اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 11 422
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نشست هم اندیشی با بهره برداران لردگان برگزار گردید.

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری، روز یکشنبه مورخ 98/11/27 نشست اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با حضور جمعی از بهره برداران لردگان در اداره امور منابع آب لردگان برگزار گردید.  

آقای باقری کارشناس امور آب، ضمن تبریک فرارسیدن ایام مبارک دهه فجر، به تشریح شرایط آبی دشت پرداخت و با بیان اینکه برداشت های بی رویه از منابع آبی، آینده این دشت را به خطر می اندازد خواستار مدیریت مصرف از سوی کشاورزان و همکاری آنان با امور آب شهرستان شد.

وی همچنین به اقدامات صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه ای استان اشاره کرد و افزود: با راه اندازی کنتور های هوشمند کنترل بهره برداری از موتورپمپ های کشاورزی به عهده خود کشاورزان واگذار گردیده است. در پایان این نشست، آقای باقری سوالات کشاورزان پاسخ داد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 115
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نشست هم اندیشی با سازمان جهادکشاورزی استان برگزار گردید

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری روز چهار شنبه مورخ 98/11/02 جلسه پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با سازمان جهاکشاورزی استان برگزار گردید.  

در ابتدای جلسه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به وظایف و تکالیف ابلاغ شده از سوی مدیریت منابع آب، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را گامی مهم در زمینه فرهنگ سازی درست مصرف کردن منابع آب دانست و افزود: ما در این زمینه با جهاد کشاورزی تعاملات تنگاتنگی داشته ایم. وی در ادامه گفت: پیشنهاد می شود به منظور انجام هرچه بهتر این طرح و افزایش تعاملات دوسویه تفاهم نامه ای فی مابین دو طرف منعقد گردد.

علی اکبر صبا، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان در این نشست اظهار داشت: در راستای دستیابی به اهداف برنامه ملی سازگاری با کم آبی و همچنین احیا و تعادل بخشی منابع آب، یکی از اهداف این شرکت افزایش تعاملات و همکاری ها با جهاد کشاورزی و همچنین برگزاری نشست های مستقیم با همه ی بهره برداران منابع آب می باشد. وی افزود: این بهره برداران شامل بخش شرب، صنعت و کشاورزی می باشند اما به مخاطبین حوزه کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده بخش آب در استان توجه ویژه ای خواهد شد.

سید غلامرضا رضوی، مشاور طرح اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی نیز اظهار داشت: ارتقاء آگاهی کلیه بهره برداران، ایجاد و توسعه بسترهای اجتماعی، و همچنین فراهم آوردن سرمایه اجتماعی و انسانی لازم برای شکل گیری، نهادینه شدن و کارا شدن تشکل های مردمی از جمله اهداف طرح اطلاع رسانی و آموزش می باشد. در سال گذشته این طرح با هدف آموزش با جامعه هدف  بهره برداران ، شخصیت های حقیقی و حقوقی تاثیرگذار در این زمینه و دانش آموزان دوره متوسطه اول موفق به کسب رتبه اول کشوری در بین شرکت های آب منطقه ای شد.

در ادامه، ذبیح الله غریب رییس سازمان جهادکشاورزی استان سخنان خود را در زمینه مباحث آب و صرفه جویی با مبحث آب مجازی آغاز کرد و افزود: سالانه و حتی روزانه چندین مترمکعب آب هدر می رود. پس فرهنگ سازی صرفا در زمینه شرب و آب مصرفی نیست بلکه در زمینه استفاده از کالاها هم باید به مصرف آب توجه کرد و آگاهی سازی صورت بگیرد. وی افزود: نسل آینده، بهره برداران عمده آب و عموم مردم در زمینه مصرف صحیح آب باید آموزش ببینند و این آموزش ها باید مستمر باشند.

وی در پایان الگوی کشت آماده شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی را خبر خوب دانست و گفت: در این الگو مشخص است که چه محصولی، چه زمانی و در چه وسعتی باید کاشته شود که هم از نظر اقتصادی برای کشاورز مقرون به صرفه باشد و هم در زمینه مصرف آب استفاده بهینه داشته باشیم.

 
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 157
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نشست هم اندیشی با شرکت آب و فاضلاب شهری استان برگزار گردید.

موضوع : خبرها


به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری روز چهار شنبه مورخ 98/10/25 جلسه پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با شرکت آب و فاضلاب شهری استان برگزار گردید.  

