اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 3
 • نويسنده : user
 • تاريخ : دیروز, 08:44
دیروز, 08:44

جلسه هم اندیشی اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با سازمان جهاد کشاورزی استان در شرکت آب منطقه ای برگزار گردید

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای روز یک شنبه بیست و چهارم شهریور ماه جلسه هم اندیشی اطلاع رسانی با حضور مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان در این شرکت تشکیل شد.

در این جلسه ناصری مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب ضمن تشریح طرح احیا و تعادل بخشی و اقدامات انجام شده در سال گذشته مرتبط با این پروژه بیان کرد: شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی بیشترین تعاملات را با هم دارند و ما امیدواریم بتوانیم بیشترین اثر بخشی را هم داشته باشیم.

در ادامه مدیر منابع آب شهرستان شهرکرد پس از ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب های زیرزمینی استان و مخصوصا دشت شهرکرد بیان کرد: حتی بارندگی های سال جاری هم نتوانست منابع آب زیرزمینی استان را احیا کند زیرا افت آب زیرزمینی زیاد و سطح آب بسیار پایین است و بالا آمدن آن سخت و گاها غیرقابل بازگشت است. فاطمی در ادامه افزود: اگر فکری به حال منابع آبی استانمان نکنیم در چند سال آینده دچار مشکل میشویم مخصوصا در زمینه کشاورزی این در حالیست که میتوان با تغییر الگوی کشت و مهار رواناب ها کمی به احیا این منابع کمک کرد. وی افزود: فرهنگ سازی و آموزش برای کشاورزان و عموم مردم ضروری و اصلاح الگوی کشت و روش های آبیاری میتواند کمک کننده باشند. فاطمی در ادامه با اشاره به کاشت زعفران و انجام آبیاری زیرسطحی در دو منطقه به عنوان پایلوت، کسب نتایج قابل قبول را تجربه ای موفق در این زمینه ها خواند. وی همچنین نصب کنتور های هوشمند برای کنترل میزان برداشت آب از منابع را ضروری دانست.

در این نشست مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی بیان کرد: اگر تامین آب نباشد ما توسعه کشاورزی نداریم. مهمترین راهکار برای کنترل مصرف آب اجرای سامانه های آبیاری است. غلامرضا ذاکری زعفران و گل محمدی را جز محصولات در حال کاشت استان نامید و گفت: این محصولات هم از نظر اقتصادی و هم از نظر مصرف آب مقرون به صرفه هستند. وی در ادامه گفت: رعایت الگوی کشت و مصرف بهینه آب برای ما مهم بوده و سعی شده است که به کشاورزان آموزش داده شود و در راستای حفظ منابع آبی سعی شده است با نصب کنتور های هوشمند حجمی و انتقال آب از اراضی پایین دست مانع هدر رفت آب شویم. ذاکری در پایان این نشست بیان کرد: ما به دنبال تولید محتوا و فیلم های مستند هستیم که بتوانیم از طریق آنها برای کشاورزان فرهنگ سازی و شفاف سازی کنیم تا کشاورز بتواند با خیال راحت به تغییر الگوی کشت خود بپردازد و در این زمینه میتوانیم تعامل خوبی با شرکت آب منطقه ای داشته باشیم.اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 2
 • نويسنده : user
 • تاريخ : دیروز, 08:10
دیروز, 08:10

