنون به 56.64 میلیارد مترمکعب رسیده، که این رقم در مقایسه با ورودی 14.56 میلیارد مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته 289 درصد افزایش داشته است.
در حال حاضر میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد 63 درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از 39 میلیارد مترمکعب رسیده است و 78 درصد از ظرفیت مخازن سدهای کشور نیز پر شده است. میزان خروجی از سدها نیز با افزایش 170 درصدی به 37.55 میلیارد مترمکعب رسیده است که همین امر نوید سال زراعی بسیار مناسبی را می‌دهد.
بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده است تا از میان 178 سد مهم کشور حدود 77 سد بزرگ که 54 درصد از ظرفیت کل مخازن سدهای کشور را شامل می‌شوند بین 90 تا 100 درصد پر شده باشند.
هم اکنون 92 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز خلیج فارس، 83 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، 59 درصد مخازن سدهای حوضه دریای خزر، 57 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز مرکزی، 55 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون و 42 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس نیز پر است.
سیلاب‌های فروردین‌ماه در کنار بارش‌های مناسب چندماه اخیر موجب شده است تا سدهای استان خوزستان نیز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گیرند؛ به طوری که ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود 34 میلیارد مترمکعب رسیده است. این رقم سال گذشته در چنین زمانی تنها 6 میلیارد مترمکعب بوده است.
در حال حاضر 95 درصد مخازن سدهای خوزستان پر است و آب موجود در مخازن سدهای استان با افزایش 83 درصدی به بیش از 23 میلیارد مترمکعب رسیده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 130
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

بارش‌های کشور از مرز 308 میلی‌متر فراتر رفت/ ثبت رکورد پرباران‌ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته

موضوع : خبرها

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، امسال را پرباران­ترین سال آبی کشور در مقایسه با 51 سال گذشته از ابتدای سال آبی جاری تاکنون دانست و گفت: متوسط بارش تجمعی کشور از ابتدای سال آبی 98-97 (اول مهرماه) تا 27 فروردین 98 به 308.2 میلی‌متر رسیده است.
"فراز رابعی" در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با بیان اینکه در این مدت، متوسط بارندگی در هر شش حوضه آبریز اصلی کشور، بالاتر از میانگین بلندمدت در دوره زمانی مشابه است، افزود: متوسط بارش کشور در مدت مشابه طی سال گذشته معادل 116.8 میلی‌متر و متوسط بلند مدت آن معادل 205.8 میلی‌متر بوده است.
وی ادامه داد: از مجموع 104 ایستگاه مبنای باران‌سنجی وزارت نیرو، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا 27 فروردین مربوط به ایستگاه چلگرد استان چهارمحال و بختیاری معادل 2034 میلی‌متر و کمترین آن مربوط به ایستگاه امور آب سیستان معادل 50.7 میلی‌متر است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، میانگین بارندگی در تمامی استان‌­های کشور را در مدت مذکور بالاتر از متوسط 50 سال گذشته عنوان و اظهار کرد: استان ایلام با 135 درصد بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط بلندمدت را به ثبت رسانده است.
رابعی با اشاره به اینکه جبهه بارشی ظهور یافته طی یک هفته گذشته سبب افزایش 18 میلی‌متری متوسط بارندگی کشور شده است، افزود: بیشترین تاثیر جبهه بارشی در افزایش مقدار بارندگی طی یک هفته گذشته مربوط به حوضه آبریز بندرعباس و سدیچ با 53 میلی‌متر گزارش شده است.
وی تصریح کرد: این جبهه بارشی سبب افزایش متوسط میزان بارندگی در حوضه بندرعباس و سدیچ از 213 میلی‌متر در تاریخ 20 فروردین به 265 میلی‌متر در تاریخ 27 فروردین شده است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران میانگین بارندگی استان تهران را معادل 346.6 میلی‌متر عنوان کرد و گفت: این میزان بارش بیانگر افزایش 60.2 درصد نسبت به متوسط 50 سال گذشته است.