ابتدای جلسه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: طرح احیا و تعادل بخشی به عنوان طرح ملی با رویکرد کنترل برداشت از منابع موجود و حفظ منابع زیرزمینی تعریف شد و در دستور کار شرکت آب منطقه ای قرار گرفت. می توان گفت مهمترین پروژه ی این طرح پروژه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است که با فعالیت های غیرسازه ای در کنار سایر پروژه های طرح در حال اجراست. احمد رضا سدهی سامانی ضمن اشاره به دسترسی گسترده ای که شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی به واسطه تامین آب شرب به مردم استان دارد، اضافه کرد: این دو شرکت صددرصد جامعه هدف را پوشش می دهند و ظرفیت بسیار مناسبی برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی مصرف بهینه این منابع ارزشمند می باشد.

در ادامه علی اکبر صبا معاون حفاظت و بهره برداری شرکت بیان کرد: در پانزدهیم شورای عالی آب، طرح احیا و تعادل بخشی در 15 پروژه تعریف شد که یکی از آنها پروژه اطلاع رسانی طرح احیاست که از سال 86 درحال اجرا است . طرح دانش آموزی نجات آب (داناب) نیز 2سال است که در استان با همکاری جهاددانشگاهی به صورت اغنایی اجرا شده است.

 در پایان قدرت الله بیگلری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گفت: موضوع فرهنگ سازی مصرف بهینه و اطلاع رسانی وضعیت منابع آب استان بسیار مهم و تاثیرگذار است. در راستای آموزش های مرتبط با موضوع آب در مدارس ابتدایی، هم زمان با یادگیری کلمه آب و اهمیت آن اقداماتی صورت گرفته و همچنین در زمینه کاهش هدر رفت آب اقداماتی از جمله کنتور گذاری ها، زوم بندی شبکه های توزیع، نصب شیرهای فشار شکن و تعدیل فشار انجام شده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 111
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نشست هم اندیشی با شرکت آب و فاضلاب روستایی استان برگزار گردید

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری روز سه شنبه مورخ 98/10/16 جلسه پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با شرکت آب و فاضلاب روستایی استان برگزار گردید.  

در ابتدای جلسه احمدرضا سدهی سامانی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: آگاهی بخشی و فرهنگ سازی استفاده صحیح منابع آب و صرفه جویی آنها در همه ی بخش ها ضروری است، ولی اگر تمرکز فقط در بخش خاصی مانند صنعت باشد قشر خاص و محدودی از مردم را در بر می گیرد لذا اگر به طور کلی بحث آب شرب را در نظر بگیریم طیف وسیعی را شامل می شود و شرکت آب و فاضلاب روستایی در این زمینه به ویژه با دسترسی که به روستاهای استان دارد می تواند نقش بسیار موثری ایفا کند.

در ادامه علی اکبر صبا معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مطرح کرد: در بحث پروژه اطلاع رسانی ما تفاهم نامه های دوجانبه ای با دستگاه های مختلف استان داشته ایم ولی نبود تفاهم نامه ای بین شرکت های تابع وزارت نیرو برای همکاری و همدلی بیشتر در این زمینه حس    می شود. در طرح دانش آموزی نجات آب(داناب) در روستاهای دشت های پایلوت  که هدف آن آموزش روش های مصرف بهینه آب شرب و دیگر مصارف آن می باشد و همچنین در سایر زمینه های پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی می توانیم از پتانسیل شرکت آب و فاضلاب روستایی بهره مند شویم.

سهراب بهرامی سرپرست مدیریت شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گفت: سرانه مصرف  آب در شبانه روز 140 لیتر تعیین شده که متاسفانه در روستاها مصرف بیشتر می باشد که نشان دهنده ی لزوم آگاهی بخشی وضعیت منابع آب استان و فرهنگ سازی مصرف بهینه می باشد. در راستای فرهنگ سازی، شرکت آب و فاضلاب روستایی اقداماتی انجام داده از جمله حضور کارشناسان شرکت در مدارس برای آموزش راه های صرفه جویی آب و تشکیل پلیس آب.  در پایان وی آمادگی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان را برای هر گونه همکاری در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اعلام کرد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 195
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

برگزاری نشست هم اندیشی با نیروی انتظامی در شرکت آب منطقه ای

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای روز پنج شنبه 28 آذرماه جلسه هم اندیشی با نیروی انتظامی در راستای اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی استان این شرکت تشکیل شد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 156
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نشست هم اندیشی با مقامات قضایی استان در شرکت آب منطقه ای برگزار شد