اعضا کمیته استانی مدیریت جامع تالاب چغاخور تفاهمنامه همکاری امضاء کردند

موضوع : خبرها

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری روز یکشنبه در آیین امضای این تفاهمنامه گفت: بهره‌برداری منطقی در کنار حفاظت ار منابع آبی موجود مورد توجه مسئولان و دست‌اندرکاران باشد.
مجید نظری دهکردی تاکید کرد: خشکسالی و کم‌آبی بخشی از زیست‌بوم محسوب می‌شود که برنامه‌ریزی برای مدیریت صحیح آن ضرورت دارد.
وی افزود: تالاب‌ها همواره وابسته به فعالیت‌های انسانی در بالادست است و باید برای مدیریت بهینه از آن‌های برنامه‌ریزی علمی ارائه و اقدامات لازم عملیاتی شود.
به گزارش ایرنا، این تفاهمنامه اصلاحاتی با معانی مشروح شامل تالاب، مدیریت زیست بومی، کنوانسیون رامسر پیش‌بینی و آورده شده است.
با توجه به اینکه تالاب چغاخور در سطح ملی و بین‌المللی یک زیست بوم بسیار با ارزش و با اهمیت بوده که دارای تنوع زیستی غنی، چشم انداز بدیع با پتانسیل تعدیل آب و هوای منطقه گردشگری و همچنین ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی است و با توجه به اینکه این تالاب به عنوان یک تالاب بین‌المللی به ثبت رسیده در کنوانسیون رامسر و در سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد یونسکو (UNESCO) به عنوان یک ذخیره‌گاه زیست‌کره شناخته شده، با آگاهی از اینکه این تالاب به فعالیت‌های انسانی در سطح حوضه وابسته است، با ابراز نگرانی از اینکه شرایط کم آبی ممکن است کارکردهای این زیست بوم با ارزش را تهدید می کند.
در این راستا با تاکید بر مشارکت کلیه ذی‌نفعان دولتی؛ غیر دولتی و جوامع محلی در حفظ و بقای تالاب‌ چغاخور، با بهره‌گیری و استناد به مفاد و مقررات جاری و به ویژه قوانین برنامه ۵ ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور بویژه بند ب ماده ۳۸ قانون ششم توسعه، قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور و آئین‌نامه نحوه حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور در راستای استقرار رویکرد مدیریت زیست‌بومی برای تالاب بین‌المللی چغاخور و مدیریت یکپارچه منابع آب و خاک آن؛ ضمن تائید لزوم تقویت همکاری‌های مشترک بین کلیه ارگان‌های داخلی مرتبط در سطح حوضه آبریز این تالاب به عنوان یک زیست بوم واحد؛ همچنین با توجه به اینکه اجرای برنامه‌های مختلف پیش‌بینی شده در برنامه مدیریت تالاب و انواع بهره‌برداری‌ها، مستلزم رعایت قوانین بالادستی کشور است، این تفاهمنامه همکاری مشترک مشتمل بر مفاد زیر امضاء شد.
در ماده ۱محدوده جغرافیائی همکاری‌های این تفاهمنامه آمده است: این تفاهمنامه تالاب بین‌المللی چغاخور و زمین‌های واقع در حوضه آبریز آن را در بر می‌گیرد.
ماده ۲ برنامه مدیریت جامع تالاب ۳ اصل شامل چشم انداز مدیریت بلند مدت، هدف کلی مدیریت تالاب و اهداف راهبردی مدیریت جامع را دارد.
براساس اصل چشم انداز مدیریت بلند مدت تالاب چغاخور، در ۲۵ سال آینده، تالاب چغاخور دارای اکوسیستم پویا خواهد بود که برپایه مدیریت جامع حوضه آبریز دارای آب کافی و سالم و تنوع زیستی غنی و محیط زیست مطلوبی است که کلیه ذی‌نفعان به حقوق آن احترام گذاشته و تعلق عاطفی به آن دارند.
طبق اصل هدف کلی مدیریت تالاب چغاخور، ایجاد نظام مدیریت یکپارچه زیست بومی و هیدروژئولوژیک تالاب چغاخور مبتنی بر اصول مشارکت مؤثر کلیه ذی‌نفعان به خصوص جوامع محلی در امور مدیریت و بهره‌برداری خردمندانه و عالمانه از تالاب چغاخور مورد توجه قرار گرفته است.
اصل اهداف راهبردی مدیریت جامع تالاب چغاخور نیز شامل ۵ بخش مدیریت مناسب منابع آب و خاک، احیای تنوع زیستی تالاب، مدیریت کاربری اراضی و ساخت و سازهای اطراف تالاب، افزایش آگاهی در مورد ارزش‌ها و کارکردها و تهدیدات تالاب و ارتقای مشارکت عمومی و همچنین تامین معیشت پایدار و معیشت‌های جایگزین حاصل از ارتقای مشارکت عمومی است.
ماده ۳ این تفاهمنامه شامل ساز و کارهای اجرائی است که براساس آن و مطابق ساختار موجود در برنامه مدیریت، کمیته استانی مدیریت جامع تالاب‌ چغاخور در سطح استان تشکیل می گردد.
در تبصره ۱ ماده ۳ این تفاهمنامه که وظایف اصلی کمیته استانی را مشخحص کرده، اجرای برنامه تدوین شده برای مدیریت تالاب با ضمانت اجرایی یک سند استانی، بازنگری و اقدامات پیش‌بینی شده در برنامه مدیریت در فواصل مختلف زمان پیشنهادی، تعریف پروژه و تخصیص اعتبارات سالانه و استانی و یا ملی برای اجرای اقدامات اجرایی پیش‌بینی شده در طرح مدیریت، برنامه‌ریزی، پیشنهاد و پیگیری تخصیص به موقع برای اقدام‌های مورد نیاز، بررسی و تأیید برنامه‌های پیشنهادی سالانه دستگاه‌ها در خصوص مدیریت تالاب و اخذ راهکارهای مختلف ادارات ذی‌ربط و ارائه راهکارهای مدیریتی در شرایط خاص، تسهیل در هماهنگی‌های بین بخشی با ایجاد یک گردش کار مدیریتی برای ارسال و ابلاغ دستورهای اجرایی و موظف بودن ادارات به انجام این دستورهای استانی، همسوسازی برنامه‌های اجرایی دستگاه‌های دولتی در محدوده تالاب، بررسی پیشنهادهای مرتبط با تالاب رسیده به کمیته، ارائه آن به سازمان‌های مسئول مرتبط با آن و اظهار نظر در خصوص آن به متقاضی و اداره مربوطه، نظارت، پایش، ارزیابی اجرای برنامه مدیریت تدوین شده و تأیید گزارش سالانه (سال قبل) دستگاه‌های اجرایی کمیته مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین در تبصره ۲ ماده ۳ این تفاهمنامه آمده است که کمیته استانی مدیریت تالاب چغاخور می‌بایست نسبت به ایجاد دبیرخانه دائمی مدیریت تالاب در اداره کل حفاظت محیط زیست برای انجام نظارت بر عملکرد کمیته‌های شهرستانی و بررسی پیشنهادهای کمیته‌های مذکور و ابلاغ تصمیم‌گیری‌های مدیریتی استانی به صورت ارسال مکاتبات اداری و اطلاع‌رسانی اداری اقدام کند.