رابعی با بیان اینکه میانگین بارندگی استان تهران بر اساس ظهور جبهه بارشی طی یک هفته گذشته، معادل 7.2 میلی‌متر افزایش یافته است، افزود: میانگین بارندگی استان تهران از 339.4 میلی‌متر در 20 فروردین به 346.6 میلی‌متر در تاریخ 27 فروردین رسیده است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 141
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

رهاسازی آب زاینده رود در تونل گلاب صحت ندارد

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، احمدرضا سامانی سدهی شامگاه دوشنبه اعلام کرد: در راستای انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر جریان آب زاینده رود در تونل گلاب ، طی بازدیدها و بررسی های صورت گرفته چنین خبری صحت ندارد و مورد تایید نیست.
وی افزود: تونل گلاب بخشی از طرح جامع سامانه تامین آب شرب اصفهان بزرگ و تعدادی از شهرستانهای تابعه است که در حال حاضر فقط تونل گلاب تکمیل شده و تصفیه خانه و کیلومترها لوله گذاری آن اجرا نشده است.
سامانی سدهی تصریح کرد: از همین رو تونل گلاب به تنهایی قابل بهره برداری نیست.
مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: بنا به تابلوی منابع و مصارف مصوب سد مخزنی زاینده رود در آخرین جلسه شورای هماهنگی مدیریت یکپارچه زاینده رود پیش بینی شده که در پایان فروردین 98 می بایست ٣٢٥ میلیون مترمکعب آب در سد موجود باشد که در حال حاضر بیش از ٤٧٠ میلیون مترمکعب آب در سد موجود است.
به گزارش ایرنا، روز دوشنبه برخی منابع خبر از آبگیری حوضچه های طرح انتقال آب گلاب داده بودند.
تونل گلاب یکی از تونل های انتقال آب در حوزه اصفهان است که گفته می شود قرار است بحشی از آب زاینده رود را به سمت شهرستانهای اصفهان منتقل کند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 120
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

راه‌اندازی تونل گلاب توهین به مردم چهارمحال و بختیاری است/ موج‌سواری سیاسی بر موضوع آب؛ ممنوع