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهار محال و بختیاری روز سه شنبه 26 آذر ماه جلسه هم اندیشی با اداره کل دادگستری استان، کانون کارشناسان رسمی و کانون وکلای دادگستری در راستای اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی استان در این شرکت تشکیل شد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 212
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نشست خبری با عنوان هم اندیشی با اصحاب رسانه در شرکت آب منطقه ای برگزار شد

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان چهارمحال و بختیاری، نشست خبری با عنوان هم اندیشی با اصحاب رسانه و به منظور تعامل بیشتر رسانه های استانی با شرکت آب منطقه ای، در خصوص پروژه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب و ارائه ی راهکار های درست و کارشناسی شده، روز چهارشنبه 6 آذرماه در شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد.  

در این نشست پس از ارائه مطالب آماری از سراسر استان در زمینه های حفاظتی از جمله شناسایی و پر کردن چاهای غیر مجاز، به بررسی مشکلات پیش آمده ناشی از افت سطح ایستابی و کاهش منابع آب زیرزمینی و راهکارهای پانزده گانه ی ارائه شده از طرف وزارت نیرو پرداخته و ذهنیت حاضرین در جلسه برای ارائه ی راهکار های سازماندهی شده آماده شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای در این جلسه با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری کمترین تعداد چاه‌های غیرمجاز کشور را دارد، افزود: با پر کردن این تعداد چاه ۶ میلیون مترمکعب آب در برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی استان صرفه‌جویی شد. احمدرضا سدهی سامانی افزود: با بیان اینکه طرح تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی دارای ۱۵ برنامه عملیاتی است، تصریح کرد: آب منطقه‌ای مجری ۱۳ برنامه و جهادکشاورزی مجری ۲ برنامه از این ۱۵ برنامه است.

در ادامه نشست معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای بیان کرد: کارگروه سازگاری با کم آبی استان شامل تمام ادارات و شرکت‌های ذیربط است چون وزارت نیرو به تنهایی نمی‌تواند از عهده حفاظت منابع آب برآید. علی اکبر صبا افزود: جایگاه اصحاب رسانه، تشکل‌های غیر دولتی و فضای مجازی در فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی به مردم غیر قابل انکار است، بنابراین باید در کنار دولت قرار بگیرند تا بتوان به سمت و سویی حرکت کرد تا محیط زیست منابع طبیعی و منابع آبی را برای آیندگان حفظ کرد. وی در ادامه گفت: راهکار ارائه شده ی وزارت نیرو نیاز به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی وسیعی دارد، که به این منظور رسانه های استان بهترین بستر برای فرهنگسازی مصرف بهینه آب خواهند بود.

در  پایان جلسه به اهمیت برگزاری جلسات هم اندیشی بیشتر رسانه های استان و شرکت آب منطقه ای در ترویج فرهنگ مصرف درست آب، تغییر و توجیه کاربری ها و ارتباط بیشتر مدیران شرکت آب منطقه ای و رسانه ها پرداخته شد.

ضمنا یادآور میشود طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب استان چهارمحال و بختیاری در سال گذشته حائز رتبه اول در بین شرکت های آب منطقه ای کشور شد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 186
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

نشست اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی با اتاق بازرگانی در شرکت آب منطقه ای برگزار شد.

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری در راستای اجرای برنامه های طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب استان جلسه مشترکی بین کارگروه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی طرح با مسئولین اتاق بازرگانی استان مورخ شنبه دوم آذرماه 1398 در محل دفتر معاونت برنامه ریزی شرکت تشکیل گردید.  در این جلسه ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص وضعیت منابع آب موجود گزارشی از اقدامات انجام شده طرح ارائه گردید. در این راستا بیان شد که از ابتدای شروع طرح تا کنون از محل کنترل اضافه برداشت چاهها رقمی حدود 25 میلیون مترمکعب صرفه جویی انجام شده است. همچنین در راستای تعدیل پروانه های بهره برداری چاه های کشاورزی نیز رقمی حدود 56 میلیون متر مکعب صرفه جویی شده است.  در ادامه جلسه در خصوص تنظیم تفاهم نامه مشترک فی مابین شرکت آب منطقه ای و اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان توافقات لازم به عمل آمد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 123
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

آبی که باید حفظ شود...