در تبصره ۳ ماده ۳ مشخص کرده که اعضای کمیته استانی شامل رییس، دبیر و اعضا مطابق فلوچارت ساختار پیشنهادی برنامه مدیریت جامع تالاب بین المللی چغاخور باشد.
در تبصره ۴ ماده ۳ ریاست کمیته در سطح استان بر عهده استاندار سپرده و براساس تبصره ۵ ماده ۳ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به سمت دبیر دبیرخانه کمیته استانی مشخص شده است.
ماده ۴ این تفاهمنامه با عنوان ساز و کارهای مالی می‌گوید: برنامه مدیریت جامع تالاب چغاخور پس از تصویب و ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی، به عنوان سندی در نظر گرفته خواهد شد که مبنای تصمیم‌گیری و اقدام در خصوص پروژه‌های توسعه‌ای در سطح حوضه آبریز و اقدامات مرتبط با تالاب در بخش‌های مختلف خواهد بود و دستگاه‌های ذی‌نفع و متولی (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی) در سطح استان نیز بایستی به عنوان سند بالادستی در هدایت منابع و بودجه مالی دستگاه‌های اجرایی برای انجام اقدامات پیش‌بینی شده در سند مذکور به عنوان اولویت به آن توجه داشته باشند.
این تفاهمنامه در ۵ ماده، ۷ تبصره و ۲۶ نسخه که هر یک از اعتبار و ارزش واحدی برخوردار است تهیه و تنظیم و در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ هجری خورشیدی به امضاء طرفین رسیده و از تاریخ امضاء لازم الاجرا است.
این تفاهمنامه از تاریخ امضاء تا ۵ سال اعتبار دارد و پس از آن نیز تا اعلام کتبی هر یک از طرف‌ها به قوت خود باقی خواهد بود.
در این تفاهمنامه تعریف تالاب براساس ماده (۱) قانون کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی بویژه تالاب ‌های زیستگاه پرندگان آبزی (کنوانسیون رامسر) مصوب ۱۳۵۲، شامل مرداب‌ها، باتلاق‌ها و لجن‌زارها یا آب‌های طبیعی یا مصنوعی اعم از دائمی یا موقت بوده که آب‌های شیرین، تلخ یا شور در آن به صورت راکد یا جاری یافت می‌شود از آن جمله است و آب‌های دریا که عمق آن‌ها در پایین‌ترین نقطه جزر از ۶ متر تجاوز نکند.
همچنین در این تفاهمنامه مدیریت زیست بومی شامل مدیریت زیست بومی فرآیندی جامع نگر، هدایت کننده و نظارتی برای پایش و ارزیابی تمامی اقدامات و ساز و کارهای اجرایی بوده که براساس فرآیندهای زیست بومی به منظور حفاظت، احیاء و بهره‌برداری پایدار از حوضه آبریز تالاب تهیه و مبنای اقدام قرار می‌گیرد.
تعریف کنوانسیون رامسر در این تفاهمنامه به این صورت آمده که کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی بویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی بوده که در سال ۱۳۵۱ از سوی کشور ایران به امضاء رسیده است.
تفاهمنامه اعضای کمیته استانی مدیریت جامع تالاب بین‌المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری که به استناد بند ب ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه و تبصره ۱ ماده ۵ آیین نامه نحوه حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور مصوب ۱۳۹۶ و با هدف مشارکت در اجرای برنامه تدوین شده را استاندار چهارمحال و بختیاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، رؤسای کل دادگستری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه علوم پزشکی، مرکز بهداشت، دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد، مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی، شبکه تشکل‌های محیط زیستی و منابع طبیعی، فرمانده نیروی اننظامی، مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب روستایی و مدیران کل حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، منابع طبیعی و آبخیزداری، آموزش و پرورش، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، فنی و حرفه‌ای، امور عشایر، هواشناسی، دفتر مدیریت بحران، تعاون روستایی، دامپزشکی، شیلات و نماینده جوامع محلی و دبیر شبکه سازمان‌های مردم نهاد استان امضاء کردند.
تالاب بین‌المللی چغاخور در ۷۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده و یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری مسافران داخلی و خارجی ورودی به چهارمحال و بختیاری است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 5
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 16 شهریور 1398, 11:18
16 شهریور 1398, 11:18