موضوع : خبرها

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری گفت: در اقدامی توهین‌آمیز عده‌ای قصد دارند پروژه گلاب را راه‌اندازی کنند که راه‌اندازی آن به معنای به سخره‌ گرفتن کشور و نهادهای قانون گذار و همچنین توهین به مردم استان است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – حجت‎الاسلام امیرقلی جعفری 26 فروردین‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان،  با اشاره به اینکه 28 فروردین‌ماه در تقویم به نام «روز مخالفت مردم چهارمحال و بختیاری با طرح‌های غیر قانونی و غیر کارشناسی انتقال آب بین حوزه‌ای» نامگذاری شده است، اظهار کرد: این روز، روزی است که مردم به میدان آمدند و مخالفت خود را با پروژه‌های ظالمانه که قرار بود اجرایی شود، اعلام کردند.
وی در ادامه افزود: دلیل سیل اخیر که در کشور به وجود آمده سوء تدبیر، دست‌اندازی به طبیعت و محیط زیست و زیاده‌طلبی‌ها بود که اگر این دلایل وجود نداشت شاهد خسارت‌ها  نبودیم.
حجت‌‎الاسلام جعفری گفت: با توجه به بارندگی‌ها و نعمتی که خداوند برای ما نازل کرده شاهد اظهارنظرها و نتیجه‌گیری‌هایی خلاف واقع توسط برخی از مسئولان استان همجوار و وزارت نیرو هستیم.
وی بیان کرد: موج‌سواری سیاسی بر موضوع آب و استفاده نابجای سیاسی از آب، خلاف واقع بوده و حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است.
رئیس کمیته صیانت از آب استان اضافه کرد: عده‌ای در این میان اعتماد مردم به نظام اسلامی را با تصمیم‌گیری‌های نادرست خود سلب می‌کنند که این کار فارغ از هر گونه ایده سیاسی خیانت به نظام محسوب می‌شود.
وی با اشاره به رخ دادن بارش‌های فراوان در کشور همچون استان چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: این بارش‌ها منافعی برای استان پایین دست داشته که یکی از دستاوردهای آن، سیراب شدن تالاب گاوخونی بوده است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: تالاب گاوخونی دارای 13 سرشاخه بوده که یکی از آن‌ها رودخانه زاینده‌رود است و در سال‌‎هایی که این تالاب خشک بود، مردم استان اصفهان و برخی مسئولان علت را کم‌آبی زاینده‌رود می‌دانستند، حال این سوال مطرح می‌شود که چرا واقعیات بیان نشد و مشکل تالاب گاوخونی را به زاینده‌رود و زاینده‌رود را به چهارمحال و بختیاری نسبت دادند؟
وی اظهار کرد: در وانفسای سیل اخیر در سه استان کشور از جمله علت آن در خوزستان را نزدن تونل بیشتر دانستند که به گفته آن‌ها از طریق تونل‌ها آب را به فلات مرکزی منتقل کنند، که در این میان نمایندگان استان خوزستان را متهم کردند که چرا اجازه زدن سد بهشت‌آباد را ندادند و با این امر مخالفت کردند.
حجت‌‎الاسلام جعفری با اشاره به اینکه این امر یک فریب و دروغ‌گویی جدید از سوی آن‌ها است، بیان کرد: بر روی کارون، پنج سد احداث شد که هیچ‌کدام بحرانی ایجاد نکرد و سد دز و کرخه که خطرساز شده جزء کارون نیست در صورتی که سدهایی که بر روی کارون احداث شده ظرفیت خالی دارند.
وی گفت: معضل ما در موضوع آب، بحران آب نیست، بلکه بحران مدیریت آب وجود دارد که این بحران به دلیل شفاف‌سازی نکردن و دروغ‌ گفتن به مردم و مسئولان نظام است، بنابراین نباید وزارت نیرو محل جولان افرادی باشد که همه را به خطا می‌اندازد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان تاکید کرد: برخی در وزارت نیرو بیان کردند باید برای انتقال آب به استان اصفهان و شرق اصفهان برای کشاورزی 500 میلیون متر مکعب آب رهاسازی شود، در صورتی که 33 طرح کشاورزی استان که حدود سه سال است معلق شده‌اند کمتر از 35 میلیون متر مکعب آب سالانه نیاز دارند، با کدام منطق معلق مانده‌اند؟
وی افزود: طرح آبرسانی بن – بروجن که بیش از 80 درصد آن در شهرستان‌های شهرکرد، سامان و بن و 20 درصد در شهرستان بروجن بوده و دارای مصوبه دو هیئت وزیران است و ریاست جمهوری در سفر خود به چهارمحال و بختیاری اعلام کرد که در سال 96 این طرح به اتمام خواهد رسید از ناحیه سد آن را متوقف کردند و اجازه یک گام به سمت آبگیر را ندادند که این طرح تنها 41 میلیون متر مکعب آب را انتقال می‌داد، با این تفاسیر آب برای شرق اصفهان و صنعت وجود دارد ولی برای مردم این استان داشتن آب مهم نیست و این امر بسیار ظالمانه است و همه باید پاسخگو باشند.
این استاد دانشگاه گفت: رهاسازی آب زاینده‌رود از اوایل اسفندماه آغاز شد و بنا است 70 مترمکعب بر ثانیه آب تا اواسط خردادماه برای استان اصفهان باز باشد که با توجه به این حجم از رهاسازی آب، بیش از 500 میلیون متر مکعب برآورد می‌شود همچنین چهارمحال و بختیاری برای اندازه‌گیری آب ورودی و خروجی سد زاینده‌رود دستگاه هیدرومتری ندارد  و این دستگاه در اختیار استان اصفهان است، چرا نباید یک دستگاه هیدرومتری در استان باشد؟