موضوع : خبرها

ایسنا/چهارمحال و بختیاری سیل ابتدای سال در چهارمحال و بختیاری، با وجود اینکه حجم بسیاری از بارش را در کمترین ساعات دربرداشت ولی خوشبختانه با تدابیر انجام شده از سوی مسئولان، خسارات به کمترین حد خود رسید، این در صورتی که آب حاصل از بارش تماما از استان خارج شد و هیچ نفعی برای سفره‌های آب زیرزمینی و تغذیه آن‌ها نداشت.

در این میان انجام کار آبخیزداری در کاهش خسارات سیل تاثیر بسیاری داشت که تا حدودی این اقدامات در استان انجام شده، اما به گفته اساتید و صاحب‌ نظران نیازمند توجه ویژه‌تر است.
با این حال با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، بارش‌های موثر در استان از نیمه دوم آبان‌ماه آغاز می‌شود، ولی آیا واقعا استان آمادگی لازم در برابر حوادث احتمالی همچون سیل را دارد یا خیر؟
خسرو کیانی معاون مدیریت بحران استان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با وجود اینکه کمتر از ۲۴ ساعت بیشترین بارش نقطه‌ای کشور به میزان بیش از ۲۸۰ میلی‌متر در چهارمحال و بختیاری و در فروردین‌ماه رخ داد.
وی افزود: چهارمحال و بختیاری تنها استانی بود که با وجود بارش‌های شدید تلفات جانی به همراه نداشت ، این نشان از هماهنگی و همکاری بین بخشی میان دستگاه‌های مرتبط است که در حد مطلوب بود.
کیانی اضافه کرد: تجربه نشان داده که در سنوات گذشته استان بدون حادثه‌ای نبوده‌ایم ولی همکاری بین بخشی موجب شده تلفات و خسارات به حداقل برسند.
معاون مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه میزان خسارت برآورد شده ناشی از سیل ابتدای سال در استان ۵۹۹۰ میلیارد ریال بود، تصریح کرد: از این میزان ۲۴۹۰ میلیارد ریال بخش زیربنایی ، ۱۱۲۰ میلیارد ریال بخش مسکونی و تجاری و ۲۳۸۰ میلیارد ریال خسارت بخش کشاورزی و دامی بود.
وی گفت: بعد از پیگیری‌های لازم توسط مسئولان استانی، ۳۹۳۵ میلیارد ریال معادل حدودا ۶۶ درصد اعتبار به استان ابلاغ شد.
کیانی بیان کرد: اخیرا مدیریت بحران به ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ تغییر کرده که وظیفه هماهنگی و نظارتی بر عملکرد دستگاه‌ها را بر عهده دارد.
وی افزود: خوشبختانه شرح وظایف دستگاه‌های مختلف در زمان بحران مشخص شده که در دهمین جلسه ستاد مدیریت بحران استان تمهیدات لازم انجام و در حال حاضر دستگاه‌های مربوطه همچون دستگاه‌های خدمات‌رسان استان، در صورت بروز بحران، آمادگی کامل را دارند.
کیانی در ادامه گفت: یکی از پروژه‌های مهم و اولویت‌داری که می‌تواند از بروز میزان خسارت و سیلاب جلوگیری کند، پروژه‌های آبخیزداری است.
وی بیان کرد: خوشبختانه هر چند به لحاظ اعتباری استان در مذیقه بوده، اما با وجود کوهستانی بودن استان و شیب بالای آن، چهارمحال و بختیاری جزء استان‌های پیشتاز در انجام کار آبخیزداری است.
در ادامه روح‌الله فتاحی دانشیار مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: کنترل سیلاب و تبدیل آن به یک فرصت، برای مناطق خشک و نیمه خشک کشور همچون چهارمحال و بختیاری پروسه‌ای کوتاه مدت محسوب نمی‌شود.
 وی افزود: اگر هواشناسی اعلام می‌کند که در ماه‌های پیش‌رو بارندگی خواهیم داشت و هشدارهایی در این زمینه برای خطر سیلاب صادر می‌شود، عملا در این فرصت زمانی محدود، انجام هیچ کاری امکانپذیر نیست، بنابراین بارندگی‌هایی که در منطقه رخ می‌دهد، راهی جز جریان یافتن و خروج از استان را ندارند.
فتاحی گفت: براساس نرم‌های بین‌المللی برای محافظت از سیل در حوزه آبخیزداری، بایستی بر روی سرشاخه‌ها اقدام انجام شود که عملا می‌توان گفت استانی که سرشاخه دو رودخانه بزرگ از جمله زاینده‌رود و کارون است از این موضوع غافل بوده، به این معنا که کار متمرکز و گسترده‌ای روی آبخیزداری انجام نشده است.
وی با اشاره به اینکه از منافع کار آبخیزداری تنها کنترل سیلاب نیست، تصریحکرد: وقتی پتانسیل‌های خیزش آب در حوزه‌ای حفظ و برای دوره بلندمدت مطمئن باشیم که پتانسیل کافی برای تولید آب در آن حوزه وجود دارد، این امر می‌تواند از جمله ثمرات آبخیزداری باشد، بنابراین تولید آب در هر حوضه‎ به کار آبخیزداری بستگی دارد.
این استاد دانشگاه افزود: عدم پرداختن به آبخیزداری عواقب ناخوشایندی دارد که بارزترین آن سیلاب‌هایی بوده و برخی مواقع در مناطقی از کشور رخ می‌دهد، که ممکن است در چهارمحال و بختیاری بواسطه مرتفع بودن، تمرکز لازم بر روی سیلاب انجام نشده، گرچه در بسیاری از نقاط استان تهدیدی از سیلاب متوجه آن منطقه نشده است.
وی بیان کرد: برای یک سرزمین از نظر طبیعی و محیط زیست و همچنین پتانسیل بهره‌برداری بعد از آب، مقوله خاک و حاصلخیزی آن مطرح بوده که بسیار حائز اهمیت است.