آزادسازی بیش از 13 هزار مترمربع از تصرفات بستر و حریم رودخانه زرین درخت لردگان

موضوع : خبرها

دفتر مهندسی رودخانه و سواحل : بیش از 13 هزار متر مربع ار تصرفات بستر و حریم رودخانه زرین درخت در شهرستان لردگان توسط شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری آزادسازی شده است.  

مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری در گفتگو روابط عمومی شرکت گفت : طی بازدیدها و فعالیت نیروهای گشت و بازرسی در منطقه 28 مورد تصرفات به بستر و حریم رودخانه زرین درخت شناسایی شد.

هادی خدری افزود : اهم کاربری این تصرفات نخاله و خاکریزی، فنس کشی و نهال کاری بوده و شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری با هدف عبور ایمن سیلاب و رفع آلودگی موجود اقدام به رفع تصرف نموده است.

وی با اشاره به حمایت و همکاری سیستم قضایی و انتظامی شهرستان لردگان اذعان داشت: اقدامات آزادسازی با استناد به مفاد تبصره 4 وماده 2 قانون توزیع عادلانه آب صورت می پذیرد تا انشاء اله بتوان عواقب ناگوار سیلاب هایی مثل آنچه که در بهار امسال رخ داد را به حداقل رساند.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 23
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 10 شهریور 1398, 00:00
10 شهریور 1398, 00:00

کسب رتبه برتر کشوری در اجرای پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی؛ نتیجه تعامل جهاد دانشگاهی و شرکت آب منطقه‌ای