حجت‌الاسلام جعفری با اشاره به اینکه میزان آب ذخیره شده پشت سد زاینده‌رود کمتر از 3/1 است، تصریح کرد: به دروغ در برخی از اخبار بیان می‌شود میزان آب سد 3/2 است و سیاستی وجود دارد که سد همیشه خالی بماند و دلیل آن این است که در وسط تابستان بیان کنند استان اصفهان آب شرب ندارد.
وی گفت: برخی مسئولان بیان کردند آبخیزداری در بالای سد زاینده‌رود یعنی چهارمحال و بختیاری ممنوع است که این موضوع برای محیط زیست یک فاجعه است و به این معناست که تمام روان‌آب‌‍‌ها از چهارمحال و بختیاری خارج شود و عقل سلیم بیان می‌کند که آب باید نگه داشته شود و آبخیزداری و آبخوان‌داری صورت گیرد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان تاکید کرد: شواهد میدانی بیانگر آن است که تونل غیر قانونی، ظالمانه و سمبل قانونی‌شکنی در کشور در حال راه‌اندازی است به طوری که حوضچه‌های ورودی آبگیر پر و لوله‌ها وصل شده است.
وی بیان کرد: سال‌ها این هشدار داده شد که اگر گلاب راه‌اندازی شود، امنیت در این استان مختل خواهد شد و مردمی که ظلم را نظاره و میبینند که  اقدامی خلاف قانون بوده و با گستاخی رقم زده شده است، قطعا ساکت نخواهند نشست و نه با بیل و کلنگ، بلکه با چنگ و دندان از حق خود دفاع خواهند کرد.
حجت‎الاسلام جعفری ادامه داد: هر حادثه‌‎ای که در ویران کردن تونل گلاب رخ دهد، مسبب به هم ریختن استان، همان اجرا کنندگان تونل غیر قانونی گلاب هستند، همانگونه که سازمان بازرسی، وزیر کشور، وزیر نیرو و مراجع قانونی کشور غیر قانونی بودن آن را اعلام کردند. بارها بیان شد که مردم دست روی دست نخواهند گذاشت که گلاب راه‌اندازی شود.
وی تاکید کرد: در اقدامی توهین‌آمیز قصد دارند این پروژه را راه‌اندازی کنند که راه‌اندازی آن به معنای تمسخر به سیستم قانون گریزی و به سخره‌‌گرفتن کشور و نهادهای قانون‌گذار و همچنین توهین به مردم استان است.
حجت‌‎الاسلام جعفری با اشاره به اینکه مردم این توهین را نمی‌پذیرند، ادامه داد: من که دغدغه نظام و کشور را دارم اجازه نخواهم داد تاوان بی کفایتی، سوء مدیریت، زیاده‌طلبی و قانون گریزی را نظام جمهوری اسلامی بدهد باید مسببان این امر تاوان این امر را پرداخت کنند.
وی گفت: به تمامی نهادهای قانونی، انتظامی و امنیتی کشور گوشزد می‌شود که اگر گلاب راه‌اندازی شود این استان پا برجا نمی‌ماند، همچنین مسئولان وظیفه دارند اقداماتی که انجام داده و آن را رسانه‌ای نکرده‌اند، شفاف‌سازی کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی باید اقداماتی که در حوزه آب انجام دادند را بیان کنند، که در اینجا این سوال مطرح می‌شود نمایندگان استان چندین مرتبه وزیر نیرو را به صحن مجلس کشاندند و کارت زرد دادند؟ چرا نمایندگان استان اصفهان با وجود زیاده‌طلبی‌ها و انجام کارهای خلاف قانون، وزیر نیرو را به صحن کشانده و کارت زرد به وی می‌دهند.
وی تاکید کرد: نمایندگان استان نباید بیان کنند که تونل گلاب ارتباطی به حوزه انتخابیه ما ندارد، با توجه به نزدیک بودن انتخابات و پایان نمایندگی مجلس، مردم بیلان کار شما را در حوزه آب خواستار هستند و باید به این سوال که کدام طرح قانونی در استان را تسریع بخشیدید، پاسخ دهید، همچنین نمایندگان استان باید بیان کنند کدام حق استان را در حوزه آب گرفتند که قطعا این امر بیلان منفی برای نمایندگان استان محسوب می‌شود.
حجت‌‎الاسلام جعفری گفت: نباید وحدت، همدلی و اتحاد در استان را بر هم زد که تقاضا می‌شود بحث‌های سیاسی کنار گذاشته شود و برای بدست آوردن و حفظ منافع استان به دور از اهداف جناحی با یکدیگر مشارکت کرد.
رئیس کمیته صیانت از آب استان با اشاره به اینکه برگزاری همایش‌های علمی و سخنرانی‌ها کافی است، گفت: در فضای مجازی بیان شده دست رئیس کمیته صیانت از آب خالی است که در پاسخ به این گفته آن‌ها بیان می‌شود دست مردم استان خالی نبوده و مطالبه به حق دارند، همچنین باید مسئولانی که در حوزه آب بر تخلفات چشم‌پوشی کردند پاسخگو باشند.
وی با اشاره به اینکه وظیفه رسانه‌‎ها روشنگری و تبیین تهدیدات و خطرات است، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها در این زمینه کار شفاف‌سازی، مطالبه‌گری و بیان واقعیات را بر عهده دارند، زیرا انجام وظیفه، شجاعت لازم دارد، گرچه در برخی موارد تبعاتی به همراه دارد که لازم است واقعیات بیان شود.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 141
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