فتاحی گفت: زمانی که در سرشاخه‌ کار آبخیزداری انجام نشود، بارندگی‌ها موجب فرسایش خاک می‌شوند، به این معنا خاکی که دومین عنصر ذی‌قیمت هر سرزمین محسوب می‌شود، با رخ دادن بارندگی‌ها جابجا می‌شود.
وی ادامه داد: از طرفی خاک از دست رفته بسیار با ارزش بوده و همراه با جریان آب به پایین‌دست سرازیر و سازه‌های برداشت آب از جمله سدها، بندها و دهانه آبگیر را تخریب و با رسوب گذاری از کارکرد اصلی خود فاصله می‌گیرند، به طوری که سدهایی که در پایین دست ساخته شده‌اند سریعا پر از رسوب می‌شوند و مجبور به رسوب‌زدایی یا تخریب سدها خواهیم بود.
این عضو هیات علمی بعد دیگر آبخیزداری را مسائل اجتماعی برشمرد و گفت: عمران و آبادانی یکی از مقوله های آبخیزداری محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: در علم هیدرولوژی به پدیده سیلاب و بارندگی تصادف گفته می‌شود، به این معنا که این دو واژه تصادفا در طبیعت رخ می‌دهند.
فتاحی اضافه کرد: سیلاب‌های ابتدای سال، موجب بروز خساراتی به کشور شد که اگر سالیان گذشته در حوزه آبخیزداری و با هزینه‌های اندک اقداماتی انجام شده بود، شاید خسارت‌های بسیار کم یا حتی خسارتی متحمل کشور نمی‌شد.
وی افزود: سیل ابتدای سال موجب شد آن حجم از نعمت الهی و فرصتی که خداوند در سال آبی ۹۸-۹۷ نصیب ما کرد را نتوانیم از این فرصت مناسب و در پیش‌رو استفاده کنیم، به این معنا در صورتی که سالیان گذشته بر روی آبخیزداری برنامه‌ریزی انجام شده بود می‌توانستیم آب را از طریق سیستم‌های کنترل سیلاب، پخش سیلاب، تغذیه مصنوعی و کنتورفارو حفظ کنیم.
فتاحی گفت: در حال حاضر کسری مخازن آبی کشور بیش از ۶۰ میلیارد مترمکعب بوده که اگر سیلاب ابتدای سال مدیریت شده بود، می‌توانست بخشی از این کسری را جبران کند.
وی با اشاره به اینکه در علم هیدرولوژی به بارندگی‌ها و  سیلاب‌هایی که رخ می‌دهد واقعه گفته می‌شود، بیان کرد: امروزه ثابت شده که در مناطق خشک و نیمه خشک بارندگی و سیلاب شدید است، به این معنا که اگر  خشکسالی، بارش و سیلاب در منطقه‌ای رخ دهد، قطعا شدید خواهند بود که باید برای مدیریت این مناطق ابزاری وجود داشته باشد که این رخدادها را به نفع خود، مهار و آن‌ها را به فرصت تبدیل کنیم.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: بایستی در چهارمحال و بختیاری به طور خاص در تمام زمینه‌ها به آبخیزداری بیش از پیش توجه کرد، بنابراین صرفا آبخیزداری احداث سد، بند و اقدامات مکانیکی نیست، بلکه آبخیزداری پکیجی بوده که شامل اقدامات مکانیکی، بیومکانیکی، بایولوژیکی، اجتماعی اقتصادی است.
وی با بیان اینکه ساخت سد یکی از المان‌های آبخیزداری محسوب می‌شود، تصریح کرد: اگر سدی ساخته شود، ولی در سرشاخه‌ها کار آبخیزداری انجام نشود عمر سد، به اندازه عمر یک حباب خواهد بود.
فتاحی افزود: نمی‌توان گفت سدهای ساخته شده یا اقداماتی که در حوزه آبخیزداریانجام شده تاثیری نداشته است، قطعا آن اقدامات تاثیرگذار بوده، ولی در مقایسه با هزینه‌ای که صرف ساخت این سدها شده، اگر به صورت صحیح و با برنامه‌ریزی هزینه می‌شد و به طور اصولی در سرشاخه‌ها کار آبخیزداری انجام شده بود، می‌توانست در مدیریت آبخیز، عمر مفید و عملکرد موثرتری را داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه آبخیزداری مشابه بیمه‌ای است که برای حوادث مختلف پرداخت می‌شود، اظهار کرد: برای جلوگیری یا تسکین حوادثی که در طول تاریخ به وفور در کشور به وقوع پیوسته چاره‌ای جز پرداخت بیمه نیست، بنابراین برای انجام کار آبخیزداری باید از بالاترین نقطه آغاز تا به نقطه انتهایی ختم شود.
این عضو هیات علمی بیان کرد: در دانش هیدرولوژی هیچ‌گاه قطعیت ۱۰۰ درصد وجود ندارد، یعنی ممکن است سیلابی رخ دهد که سد نتواند این سیل را در خود نگه دارد و ناچارا باید به پایین دست سرازیر شود.
وی گفت: امروزه در جوامع پیشرفته سیلاب‌هایی که رخ می‌دهد سیستم‌های هشدار سیلاب برای آن‌ها وجود دارد که با توجه به داده‌های ماهواره‌ای و رادارهای هواشناسی با رصد کردن توده های هوا و برآورد دقیق زمان و مکان هسته‌های بارشی، می‌توانند بین یک هفته تا یک ماه قبل از وقوع سیلاب‌ها این پیش‌بینی‌ها را انجام دهند.
فتاحی خاطرنشان کرد: لازم است در کنار عملیات آبخیزداری، سیستم‌های مجهز پیش‌بینی و هشدار سیلاب در دستور کار مسئولان ملی قرار گیرد.
اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 150
 • نويسنده : user
 • تاريخ : 11 دی 1348, 01:00
11 دی 1348, 01:00