موضوع : خبرها

کارشناس ناظر طرح اطلاع رسانی پروژه «احیاء و تعادل بخشی آب‌‌های زیر زمینی» در شرکت مدیریت آب ایران گفت: کسب رتبه برتر کشوری در اجرای پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، نتیجه تعامل جهاد دانشگاهی و شرکت آب منطقه‌ای بود است. 
به گزارش ایسنا منطقه - چهارمحال و بختیاری – رخساره محمدی، کارشناس ناظر طرح «احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی» در شرکت مدیریت آب ایران در نشست با  رییس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: هرگاه پای جهاد دانشگاهی در اجرای طرحی در میان باشد، آن طرح با موفقیت و به نحو مطلوب اجرا می‌شود. 
وی با اشاره به همکاری مطلوب بین‌بخشی در مجموعه جهاد دانشگاهی، ادامه داد:  این امر سبب کسب بالاترین رتبه در طرح اطلاع رسانی پروژه تعادل‎‌بخشی آب‌های زیرزمینی در سطح کشور شد. 
محمدی به پیشرفت 98 درصدی در طرح «احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیر زمینی» اشاره و بیان کرد: پیشرفت 98 درصدی رقم کمی نیست که با همکاری خوب جهاد دانشگاهی و آب منطقه‌ای که فراتر از وظیفه‌شان فعالیت کردند ایجاد شده است. 
وی در پایان گفت: امیدواریم موفقیت‌های این دو نهاد مستمر باشد و همواره شاهد موفقیت‌های چهارمحال و بختیاری باشیم و بتوانیم این استان را به عنوان الگو برای استان‌های دیگر مثال بزنیم. 
در ادامه رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری با عرض تسلیت به مناسبت ماه محرم، بیان کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی، انقلابی، باسابقه، خوشنام و اثرگذار در جامعه است که همیشه مورد لطف و حمایت مقام معظم رهبری قرار می گیرد. 
سیروس رضایی ادامه داد: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، رسانه‌ای، پژوهشی و اشتغال در حد توان و ظرفیتش ایفای نقش کرده و اعضای این نهاد توانسته‌اند رتبه‌های مطلوب کشوری را از جمله رتبه یک کشوری در جذب فراگیران آموزش های کوتاه مدت ، رتبه هفت کشوری در خبرگزاری قرآنی ایکنا ، رتبه برتر کشوری ایسپا ، مناظره های دانشجویی و مسابقه دفاع سه دقیقه ای  با حداقل امکانات از آن خود کنند. 
رییس جهاد دانشگاهی استان با بیان اینکه این نهاد انقلابی تنها ۲۰ درصد از هزینه‌های خود را از سوی دولت دریافت می‌کند، اظهار کرد: ۸۰ درصد باقی مانده درآمد این نهاد از طریق دوره‌های آموزشی و طرح های پژوهشی تأمین می‌شود که برای رسیدن به قله‌های بالاتر این درآمد لازم و ضروری است. 
رضایی با بیان اینکه این نهاد ارتباط بسیار خوبی با دستگاه‌های دولتی ، نهاد ها و دانشگاهها دارد، ادامه داد: جهاد دانشگاهی ارتباط قوی با شرکت آب‌منطقه‌ای استان برقرار کرده‌ است و طرح داناب را در سال گذشته به نحو مطلوب انجام داد‌ و طرح جدید را نیز با تمام تلاش به پایان خواهد رساند. 
وی در پایان گفت: در این طرح جدید تلاشمان را بر روی مسائل جدید از جمله فرهنگ استفاده درست از آب متمرکز خواهیم کرد. 
سیدهاشم فاطمی، کارشناس شرکت آب‌منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری نیز در پایان جلسه افزود: دلیل کسب رتبه‌های بالا در اجرای این طرح این است که شرکت آب منطقه‌ای به دنبال رفع تکلیف و جهاد دانشگاهی تنها به عنوان یک منبع مالی به این طرح نظر ندارند و مسئله آب دغدغه اصلی نهادهای انقلابی استان از جمله جهاد دانشگاهی است. 
فاطمی خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس جنگ خاک بود و هشت سال جنگیدیم تا یک وجب از خاک کشور را از دست ندهیم و در حال حاضر جنگ آب است جنگی که اگر در آن شکست بخوریم یعنی باید خاکی را که با خون جوانانمان حفظ کرده‌ایم را رها و کوچ کنیم.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 21
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 5 شهریور 1398, 08:47
5 شهریور 1398, 08:47

نشست اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با اداره کل تعاون روستایی برگزار شد.

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری نشست اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح احیا و تعادل بخشی با حضور معاون اداره کل تعاون روستایی استان حضور روز سه شنبه پنج شهریور 1398 در شرکت آب منطقه ای استان تشکیل گردید.  

در ابتدای این نشست معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان ضمن تبیین وضعیت منابع آبی استان، طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را پروژه ای برای نجات منابع آبی کشور دانست و گفت: در سال گذشته پروژه داناب از اجزای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی حائز رتبه اول کشوری شده ولی سعی بر این بود که این طرح صرفا آماری و گزارشی نباشد و بصورت اقنایی باشد. علی اکبر صبا افزود: حضور و دخالت تشکل های آب بران و تعاونی های کشاورزی و روستایی برای مدیریت مردمی در راستای آگاهی بخشی در خصوص منابع آبی و بهره برداران دشت ها بسیار با اهمیت است و در ادامه افزود: در طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرمینی باید به مردم و کشاورزان تکیه کرد و با مشارکت آنان کار را پیش برد و برای کوتاه کردن این مسیر از ظرفیت تشکل‌های موجود بهره برد.

در ادامه این نشست، سید غلامرضا رضوی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی مشاور پروژه هدف از برگزاری این طرح را آموزش و فرهنگ سازی بیان کرد و گفت: در مورد منابع آبی باید در بخش های مختلف اصلاح الگوی مصرف صورت بگیرد و این مهم صرفا از طریق آموزش و آگاهی بخشی امکانپذیر است که  این موضوع در بازه زمانی کوتاه مدت امکان پذیر نخواهد بود و باید مستمر داشته باشد.