تونل گلاب به تنهايي قابل بهره‌برداري نیست

موضوع : خبرها

طی چند روز گذشته اخباری مبنی بر آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب در فضای مجازی منتشر شده است. احمدرضا سدهی سامانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: در راستاي خبرهای درج شده در فضاهاي مجازي مبني بر جريان آب زاينده رود در تونل گلاب، طي بازديدها و بررسي‌هاي صورت گرفته چنين خبري صحت ندارد و مورد تاييد نیست. مديرعامل شركت آب منطقه‌اي چهارمحال و بختياري تصریح کرد: در حال حاضر فقط تونل گلاب تكميل شده و تصفيه خانه و كيلومترها لوله گذاري آن اجرا نشده است بنابراين تونل گلاب به تنهايي قابل بهره‌برداري نیست. وی خاطرنشان کرد: بنا به تابلوي منابع و مصارف مصوب سد مخزني زاينده رود در آخرين جلسه شوراي هماهنگي مديريت يكپارچه زاينده‌رود پيش بيني شده كه در پايان فروردين ١٣٩٨ مي‌بايست ٣٢٥ ميليون مترمكعب آب در سد موجود باشد كه در حال حاضر بيش از ٤٧٠ ميليون مترمكعب آب در سد موجود است. 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 143
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

تایید خبر آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل گلاب

موضوع : خبرها

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، مدتی است مطالبی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه بعد از بارندگی‌های اخیر حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل غیرقانونی گلاب آبگیری شده است.
بعد از پیگیری خبرنگار فارس از شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری خبر آبگیری این تونل تایید شد.
تونل گلاب، پروژه‌ای است که مصادیق غیرقانونی بودن آن بارها از سوی مراجع مختلف کشوری تایید شده است.(اینجا بخوانید)
نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرده است که آبگیری حوضچه‌های رسوب‌گیر تونل غیرقانونی گلاب را در مجلس پیگیری می‌کند.
صفحه قبل