انعقاد تفاهم نامه طرح داناب فی مابین شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری و اداره کل آموزش و پرورش استان

موضوع : خبرها

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری روز پنج شنبه شانزدهم آبان ماه تفاهم نامه طرح داناب با اداره کل آموزش و پرورش استان منعقد گردید  

در ابتدای جلسه احمدرضا سدهی سامانی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در چندسال اخیر استفاده از ظرفیت دانش آموزان و مدارس برای بحث فرهنگسازی و اهمیت نقش آب این مایه حیاتی برای زندگی انجام شده است. در این راستا کار گروهی از کارشناسان شرکت آب منطقه ای تشکیل شد تا بتوانیم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی را به بهترین نحو انجام دهیم.

در ادامه علی اکبر صبا معاون حفاظت و بهره برداری شرکت بیان کرد: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی مشتمل بر 15 پروژه می باشد که یکی از آنها، پروژه اطلاع رسانی و داناب می باشد. که می توان گفت کلیدی ترین پروژه این طرح است. در سال گذشته شرکت آب منطقه ای استان با همکاری جهاددانشگاهی توانست رتبه ی اول کشور را در پروژه اطلاع رسانی و داناب کسب کند که نشان از اقنایی بودن اجرای طرح دارد.

فرحناز قائد امینی مدیر کل اداره آموزش و پرورش استان ضمن اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و آموزش اضافه کرد: این فرهنگ سازی سالها  قبل باید شروع می شد و قبل از این چالش باید به فرهنگ سازی می پرداختیم. آموزش و پرورش در این زمینه آماده همکاری همه جانبه است.

در پایان تفاهم نامه طرح دانش آموزی نجات آب(داناب) فی مابین شرکت آب منطقه ای  و اداره کل آموزش و پرورش استان منعقد گردید.

صفحه قبل