علی اکبر فرهادیان معاون اداره کل تعاون روستایی در ادامه این نشست حفظ منابع آبی را یکی از مهمترین وظایف تعاونی های کشاورزان و عموم مردم دانست و گفت: تعاونی های آب بران در هرقسمتی در حد توان سعی کرده است که حافظ منابع آب باشد. وی همچنین افزود: با استفاده از ظرفیت موجود شبکه های تعاونی روستایی می توان به فرهنگسازی روستاییان به منظور اصلاح الگوی مصرف آب در بخش های مختلف کشاورزی پرداخت.


اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 22
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 5 شهریور 1398, 08:46
5 شهریور 1398, 08:46

طرح انتقال آب بن به بروجن ۷۳ درصد پیشرفت دارد

موضوع : خبرها

احمدرضا سدهی سامانی روز دوشنبه در شورای اداری شهرستان بروجن با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر تاکید کرد: طرح انتقال آب بن به بروجن به طول ۱۱۶ کیلومتر در حال اجراست و  برای اجرای طرح انتقال آب بن – بروجن تاکنون بیش از ۲ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
سدهی سامانی تصریح کرد: براساس برآوردهای صورت گرفته، تا زمان بهره‌برداری از طرح انتقال آب بن به بروجن در پایان سال ۱۳۹۹ هزینه‌های اجرای آن به ۴ هزار میلیارد ریال می‌رسد.
وی یادآور شد: البته براساس پیش‌بینی‌ها در موافقتنامه و سفر اخیر محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ، امید است روند اجرایی طرح انتقال آب بن به بروجن تسریع شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: برای تملک و آزادسازی زمین‌های واقع در مسیر اجرای این طرح نیز هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.
وی گفت: ‌وزارت نیرو افزایش یکهزار میلیارد ریالی به عنوان اعتبار متمم از محل اعتبارات این وزارتخانه برای تسریع در روند اجرای طرح انتقال آب بن به بروجن را در دستورکار قرار داده است.
سدهی سامانی تاکید کرد: تامین آب آشامیدنی بنا به کمبود کیفی و کمی باید براساس استانداردهای ملی و بین‌المللی باشد.
وی افزود: در طرح انتقال آب بن به بروجن علاوه بر رعایت استانداردهای کمی و کیفی، تمامی مجوزهای قانونی مورد نیاز گرفته شده است.
سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: امسال ۴۶ میلیارد ریال به شهرک‌های صنعتی شهرستان بروجن اختصاص یافت.
حمیدرضا فلاح تصریح کرد: از این مبلغ ۱۷ میلیارد ریال از محل عمرانی، ۲۰ میلیارد ریال داخلی و ۹ میلیارد ریال ملی است.
وی تصفیه‌خانه شهرک صنعتی بروجن را یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های ایران دانست و یادآور شد: باید در ورود فاضلاب به آن نهایت دقت صورت گیرد تا به شرایط نرمال و مطلوب برسد که بوی بد ندهد.
فلاح اظهار داشت: برای استفاده دوباره از پسآب فاضلاب و برگشت آن به چرخه مصرف در ۲ سال گذشته ۲۷ میلیارد ریال هزینه شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر بروجن نیز گفت:‌ امیدواریم با تسریع در روند اجرایی طرح انتقال آب بن به بروجن بتوان درخصوص رفع مشکل تامین آب آشامیدنی نیمی از جمعیت استان و به ویِه شهروندان بروجن اقدام کرد.
ابوالقاسم منصوری تاکید کرد: ‌بوی بد ناشی از فاضلاب شهرک صنعتی بروجن و همچنین بوی نامطبوع میدان دام ورودی بروجن مردم و شهروندان را آزرده کرده است.
وی افزود: برنامه‌ریزی برای رفع بوی بد موجود در بروجن از سوی مسئولان مرتبط پیگیری و اجرایی شود.
فرماندار شهرستان بروجن نیز گفت:‌ همزمان با هفته دولت امسال ۴۳ طرح با ۵۷۰ میلیارد ریال و ۱۸۲ نفر اشتغالزایی در این شهرستان به بهره‌برداری خواهد رسید.
مسعود ملکی تصریح کرد: همچنین در هفته دولت سال‌جاری عملیات اجرایی ۱۱ طرح جدید در شهرستان بروجن با ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز می‌شود.
وی یادآور شد:‌ ستاد تنظیم بازار شهرستان بروجن عملکرد مطلویی دارد اما اما کافی و ملموس نیست.
ملکی اظهار داشت: نظارت به موقع بر توزیع اقلام یارانه‌ای، نانوایی‌ها و واحدهای عرضه کالاهای اساسی و برخورد با متخلفان این حوزه مورد توجه ستاد تنظیم بازار شهرستان بروجن باشد.
وی تاکید کرد: مسئولان دستگاه‌های اجرایی شهرستان بروجن موظفند برای جذب سریع‌تر اعتبارات، مبادله موافقت‌نامه‌ها و پیگیری افزایش تخصیص‌ها تلاش کنند.
ملکی افزود:‌ در آستانه بازگشایی مدارس بر نحوه توزیع لوازم‌التحریر، برگزاری شورای آموزش و پرورش و تهیه به موقع فرم مدارس نظارت شود.
به گزارش ایرنا، در این نشست ناصر جانشکر به عنوان رئیس جدید شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان بروجن معرفی و از خدمات عباس کیخایی رئیس قبلی این نهاد انقلاب اسلامی قدردانی شد.
بروجن در ۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 23
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 3 شهریور 1398, 09:48
3 شهریور 1398, 09:48

آب برای همه

موضوع : خبرها

مباحث مرتبط با آب و منابع آبی در چند سال اخیر مورد توجه کشورها به ویژه کشورهای گرم و خشک مانند ایران قرار گرفته است، با وجود این آگاهی‌ها اما همچنان شاهد مصرف بی‌رویه و آلوده کردن این منابع ارزشمند هستیم که قطعا در بلند مدت به چالش‌های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی کشورها تبدیل خواهد شد، بر این اساس در سال ۲۰۱۸ هفته جهانی آب ( ۲۶ تا ۳۱ اوت) در استکهلم اجرا و در آن بر اهداف توسعه پایدار تاکید شد.
شعار امسال هفته‌ جهانی آب «آب برای جامعه؛ شامل همه» تعیین شده است زیرا آب برای پیشرفت یک جامعه بسیار مهم است و مصرف درست آب نیز در این روز توصیه می‌شود.
به اعتقاد کارشناسان هفته جهانی آب فرصتی برای هزاران شرکت‌کننده از سوی دانشگاه‌ها، صنایع و دولت‌ها برای تبادل‌نظر در مورد موضوع آب، اکوسیستم و توسعه انسانی است. این مراسم که توسط مؤسسه آب و فاضلاب استکهلم سازمان‌دهی شده بود، اقدام مشترک برای کمک به حل بحران آب آشامیدنی را ترویج می‌کند. این رویداد زمانی برگزار شد که اروپا از یک تابستان فوق‌العاده خشک و گرم که باعث خشکسالی در کشورهای شمالی مانند سوئد و دانمارک شده بود، عبور کرد.
به گفته سازمان ملل متحد، احتمال دارد که در سال ۲۰۵۰ از هر چهار نفر یک نفر در کشوری که به دلیل تغییرات آب و هوایی و سایر عوامل در معرض کمبود مزمن یا ناگهانی آب شیرین باشد، زندگی کند. گزارش ریسک جهانی اتحادیه جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۸، بحران آب را یکی از پنج خطر بزرگ برای جامعه جهانی می‌داند اما در این میان وضعیت ایران و به طور کلی کشورهای خاورمیانه به مراتب بدتر است به طوری که به گفته علی مریدی مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، در ایران مصرف آب‌های تجدید پذیر در برخی حوزه ها از مرز ۱۰۰ درصد نیز عبور کرده است این یعنی چندین برابر از خط بحران عبور کرده ایم.
وی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: شاخصی با عنوان شاخص تنش آبی در دنیا وجود دارد که بر اساس آن مطرح می‌شود اگر کشوری بیش از ۴۰ درصد حجم آب تجدیدپذیر خود را مصرف کند یعنی وارد تنش آبی شده است اما اینکه بتوانیم نسخه این شاخص را برای کشورهایی مانند ایران که با تنش‌های آبی شدید مواجه اند هم بپیچیم موضوعی است که باید مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد، اینکه در ایران عملی است که فقط از ۴۰ درصد آب تجدید پذیر استفاده کنیم و بقیه را برای طبیعت بگذاریم، باید بومی‌سازی شود.
وی ادامه داد: اما با تمام اینها، در ایران در برخی از مناطق به اندازه ۸۰ درصد، ۹۰ درصد و در برخی مناطق تا ۱۰۰ درصد هم از منابع آبی استفاده می‌کنیم یعنی می‌توان گفت که چندین برابر از خط بحران عبور کرده‌ایم به ویژه در حوزه فلات مرکزی، مناطقی مانند دشت مشهد، زاینده رود، سمنان و نزدیک تهران حتی به عدد ۱۰۰ درصد هم نزدیک شده‌ایم، یعنی تمام آب تجدیدپذیری که وجود دارد را داریم مصرف می کنیم که نتیجه آن خشک شدن تالاب‌ها، افت سطح آب‌های زیرزمینی و فرونشست زمین است چون سهم طبیعت از آب را نمی دهیم.
مریدی درباره منابع آبی ایران و خاورمیانه گفت: به طور کلی ناحیه خاورمیانه در محدوده ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که در سال های آینده مشکلات منابع آبی یکی از موضوعات مهمی خواهد شد که ممکن است هم توسعه را در منطقه تحت الشعاع قرار دهد و هم باعث تنش‌های آبی و درگیری‌ها شود.
مدیریت منابع آب را جدی نگرفتیم 
وی ادامه داد: ایران هم که بر روی کمربند خشک و نیمه خشک قرار دارد نیز وضع مناسبی ندارد، بحث‌هایی که وجود دارد این است که برنامه‌ریزی هایی که برای توسعه و مصرف آب انجام داده ایم تطابقی با بحث آمایش سرزمین و توان اکولوژیک سرزمین ایران ندارد، یعنی نمونه‌هایی را شاهد هستیم که در فلات مرکزی و نواحی خشک و بیابانی فلات مرکزی ایران بارگذاری‌های صنعتی و جمعیتی زیادی انجام شده که فراتر از توان اکولوژیک و بودجه منابع آبی آن منطقه است که نمونه بارز آن حوضه زاینده رود، فعالیت‌های انجام شده در استان یزد و فعالیت‌های صنعتی و معدنی استان کرمان و مواردی این چنینی است که صنایع و معادن پرمصرف در حوزه فلات مرکزی ایران که تنش آبی شدید دارند قرار گرفته اند.
مریدی افزود: این موضوع تبعات زیادی هم از لحاظ زیست محیطی و هم منابع آبی دارد که یکی از مهمترین آنها فشاری است که بر منابع آبی زیر زمینی وارد می‌شود، ما جزو کشورهایی هستیم که موضوع برداشت از آب زیرزمینی و مدیریت آنرا جدی نگرفته‌ایم که این مساله باعث شد بسیاری از دشت‌های کشور به دلیل افت سطح آب زیر زمینی و بعضا شور شدن به دشت‌های ممنوعه تبدیل شوند که تبعات آن فرونشست زمین است که امروزه دشت‌های زیادی با آن مواجه شده‌اند و باعث شد خسارت هایی به برخی محیط ها مثلا خط راه آهن، جاده، خطوط انتقال آب و گاز وارد شود.
وی ادامه داد: این یکی از موضوعات مهمی است که در بحث مدیریت منابع آب و آبهای زیر زمینی باید مورد توجه قرار گیرد و یکی از برنامه هایی که تقریبا می‌شود گفت چندین سال است که پیگیری می‌شود ، طرح تعادل بخشی است که باید از حد برگه و قانون صرف خارج و به عمل تبدیل شود، این موضوع در قوانین و برنامه‌های ما مورد توجه قرار می‌گیرد اما خروجی آن در اجرا در حدی نبوده که بتواند پایداری و تعادل را به حوضه آب‌های زیر زمینی ما برگرداند.
نادیده گرفتن حقابه‌های زیست محیطی 
مریدی اظهار داشت: موضوع دیگری که جزو چالش‌های منابع آبی است، حقابه‌های زیست محیطی است که عمدتا به موضوع مدیریت آب‌های سطحی بر می‌گردد، یکی از بحث هایی که وجود دارد بارگذاری بی رویه در حوضه منابع آبی سطحی است، نتیجه این بارگذاری غلط باعث شد در جاهایی که خشک و نیمه خشک است بسیاری از رودخانه‌هایی که دائمی بودند به رودخانه‌های فصلی تبدیل و برخی نیز خشک شوند، همچنین بسیاری از تالاب ها مانند تالاب گاوخونی را از دست دادیم.
مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: البته سال آبی که اکنون در انتهای دوره آن هستیم سال آبی پرآبی بود و به علت بارش های خوب و مناسب تعداد زیادی از تالاب های ما پرآب شدند و تا حدی مشکل خشک شدن تالاب ها که منشاء گرد و غبار شده بودند برطرف شد اما اگر الگوی مصرف و این بارگذاری‌ها که به صورت شدید روی حوضه‌های آبریز انجام دادیم را اصلاح نکنیم دوباره همان شرایط برخواهد گشت.
کاهش کیفیت آب 
وی گفت: مساله بعدی که در بحث آب و محیط زیست مهم است موضوع کیفیت آب است، ما کشور کم آبی هستیم اما همان آب محدود را هم سالم و پاک نگه نمی‌داریم به دلیل تخلیه فاضلاب به محیط، استفاده نادرست از کود و سموم و کشاورزی سنتی و بیش از توان اکولوژیک در بسیاری از جاها مشکل کیفیت آب داریم، مثلا در نواحی شمالی کشور رودخانه‌های منتهی به تالاب انزلی یا رودخانه های منتهی به دریای خزر، کم آب نیستند اما بسیاری از آنها به علت ورود فاضلاب و پساب های شهری و صنعتی آلوده شده اند یا جلگه خوزستان و رودخانه کارون نیز به علت استفاده بی رویه و بهره برداری نادرست جزو رودخانه‌های آلوده هستند.
مریدی با اشاره به اینکه این موضوعات چالش‌های اصلی هستند که در حوزه منابع آب با آن درگیر هستیم، اظهارداشت: این سه موضوع شامل بحران آب زیر زمینی که خودش را در قالب فرونشست‌ها نشان می‌دهد، استفاده نادرست از آب سطحی و توجه نکردن به حقابه زیست محیطی که خودش را در قالب گرد و غبار به ما نشان می‌دهد و تخلیه فاضلاب  و زه‌آب‌های کشاورزی به رودخانه‌ها و همچنین آب زیر زمینی که در قالب بحران‌های بهداشتی و انواع بیماری‌ها نمود پیدا می‌کند.
مدیریت درست و مشارکت همگانی را جدی بگیریم 
وی گفت: راهکار برای برون رفت از این چالش ها که یک بخشی از آن هم در شعار امسال بود ( آب برای همه)، مشارکت و مدیریت همگانی در حوزه مدیریت آب است و قدر آبی که موجود است را بدانیم و بیایم همه با هم از آن درست و بهینه مصرف کنیم.
آمایش سرزمین راهی برون‌رفت از چالش کم‌آبی 
وی افزود: مساله دیگر بحث آمایش است، در بسیاری از کشورهای دنیا بارگذاری جمعیتی که شده در حوزه نوار ساحلی و نزدیک به دریا است و صنایع پرآب معمولا در این خطه جانمایی می‌شوند در حالی که در ایران برعکس است یعنی نوار ساحلی کشور ما به ویژه از شرق بندرعباس گرفته تا چابهار که کمتر محدودیت تامین آب داریم؛ عملا خالی از جمعیت است و عملا تمام تمرکز، امکانات و صنایع پرمصرف در فلات مرکزی که با محدویت منابع آب مواجه اند تجمع یافته اند، در واقع بارگذاری جمعیتی و صنعتی ما هیچ تطابقی با پتانسیل منابع آبی ما ندارد و این باعث شد تنش‌های آبی در حوضه‌های آبخیز کشور شکل گیرد و به مرور این تنش‌های آبی به تنش‌های اجتماعی و کشمکش‌های سیاسی تبدیل می‌شود، در واقع ناامنی آبی ما به نوعی به ناامنی اجتماعی تبدیل می‌شود که این زنگ خطر است و می‌طلبد مدیریت صحیح در حوزه منابع آب داشته باشیم.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 21
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 3 شهریور 1398, 09:42
3 شهریور 1398, 09:42

خطر تنش آبی در چهارمحال و بختیاری فروکش کرد

موضوع : خبرها

قدرت‌الله بیگلری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر چه امسال به واسطه بارش‌های فصل بهار با مشکلات کمتری در خصوص تامین آب شهرهای استان مواجه بودیم اما به سبب وضعیت ناگوار دشت‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی استان ، تامین آب همچنان با سختی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: هم اینک شهرهای کاج شهرستان اردل، سفیددشت بروجن و سردشت لردگان با تنش آبی مواجه است که در همین خصوص با تدابیر به کار گرفته، مشکل را مدیریت کرده‌ایم.
بیگلری با اشاره به آغاز عملیات آبرسانی به شهر کاج از محل چشمه باغ رستم، تصریح کرد: از آنجاکه شهر کاج در انتهای خط انتقال آب دزداران قرار دارد در برخی ساعات با افت فشار آب مواجه می‌شود که برای رفع این مشکل خط انتقال آب از چشمه باغ رستم‌ در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری، تکمیل طرح آبرسانی به شهر کاج را نیازمند ۴ میلیارد تومان اعتبار دانست و گفت: اگر این اعتبار به موقع تامین شود ظرف یکسال آینده این طرح به بهره‌برداری می‌رسد.
بیگلری خاطرنشان کرد: شهرهای سفید دشت و سردشت نیز به سبب خشک شدن چاه‌ها با کمبود آب مواجه هستند که تلاش شد با آبرسانی سیار به این مناطق تا حدی از مشکل کاسته شود.
وی با ابراز نگرانی نسبت به تامین آب شهر شهرکرد در آستانه عید نوروز، افزود: برای این مشکل راهکارهایی پیشنهاد شده اما تاکنون در این خصوص از سوی مسئولان ارشد استان تصمیم‌گیری نشده است.
هم اکنون در حدود ۲۱۷ هزار مشترک با جمعیتی افزون بر ۵۳۰ هزار نفر در ۴۰ شهر چهارمحال و بختیاری از آب شرب سالم بهره‌مند هستند.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 37
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 3 شهریور 1398, 09:29
3 شهریور 1398, 09:29

جیره‌بندی آب شهر کاج/ آغاز عملیات انتقال آب باغ رستم از امروز

موضوع : خبرها

دانش احمدیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با بیان اینکه بیش از 10 روز است آب در این شهر جیره‌بندی شده است، گفت: امیدواریم با اجرایی شدن پروژه انتقال آب چشمه باغ رستم‌آباد به شهر کاج مشکل بی‌آبی این شهر حل شود.
رئیس شورای شهر کاج با بیان اینکه انتقال آب چشمه باغ رستم‌آباد به شهر کاج به طول 9 کیلومتر با اعتبار بالغ بر 4 میلیارد تومان از امروز آغاز شده است، افزود: 500 میلیون تومان از این مبلغ از اعتبارات استانی و 2 میلیارد تومان از اعتبارات وزارت نیرو تامین شده است.
احمدیان در ادامه اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده و بعد از سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان قرار است مابقی اعتبار این طرح که بالغ بر 1/5 میلیارد تومان است، تامین شود.
وی با بیان اینکه مشکل کم آبی در کاج سابقه بیش از 30 ساله دارد و هم اکنون آب شهر از چشمه سرداب تامین می‌شود، اضافه کرد: به دلیل اینکه شهر کاج در مسیر پایانی انتقال آب چشمه سرداب قرار دارد سهمیه چندانی ندارد و همیشه با قطعی آب روبه‌رو است.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 19
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 2 شهریور 1398, 09:38
2 شهریور 1398, 09:38

۸ طرح آبخیزداری در چهارمحال وبختیاری بهره برداری می شود

موضوع : خبرها

علی محمدی مقدم روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: برای بهره برداری این طرح ها بیش از ۲۲ میلیارد و ۸۴۳ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده است.
به گفته و ی، از این تعداد  ۷ طرح اجرای عملیات سنگی ملاتی در حوزه دستنا، قلنگان، سامان، توف سفید، لارک اهویه و بن و یک طرح خاکی در شهرستان سامان است.
وی گفت: با اجرای این طرح ۱۹هزار و ۵۶ مترمکعب حجم آب ذخیره شده است و که به طور مستقیم ۳هزار و ۴۸۰ خانوار و غیر مستقیم ۴۲ هزار و ۵۰۰ خانوار از این طرح های بهره مند می شوند.
به گفته وی، در استان ۲هزار و ۹۷ مورد بند اصلاحی در حوزه های آبخیز اجرا شده که این تعداد شامل کیهزار و ۷۸۱ مورد بند سنگی ملاتی و ۳۱۶ مورد بند گابیونی است.
محمدی مقدم اظهار داشت: از این تعداد ۱۴۲ مورد بند سنگی ملاتی و ۲ مورد بند گابیونی در سال ۱۳۹۷ و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سطح استان اجرا شده است.
وی تصریح کرد: کنترل فرسایش خاک و جلوگیری از تجمع رسوب در مخازن سدها، پخش و افزایش بهره وری از سیلاب و کاهش وقوع سیل در مناطق سیل خیز، حفاظت از آب و خاک و جلوگیری از هدر رفت خاک‌های حاصلخیز، کنترل افزایش کیفیت و کمیت آب و جلوگیری از تبخیر از مهمترین اهداف و مزایای اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری است.
به گزارش ایرنا، همزمان با هفته دولت امسال ۳۶۳ طرح با ۴ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال اعتبار و یکهزار و ۶۲۰ نفر اشتغالزایی مستقیم در چهارمحال و بختیاری افتتاح، بهره‌برداری و کلنگ زنی می‌شود.
دوم تا هشتم شهریورماه به عنوان هفته دولت است که مصادف با سالروز شهیدان رجایی و باهنر است.
صفحه قبل